Hlavní stránka Hardware Procesory, paměti Kompatibilita desek s novými procesory - žádná radost
Kompatibilita desek s novými procesory - žádná radost
autor: Orel Petr , publikováno 13.7.2003
Seznam kapitol
1. Shrnutí
Kompatibilita desek s novými procesory - žádná radost

Tento pátek probleskla Internetem zpráva (nebo snad nepodložená fáma?), že následník procesorů Pentium 4, dnes kódově značený Prescott, nebude pracovat v současných základních deskách s čipsety 865 a 875 - a to i přesto, že je určen pro stejnou patici, má stejný počet pinů a někteří výrobci základních desek podporu uvádějí přímo v manuálu. Nechme fámu fámou a pojďme si trochu zavzpomínat, jak to je ve skutečnosti s upgradovatelností starých základních desek. {mospagebreak title=Procesory Intel}

Rodina P5 - Pentium a Pentium MMX

1993

Intel uvedl procesory Pentium na 60 a 66 MHz pro Socket 4. Tyto procesory používají napětí 5V a nemají žádné násobiče (frekvence čipu je shodná s frekvencí FSB).

Kompatibilita desek s novými procesory - žádná radost
Klasické Pentium vystřídalo celkem tři sockety.

1994

Nové procesory Pentium na 75 MHz již používají násobiče a vyžadují napětí 3.3 nebo 3.52V, tudíž nejsou kompatibilní se starším socketem 4. Při jejich uvedení je proto uveden  Socket 5, který vydrží Pentiím až do frekvence 120 MHz.

1995

Intel uvádí Socket 7 pro procesory Pentium na frekvencích 133 MHz a vyšší - tento socket je zpětně kompatibilní se Socketem 5, avšak pouze v tom smyslu, že staré procesory jdou zasadit do nového socketu, nikoliv naopak. Důvodem změny jsou energetické požadavky nových procesorů. Aby nebylo možné nové procesory umístit do starých desek, mají tyto navíc jeden pin.

1997

Nový druh Socketu 7 s duálním napájením (rozdílné napájení jádra a I/O obvodů) je vyžadován pro Pentium MMX. Faktické zakončení generace Pentium.

Rodina P6 - Pentium Pro, Pentium II a Pentium III

1995

Pro Socket 8 je uveden procesor Pentium Pro - velmi rychlý v 32bit aplikacích, ale velmi pomalý v 16bit. Tento procesor dosahuje maximální frekvence 200 MHz a má v sobě integrovanou cache druhé úrovně pracující na plné frekvenci (resp. integrovanou na druhém čipu). Kvůli vysokým nákladům na výrobu a specifičnosti designu ale do vývoje nijak zvlášť nezasáhl.

1997

Intel uvádí Pentium II pro zcela nový Slot 1. Nový typ balení je vyžadován kvůli připojení cache druhé úrovně přímo za cache první úrovně, nikoliv za FSB, jak tomu bylo u klasických Pentií.

1998

Je uvedeno Pentium II s jádrem Deschutes vyráběným novou výrobní technologií a s nižším napětím 2.0V - s tím ovšem staré desky většinou počítají. S čím však nepočítají, jsou nová Pentia II 350, 400 a 450 MHz s frekvencí FSB 100 MHz - pro ně je uveden čipset 440BX.

V tomto roce jsou také uvedeny první Celerony Covington, což jsou vlastně Pentia II Deschutes bez cache druhé úrovně. Jejich frekvence je ale pouze 266 a 300 MHz. Jejich vcelku nevalný výkon nutí Intel uvést Celerony Mendocino s integrovanou 128 kByte cache - jejich výkon je podobný jako u Pentií II, ale výroba Intel stojí víc než výroba Pentií II. Díky frekvenci FSB 66 MHz, napětí 2.0V a slotu 1 jsou kompatibilní i se staršími deskami pro první Pentia II.

Kompatibilita desek s novými procesory - žádná radost
Socket 370 - následník Slotu 1, také několikrát měněný.

1999

Intel uvádí Pentium III - procesor stejný jako Pentium II, vyjma podpory nové instrukční sady Streaming SIMD Extensions (SSE). Nové čipy jsou kompatibilní s deskami s čipsetem 440BX, vyjma nových modelů s FSB 133 MHz. Pro ty jsou uvedeny nové "povedené" čipsety i820 a i840 s podporou RDRAM. Většina desek s těmito čipsety však musí být kvůli ceně RDRAM vybavena překladačem pro SDRAM - výkon je nevalný, navíc se ukáže, že překladač způsobuje u obou čipsetů závažné chyby v integritě dat. Intel proto zdarma vyměňuje všechny základní desky s i820 a i840 s překladačem za verze bez něj a s RDRAM pamětí (to ho stojí nemalé peníze).

Tento rok je také uveden Celeron Mendocino revize B0 pro zcela nový Socket 370 a v balení PPGA (Plastic Pin Grid Array). Tyto Celerony jsou, narozdíl od těch pro Slot 1, dostupné i na frekvencích vyšších než 400 MHz (konkrétně až do 533 MHz).

Nástup Athlonů na podzim 1999 nutí Intel uvést procesory Pentium III Coppermine s integrovanou cache druhé úrovně. Tyto používají nové balení FCPGA (Flip-Chip Pin Grid Array) a mimo jiné mají rozdílné zapojení pinů, takže je není možné použít do desek se Socket 370 pro Celerony PPGA. Naštěstí jsou dodávány i verze pro Slot 1 nebo je možné použít FCPGA verze přes redukci do Slot 1. Problémem ale je, že tyto procesory mají napětí 1.5V až 1.75V, což staré desky v drtivé většině případů neumějí (a redukce to nespraví).

2001

Poslední zástupce rodiny P6, procesor Tualatin, je uveden v půlce roku jako Pentium III s 256 kByte a Pentium III-S s 512 kByte L2 cache a na podzim i jako Celeron. Tento čip používá řízeného poklesu napětí při zvyšujícím se proudovém odběru, differential clocking a napětí 1.45 až 1.5V. Přestože se stále jedná o Socket 370, procesor není kompatibilní se staršími základními deskami, a to především kvůli ne-nepatrné změně v zapojení pinů a již zmíněné změny v napájení. Později se ale ukázalo, že jistými (pravda poněkud svéráznými) technikami jako přepojování či odstraňování pinů lze tento procesor úspěšně provozovat i ve starých deskách s čipsetem 440BX.

Rodina NetBurst - Pentium 4

2000

Intel uvedl Pentium na frekvencích 1.4 a 1.5 GHz v Socketu 423. Procesor využívá řízeného poklesu napětí s rostoucím proudovým odběrem a především zcela jinou logiku sběrnice FSB s rychlostí přenosu adres dvojnásobně a přenosu dat čtyřnásobně proti nominální frekvenci FSB. Již předem je však známé, že tento socket příliš dlouho nevydrží, protože ho brzy nahradí jiný.

2001

Na podzim je společně s Pentiem 4 na 2 GHz uveden Socket 478. Procesory do staré patice 423 (až do frekvence 2 GHz včetně) postupně mizí z trhu.

Kompatibilita desek s novými procesory - žádná radost
Opravdu maličký Socket 478.

2002

Nové Pentium 4 Northwood lze osadit i do starých desek pro Socket 478, bohužel ale jen do frekvence 2.6 GHz, protože počínaje frekvencí 2.4B GHz je zvýšena frekvence FSB ze 100 na 133 MHz.

Již v prvním pololetí je známé, že nová Pentia 4 na 3.06 GHz budou vyžadovat nový typ napájení. Dosavadní specifikace FMB1 s proudovým odběrem maximálně 60A má být nahrazena specifikací FMB2 s odběrem 70A. Výrobci základních desek ale toto většinou ignorují a na podzim k radosti uživatelů uvádí nové základní desky. V praxi tak málokterá deska s do té doby nejvýkonnějším čipsetem i850E s RDRAMy umí obsloužit nové Pentium 4 na 3.06 GHz se špičkovým odběrem 65.4A.

