Hlavní stránka Hardware Multimedia, zvuk, TV Hercules XPS 510: repro 5.1 pro běžné uživatele
Hercules XPS 510: repro 5.1 pro běžné uživatele
autor: Petr Válek , publikováno 3.11.2003
Hercules XPS 510: repro 5.1 pro běžné uživatele
Vybrat si v dnešní době reproduktory k počítači není příliš snadné - a to přestože na internetu i v kamenných obchodech najdete veliké množství typů. Podle ceny není možné zjistit jak daný typ hraje a v kamenných obchodech se s ochotou prodavače (po vyřčení požadavku, zda by jste si mohli poslechnout reproduktory), taky setkáte jen zřídka. Další možností je slyšet reproduktory u kamaráda - ne každý má však takové štěstí. Poslední možností, která se nabízí, je přečíst si recenzi na webu. Dnes na PCtuningu přispějeme troškou do mlýna a pokusíme se jak nejlépe umíme popsat základní (tedy levnější) sestavu 5.1 od Herculesu.

Hercules XPS 510 Classic

Firmu Hercules zná většina lidi především jako výrobce kvalitních grafických karet s čipy ATI. Do redakce se nám tentokrát dostala nejnižší řada reproduktorů pro domácí kino, typ XPS 510 Classic. Střídmá krabice pro 5.1 reprosoustavu je poměrně malých rozměrů - na první pohled je vidět, že o žádnou megasestavu se jednat nebude. Na druhé straně poněkud vyšší hmotnost dává tušit že obsah není pouze plastový.

Hercules XPS 510: repro 5.1 pro běžné uživatele

Jedná se tedy o klasickou kombinaci pěti satelitů, které doplňuje malý dřevěný subwoofer. Designově sestava sází na... mechově-sametový vzhled. Nevím jak to popsat (a na fotografiích to nejspíše není vidět), ale satelity i čelo subwooferu je opatřen černým jakoby sametovým, na omak příjemnám povrchem. Díky tomu se tyto povrchy nelesknou a vypadají mírně, ehm.. ušlechtileji. Nevím jak to bude vypadat poté, co na tento povrch napadne vrstva prachu, ale toto provedení se mi docela líbí.

Hercules XPS 510: repro 5.1 pro běžné uživatele
Četo pozoooor...

Subwoofer

Základem této sestavy je subwoofer, kde se nachází zdroj i zesilovač - je to podobné téměř u každého výrobku podobného ražení. Na webu výrobce se píše: dřevěné provedení pro hluboký a bohatý bas. Dál výrobce píše, že ho můžete umístit kdekoli. Ale to je kámen úrazu. Když se podíváte na fotografii, zjistíte že jsou na něm umístěny veškeré ovládací prvky, což by mi ani tak nevadilo, kdyby bylo k sestavě dodáváno dálkové ovládání. A to bohužel není (soustava však stojí cca 1400Kč bez DPH).

Dokážu si představit situaci, kdy trávíte deštivý víkend doma u počítače a při sledování filmů nebo poslouchání muziky a... pravidelně lezete pod stůl. Je tady samozřejmě možnost (vlastně jediná rozumná možnost) korigovat hlasitost pomocí PC, i tak není nad "knoflík který je po ruce".

Hercules XPS 510: repro 5.1 pro běžné uživatele

Váha subwooferu (cca 2.5kg) je odpovídající rozměrům - 170 x 247 x 200mm, výkon je 12W. Kryt subwooferu není možno sundat - za krytem se skrývá basový reproduktor o průměru 10cm (membrána je papírová). Na přední straně najdete ovládání celkové hlasitosti, hlasitosti efektových satelitů a potenciometr na regulaci basů.

Hercules XPS 510: repro 5.1 pro běžné uživatele
Při připojování se opravdu neztratíte...

Na zadním panelu naleznete kromě basreflexu o průměru 4 cm také připojovací konektory. Pro připojení PC jsou na panelu tři 3,5mm jacky, které kromě popisek hýří barvami. K připojení satelitů slouží klasické cinch, které jsou také barevně odlišeny, takže snad každému bude jasné že káblík od satelitu žluté barvy by měl být zastrčen do konektoru stejné barvy. ;-) Vedle samotných konektorů najdete taky nezbytný vypínač. Při zapnutí je docela nemilým překvapením lupání v reproduktorech. V podobné cenové kategorii to však není nic zvláštního.

Satelity

Satelity jsou vyrobeny z 3mm silného plastu. Kabely jsou v délkách 1,8 m pro centr a přední satelity, pro zadní můžete využít 4 metrů. V každém z nich se skrývá odstíněný reproduktor o průměru 6cm s výkonem 3,5W. Membrána je papírová. Rozměry celého satelitu jsou 76 x 76 x 100mm bez stojánku. Možnost připevnění na stěnu tady je.

