Hlavní stránka Hardware PC sestavy Výběr komponent a test herních počítačů za 12, 20 a 30 tisíc
Výběr komponent a test herních počítačů za 12, 20 a 30 tisíc
autor: Tomáš Šulc , publikováno 20.1.2014
Výběr komponent a test herních počítačů za 12, 20 a 30 tisíc

Rádi byste si koupili nový počítač pro hraní her, hotovou sestavu nechcete, ale úplně sami si na výběr komponent netroufáte? Sestavili a okomentovali jsme trojici herních počítačů za 12, 20 a 30 tisíc korun včetně daně a OS. U sestav jsme změřili výkon ve čtrnácti hrách, takže si můžete udělat dobrou představu o tom, jak se na nich hraje.


Výběr komponent a stavba nového počítače je a není snadnou záležitostí. Nemyslím teď samotné mechanické složení počítače. To je poměrně snadné a zabere maximálně několik hodin práce. S pomocí některého z internetových návodů montáž snadno zvládne i méně zkušený uživatel. Cvik a trochu zkušeností vyžaduje snad jen vyvázání kabeláže. Stejně tak nainstalování operačního systému, ovladačů a her je v dnešní době intuitivní, a pokud zvládáte běžnou denní správu počítače, měli byste si se vším poradit bez problémů.

Kde naopak problém často nastává, je výběr komponent. Pokud se zaměřím na herní sestavy, jsou nejčastějšími chybami výběr velmi výkonného procesoru a slabé grafické karty (případně pravý opak), nesmyslně výkonného zdroje a výběr jednotlivých komponent (především základní desky) s ohledem na „možný budoucí upgrade.“

Výběr komponent a test herních počítačů za 12, 20 a 30 tisíc
k velmi výkonné GeForce GTX 780 od nVidie doporučuji čtyřjádrový procesor Intel Core i5/i7, optimálně s možností přetaktování

Pokusím se jednotlivé chyby rozebrat postupně. Výběr jednotlivých dílů by se u každého počítače měl odvíjet od činností, které na počítači chceme dělat a od celkové sumy, kterou za sestavu plánujeme utratit. V případě herní sestavy je samozřejmě nejdůležitějším parametrem grafická karta. To však automaticky neznamená koupi co možná nejvýkonnějšího modelu a „nějakého zbytku k tomu“. Pokud si například chcete koupit nVidii GeForce GTX 770, je potřeba k ní koupit i patřičně výkonný procesor. V tomto případě nejlépe nějaké čtyřjádro z řady Intel Core i5. K slabším grafickým kartám, jako je třeba AMD Radeon R7 260X naopak bohatě postačí dvoujádrový procesor Intel Core i3 nebo podobně výkonný procesor od AMD.

Výběr komponent a test herních počítačů za 12, 20 a 30 tisíc
kupovat zdroj Enermax Modu87+ s výkonem 700 W pro počítač s AMD Radeonem R9 270X a procesorem Intel Core i5 je holý nesmysl

Často diskutovaná je také problematika zdrojů. V ní u řady uživatelů panuje přesvědčení, že i relativně slabé sestavy je nutné osadit zdrojem s výkonem alespoň 450 W. Není. Jak je vidět z grafických karet nejen na zde na PCTuningu, spotřeba celé sestavy se s méně výkonnými kartami (GeForce GTX 650 Ti) se v zátěži pohybuje jen lehce nad 200 W, s Radeonem R9 270X se vejde do 300 W a i s v tomto ohledu nechvalně proslulými Radeony R9 290(X) je okolo 400–450 W. Jinými slovy pro nejlevnější sestavy bohatě postačí zdroj s výkonem do 300 W, u středně výkonných 400 W a pro nejvýkonnější 500 W. Takovéto zdroje budou v zátěži optimálně vytížené a budou pracovat v oblasti s nejvyšší účinnosti. Výrobci navíc vždy udávají (výstupní) výkon a nikoliv (vstupní) příkon zdrojů. Odečítat účinnost zdroje proto není potřeba. Při výběru zdroje dávejte pouze pozor na značky a vybírejte z těch kvalitnějších.

Výběr komponent a test herních počítačů za 12, 20 a 30 tisíc
základní deska za čtyři nebo pět tisíc nemá v průměrném herním počítači co dělat, bohatě postačí deska za polovinu

Oblíbenou chybou při koupi nové sestavy bývá dávání přehnaného důrazu na budoucí upgrade. Typickým příkladem je koupě výrazně dražšího procesoru, protože grafickou kartu jednou vyměním a výkonnější procesor se bude hodit. Analogicky kupují někteří hráči zbytečně výkonné zdroje nebo, a to je dle mého názoru chyba největší, zcela zbytečně drahé základní desky. Pokud přitom o upgradu neuvažujete v horizontu několika (dle mého názoru maximálně dvou až tří) měsíců, vůbec při výběru nového počítače možnostem budoucího upgradu váhu nepřikládejte. Jednak nikdy nevíte, co se ve světě IT stane (nečekaná vlna slev, zdražení vlivem přírodní katastrofy, nové produkty, změna platformy apod.), jaké budou za čas vaše finanční možnosti a hlavně od sestavy postavené „s ohledem na budoucnost“ nikdy nedostanete takový výkon, jaký byste za dané peníze mohli mít. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
142 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 47.8Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.