2003

Jsou uvedeny nové procesory s frekvencí FSB 200 MHz (400 MHz adresy, 800 MHz data) a s nimi nové čipsety 865 a 875.

... a budoucnost

Není jisté, zda první základní desky s čipsety 865 a 875 budou podporovat i procesor Pentium 4 Prescott, který má být uveden ve čtvrtém čtvrtletí roku 2003. Důvodem má být pro výrobce povinná změna specifikace napájení, která do této doby patrně nebyla známá (procesor je stále ve stádiu vývoje). Samotné čipsety 865 a 875 nový procesor podporují (což je napsáno v dokumentaci) a maximální proudové odběry až 78A pro procesor Prescott tyto desky také dodržují.

Kompatibilita desek s novými procesory - žádná radost
zadní část procesoru v provedení LGA-775 (Socket T)

Na přelomu prvního a druhého čtvrtletí roku 2004 bude Socket 478 nahrazen novým Socketem T, nebo také Socket LGA-775 (Land Grid Array). Tento socket nebude mít žádné piny, ale pouze jakési kuličky, které zapadnou do pouzdra procesoru. Důvodem změny jsou vysoké proudové odběry vyžadované novými procesory.

Kdesi v budoucnu je také plánováno zvýšení frekvence FSB na 266 MHz (1066) a později snad i na 300 MHz (1200).

{mospagebreak title=Procesory AMD a závěr}

Rodina procesorů K5 a K6

1995

AMD uvedlo procesor K5, první procesor firmy s paralelním zpracováním instrukcí. Procesor je plně kompatibilní s deskami pro Pentium.

1997

Několik málo měsíců po Pentiu MMX je uveden procesor K6 s technologií MMX a vyráběný 0.35 mikronovou technologií (Model 6). Tento čip vyžaduje duální napájení, lze pro něj použít pouze základní desky jako pro Pentium MMX. Maximální frekvence je 233 MHz, to však stačí, aby procesor v celočíselných operacích překonal doposavad nejrychlejší Pentium Pro (do doby, než ho za pár měsíců výrazně přeskočí Pentium II).

Kompatibilita desek s novými procesory - žádná radost
Procesor K6 vyvíjený firmou NexGen zachránil AMD.

1998

Uvedení procesoru K6 s technologií MMX vyráběným technologií 0.25 mikronu (Model 7) a procesoru K6-2. Čipy vyžadují napětí 2.2V a také vyšší násobiče než 3.5x (který mohl být na starých deskách nepodporujících tento násobič zajištěn přemapováním násobiče 1.5x), tudíž vyžadují i nové motherboardy. Je však stále možné použít poslední Intel čipset pro Socket 7 - 430TX - protože frekvence FSB zůstává 66 MHz.

Později jsou uvedeny procesory K6-2 s frekvencí FSB 95 a 100 MHz. Ty vyžadují nové čipsety a tudíž i nové motherboardy (které bohužel zajistily procesoru pověst nestabilní platformy). Nová platforma je nazývána Super Socket 7

1999

Je uveden poslední desktopový procesor generace K6, nazvaný K6-III. Od K6-2 se liší jen integrovanou L2 cache o velikosti 256 kByte. Jeho výrobní cena mu ale zabrání se výrazněji prosadit.

Rodina procesorů K7 - Athlon a Duron

1999

Na podzim je uveden revoluční procesor Athlon K7 pro Slot A s externí cache v pouzdru čipu. Revoluční je jednak svým výkonem, kterému se nic od Intelu nemůže vyrovnat, a také faktem, že AMD poprvé zvolilo vlastní cestu a nevymýšlelo procesor pro patice Intelu (muselo by totiž platit licenční poplatky). Nový čip je tak první x86 procesorem, který přenáší data a adresy po FSB rychleji než je nominální frekvence, konkrétně 2x.

Kompatibilita desek s novými procesory - žádná radost
Socket A - jenom frekvence FSB se měnila 3x

2000

Athlon s novým jádrem K75 s volitelnou frekvencí externí cache dosahuje jako první x86 procesor frekvence 1 GHz. Tento procesor je kompatibilní s deskami pro první procesory K7 a na začátku roku 2000 je pro něj připraven i čipset VIA KX133 s podporou pamětí SDRAM na frekvenci 133 MHz.

V polovině roku je uveden Athlon s jádrem Thunderbird s L2 cache integrovanou přímo v čipu. Primární paticí je nový Socket A, ale procesor je dodáván i pro Slot A. Problémem ale je, že takový kousek není kompatibilní s čipsetem KX133, ale pouze se starým AMD750 Irongate, který byl uveden s původním procesorem K7 (a většina desek se Slot A je postavena na KX133). Pro Socket A vzniká od KX133 odvozený KT133. Ve stejnou dobu je uveden i procesor Duron, což je v podstatě Thunderbird s menší L2 cache.

Těsně před uvedením procesoru Pentium 4 AMD uvádí čipovou sadu AMD760 s podporou pamětí DDR SDRAM a také nové frekvence FSB 133 MHz. Společně s tímto čipsetem jsou uvedeny nové procesory s touto frekvencí FSB, které pochopitelně nelze použít ve starších deskách s KT133, protože tento čipset tuto frekvenci nepodporuje.

2001

Na začátku roku je uveden KT133A, lehce pozměněná verze KT133 s podporou FSB133. Čipset je vybaven jižním můstkem VT82C686B, který je spíš než pro své super vlastnosti známý jako úžasně (ne)kompatibilní s řadou PCI a ISA karet. Přesto je právě tento čipset tím, který vede k masovému rozšíření Athlonů s FSB 133 MHz.

S příchodem Athlonů 1333 a 1400 MHz přichází první závažné problémy - procesory mají takové energetické nároky, se kterými výrobci základních desek nepočítali (spotřeba až 72W). Upgrade na tyto procesory tak často znamená také upgrade základní desky.

V půlce roku jsou poprvé uvedeny čipy Palomino, prozatím jako Athlon MP a na frekvenci FSB pouze 100 MHz. Ke konci roku jsou uvedeny čipy Athlon XP s FSB133 a s modelovými čísly zhruba odpovídajícími výkonu Pentia 4 na stejné frekvenci (ačkoliv AMD tvrdí něco jiného). Jenže ouha, ne všechny desky jsou schopny s těmito čipy spolehlivě pracovat a často jsou uváděny nové revize (nejznámějším případem je Abit KT7A).

Těsně před uvedením Athlonů XP jsou uvedeny nové Durony s jádrem Morgan. Ty kupodivu příliš problémy s kompatibilitou nemají.

2002

Palomino dosahuje ratingu až 2100+, drtivá většina desek s čipsety KT133A ale není schopná uspokojit energetické nároky těchto čipů, takže při jejich pořízení je často třeba pořídit i nový motherboard.

V půlce roku jsou uvedeny čipy Thoroughbred, prozatím jen jako 2200+. Některé desky můžou mít problémy s kompatibilitou, ale většinou platí, že pokud podporují Palomino, zvládnou i Thoroughbred.

Na podzim jsou uvedeny Athlony XP s frekvencí FSB 166 MHz (333). Takovou frekvenci zvládají pouze některé revize čipsetů KT333 a všechny revize čipsetu KT400. Dále je však také potřeba myslet na energetické nároky, čipy 2700+ a (virtuální) 2800+ mají doposud nejvyšší nároky na proudové odběry ze všech Athlonů. Majitelé starších motherboardů mají smůlu.

2003

V únoru je uveden poslední čip z rodiny K7 - Athlon XP s jádrem Barton a s 512 kByte cache druhé úrovně. Používá FSB 166 MHz, jinak je kompatibilní s Thoroughbredem. Platí pro něj tedy stejné požadavky - čipset ne starší než KT333 a dostatečné napájení (až 45A).

