Hlavní stránka Hardware Notebooky, telefony, tablety Lenovo ThinkPad X300 - tenčí než MacBook Air?
Lenovo ThinkPad X300 - tenčí než MacBook Air?
autor: Tomáš Šulc , publikováno 10.7.2008
Lenovo ThinkPad X300 - tenčí než MacBook Air?

Když před téměř rokem Apple uvedl na trh svůj extrémně tenký notebook MacBook Air, strhla se kolem něj vlna nadšení. To však ještě nikdo netušil, že za pár týdnů přijde Lenovo X300. Ještě tenší notebook, na kterém bez problémů rozjedete Windows Vista a můžete v klidu několik hodin pracovat. Jaký ale vlastně je?


Lenovo ThinkPad X300 - tenčí než MacBook Air?
Lenovo ThinkPad X300 - pro zvětšení klikněte

Ačkoliv se dnes budeme bavit čistě o notebooku Lenovo X300, původně jsem tento článek zamýšlel jako duel Lenovo ThinkPad  X300 vs. Apple MacBook Air. K tomu bohužel nakonec nedošlo, za což se vám omlouvám, protože recenzi MacBooku Air jsem dlouho sliboval. Bohužel marketingové oddělení Apple pro Českou Republiku nebylo schopné mi ani říct termín, kdy by MacBook bylo schopné zapůjčit, proto vám představím pouze Lenovo X300 a MacBooku Air se nejspíše nikdy nedočkáte.

Ale zpět k notebooku. Ten bude pro mnohé, kteří si jej mohou dovolit, jistě láskou na první pohled. Notebook je opravdu vydařený a to hlavně svou tloušťkou a hmotností, která fascinovala nejen mě. V prvních hodinách vás také fascinuje skvělé provedení klávesnice, použité materiály a ticho, notebook je v klidu téměř nehlučný.

To vše jsou pouze první dojmy ze kterých recenzi v žádném případě nedělám. Tak tedy hezky v klidu a popořadě jako obvykle.

Lenovo ThinkPad X300 - tenčí než MacBook Air?    Lenovo ThinkPad X300 - tenčí než MacBook Air?     Lenovo ThinkPad X300 - tenčí než MacBook Air?

Lenovo ThinkPad X300 - tenčí než MacBook Air?      Lenovo ThinkPad X300 - tenčí než MacBook Air?     Lenovo ThinkPad X300 - tenčí než MacBook Air?
Lenovo ThinkPad X300 - pro zvětšení klikněte

Osazený hardware

Lenovo ThinkPad X300 - tenčí než MacBook Air?
-pro zvětšení klikněte-

Lenovo ThinkPad X300 - tenčí než MacBook Air?
-pro zvětšení klikněte-

Procesor a čipset

Lenovo ThinkPad X300 - tenčí než MacBook Air?

Jako první se podívejme na procesor. Protože je Lenovo X300 tenký notebook zaměřený na velkou výdrž baterie a nízkou hmotnost, byl použit pomalý a úsporný procesor Core 2 Duo L7100 z dílen Intel. Jedná se o téměř plnohodnotný dvoujádrový mobilní procesor Core 2 Duo, jenže je zde jeden háček. Procesor pracuje maximálně na frekvenci 1,2GHz, což je polovina proti běžně dostupným modelům s 2,4GHz i více. Díky tomu bude hodně brzděn i výkon. Naopak obrovskou výhodou je malý tepelný výkon a společně s tím i nízká spotřeba.

Použitá platforma je klasická Santa Rosa (čipset GM965), která bude již za několik dní nahrazena novou Montevinou, což se tohoto notebooku alespoň prozatím netýká.

Operační paměť

Lenovo ThinkPad X300 - tenčí než MacBook Air?

Lenovo ThinkPad X300 - tenčí než MacBook Air?

V notebook byl instalován pár klasických SO-DIMM notebookových DDR2 pamětí, které byly zapojené do dual channelu. Frekvence byla klasická pro platformu Santa Rosa, tedy 667MHz při časování 5-5-5-15.

