Ověřte si stabilitu vašeho CPU! |
autor: Jírů Marek , publikováno 20.12.2002 |
Stabilita CPU má největší vliv na stabilitu celého PC. Pokud není stabilní CPU, nefunguje prostě nic. Proto bych se chtěl v tomto článku zaměřit na programy, které dokážou spolehlivě otestovat stabilitu vašeho CPU. Seznámím vás s programy Prime95, CPU Stability Test a CPUburn.
Prime95
Program Prime95 pochází od organizace GIMS (Great Internet Mersenne Prime Search) a je primárně určen pro výpočet největších známých prvočísel. Mimochodem největší dosud nalezená prvočísla naleznete zde - největší z nich zabírá v textovém souboru přes 2 MB!!! Prime95 je založeno na principu takzvaného Distributed Computing - využívá výkonu mnoha počítačů připojených k Internetu, takto lze získat ohromný výpočetní výkon. Podobně funguje například SETI@Home nebo United Devices.
A co má Prime95 společného s prověřením stability CPU? Prime95 totiž obsahuje navíc režim Stress Testing - Torture Test. V tomto režimu jsou všechny výsledky, které Prime95 na CPU vypočítá, porovnávány s databází ověřených, 100% správných výsledků. Pokud výsledky nesouhlasí, znamená to buď matematickou chybu v CPU (což je prakticky nemožné - i když vzpomeňte na první Pentia...) nebo náhodně vzniklou chybu, která může být důsledkem přetaktování, špatného chlazení nebo i vadného hardwaru.
Jak používat Prime95
Prime95 je freeware. Aktuální verzi Prime95 pro většinu dostupných OS si můžete stáhnout z odtud. Pro majitele 32-bitových Windows nabízím přímé linky na aktuální verzi 22.12.1: Prime95 - instalátor (996 kB), Prime95 - ZIP archiv (816 kB).
Po prvním spuštění Prime95 zobrazí toto okno:
My chceme testovat stabilitu PC, proto zvolíme Just Stress Testing. Pak stačí zvolit v menu Options položku Torture Test. Prime95 začne provádět výpočty:
Prime95 v akci
Nyní již stačí ponechat Prime95 dostatek času na prověření neomylnosti vašeho CPU. Můžete si být jistí, že Prime95 dostane z vašeho CPU maximum. Aby mělo testování nějaký smysl, doporučují autoři Prime95 testovat 6 a více hodin. Teprve potom si můžete být jisti se stabilitou vašeho PC...
{mospagebreak title=CPU Stability Test}Dalším zajímavým prográmkem pro ověření stability CPU je CPU Stability Test. Opět se jedná o freeware. Bohužel jeho vývoj je již ukončen, dokonce ho není možné stáhnout ani z jeho bývalé domovské stránky. Přesto si můžete tento program v poslední verzi 6.0 build 154 stáhnout přímo z PCtuningu (387 kB).
Po rozbalení archivu a po spuštění souboru CPUStabTest.exe se objeví hlavní okno programu CPU Stability Test:
CPU Stability Test
CPU Stability Test nabízí 3 různé režimy testovaní:
- Normal Testing - běžný test, používá se většině případů
- CPU Warming only - CPU Stability Test se snaží v tomto režimu "vyždímat" z CPU maximální teplotu
- Troubleshooting - tento test se používá pouze v případě, že test Normal testing nalezne chyby. Test Troubleshooting se pokouší odhalit, co tyto chyby způsobuje.
Tyto testovací režimy dělají z CPU Stability Test celkem zajímavý program. Další zvláštností tohoto programu je vytváření certifikátů. Tyto certifikáty umožňují prezentaci stability systému na Internetu. Pokud je váš systém opravdu stabilní, můžete po dokončení Normal Testing (autor programu doporučuje testovat alespoň 12 hodin) vytvořit certifikát (nabídka File / Create Certificate):
CPU Stability Test - vytváření certifikátu
Tento certifikát poté můžete zpřístupnit na Internetu, každý se pak může přesvědčit o stabilitě vašeho systému. Ostatní si pak mohou tento certifikát stáhnout a ověřit ho otevřením v programu CPU Stability Test (nabídka File / View Certificate):
CPU Stability Test - prohlížeč certifikátu
Certifikát obsahuje informace o době testování, počtu chyb a základní informace o systému. Certifikát je šifrovaný, takže je velice těžké ho zfalšovat...