Nový 3200+ je posledním procesorem Athlon XP a kromě nejvyšší dosažené frekvence 2.2 GHz si nese i frekvenci FSB 200 MHz (400). Vyžadovány jsou opět nové motherboardy, konkrétně ty s čipsety KT600 a nForce 2 Ultra 400 nebo nForce 2 400.

Rodina procesorů K8 / Hammer - Athlon 64, Opteron

2003

Po dlouhém odkládání jsou konečně uvedeny první procesory z rodiny Hammer - Opterony. Kvůli integraci paměťového řadiče a projektované maximální spotřebě až 85W jsou opatřeny novým socketem 940.

Kompatibilita desek s novými procesory - žádná radost
Socket 940 pro Opterony a některé Athlony 64.

... budoucnost

22. září by měly být oficiálně uvedeny procesory Athlon 64 v patici s 940 a později s 939 piny a s dual-channel řadičem pamětí pro DDR400. Následovat budou levné Athlony 64 s jedním kanálem DDR400 a v Socketu 754 (kódově značené Paris).

Příští rok čeká procesory rodiny Hammer přechod na 90nm výrobní proces a také nový řadič pamětí pro DDR-II. Vzhledem k nekompatibilitě DDR a DDR-II (rozdílný počet pinů a napětí 1.8V u DDR-II vs. 2.5V u DDR) je prakticky vyloučeno, že by zůstal stejný socket.


Pokud jste dobře četli předchozí dvě kapitoly, jistě vám neuniklo, že s upgradovatelností starších základních desek novými procesory je to všelijaké. Pro příznivce flamewaru udělám shrnutí počtu změn. Za "plus" jsou změny, které nejsou kritické, bylo možné se jim při štěstí vyhnout.

Intel Pentium a Pentium MMX (celkem 4 změny)

 • Socket 4,
 • Socket 5,
 • Socket 7,
 • Socket 7 s duálním napájením.

Intel Pentium Pro

 • Socket 8.

Intel Pentium II a Pentium III (celkem 6 změn)

 • Slot 1,
 • FSB 100,
 • Socket 370 PPGA,
 • Socket 370 FCPGA,
 • FSB 133,
 • Tualatin.

Intel Pentium 4 (celkem 5 změn)

 • Socket 423,
 • Socket 478,
 • FSB 133,
 • napájení - Pentium4 3GHz a rychlejší,
 • FSB 200.

AMD K5 a K6 (celkem 4 změny)

 • Socket 5/7,
 • Socket 7 s duálním napájením,
 • Socket 7 s napětím 2.2V,
 • Super Socket 7 s FSB 95 a 100 MHz.

AMD Athlon a Duron (celkem 5+2 změny)

 • Slot A,
 • Socket A,
 • FSB 133,
 • FSB 166,
 • FSB 200
  + problémy s napájením (Thunderbird i Palomino)
  + problémy s kompatibilitou s Athlony XP.

AMD Opteron, Athlon 64

 • Socket 940.

Co z toho plyne?

"Překvapivým" závěrem je, že se nevyplatí kupovat hardware kvůli tomu, co bude. Nespoléhejte na budoucí upgradovatelnost, ta stejně nepřipadá v úvahu, pokud interval mezi upgradem je delší než řekněme jeden rok. A pokud v recenzích uvidíte mezi klady "budoucí upgradovatelnost", víte už, že takové hodnocení je třeba brát spíše s úsměvem než vážně.

A pokud jde o další flamewar - ano, AMD je na tom s (ne)měněním patic o něco málo lépe, ale to je dáno jednak tím, že AMD procesory díky odemčeným násobičům lze přinutit k operaci i za nestandardních podmínek (jiné kombinace FSB a násobičů) a také tím, že Intel raději než kompatibilitu záměrně uvede novou patici, která mu umožní implementaci nových technologií. Každá firma tak má odlišný přístup... a výsledek se kupodivu až tak moc neliší.

Pěkný přehled o socketech najdete zde.

Eagle 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
13.7.2003 22:09:32   0.0.0.xxx 99
plyne z toho to, že tady zase budou AMDčkaři se chválit menším počtem patic a já se jim budu zase smát do ksichtu ... doufám že se tady ozve někdo kdo má doma desku s KT133 a v tom AXP 9500+ :-)))) a bude mi říkat jakou desku to nemá že mu tam jede nejnovější :-)
13.7.2003 22:25:22   0.0.0.xxx 1211
ty mamrde .. ja pracuju a AMD 468 DX 40 MHz pocitac bjezi stabilne ...
13.7.2003 23:03:43   0.0.0.xxx 1212
běž se léčit a dej si na ten procesor aspoň pasiv ať nevyhoříš :-))
14.7.2003 06:21:50   0.0.0.xxx 1211
nové Pentium 4 na 3.06 GHz se špičkovým odběrem 65.4A.

Athlon XP s jádrem Barton a s 512 kByte cache druhé úrovně. Používá FSB 166 MHz, jinak je kompatibilní s Thoroughbredem. Platí pro něj tedy stejné požadavky - čipset ne starší než KT333 a dostatečné napájení (až 45A). - nějak se mi zdá že rozdíl je 20A :-))))
14.7.2003 06:45:35   0.0.0.xxx 109
To je pre Intel typické, však je to cesta, ako vyťiahnť viac peňazí z vrecák zákazníkov, keď ich prinútime kúpiť si k novému procesoru aj novú dosku.

Ešteže tu máme AMD, to je v tejto oblasi striedmejšie.

Pán Chose si tu síce trápne vylieva svôj bôľ na AMD, ale pravda je taká, že aj do spomínanej starej dosky s čipsetom KT133A dnes môžete osadiť moderný procesor AMD Athlon XP 2000+ a on v pohode bude fungovať. Mám to osobne odskúšané z UPGRADOV.To Vám Intel neumožní. Tak Chose, choď sa so svojimi kydmi vypchať.
14.7.2003 06:53:03   0.0.0.xxx 1112
Ty si snáď nejaký magor, či čo, nie?

Pravda je taká, že aj do spomínanej starej dosky s čipsetom KT133A dnes môžeš osadiť moderný procesor napr. AMD Athlon XP 2000+ na jadre Thoroughbred a on v pohode bude fungovať. Mám to osobne odskúšané z UPGRADOV.To Ti Intel neumožní. Tak Chose, choď sa so svojimi kydmi vypchať. Mám kopu zákazníkov, ktorí kupovali pred časom dosky s procákmi Intel Celeron a iní v tom istom čase AMD Duron. Všetci chcú UPGRADOVAŤ. Tí s AMD doskami vyhodia Durony a v pohode im tam dám AMD Athlony. Cena UPGRADE 2000Sk, čo je cena procesora AMD Athlon XP2000. Ak chcem, tak to aj pretaktujem a majú Athlon XP 2400+.