Grafická karta

Lenovo ThinkPad X300 - tenčí než MacBook Air?

V rámci co nejvyšší úspory místa i energie padla u Lenova volba na grafický čip integrovaný v čipové sadě. Čest tedy máme s Intel Graphics Media Accelerator X3100, který sám o sobě neoplývá téměř žádným výkonem a navíc bere paměť z RAM.

Naopak displej více než potěší. Jedná se totiž o malý 13,3" LCD panel s rozlišením velmi slušných 1400x900 (body jsou maličké, obraz dokonale ostrý i z malých vzdáleností, ale to hlavní je, že je to ultratenký displej s LED podsvícením místo klasických katod, což zvyšuje jak výdrž baterie, tak hlavně homogenitu podsvícení a široké možnosti regulace podsvícení, čehož výrobce využil. Displej se dá regulovat od téměř úplné tmy až po vysoký jas, kdy je displej dobře čitelný i přes den.

Co se týče možnosti připojení dalších displejů, je přítomen pouze analogový d-sub, DVI či HDMI by notebooku slušelo podstatně více.

Pevný disk

Lenovo ThinkPad X300 - tenčí než MacBook Air?

Další poměrně pokroková část notebooku. V notebooku je totiž instalován flashový pevný disk namísto klasického a to rovnou v 1,8" provedení od Samsungu. Disk má kapacitu pouhých 64GB, ale co je hlavní, nabídne vyšší výdrž baterie než klasický pevný disk (ano, vedou se o tom spory, i já na téma SSD chystám článek).

Výhody tohoto disku jsou jasné. Odolný na otřesy, nízké přístupové doby a ona diskutabilní vyšší výdrž baterie.

Lenovo ThinkPad X300 - tenčí než MacBook Air?

Pokud byste náhodou chtěli tento ještě jednou upozorňuji, že 1,8" disk vyměnit, není potřeba jako obvykle rozebírat celý notebook. Pouze na levém boku odmontujete jeden šroubek a disk lze okamžitě vyměnit. Praktické, rychlé, jednoduché a elegantní. Bravo Lenovo!

Optická mechanika

Lenovo ThinkPad X300 - tenčí než MacBook Air?

Optická mechanika patří k těm nejmenším pro notebooky. Jedná se o klasickou DVD vypalovačku od společnosti Matshita. Mechanika patří k těm tiším a méně vibrujícím na trhu, ale v tomto miniaturním a lehoučkém notebooku ji při práci budete cítit.

Ostatní

Nakonec jako obvykle přidávám shrnutí veškerých specifikací a hardwarového vybavení.

Notebook je vybaven například i velmi netradiční čtečkou SIM karet, což může některé z vás potěšit stejně jako čtečka otisků prstů.

komponenta

specifikace

ProcesorIntel Core 2 Duo L7100
Frekvence1,2GHz, 4MB L2 cache, 65nm
ČipsetIntel GM965
RAM2x1GB DDR2, 667MHz
Grafická kartaintegrovaná Intel GMA X3100
Displej13,3" 1440x900, 16:10, LED podsvícení
Pevný diskSSD 1,8" Samsung 64GB
Optická mechanikaMatshita  UJ-844
USB3 x USB 2.0
eSATAne
Firewire (IEEE 1394)ne
ExpressCardne
PCMCIAne
Čtečka karet

ne

výstupy na monitord-sub
TV Outne
TV Tunerne
Reproduktorystereo reproduktory
Audio výstupysluchátka, mikrofon
WiFiIntel 4965AGN, včetně WAN
Ethernet1Gbps
Modemne
Bluetoothne
Infraportne
Webová KameraWebkamera 1,3Mpx
Ostatníčtečka SIM karet, otisků prstů
Rozměry317x230x25mm
Hmotnost1,55kg
Operační SystémWindows Vista Business 32-bit ENG
Orientační cena vč. DPH55 000Kč


 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
106 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 49.8Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.