Hercules XPS 510: repro 5.1 pro běžné uživatele
satelit bez krytu

Stojánky k satelitům jsou překvapivě nejslabším místem sestavy. Jsou totiž velice labilní - při škubnutí za šňůru nebo silnějším klepnutí dochází k padání satelitu. Pokud je ale budete mít umístěné na jednom místě a budete docela opatrní, bude vše v pořádku.

Hercules XPS 510: repro 5.1 pro běžné uživatele
Stojánek a pohledy na satelity

Poslechové testy

Po prozkoumání celé sestavy zvenčí jsem se vrhl na samotné zapojení (vstup je pouze jeden, je analogový, 5.1), které opravdu nebude nikomu činit problémy. Samotným zdrojem signálu pro test těchto reproduktorů jsem použil zvukovou kartu Sound Blaster Live 5.1 Digital firmy Creative Labs. Testováno bylo s DVD, audioDVD, audio CD a jedinou mp3 ve vysokém datovém toku. Na začátku musím ještě zmínit, že sestava naštěstí nešumí - alespoň není tímto postižena tak jako obrovská část tchajwanských výrobků.

Jelikož se jedná o sestavu 5.1 začneme zvukem při sledování filmů. Jako zdrojové DVD jsem vybral akční film Šerifové s Tommy Lee Jonesem a Wesley Snipesem v hlavní roli. Určitě většina z Vás tento film zná. Sledoval jsem jej v anglickém Dolby Digital 5.1 (výstup je dekódován softwarově v počítači) a musím říci, že sestava přednášela velice slušný výkon - tedy přihlédneme-li k cenové kategorii. Lokalizace byla poměrně přesná a jediný nedostatek, který bych v tomto případě mohl vytknout je poněkud zahuhlaný bas, zvláště pak ve scénách s výbuchy a nárazy. Holt nemůžete si dovolit příliš "vyhulovat" potenciometr hlasitosti. Sestava nepatří mezi ty výkonnější.

Dalším testem, kterými sestava prošla bylo audioDVD - spustil jsem Play od Mobyho. Zvukově je tohle DVD nejkvalitněji masterovaným audioDVD z mé sbírky, a tak jsem byl velice zvědav, co nám repro přednese. Začal jsem s klipy. Zde se už více projevily nedostatky sestavy hlavně ve velice ostrých výškách a opětovném nepřesném basu. Střední kmitočty zvládá repro čistě a bez problémů. Lokalizace není zrovna ideální, což mně poněkud překvapilo, zvláště po zkušenosti z filmu. Ale u podobných systému je tato vlastnost častá.

Další testovací kapitolou byl Massive Attack a jejich album Protection. Tentokrát jsem si nevzal přímo audio CD, ale mp3 s datovým tokem 320kbps. Tak že by konečně něco, co sestavě sedí? Hlas zpěvačky je vykreslený velice dobře, stejně jako ostatní nástroje. I zde se podepsalo cinkání výšek (u této hudby je však méně agresivní) a i basy jsou v pohodě... tedy pokud ovšem neotočíte potenciometrem hlasitosti ke konečným hodnotám. Pak díky nízkému výkonu sestavy uslyšíte jen nepříjemný a ostrý hluk, ne zvuk.

Monkey Business (Why be in...) hrají taky velice dobře, je vidět že sestavě kytarovky docela sedí. Zase bych upozornil na ostrost výšek a mírně zahuhlaný bas, ale není to opravdu nic hrozného. Dá se to poslouchat velice příjemně. Je třeba si u podobných sestav docela pohrát s nastavením korekcí, naštěstí jsou podobná nastavení přístupná snad ze všech běžně používaných přehrávačích audia i videa. Holt každá hudba má své.

Posledním testem audia je CD kompilace Cup of Tea records - A compilation. Jedná se o směs Trip-hopu, s prvky funky až k Drum´n´Bassu. Hudebně velice povedená. Ale nepíšu recenzi na CD, nýbrž na repro takže jedeme dál. Barcode, zasněná triphopovinka dělá sestavě problémy hlavně s basovou kytarou, basák stejně jako bubeník se svým kopákem jakoby zalezli do nějaké krabice. Výšky a středy docela v pořádku. Kapela Red zase představuje velice zajímavou zvukovou koláž filmové hudby. Zde se reproduktory předvádějí v dobrém světle. Poslední hudební lahůdkou z této desky je Purple Penguin - Passion. Zde bych opět viděl jediný problém v mírné nepřesnosti basů.