Tí s doskami pre Intel sa môžu akurát tak bodnúť, pretože do svojej dosky procák nezoženú. Ak chcú UPGRADOVAť, musia si kúpiť novú dosku, nový procesor a aj nové pamäte. Skrátka na UPGRADE vydajú asi 3x viac, len preto že majú Intel. To sa Ti zdá výhodné?
Takže teraz posúď, kto je na to lepšie. Však si aj Tí pôvodní Inteláci, keď uvedené vidia, na druhý krát radšej zväčša zvolia AMD platformu.
14.7.2003 07:07:39   0.0.0.xxx 1212
Nebudem sa zapajat do flame, chcel som len podakovat autorovi za vyborny nadcasovy clanok. Na taketo by bolo aj samostatnu sekciu dobre. Ked nieco taketo hladam, da sa samozrejme vygooglit - trva to ale a da to prace, kuskovite info co treba skladat. Takto to mam naservirovane ako stavnaty steak. Dakujem, len tak dalej.
14.7.2003 07:13:20   0.0.0.xxx 1211
Souhlas, opravdu dobry clanek. Jen tak dal.
14.7.2003 08:20:43   0.0.0.xxx 1111
Clanok velmi dobry no so zaverom nesuhlasim...
14.7.2003 08:33:33   0.0.0.xxx 1211
hosi tak takhle by to neslo proste berte to tak jak to je kdo ma na to penize a chce do toho vrazet vic penez si koupi intel a verte mi nebo ne bude stejne spokojen jako ja nebo vy s amd ale proste kdo do toho nechce vrazet spoustu penez tak se bude drzet u AMD je to strasne jednoduche a vzdycky to tak bude stejne jako ati nebo nvidie proste jednou bude pro daneho cloveka vyhodna ta znacka prodruhe ta druha nebo treti nebo xta proste je to kazdeho vec a nadavat tu nekomu za to ze prosazuje amd nebo intel je ubohost ste magori a vycpat se dete vy
14.7.2003 09:35:02   0.0.0.xxx 1212
mozes dat do KT133A proc Athlon XP 2000+ a on v pohode bude fungovať, to je pravda...

ALE KTO BY TO ROBIL ?

ved to zvysenie vykonu bude o niekolko % !,
SDRAM to brzdi, ziadne USB 2.0 a FireWire, ziadne Serial ATA...
takze takyto UPGRADE su VYHODENE PENIAZE, ked sa chces dostat s vykonom vyssie MUSIS kupit aj novu dosku pre tvoj milovany Athlon... asi najlepsie nieco s NForce2 chipsetom...

pravdepodobne je mozne do trabanta namontovat motor z ferrari, ale ten komfort jazdy, hmmmm :-)...

takze v takomto pripade uz argument upgradovatelnosti v neobstoji...

Paulie
14.7.2003 09:57:34   0.0.0.xxx 1112
mam ABIT KT7A (VIA KT 133A) posledna revizia , Palomino v nej chodi , pojde aj Thoroughbred ?
14.7.2003 09:59:31   0.0.0.xxx 1111
Ahoj. Mam MSI KT7 Turbo s KT133A a Duron 700MHz. Ake najvykonejsie CPU tam mozem osadit. A ma to vobec zmysel?
14.7.2003 10:21:55   0.0.0.xxx 1112
Ja mam to stejny a mam tam Athlon XP 1600. Tusim ze s novym biosem tam jde dat az XP 2400.
14.7.2003 10:29:26   0.0.0.xxx 1212
Oficialne nie, ale ak sa uspokojis s max. frekvenciou FSB 266(vacsina Thoroughbred), po update BIOS-u a vypnes kontrolu korektnej CPU tak by to malo chodit... Oficialny strop je 1,4Ghz s FSB 266..., co splna aj Thorogbred
Athlon XP 1600+ ale uz nic vyssie...
14.7.2003 10:32:30   0.0.0.xxx 1212
Palomino dosahuje ratingu až 2100+, drtivá většina desek s čipsety KT133A ale není schopná uspokojit energetické nároky těchto čipů, takže při jejich pořízení je často třeba pořídit i nový motherboard.

Když se už autor zmiňuje o novém MB, tak by vzhledem k chybějícímu článku řetězu před KT333(A) bylo vhodné zmínit skutečně úspěšný a stabilní čipset KT266(KT266A). Tenkrát platilo, kdo chce Duron, tak KT133A a kdo Athlon, pak KT266(A).
14.7.2003 10:50:00   0.0.0.xxx 1211
Nie su vyhodene, za 2000Sk urcite. Napriklad kodovanie Mp3, Mpeg, kompresia, a dalsie podobne operacia za vyrazne zrychlia.
USB2.0 alebo FireWire si obstaras ako PCI kartu, napriklad, za nejakych 700,-, SDRAM sice je pomalsie ako DDRAM, ale z toho hlava nikoho neboli, a Serial ATA ziadne zrychlenie neprinasa.
14.7.2003 10:58:50   0.0.0.xxx 1211
Bavili sme sa o možnosti ľahkého upgrade. Ten UPGRADE Durona za Athlona robí teraz veľa ľudí a je pre nich výhodné UPGRADOVAŤ len procesor, lebo nechcú do toho vraziť veľa peňazí. Nárast výkonu nie je tak malý ako by si si myslel. Samozrejme, nie je to najoptimálnejšie, ale keď máš slušnú videokartu, výmena za Athlon 2000 Ti výrazne urýchli počítač, tak, že to v pohode stačí na dnešné hry. A o tom tým ľuďom ide.
14.7.2003 11:00:49   0.0.0.xxx 1112
Ja som robil UPGRADY na tomto čipsete na doskách QDI a tam to v pohode fachá. Ten čipset podporuje 133MHz FSB, to je predpoklad. Musíš ešte UPDATOVAŤ BIOS, lebo inak doska nerozozná procesor, ale to je všetko. BIOS nájdeš na stránkach výrobcu mainboardu.
14.7.2003 11:03:36   0.0.0.xxx 1112
Ja to mám s týmito čipsetmi odskúšané s Athlonmi 1700+ až 2000+. Musísš UPDATOVAŤ BIOS, aby Ti rozpoznal nový procesor. Mali by Ti ísť všetky Athlony s 133MHz FSB, ale pre istotu by som nekupoval najrýchlejšie Athlony, lebo tie majú vyšší odber, na ktorý nemusí byť stavaná napájacia časť na mainboarde.

Zmysel to má, pokiaľ máš dorú videokartu, tak je prírastok výkonu naozaj citeľný.
14.7.2003 11:29:33   0.0.0.xxx 1212
22. září by měly být oficiálně uvedeny procesory Athlon 64 v patici s 940 a později s 939 piny a s dual-channel řadičem pamětí pro DDR400. Následovat budou levné Athlony 64 s jedním kanálem DDR400 a v Socketu 754 (kódově značené Paris).

Tak tady mame hned 3 patice a tak vas chci videt chytraci jak se budete vy AMDckari hadat az ty procesory vyjdou,hehe teda jestli vyjdou....
Jo a stim KT133 + Athlhon 2000+,to muze udelat jedine vul,teda spis jedine nejakej sprostej prodejce kterej by postavil takovej komp nejakymu chudakovi kterej tomu nerozumi,v tyhle republice bych se tomu zas tolik nedivil!proc to uz tady myslim psal nikde vejs!
A jak kazdej rika kolik patic bylo v dobych PIII tak se to dalo resit redukcema tak nevim...
Nechapu furt AMDckare jak se musi hadat za sve...
14.7.2003 11:31:17   0.0.0.xxx 1212
Dobry clanek, ale proc u Intelu zacina v roce 1993 a u AMD az v roce 1995 ??? Myslim, ze srovnani by melo zacinat od stejneho data. Nakonec AM5x86 (AMD486DX5/133) byl velmi povedeny kousek
A jeste drobnost ohledne upgradu... tzv "OverDrive" od Intelu sem jiste take patri (i kdyz k s celym mnozstvim vyhrad)
Diky.
14.7.2003 11:33:24   0.0.0.xxx 1111
.... je to sport ;-)
14.7.2003 11:38:24   0.0.0.xxx 1212
Chose, hmm, to asi nebude od spanielskeho "José" (citaj Chozé) ale skomolenina anglickeho "goose" - hus, alebo hlupak. Ked maju Tvoje ospevovane Intely o 20W vecsiu spotrebu, tak tie teda nekuria...akurat ze nezhoria :-( Skladam kompiky (zivim sa tym) a ked niekto chce P4, tak sa tam bojim dat chladic, lebo sa MB ohne ako luk :-( Pekny den
14.7.2003 11:59:24   0.0.0.xxx 1111
Ved prave to som povedal Abit ma v najnovsom Bios-e podporu len do 1,4GHz CPU s 266FSB.... - Ale ak da v BIOS-e pred osadenim ignorovanie nepodporovaneho - alebo taktovaneho CPU tak by to malo ist...
14.7.2003 12:03:49   0.0.0.xxx 1212
Socket 939 je Socket 940 s odstranenymi jednym pin-om s balenia CPU.... Cize Socket 939 CPU poju do Socket940 patic a s ich chipsetmi... Socket754 ma byt platforma pre lacne CPU na cca. 5 rokov.. Jednoducho Socket 940/939 bude pre vykonne masiny 754 pre cenovo citliveho zakaznika...
14.7.2003 12:08:44   0.0.0.xxx 1112
Začínám prvními procesory s paralelním zpracováním instrukcí - a to bylo u Intelu Pentium a u AMD K5. Rozebírat ještě 486ky, tak se z toho zblázním, tam bylo tolik patic a často dokonce bez klíčování. Overdrive by sem jistě patřily, ale ty jednak končily Overdrivem na Pentium II (který byl navíc do Socket a za druhé byly často uváděny se značným zpožděním oproti čipům pro nový socket.
14.7.2003 13:30:47   0.0.0.xxx 1211
To je najnovsi nazov byvaleho nx5x85 od Next Generation (NexGen), ktore potom AMD kupilo... Inak je to super CPU - dodnes ho pouziva Octagon systems v standardnych konfigurtaciach- vyhradny dodvatel pocitacov pre vozidla pechoty a namornej pechoty US-army... A najnovsie je sucastou avioniky http://psas.pdx.edu/psas/usenix_2003/psas.html nanosatelitov (satelity s hmotnostou do 10 kg) na monitorovanie vysokych drah letov lietadiel... Dodnes sa predava.. Rovnako ako am386 @0.13 mikronu.. Len stoji s doskou 12.000 Sk a dodacia lehota je 21-30 dni...