CPU Stability Test pří testování dost zatěžuje CPU, takže se při testování na počítači nedá prakticky pracovat. Proto bych vám doporučil po spuštění CPU Stability Test změnit pomocí Správce úloh (pouze Windows NT / 2000 / XP) prioritu u CPUStabTest.exe na hodnotu Podprůměrná.
{mospagebreak title=CPUburn, Závěr}Posledním programem, který vám v tomto článku představím, je CPUburn. Jak už jeho název napovídá, není určen primárně k testování stability, ale slouží (stejně jako režim CPU Warming only u programu CPU Stability Test) k dosažení maximální teploty na CPU. Tím se dá odhalit poddimenzované chlazení.
Cpuburn (domovská stánka) je vydáván pod licencí GPL, jeho užívání je zdarma. Stahovat ho můžete odtud (30 kB). Jedná se o starší program, v jeho vývoji už pravděpodobně nikdo nepokračuje.
Po rozbalení archivu, stačí spustit soubor CPUburn.exe:
CPUburn
CPUburn je optimalizován pro různé procesory, před spuštěním si musíme vybrat typ procesoru:
- P6 - Intel Pentium 2, Celeron, Pentium III
- K6 - AMD K6
- P5 - Intel Pentium 1
- MMX, BX - vhodné pro testy operační paměti, můžeme nastavit velikost RAM size (max. 64 MB...)
- K7 - AMD Athlon, Duron, tento režim doporučuji i pro procesory Pentium 4
Poté stačí kliknout na tlačítko BURN !!! a čekat jestli se procesor zavaří nebo ne ;-)
Co dělat pokud Prime95 nebo CPU Stability Test nalezne chybu
Může se stát, že Prime95 nebo CPU Stability Test naleznou chyby i když se systém chová 100% stabilně. Bohužel tomu tak není, znamená to pouze, že nepoužíváte programy, které by dostaly vaše PC na kolena. Takže tady je, pro případ výskytu problému, několik doporučení:
- v případě přetaktování snížit frekvence nebo je vrátit na výrobcem doporučované - to platí pro CPU, FSB, RAM (aktivovat SPD), i pro AGP / PCI
- pokud je systém nestabilní i jako nepřetaktovaný, vypadá to na hardwarový problém a tím pádem na reklamaci
- někdy pomůže defaultní nebo dokonce fail-save nastavení v BIOSu
- update BIOSu nikdy neuškodí (pokud se udělá správně)
- někdy pomůže i "pohrání si" s komponentami PC - zkontrolovat zda jsou karty ve slotech "nadoraz", to samé platí pro kabely apod.
Závěr
Prime95 i CPU Stability Test jsou šikovné prográmky. Téměř 100% dokáží odhalit chyby hardwaru / přehnané přetaktování. Ve většině případů se občasné záseky počítače svádí na nestabilní, nekvalitní Windows. Někdy je v tom ale i Microsoft nevinně...
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz
Ale super !!
Duron 1.3
---
PS: jestli tohle uz psal autor clanku tak sorry, ja jsem to jeste cele necetl (-:
A pak stačilo 10 minut encodování ve VirtualDubu a systam zatuhl. (v nepřetaktovaném stavu enkoduje klidně 13 hodin)
dejv
Velký rozdíl mezi programy napsanými přímo za účelem testování stability a různými SETI a United Devices je ten, že SETI ani UD nikdy nepoužijí 100% výkon CPU (pozor, to není to, co vidíte ve Windows, 1 aplikace, která využívá podle Windows na 100% CPU skončí výpočet déle než dvě aplikace, u kterých Windows píše 50% a 50%, programátoři promiňte menší nepřesnosti, ale celé to tu vysvětlovat nejde, jde mi o to, že to není přesný údaj), ale nechají určitou část (i při nevyužití počítače). Navíc tyto programy používají nejen CPU, ale i RAM (takže i tu virtuální na disku) apod., takže si CPU nakonec moc nezapočítá.
http://radim.homeip.net/image.php">
o radek nize: Nyní již stačí ponechat Prime95 dostatek času na prověření neomylnosti vašeho CPU
CPU NENI CELY PC!!!
Kdysi davno jsem mel Celerona 400@618. Na tomto taktu bezel suprove prave pod vsema stability testama, ale jakmile jsem pustil treba Quaka, do minuty spadl.
Zaver?
Podle me neexistuje 100% test stability systemu. Chce to holt zkouset a casem se uvidi.