Hlavní stránka Hardware PC sestavy Stavba levných herních počítačů za 10 a 15 tisíc
Stavba levných herních počítačů za 10 a 15 tisíc
autor: Tomáš Šulc , publikováno 13.4.2012
Stavba levných herních počítačů za 10 a 15 tisíc

Počítač na hraní her a co nejnižší cena? To není zrovna ideální kombinace. Ceny počítačových komponent však dlouhodobě klesají a byl jsem překvapen, jak slušné stroje se dají poskládat za deset a patnáct tisíc korun. Na tom levnějším si dobře zahrajete až do rozlišení 1600 × 900 px, výkonnější si poradí i s hrami ve Full HD rozlišení.


Stavba levných herních počítačů za 10 a 15 tisíc

Zajímáte-li se o dění ve světě počítačových her a technologií okolo nich, pravděpodobně není nutné dvakrát opakovat, že technická stránka her v posledních letech stagnuje a kupředu se posunuje jen pomalu. „Mohou“ za to herní konzole, na které se vývojáři soustředí především a které se blíží ke konci svého životního cyklu. Dokud nepřijde jejich nová generace a nezačnou pro ně vycházet hry, dá se výrazné zlepšení vizuální stránky PC her čekat jen stěží. Studií, které se soustředí především na vývoj PC verzí her, totiž zbylo jen několik. Většina nových her jsou proto porty konzolových předloh, přičemž technická stránka PC verzí je vylepšena jen mírně, případně vůbec.

Stavba levných herních počítačů za 10 a 15 tisíc

Jakkoliv je dnešní pozice PC hráčů nezáviděníhodná a (pravděpodobně nejen já) se slzou v oku vzpomínám na konec 90. let a první roky nového tisíciletí, kdy se technická stránka trojrozměrných počítačových her vyvíjela doslova před očima, jedna nesporná výhoda tu je — hardwarové nároky her. Zatímco ve zmíněném dřívějším období bylo běžné, že nadšenci obnovovali své sestavy rok co rok tím nejvýkonnějším hardwarem a i méně movití hráči museli po dvou, nejpozději třech letech vyměnit takřka celou sestavu alespoň za dobový mainstream, dnes není výjimkou, když někdo hraje na jedné sestavě klidně i čtyři až pět „sezón“ a k upgradu jej stále nic výrazně netlačí.

Stavba levných herních počítačů za 10 a 15 tisíc

Je tu navíc ještě jeden faktor, který hraje do karet zájemcům o co nejlevnější herní počítač — levný hardware. Pomineme-li kauzu vyplavených továren na pevných disků klasické konstrukce a zvýšení jejich cen na dvojnásobek, které se pomalu ale jistě dostávají na původní hodnoty, cena nového hardwaru stále klesá. Za třicet tisíc jsem před jedenácti lety kupoval základní herní sestavu — AMD Athlon 900 MHz, 128 MB RAM, 30GB HDD a nVidia GeForce 2 MX rozhodně nepatřily k tomu nejlepšímu, co bylo tehdy k mání. Spíše naopak šlo o naprostý základ k rozumnému hraní tehdejších her. Před sedmi roky jsem už za tytéž peníze kupoval velmi obstojný stroj — AMD Athlon 3000+, 1 GB paměti, 160GB disk a GeForce 6600 GT. Tři roky zpátky jste za tyto mohli mít sestavu na pomezí mainstreamu a highendu a dnes tomu není jinak. Reálná hodnota třiceti tisíc je přitom dnes výrazně nižší než před jedenácti lety.

Stavba levných herních počítačů za 10 a 15 tisíc

Všechny výše zmíněné faktory jasně ukazují, že co se týče cen hardwaru a nároků her, není si v dnešní době nač stěžovat. A protože jsem chtěl zjistit, jak hluboko se dá jít, pokusil jsem se názorně dvě velmi levné a současně i rozumně výkonné sestavy navrhnout. Jako cílové částky byly zvoleny hranice deseti a patnácti tisíc korun. Do těchto cen se pokusíme vtěsnat kompletní sestavu bez periferií a operačního systému. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
181 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 84.9Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.