14.7.2003 15:16:57   0.0.0.xxx 1212
>SDRAM to brzdi, ziadne USB 2.0 a FireWire, ziadne Serial ATA...

No ja bych rekl, ze vymenou Duronu 700 za Athlon XP 2000 ziskas sakra vetsi vykon, nez par procent. A co ma byt, ze starsi deska neobsahuje DDR pameti nebo Firewire? Smarja, dochazi ti vubec ze to spousta lidi proste NEPOTREBUJE? Az to budou potrebovat,koupi novou desku, ale proc by ji meli kupovat, kdyz chteji JENOM RYCHLEJSI PROCESOR?
14.7.2003 16:10:16   0.0.0.xxx 1112
Mam tu istu dosku. Co ak tam dam XP1700+ (mam moznost kupit). Pojde? Je mi jasne, ze max do 1,4GHz, ale aj tak - pojde?
14.7.2003 16:54:30   0.0.0.xxx 1211
Vy jste asi Duo Juyos?(Cti duo chujos).Bez se stim tvym Intelem bodnout,muzes bit akorat hlavou do zdi ze si za takovy srot dal tolik penez!
14.7.2003 17:25:54   0.0.0.xxx 1112
Pred 2 roky jsem si koupil durona za 1900 a desku MSI K7T torbo za 5800. V te dobe jsem u intelu mohl mit max. celer 633 za 4000 + desku typuju (solidni i815) za 3000. Dneska tam vrazim athlon 1600+ za cca 2000kc a jedu v poho dal. u intelu bych kupoval celer 2,0ghz za cca 3500kc a desku za aspon 3000. Co je teda levnejsi? A o kolik bude lepsi celer nez athlon XP?
14.7.2003 19:14:29   0.0.0.xxx 1211
Nicmene to plati i naopak. Neni vyjimkou, ze se proda nova deska a zakaznik si ponecha puvodni CPU, protoze proste nepotrebuje vyssi vykon od CPU, ale uzivi napr. USB 2.0, RAID atd. Nakonec celkovy vykon se vymenou desky take zvedne.
14.7.2003 19:17:48   0.0.0.xxx 1112
Mam ABIT KT7-RAID a nacpal jsem do nej AthlonXP Thorougbred rev.B 1700+, tedy skutecna frekvence 1457Mhz a pretaktoval na 2000Mhz. Deska CPU sice nepozna, ale predratoval jsem socket a jede vyborne a stabilne. Teplota mezi 48-55 stupnu C. Je to super deska.
14.7.2003 19:51:37   0.0.0.xxx 1212
Jasny. I tak je to velmi slusne zpracovany prehled. Rad jsem si tu historii osvezil. Diky
14.7.2003 19:59:41   0.0.0.xxx 1212
A ty doma kazdej den pouzivas Firewire, USB 2.0. Ja vsechno tohle mam a je mi to uplne k h.... Kazdej nema tolik prachu aby si mohl koupit novou desku a pameti, jen na to aby dostal takovyhle "hovadinky".
14.7.2003 20:51:21   0.0.0.xxx 1111
ach jací jste chudáčci, přesně tohle jsem čekal ... "kamoušou si upgradoval PC z durona na AXP s KT133A" ... ano tohle jsem čekal, jak jsem psal již na začátku ... jste prostě dementi, každý rozumný člověk by nedal do staré desky nový AXP 2000+ a SDRAMM, ale koupí si nový MB, ale vy slováci si pokoj nedáte, váše smůla, já mám P4 a můžu se smát všem co tady píšou o takových "upgradech"
15.7.2003 07:46:50   0.0.0.xxx 1211
no konecne Intelak EAGL napisal nestranny dobry clanok - parada, len poznamka
mal som SLOT A thunderbirdy v doskach s KX133 - boli ta EPOX KX7
PS: ten clanok je fakt dobry
15.7.2003 09:20:36   0.0.0.xxx 1112
Proč chudáčci? Asi nechápeš ještě jednu věc - změna desky s podporou SDR na nesku s DDR znamená nejen desku, ale i tu paměť. A když má někdo spolehlivou desku s 512MB SDRAM a chtěl by DDR, vyšlo by ho to docela kulatě. Pochop jednu věc - spoustě lidí SDR stačí. A ve své omezenosti nechápeš jednu věc - do starší desky s SDRAM si prostě osadí moderní CPU a až bude mít chuť, pouze vylme CPU z patice a zasadí jej do jiné desky. O ten modernní procesor nepřijde. Z celého tvého výstupu v téhle diskuzi čpí jen jedno - "já mám Intel, já mám P4, já jsem víc než ostatní" Prober se. Změna z Durona 700 na XP2000+ je i v desce se SDRAM PARÁDNÍ nárůst výkonu.
15.7.2003 10:02:48   0.0.0.xxx 1212
Chudák si akurát tak Ty. Stále nechápeš, že nie každý je ochotný vždy s novým procesorom vyhadzovať aj mainboard a vrážať do toho kopu peňazí. Kto v minulosti vsadil na AMD a má aspoň čipset KT133A, dnes si za 2000Sk sj s DPH kúpi moderný procesor Athlon 2000+ a získa pomerne výkonný počítač.
Každý nutne nepotrebuje DDR pamäte, aj na tých SDRAM mu s uvedeným procesorom v pohode pôjdu aj najnovšie hry, pokiaľ má slušnú grafiku.
Dement si akurát tak Ty. Práve väčšina ľudí keď môže si najskôr UPGRADUJE starý počítač, pokiaľ môže, až keď to nejde vymení aj dosku. Neveril by si koľko ľudí sa na mňa obracia so žiadosťou o UPGRADE počítačov s Intele Celeron procesormi okolo 600MHz. Bohužiaľ UPGRADE v ich prípade nie je možný, lebo Intel. Nechcú do toho vraziť veľa peňazí, tak im robím upgrade na AMD Athlon 1800+ + lacná slušná doska. A všetci zhodne nadávajú prečo si vtedy nekúpili AMD.

