Hlavní stránka Hardware Notebooky, telefony, tablety ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě
ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě
autor: Z. Obermaier , publikováno 12.12.2007
ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě

Mobilita především, to je heslo dnešní uspěchané doby. Až do teď stály ultra lehké a malé náhražky stolních počítačů vysoké částky (tzv. "mobilní přirážka"). S příchodem ASUS Eee se ale do této luxusní kategorie dostává produkt s cenou pod deset tisíc korun, a my si jej v dnešním testu představíme.


Možná se vám název dnešního článku zdá nadnesený, opak je ale pravdou. ASUS Eee je opravdu nejmenším plnohodnotným notebookem na této planetě. V této kategorii existuje pouze několik málo "hráčů", jedním jsou "nano-booky" VIA - které jsou ale drahé a hlavně nedostupné. Dalším rozměrově konkurenčním počinem mohou být produkty společností QQQ, ty ale spíše připomínají větší "smartphony" a hlavně se prodávají od ceny 600 dolarů výše. V segmentu malých ultra-mobilních zařízení postavených na plnohodnotných operačních systémech, jako stolní počítače je jich opravdu málo. Často navíc platí, že čím menší zařízení, tím vyšší cena.

Mnozí namítnou, že spousta "smartphonů" a PDA mají mnohem lepší výbavu a použitelnost, než dnes testovaný Eee. To ano, ale chybí jim pro mnoho uživatelů zásadní věc - možnost spustit programy psané pro Windows a nebo také absence USB portů. Velkou nevýhodou je i miniaturní klávesnice u těchto zařízení.

Představte si technika, který potřebuje k práci speciální software (diagnostika automobilů, servis telekomunikačních zařízení, konfigurace průmyslových strojů a zařízení) - mimoto že potřebuje pro běh těchto programů právě Windows, schází mu na lehkých PDA určitě i USB port - místo, kam by připojil komunikační kabel.

ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě

Tito pracovníci mají tedy pouze jedinou možnost, nosit velký notebook s Windows a dostatkem portů pro připojení. Každý, kdo má notebook ví, že se takový i když váží jen několik kilogramů, po celém dni práce v terénu opravdu "pronese". Mám velmi podobnou zkušenost, můj "klasický" pracovní notebook Dell se po celodenním přenášení zdá stále těžší a těžší, a na konci náročného pracovního dne jeho váhu opravdu proklínám.

Proto již nějaký čas hledám na trhu zařízení, které by mi posloužilo na pracovních cestách stejně jako velký notebook, ale s podstatně nižší vahou. Už jsem byl rozhodnut si takový sub-notebook od Umax koupit, objevil se ale ASUS Eee a já jsem nyní rád, že jsem si počkal ...

ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě

ASUS se svým Eee ale nechce konkurovat "klasickým" notebookům, to by podrážel nohy své vlastní obrovské notebookové divizi. Určení tohoto produktu je jiné, a vše nasvědčuje tomu, že se z velké části  jedná o "mobilní internet" a "mobilní pracovnu" pro něžnou část lidské populace - důkazem budiž i zvolené barvy modelů Eee (růžové, zelené, modré). To byl od ASUSu geniální tah, na ženy totiž dosud myslel málokterý výrobce hardware.

Vyzkoušel jsem tuto svou myšlenku v praxi a je to tak ... Půjčil jsem nezávisle na sobě Eee dvěma slečnám, jedna pracuje jako sekretářka ve velké firmě a druhá studuje žurnalistiku. Obě byly notebookem skutečně nadšené, a okamžitě si ho chtěly pořídit. Většinu žen totiž nezajímá výkon a technologické "featury". Zajímá je vzhled, čistá použitelnost produktu a v neposlední řadě rozměr (aby se vešel do kabelky). Eee nabízí ještě víc: líbivý design, hry, telefonování a chatování přes internet, zápisník, použitelný textový editor, malé rozměry a jednoduché ovládání.

ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě

V mnohých případech je možné si na internetu přečíst poznámky k Eee ve stylu : "na tom si práci ve Photoshopu nedovedu představit", "tohle se na seriózní práci nehodí" atd. Autorům těchto příspěvků, a jim podobným připomínám, že tento notebook není určen k dlouhodobé práci a už vůbec ne na náročné nasazení, například ve Photoshopu!

S ASUS Eee přichází produkt, který vyplňuje mezeru mezi "smartphony", PDA a klasickými notebooky. Tam kde je práce na miniaturní klávesnici PDA nebo "chytrých telefonů" málo produktivní, a kvůli mobilitě není možné využít "velký" notebook, přichází na řadu právě zařízení typu ASUS Eee. Tento produkt nenahrazuje notebook, on ho naopak doplňuje. V mnoha aspektech ale dokáže malý ASUS Eee plně nahradit klasický notebook, a to s nesrovnatelně menší hmotností a kompaktní velikostí.

Jsem přesvědčen, že tento výrobek bude jedním z největších hitů ASUS, Eee se prodává nesmírně dobře (každých šest vteřin se na světě prodá jeden Eee). Do konce roku výrobce plánuje prodat 3.8 milionů těchto notebooků, a podle americké nákupní horečky (v USA je letos Eee nejkupovanějším vánočním dárkem) se to jistě i podaří. K většímu rozšíření i u nás bude hlavním parametrem cena, v USA stojí 350 dolarů - což činí s DPH 8000Kč. Podle oficiálního distributora bude tato cena podobná i u nás, dražší model s větším displejem a diskem bude stát kolem 10 000Kč s DPH. První kousky se dostanou u nás do prodeje již v lednu, větší dostupnost očekávejme ale až v únoru. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
450 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 198.6Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.