Hlavní stránka Hardware PC sestavy Minipočítač za 5000Kč - Micro-ATX řešení od Intelu
Minipočítač za 5000Kč - Micro-ATX řešení od Intelu
autor: Z. Obermaier , publikováno 6.8.2007
Minipočítač za 5000Kč - Micro-ATX řešení od Intelu

Dnes se podíváme na první z řady testů desek formátu Micro-ATX. Jako první otestujeme řešení společnosti Intel s plnohodnotným notebookovým procesorem. Pokud jste až doteď po deskách těchto formátů jen pokukovali a váhali, tak tato deska vás svou cenou možná i přesvědčí. Název našeho článku totiž platí bez výhrad, a za avízovanou cenu máte možnost mít skutečně plnohodnotný počítač.


Minipočítač za 5000Kč - Micro-ATX řešení od Intelu

Do této doby byl trh s mini, micro, pico a nano ATX deskami pevně v rukou koncernu VIA. Několik desek právě tohoto výrobce otestujeme v následujících týdnech, již jsou na cestě k nám do redakce. Dnes se ale podíváme na řešení konkurence, společnosti Intel. Čím je tato Micro-ATX deska zajímavá? Jedná se o úplně první "pokusný" výrobek tohoto giganta na poli procesorů. A podle toho co jsem měl zatím možnost vyzkoušet, a vy si to přečtete v našem testu je tato deska skutečně velice podařená.

Co se týče těchto "mini" řešení, ta byla vždy pro zákazníky na první pohled velice zajímavá a lákavá. Na druhý pohled ale téměř nepoužitelná, výkon byl totiž mizerný a v podobě starších VIA procesorů sotva stačil na přehrávání DVD disků. Co tedy s počítačem, který se sice vejde téměř do kapsy ale k ničemu se nehodí kvůli nízkému výkonu, že?

Uplatnění těchto malých počítačů by přitom bylo široké, například v automobilech nebo systému skutečně miniaturního domácího kina - zcela nehlučného. Použití jako file server nebo ftp server je také velice lákavá možnost. Rozšíření do těchto segmentů však bránila vyšší cena všech "mini" desek které jsou v současné době na trhu - nejlevnější začínají na 3500Kč s DPH. Většina těchto levnějších "Micro-ATX" desek je ale zcela nepoužitelná bez různých rozšiřujících modulů a karet což použití ještě prodražuje. Tato cena se mnohým zdála za "takovou hračku" zkrátka moc vysoká, to se ale právě teď mění.

Intel nasadil totiž u dnes testovaného modelu skutečně exklusivní cenu - 1500Kč s DPH! Ano za tuto cenu dostanete kompletní ihned použitelný "mini počítač". Stačí do něj osadit paměť a připojit harddisk - a je hotovo. Zcela tím odpadá nutnost různých duplikátorů, "riserů" a konvertorů pro monitory které nyní byly většinou nutné. Myslím že s tímto produktem by se používání Micro-ATX systémů mohlo značnou měrou rozšířit. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
415 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 185.9Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.