15.7.2003 10:12:44   0.0.0.xxx 1212
Thoroughbred by mal mat nizsiu spotrebu ako Palomino ,
ako daleko by sa snim dalo dostat ? (2000 XP? , 2500?)
a ako je to s nasobicmi ? tento abit by mal podporovat
aj Thundebird 1300 MHz 13*100 , teda nasobic 13 uz z
premapovanej sady ..
pretakt na cca XP 2000 az 2500 by vyriesil moj problem
15.7.2003 10:36:33   0.0.0.xxx 1112
Pridani novych technologii znamena, ze Intel zmeni zapojeni pinu na procesoru. Politika Intelu se da srovnat snad jen s politikou Microsoftu a Severni Koreje.
15.7.2003 18:39:09   0.0.0.xxx 1112
Největší přívrženci maj doma Athlona XP nebo Durona ale furt nadávaj na to jak je Intel drahej. Dyk vás nikdo nenutí si ho kupovat a vy si ho nekupujete. Tak proč nadáváte?
Já nadávat můžu, protože jsem investoval ukrutný prachy do Intelu... :-)>
16.7.2003 08:41:09   0.0.0.xxx 1111
128kB Cache Mendocina běžela ondie (stejná frekvence jako procesor), kdežto PIIjkám Klamatch (233-350) a Deschutes (350-450) offdie, zpravidla na polovičním. Proto bylo někdy Mendocino (jádro Deschutes jen s 128kB cache) rychlejší než ekvivalent Klamath nebo Deschutes.
16.7.2003 11:23:47   0.0.0.xxx 1212
Měl bych dotaz:
nebyla by ta deska (nebo nějaká se SlotA) náhodou k mání?? Nebo kdyby i někdo jiný měl, mohl by se ozvat?

Mám tu teď na spravení jedno PC od zákazníka (já ten PC nestavěl O-)) a nastartuje až na cca 20tý pokus. Jakmile nastartuje, tak už je OK. Pokud se vypne a hned zapne, je to taky OK. Pokud se ale nechá "vychladnout", tak zase problém, tzn. na 99.9% deska. Po bazarech se mi lítat nechce a desku na Slot A jen tak neseženu :-/. Kupovat novou desku a CPU je pro ně dost velká investice.

Děkuji
16.7.2003 15:35:48   0.0.0.xxx 1212
a delej si dobre pocitem zes uvalil hafo penez.
16.7.2003 20:38:03   0.0.0.xxx 1112
jo ale utratil penize odpovidajicimu vykonu, ty sis koupil AMD za par korun a vykon nikde a on sice nakoupil dráž, ale má zase výkon o kterém se ti může jen zdát ČUZ
17.7.2003 06:28:02   0.0.0.xxx 1111
Ono je to práve naopak, ako píšeš. Je známa vec, že keď porovnáme rovnaké procesory, napr. AMD Athlon XP 2300+ a Intel P4 2300, tak prídeme k záveru, že na bežné domáce aplikácie a hry je AMD výkonnejšie ako Intel. Hry jednoznačne bežia na AMD lepšie, aj samotný Windows beží rýchlejšie - to mám naozaj odmerané a potvrdzujú to aj moji zákazníci. Navyše za AMD zaplatíš oveľa menej ako za Intel. Takže preto je voľba jasná.
17.7.2003 06:35:19   0.0.0.xxx 1112
> aj samotný Windows beží rýchlejšie
> - to mám naozaj odmerané a potvrdzujú to aj moji zákazníci.

ako sa da odmerat rychlost samotnych windows ? rychlejsie startuju ? rychlejsie sa ti vykresluju okienka ? je na to nejaky benchmark ?

mimochodom kolko je to "ovela menej" co zaplatis za AMD namiesto Intel ?
17.7.2003 07:01:37   0.0.0.xxx 1212
Ano, rýchlejšie štartujú, rýchlejšie sa vykresľujú okienka. Sám som na to neprišiel. Jeden môj zákazník mal počítač s AMD Duronom. Potom ho daroval bratovi a kúpil si počítač s Intelom P4 2,4GHz. Hrali sa u brata hry - spojili počítače do siete. Bol ohromne prekvapený, keď zistil, že ten istý Windows na tom Durone naštartoval rýchlejšie aj tie okienka mu skôr naskakovali.
Sám som tomu nechcel veriť, tak som si to overil na dvoch počítačoch vedľa seba. A ten zákazník mal pravdu. Zrejme Windows architektúra AMD vyhovuje viac. MHZ navyše u P4 sa prejavia iba napr. pri kódovaní filmov do DivXu, čo je špecifická aplikácia, ale hry, ktoré vykonávajú komplexný balík inštrukcií idú lepšie na AMD.
Je jasné, že ak to takto pôjde ďalej, to znamená, že Intel bude zvyšovať frekvenciu a AMD bude stagnovať, tak to Intel nakoniec frekvenciou naženie, ale momentálne pri mainstream procesoroch platí to, že AMD je v hrách rýchlejšie. Preto sa na doma naozaj oplatí AMD. A to nehovorím preto, že by som bol AMD fanatik, robím aj Intel aj AMD kompy.
17.7.2003 09:05:10   0.0.0.xxx 1212
nez zacnes sirit ty svoje nepodlozeny kecy, neco si o tom zjisti. Do 865 a 875 pujde dat Prescott v dobe uvedeni na trh naprosto bez problemu. Tecka. Nekdy v polovine pristiho roku, tj. v dobe, kdy bude uvaden novy c/s Grantsdale, prijde i nova patice pro Prescott, ktera bude stejna pro naslednika -- Tejas. Zakaznik si muze vybrat, ale Grantsdale mu nabidne tolik novinek, ze pravdepodobne prejde i na novou platformu (s novym socketem).
Chapu, ze te sere dlouhodoby upadek AMD, ktere ani nevi co je to multitasking (soude podle jejich vyplodu na svych www strankach), ale nemusim nam to vsem sdelovat. Pripadas mi stejny, jako ten 'Peto' ,kterej sezral veskerou moudrost a do vseho kafra....
17.7.2003 10:17:16   0.0.0.xxx 1112
Co se týká startu windows, věřím Ti, že se to mohlo stát.Jen si nemyslím, že je to problem hardweru (jestli tak jenom ovladacu).Také hodne záleží na tom jaké programy jsou nainstalovany a jak jsou WIN zoptimalizovány (když po startu nabehne 20 rezidentních blbosti tak se nediv). Co se tyce vykreslování většinou za to může grafika a ne procesor (nebo zase softvare). Obě platformy mají své +/-. Z tech mínusu Intel: cena AMD: stabilita (zkus provozovat na AMD treba SAP :-).Proto z me zkusenosti: do prace Intel a domu AMD
17.7.2003 10:41:46   0.0.0.xxx 1112
nějak mi to useklo myslenku :-) Tak abych navázal. Dle mého názoru do prace se víc hodí Intel (fungují na něm spolehlivě z 99,9 % komercní software jak SAP, Microstation , nepočítám programy, které jsou šité na míru. nepřál bych Ti vidět co za krásné hlášky produkuje např. SAP na AMD). Domů jsem si pořídil AMD (poměr cena/výkon),ale taky bych ho nedoporučil všem. Hodně záléží na čipsetu. Hodně mě nabavilo co 14 dni flashovat Bios a stahovat skvělé balíčky 4in1 od via (nechal jsemse trochu unest, ale opravdu jen trochu. A proto jedině nforce.
Myslím, že Tví zákaznici by měli zvážit výměnu dodavatele IT, když jim neumíš vysvětlit pro a proti (viz ten kec promin argument z Windows). Nebo to děláš záměrně abys prodal co mas na skladě ?
17.7.2003 11:51:28   0.0.0.xxx 1111
Jak jsem to přečetl, změny patice jsou způsobeny jen zvýšeným proudovým odběrem nových procáků.

Je pro Intel opravdu takový problém myslet trochu do budoucnosti a udělat pár nožek CPU (patici) o takovém průměru aby přes ně mohlo téct 10-50A?!

