Hlavní stránka Hardware PC sestavy HAL3000 Phantom Dream — herní počítač snů
HAL3000 Phantom Dream — herní počítač snů
autor: Tomáš Šulc , publikováno 9.12.2010
HAL3000 Phantom Dream — herní počítač snů

Dnes testovaný stroj prodejní rekordy trhat nebude. Muže za to cena atakující hranici sta tisíc. Na mušku jsme si totiž vzali nejvýkonnější sériově vyráběný počítač u nás, kterým je HAL3000 Phantom Dram od společnosti 100Mega Distribution. Je libo Core i7 Extreme, dvě GeForce GTX 580 či dva SSD v RAID 0?


HAL3000 Phantom Dream — herní počítač snů

Je to něco přes měsíc, co jsme vám přinesli článek na téma stavby co možná nejlevnějšího herního počítače. Za rozpočet okolo 15 tisíc korun včetně daně se nám podařilo seskládat stroj, který po přetaktování smysluplně rozběhal všechny nové počítačové hry a snižovat detaily bylo nutné jen u minima z nich. Dnes se však zaměříme přesně na opačný konec cenové nabídky. Budeme totiž předpokládat, že si chcete na Vánoce udělat radost novým herním počítačem a peníze nejsou zrovna to, co by vás trápilo na prvním místě. Stejně tak počítačům nerozumíte natolik, abyste si svůj stroj složili sami, případně nemáte jednoduše tolik volného času a jednodušší je pro vás koupit hotovou sestavu.

HAL3000 Phantom Dream — herní počítač snů

Ať už jste jakýkoliv případ, rozhodně nelze přehlédnout nový počítač od společnosti 100Mega Distribution z řady HAL3000. Jmenuje se Phantom Dream a klade si za cíl být tím nejluxusnějším a nejvýkonnějším herním počítačem, který si na našem trhu lze pořídit. Při pohledu do ceníku na hardwarovou výbavu mu to lze bezezbytku věřit. Těžko seženete něco lepšího, než je procesor Intel Core i7 Extreme 980X, 12 GB výkonných operačních pamětí, dvě grafické karty NVIDIA GeForce GTX 580 atd. Bude ale ceně odpovídat také kvalita dílenského zpracování jako je tichý chod počítače, vyvázané kabely, kvalitní chlazení atd.? Přeci jen je na našem trhu řada prodejců počítačových sestav, kterým něco jako „cable management“ vůbec nic neříká. I na to se v průběhu testu zaměříme.

Osazený hardware

Procesor

HAL3000 Phantom Dream — herní počítač snů

Nejprve se podívejme, jakým hardwarem je testovaný počítač Phantom Dream vlastně osazen. Jako procesor byl použit již zmiňovaný Core i7 Extreme 980X od společnosti Intel. Jde o nejvýkonnější v současné době dostupný procesor, který má celkem šest jader a díky technologii Hyper Threafing dokáže zpracovávat až 12 vláken současně. Jeho pracovní frekvence je 3,33 GHz, je však vybaven technologií Turbo Boost a v zátěži tak může svůj násobič ještě o jedna navýšit a tím zvýšit i frekvenci na 3,45 GHz. Tím ale jeho OC potenciál samozřejmě nekončí a další přetaktování není díky odemčenému násobiči žádný problém. Ostatně podrobnou recenzi procesoru s cenovkou vysokých 23 tisíc korun včetně daně vám přinesl kolega Zdeněk Obermaier.

Chladič procesoru

HAL3000 Phantom Dream — herní počítač snů

Volba chladiče procesoru pro mne byla největším zklamáním. Zatímco mnou testovaný prototyp počítače byl osazený chladičem Cooler Master Hyper 212+, který jsem v této cenové relaci nepovažoval zrovna za ideální (použil jsem jej mimo jiné při stavbě levného herního PC), do prodejní verze se 100Mega rozhodla ještě slabší chladič Silent Spirit od společnosti Gelid. Nemohu říct, že by šlo vyloženě o špatný chladič, ale je zaměřený na poměr cena/výkon a od počítače za sto tisíc očekávám opravdu špičkový hardware ve všech ohledech. Jako použitý chladič jsem tedy automaticky čekal například Noctua NH-U12P SE2 či NH-D14.

Základní deska

HAL3000 Phantom Dream — herní počítač snů

HAL3000 Phantom Dream — herní počítač snů

Naopak vůbec nic nelze vytknout základní desce. Výrobce počítače totiž osadil desku EVGA X58 Classified 3 neboli absolutní highend v oblasti základních desek, kterému snad kromě ceny nelze vytknout nic. Ostatně nadšení z desky za necelých deset tisíc korun ve své recenzi ukázal i Zdeněk Obermaier.

Operační paměti

HAL3000 Phantom Dream — herní počítač snů

HAL3000 Phantom Dream — herní počítač snů

Naprosto špičkové jsou i použité operační paměti. Ty mají celkovou kapacitu 12 GB a výrobce správně použil tři 4GB paměťové moduly, takže případný budoucí upgrade paměti třeba až na 24 GB není žádný problém. Co se týče modulů, konkrétně jsou osazeny paměti od společnosti Geil z highendové řady EVO TWO s certifikovanou frekvencí 2000 MHz při časování 9-9-9-28 a napětí 1,65 V. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
65 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 26.1Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.