Hlavní stránka Hardware Notebooky, telefony, tablety Našli jsme nejstarší notebook. Vyhlášení soutěže a rarity
Našli jsme nejstarší notebook. Vyhlášení soutěže a rarity
autor: Václav Vlček , publikováno 12.3.2011
Seznam kapitol
1. Vyhlášení výsledků
2. Galerie notebooků I.
3. Galerie notebooků II.
Našli jsme nejstarší notebook. Vyhlášení soutěže a rarity

Poslední týden jste mohli hlasovat v soutěži o nejstarší notebook prostřednictvím naší ankety. Boj probíhal až do posledních okamžiků, ještě v pátek přibylo 300 hlasů, které ze zdánlivě jasného výsledku udělaly pořádný adrenalinový zážitek. Kdo tedy nakonec vyhrál nový notebook Sony Vaio od Alfa Computer?


 

Nejprve vyhlásíme vítěze druhého a třetího místa. Slosovali jsme všechny soutěžící, kteří zaslali notebook s datem výroby před rokem 2005. Krásnou bezdrátovou myš Sony VGP-BMS20/L vyhrává Emanuel Panáček, který zaslal do soutěže video a fotky stroje Chickony SN8660C přibližně z roku 1991. Třetí cenu, drátovou optickou myš Sony VGP-UMS30/S, pak vyhrává David Červenka s notebookem Compaq Contura 430C nejspíše z roku 1994.

Našli jsme nejstarší notebook. Vyhlášení soutěže a rarity Našli jsme nejstarší notebook. Vyhlášení soutěže a rarity

Slosováno bylo celkem 226 čtenářů, kteří dodrželi všechny podmínky soutěže. Průměrné stáří všech notebooků bylo okolo roku 1992, notebooků s datem výroby po roce 2000 přišlo do soutěže pouze devět.

 

A nyní pojďme k prvnímu místu. Čtenářskou anketu rozhodující o vítězi hlavní ceny jsme uzavřeli v pátek 11.3. v 19:30, kdy s největším počtem hlasů (990) vyhrál Zenith Data Systems od čtenářky Šárky Hnátové. Gratulujeme!

Našli jsme nejstarší notebook. Vyhlášení soutěže a rarity Našli jsme nejstarší notebook. Vyhlášení soutěže a rarity

Čtenářka vyhrává nový notebook Sony Vaio EB3S1E/BQ, který do soutěže věnovala společnost Alfa Computer. Uvnitř najde výkonný procesor Intel Core i5-460M s technologií Turbo Boost, jež dosahuje frekvence až 2.8 GHz. Procesor je doplněný 4 GB paměti DDR3 s diskem s kapacitou až 500 GB. Vše doplňuje silná grafická karta ATI Mobility Radeon HD 5650 s vlastním 1 GB paměti.

Našli jsme nejstarší notebook. Vyhlášení soutěže a rarity       Našli jsme nejstarší notebook. Vyhlášení soutěže a rarity

Zenith vyhrál jen o fous před notebookem NEC MultiSpeed, který za celý pátek sbíral jeden hlas za druhým. Během jednoho dne dokázal suverénní vedení Zenithu stáhnout na rozdíl jednoho procenta, do uzávěrky v 19:30 jej ale už nestihl porazit. Zenith jinak s přehledem vedl po celý týden a ještě ve středu se nezdálo, že by soutěž mohla nabrat na dramatičnosti.

Našli jsme nejstarší notebook. Vyhlášení soutěže a rarity

Hlasování o vítězi jsme přenechali čtenářům kvůli tomu, že nebylo možné s jistotou určit stáří všech notebooků. U většiny jsme nakonec nemohli stanovit nejenom měsíc, ale dokonce ani rok výroby. Jako velký problém se ukázalo označení 1046/1984, které si mnoho čtenářů vyložilo jako rok výroby. Ve skutečnosti tato čísla značí splnění normy pro rádiové rušení. Soutěže se tak skutečně nezúčastnilo 50 notebooků z roku 84, ale jen přibližně tři :-)

Zatímco v soutěži o nejstarší disk jsme se díky sériovým číslům prokousali k jednoznačnému vítězi, u notebooků jsme většinou žádná čísla neměli k dispozici. Informací o takto starých noteboocích navíc na internetu není mnoho. Buď jsme proto mohli udělat losování z užšího výběru nejstarších notebooků, nebo výběr předat vám a nechat vás definitivně rozhodnout. Druhá volba nám přišla zajímavější.

Vítězný praotec pochází nejspíše z roku 1986, zároveň však nepatřil k tomu úplně nejstaršímu ve výběru. Minimálně konstrukčně je starší třeba Eagle Computer Spirit, který s hmotností 15 kg patří k průkopníkům mobilních počítačů. Rozhodně jeden z nejzajímavějších kousků v soutěži!

Samotného finále se zúčastnilo mnoho dalších veteránů, nad nimiž zaplesá srdce každého fandy hardwaru. V redakci jsme nejvíce oceňovali HP Portable nebo Sharp PC 7000 s krásným podsvíceným displejem. HP nakonec ale skončilo třetí a Sharp až čtvrtý s velmi malým počtem hlasů.

V minulém článku jsme vám slíbili, že se při vyhlášení podíváme na další zajímavé kousky, které se do finále neprobojovaly. Najdete je v následujících dvou kapitolách. Výběr notebooků z užšího výběru, pro které jste mohli hlasovat, naleznete v tomto článku.

Za spolupráci děkujeme partnerům soutěže Alfa Computer a Sony.

Našli jsme nejstarší notebook. Vyhlášení soutěže a rarity Našli jsme nejstarší notebook. Vyhlášení soutěže a rarity 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
71 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 29.1Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.