Soudruzi z Intelu si nikdy nenechají rezervu ani 0,5A.
17.7.2003 13:26:46   0.0.0.xxx 1212
Nechápem, o čom píšeš, prečo ma urážaš. Čo neviem vysvetliť? Vieš, keď niekto nemá poriadne argumenty, zvyčajne sa uchyľuje k osobným invektívam a urážkam, ako Ty.
Ja samozrejme aplikáciu SAP nemám a nemám ju možnosť odskúšať, ale práve preto som písal len a len o domácich aplikáciách a hrách. Tak neviem, čo tu spomínaš podnikové aplikácie, keď o tých som nehovoril! Najskôr si poriadne prečítaj, čo som napísal a potom kritizuj k veci, lebo inak si Ty odveci.
Neviem, čo si zač, keď si každých 14 dní flashuješ BIOS, to som ja nikdy nemusel robiť a to tých počítačov boli desiatky. Ani balíčky VIA 4in1 netreba inštalovať každých 14 dní. Balíčky VIA vychádzajú rovnako často ako balíčky pre Intel. Takisto pri Inteli musíš inštalovať doplnkové ovládače, ktoré sú stále v nových verziách, ako u VIA. Balíčky VIA netreba vždy inštalovať nové, lebo zmeny sa zväčša týkajú pridania podpory najnovších čipsetov a na staršie dosky to zväčša nemá vplyv. Takže naozaj zmysel prejsť na nový balíček má iba vtedy, ak sa rieši nejaká chyba. Takže Tvoje argumenty sú naprd.

Celkovo píšeš dosť odveci a mimo témy.
17.7.2003 13:28:37   0.0.0.xxx 1212
No čo sa týka Windows, tie samozrjeme boli optimalizované s najnovšími ovládačmi pre obe platformy s videokarta bola rovnaká. žiadne rezidentné blbosti tam neboli.
17.7.2003 13:32:22   0.0.0.xxx 1211
No ale oni to robia zámerne, aby si si musel kúpiť nový mainboard a súdruhovia z Intelu zarobili aj na tom.
17.7.2003 19:32:11   0.0.0.xxx 1112
SAP osobně neznám a přiznám se, že tu skratku neznám a nevím o co jde. Nicméně není až zase takový problém napsat aplikaci tak, aby nejela na konkrétním typu CPU. To ovšem není chyba CPU, ale programátora. Ikdyž v podstatě to chyba ani být nemusí. Někdy je to záměr, někdy je to nutnost a někdy je to pohodlnost + pár dalších věcí.
17.7.2003 20:13:59   0.0.0.xxx 1111
mohol by som ta poprosit hodit sem konfiguracie toho AMD a Intelu co si meral ?
-aky hardware (dosky, pamate, HDD, grafika) ? ake boli priblizne casy nabiehania (ak si nepamatas presne tak priblizny rozdiel) ?
-meral si nabiehanie cisto len Windows, alebo POST (startovanie pocitaca, BIOS atd.) ?
-kedy si koncil meranie (prihlasovacia obrazovka ked doblikal HDD alebo az po prihlaseni uzivatela) ?

rad by som si to testol na mojom P4 a hodil sem vysledok pre porovnanie...

pripadne mozme skusit viaceri, len sa musime dohodnut na metodike...

Paulie
17.7.2003 20:28:56   0.0.0.xxx 1212
no ja nemam zrovna taketo skusenosti, ja osobne mam 2 kompy, minuly tyzden kupeny xp 1800+ dlt3c jiuhb@2300MHz(11.5*200) na asus a7n8x deluxe a druhy je p4 2.4@3 GHz na gigabyte s 845pe, mozem povedat ze ta p4ka je sviznejsi komp, benchmarky su vyrovnane, ale tie ma moc nezaujimaju co bezi na inteli lepsie je battlefield 1942, comanche, aj ut2k3, na amd zas counter-strike, AOM a moj program vo fortrane na simulaciu chem.reaktora, optimaliz. zatial len pre pentium, bezi asi o 40 % lepsie na amd,tam vidno nutnost optimal. pre sse2, matlab 6.5ka je rychlejsi na inteli
celkovo tie rozdiely ale nie su nejake vyrazne a mozem povedat su to vyrovnane kompy
co pises o startovani winov, to je specificka zalezitost konkretneho hw podla mna
co sa tyka napr xp2000+ vs p4 2000 je jasny favorit xpcko, pri 2,4b vs xp2400 to bolo podla mna 1:1 a vyssie sa to zacina obracat, nove cckove p4ky, to je uplne o inom, nie lenze su rychlejsie, ale ht, to je genialna vec, ked dam nieco pocitat, zahram si quaka v pohode, co nemozem robit doma ani na jednom kompe
ale aj tak fandim amd, lebo intel mi nemoze predat procak, ktory je na urovni 3 GHz p4ky bez ht za 1890 SKK bez dane, ak vies samozrejme co s nim
17.7.2003 21:01:42   0.0.0.xxx 1212
...zkuste třebas přečíst závěr první stránky tohoto článku:

http://www.pctuning.cz/Default.aspx?CatID=75&LayId=2&ArtId=18179

To že něco někam pasuje neznamená, že to tam patří. Tuhle hru (pasující tvary do správných dírek) jsem hrál naposledy jako miminko nacož si nepamatuju.

A když se podíváte na vývoj patic z dlouhodobějšího hlediska, je to taky jasné (dejme tomu od těch pentií a K5, což je i v tom článku).
18.7.2003 20:07:17   0.0.0.xxx 1112
To nebyva ani tak problem patice, jako spis zbytku soucastek na desce.
18.7.2003 20:37:50   0.0.0.xxx 1111
mel bych takovou otazku, mam desku MSI K7T266Pro2 - RU (chipset KT266A), ofifialne ma podporovat Palomino do 2100+ (Thorebready ne), ale maximalni nasobic je 15, takze 15*133 da nejakych 1995MHz (tj 2400+), co myslite, bralo by to i novy Thorebready? vdyz Thoroughbred ma porad FSB jen 133 (266), takze snad ...

diky
20.7.2003 01:48:29   0.0.0.xxx 1112
To samý mi kdysi dělal ABIT KT7A,po zapnutí černá obrazovka,stačilo párkrát resetnout a naběhl.Po zahřátí v pohodě.
Nebylo to deskou ale grafikou..
20.7.2003 09:45:29   0.0.0.xxx 1212
Dix za radu (upřímě), ale GK jsem zkoušel jinou. Mají tam TNT2 M64 32MB do AGP. Zkoušel jsem S3 2MB do PCI a to stejné, tzn to není GK ani třebas pošramoceným AGP nebo napájením AGP atd... Jediné, co jsem nezkoušel byl jiný CPU (holt Slot A se jentak nesežene) a RAM, ale ty by to dělat neměly. Zdroj jsem zkoušel taky jiný. Je to opravdu deska na 99% ;-). Navíc už jsem se s podobnými problémy setkal.
21.7.2003 15:24:22   0.0.0.xxx 1212
No to je trochu problém, podpora je jen do XP 1800+ a to jen Palomina, s Thoroughbready má problémy a nemusí běžet. No a jinak ty vyšší procesory Palomino umí jen K7T Turbo2 oficiálně. Neoficiálně patrně půjdou i vyšší, ale spíš bych čekal Palomina než Thoroughbready, chce to znát taky zkušenosti lidí, co maj stejnou desku a nějaký ten procák už provozujou, třeba na pretaktovani.cz. No osobně si myslím, že upgrade CPU má smysl jen pro hraní her nebo nějaké výpočty, na kancelář, DivX a většinu věcí to takový nárust nepřinese. Pokud máš lepší grafárnu, tak se ti to vyplatí, grafika od GF4 MX vejš! Palomina do 1800+ se schání už těžko, ale pokud budeš mít štěstí, tak nějakej bez chladiče tak za 1500 Kč s DPH seženeš a z bazaru i do 1000 Kč.
21.7.2003 15:29:46   0.0.0.xxx 1111
Já si myslím, že když potřebuju, tak můžu mít klidně i USB 2.0, RAID nebo Firewire, není problém za 1-2000 Kč koupit na to nějaký řadič do PCI, mám plný jen jeden a to díky síťovce, jinak 5 volných, takže to nepotřebuju mít integrované na desce. Navíc USB 2.0 zařízení nejsou zatím tak rychlé a není jich tolik, co by člověk čekal. Nárust rychlosti neodpovídá teorii.
USB 1.1 stále ještě na většinu zařízení stále dostačuje a k tomu Firewire nepotřebuju zatím vůbec a RAID pole taky ne a to dokonce ve verzi K7T s RAID bylo.
Upgrade procesoru je značně jednodušší než celé desky, stačí sundat větrák ze starého nebo starý celý vyjmout z patice a nandat novej s větrákem a je hotovo a nemusím vše odlaďovat a stavět novou desku a modlit se, zda mi padne do skříne!
21.7.2003 17:51:48   0.0.0.xxx 1211
Tuto desku nemám a nezkoušel jsem, ale že výrobce tvrdí "do" 1800+ tak to neznamená, že to nepůjde výš. prvděpodobně to nepodporuje BIOS, nebo nemají ověřeno, že to utáhne napěťová část, nebo chybí násobiče (což si nemyslím) a nebo jen to nepřipsali. Pokud jede Palomino, neměl by být problém ani s ThBr. Jediný problém by snad mohl být s BIOSem, ale jak říkal Robo, tak updatovat bios.

Ale nezkoušel jsem!!!
22.7.2003 07:25:38   0.0.0.xxx 1112
Pokiaľ ide Palomino, tak Thoroughbred by mal ísť. Jediný problém je v tom, že Thoroughbred má idé CPUID, preto treba zohnať a prepáliť novší BIOS pre základnú dosku. Thoroughbredy majú nižšiu spotrebu ako Palomino, preto by to zdroj mal do rozumných frekvencií utiahnuť.
A to, že v manuáli za udáva iba napr. Palomino do 1800+ znamená akurát to, že v čase vydania toho manuálu bol na trhu dostupný maximálne tento procesor, preto tam nie sú uvedené novšie, pretože jednoducho vtedy ešte natrhu vôbec neexistovali!!!
Dôležitý je te BIOS!!! Mal by procesor poznať, lebo ak ho nepozná, tak mu nevie nastaviť potrtebné napájanie a iné hodnoty pre zbernice a potom to môže hádzať chyby.
22.7.2003 07:32:43   0.0.0.xxx 1212
Teda konkrétne napr. doska QDI Kinetiz 7E-A podporovala podľa manuálu max. AMD Athlon 1600+ (Palomino). Kúpil a osadil som tam Athlon 2000+ (Thoroughbred). Doska hlásilo UNKNOWN TYPE CPU a Windows XP sa nedal stabilne nainštalovať, hlásilo to náhodné chyby pri práci. Zohnal som si najnovší BIOS s podporou do Athlonu XP 2400+. Po prepálení nové BIOSu doska CPU spoznala a chyby prestali. BIOS skrátka vedel nastaviť dosku, lebo poznal procesor.
31.7.2003 11:18:05   0.0.0.xxx 1212
Na vlastní oči: 2 počítače
1. Deska Biostar s i845PE, P4 2,4GHz, 512 MB RAM DDR333, Gf2Ti WDC800JB

2. Deska (asi Soltek s Nf2), AMD 2000+ XP, 512MB RAM DDR333, Gf4MX440, WDC600JB

Oba mají Win XP SP1, nejnovější ovladače na HW. Nainstalovanek Vietcong CZ.

Postřeh: Na P4 se už hraje a na AMD se teprve načítá! Pro remcaly hra byla spuštěna nastejně. AMD se svým výkonem je teprve v 70%, když Intel se svou frekvencí už dávno hraje!!!! V čem je problém? Asi v cache. 512kB je slušné. Nezajímají mě 3D Marky, timedema, ani SiSandra body!
31.7.2003 11:38:53   0.0.0.xxx 1211
No, ale prosímťa porovnávaj porovnateľné.
Dopustil si sa viacerých chýb:
1. Porovnávaj rovnaké procesory, teda k P4 2,5 GHz mal dať AMD Barton 2500+
2. Mal si použiť rovnaké videokarty, takto malo P4 oveľa lepšiu videokartu než AMD.
3. Takisto si mal použiť rovnaké disky.
4. Windows XP ani s nainštalovaným SP1 nemajú prístupnenú na procesore 512MB Cache, ale iba 256. Ak chceš sprístupniť celú cache, musíš použiť zápis do registra:
[HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControlSession ManagerMemory Management]
"SecondLevelDataCache"=dword0000200

Uvedené platí pre P4 aj Barton.

Takže ešte sa čuduješ, že si dosiahol také zlé výsledky? To je ako keby si porovnával autá, kde na jednom si zaradil len tretí a na druhom štvrtý rýchlostný stupeň.

Keď som porovnával ja, tak počítače mali identické disky, identické videokarty a boli to procesory jednej frekvencie - napr. P4 2.4 a Barton 2.5. Ak toho dodržíš, zistíš, že AMD pôjde rovnako, prípadne o kúštik rýchlejšiw ako P4 s 533FSB. Nie vo všetkých hrách, ale vo väčšine isto.
31.7.2003 15:55:52   0.0.0.xxx 1111
1. Podle čeho soudíš, že Gf2 Ti je lepší než Gf4 MX 440?
2. Rozdíl v disku bych neviděl jako podstatný, pokud není narvaný k prasknutí. Na obou kompech bylo cca 5Gb volného místa a hry byli nainstalované na "začátek" po Windows.

Je to ale věc priorit. Vem si příklad: Někdo si koupí Subaru Impreza WRX za řekněme milion a trochu ho potuní za další milion. Pojede třeba 270km/h a bude to zážitek. někdo si koupí za 4 miliony Porsche 911 Turbo (402 hp, 610Nm, 306Km/h) a bude spokojen taky. Cena je 2x vyšší a rychlost je ani ne o 20% vyšší. je to ale plnohodnotné auto, které má výkon silou a ne technologií!
To je jako porovnání Voodoo 3 a Riva TNT2 Ultra.
Život je prostě otázkou priorit a ta vysoká Intelovská frekvence je znát...ne furt ale je znát.


P.S.: L2 cache u CPU je v kB !!! 512kB u P4 NW
31.7.2003 16:34:28   0.0.0.xxx 1112
... a hlavne nemusim preinstalovat shitacke Windows-y.
31.7.2003 16:43:07   0.0.0.xxx 1212
No jasne P4, a Tvoj papa urcite zaraba aj za Teba, kym Ty si valas sunky a trepes dve na tri.
5.8.2003 15:34:19   0.0.0.xxx 1212
Trošku si asi pletete načítání a rychlost. Radši si nechám načítat hru déle, ale aby mi pak jela svižněji, ale to je jedno, o tom teď nechci polemizovat.
Když se porovnává určitá věc, měly by být co nejvíce ostatních věcí stejných (pokud možno ne jen typově, ale i daný kus by měl být ten stejný a ne jiný).
Chci upozornit, že např. WD600JB je pomalejší než WD800JB. Např. Max buferovanej transfer disku je u 800JB 602Mbits/s kdežto u 600JB 525Mbits/s.
17.2.2005 17:13:40   0.0.0.xxx 1212
Ja videl jak se AMD procesory vyrabi ... jsou o moc kvalitnejsi nez Intely. Intel ma jen vyhodu takovou ze ma jako prvni zaujal post vyrobce procesoru.

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.