V případě hudby bych tyto reproduktory v této poměrně nízké cenové kategorii ohodnotil známkou "2-". Jejich přednes různých hudebních žánrů je relativně slušný, problém začíná až u vyšších hlasitostí, kde je patrné, že sestava pro ně není stavěná. S přednesem všech kmitočtů problém není, sestava umí zahrát dobře jak výšky (které poněkud zkresluje), středy i basy. Nastavení výhybek je tedy dobré. V některých případech bude nutné si docela vyhrát s nastavením basů i výšek, jak už jsem ale zmínil, každý máme jiné uši.

Hry

Protože se jedná o sestavu určenou především k PC, asi bych neprošel bez herních testů. Vybral jsem tři z relativně hraných her. RTCW (Rerutn to the Castle Wolfenstein): výbuchy slyšíte odkud přicházejí, projdete místnosti a pod nohama vám praská rozbité sklo. Zvuk je jedním slovem přesný. NFS: Hot Pursuit 2 s efekty EAX je také příjemný zážitek (zejména průjezdy tunely). Celkově vzato ve hrách nemá sestava nejmenší problém, pokud ovšem nebudete příliš vybuzovat hlasitost.

Závěr

Reproduktory Hercules XPS 510 Classic jsou určeny především těm, kdo nemohou nebo nechtějí utrácet příliš velké peníze do náročných systému. Za cenu 1401,- Kč (bez DPH) si domů donesete relativně solidní 5.1 audio PC systém (to bych zdůraznil - sestava není vhodná pro reprodukci signálů výstupů 2.0, například z discmanů), který v rámci možností dokáže přednést i poměrně dobrý zvuk.

Výhradu bych měl k ostřejším výškám a občasným nepřesným basům. Za nevýhodu považuji už zmíněné chybějící dálkové ovládání. Při defaultním nastavení hlasitosti zvukové karty bych také uvítal větší hlasitost efektových satelitů.

Klíčem k mnohem vyšší kvalitě (než standardní) je správné nastavení zvukovky počítače. Pokud budete trpěliví a přijdete na ty ideální křivky pro hry či filmy nebo hudbu odmění se vám XPS 510 překvapivě dobrým přednesem.

Hercules XPS 510: repro 5.1 pro běžné uživatele

XPS 510 Classic Vám dokáže výborně ozvučit PC, v nouzi i středně velikou místnost. Dobré jsou v případě filmů, Audio DVD v 5.1 jim jde o trochu hůře. Hudba je reprodukována s dobrým frekvenčním rozsahem, větší problémy jsem opravdu nezaznamenal. Hry jsou opět silnou stránkou sestavy.

Pro:

  • vcelku přijatelná cena
  • možnost instalace satelitů na stěnu
  • slušný zvuk

Proti:

  • nepřesné basy, ostřejší výšky
  • chybějící DO
  • nutnost úpravy nastavení korekcí v PC
  • labilita stojánků pod satelity

Za zapůjčení sestavy děkujeme českému zastoupení firmy Hercules.

Cenové info: Hercules XPS 510 Classic - 5.1 repro (1401 / 1709Kč s DPH).

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
3.11.2003 10:43:59   0.0.0.xxx 66
jsem socka raci si koupim 2 repra v bazaru a zesik
3.11.2003 10:59:21   0.0.0.xxx 78
Repraky doma mam, sou to dobry bedny od staryho Hifi goldstara (25+ - W) (tipuju) Ale chybi mi ten zesik...nevite o necem? BTW: Jsou to 4ohmovky. Co se stane kdyz to hodim na 8ohmovej zesik? No vite ja jsem na tyhle veci vazne blby a pomerne pomalu chapu.
3.11.2003 11:41:53   0.0.0.xxx 88
Chcel som sa spytat ako je to s pripojenim napriklad discmana k tejto zostave..?
Je tam vstup 3x jack, takze so stereo vystupom si nevystacim? Mam 5.1 HT a tam nieje problem - pripojim di ineho vstupu 2x cinch a hraju vsetky repro...
3.11.2003 11:50:45   0.0.0.xxx 98
Kdyz pripojis 4ohmove bedny na 8ohmovy zesilovac, tak ti na tom zesilovaci s nejvetsi pravdepodobnosti odejde koncovy stupen. Pokud to chces zapojit, tak dej k bednam do serie jeste 4ohmovy odpor.
3.11.2003 14:47:51   0.0.0.xxx 78
Home Theatre ma totiz vic ruznych vstupu, vcetne stereo, tohle je delane jenom pro 5.1 vstup. Takze s cistym stereozvukem to bude dost o nicem )
3.11.2003 15:42:52   0.0.0.xxx 88
Tohleto řešení je docela přímočaré... takže se signál zpracovává "tak jak je". Ostatní levná řešení nabízejí 3D sound ale když tam není tak to je spíše výhoda (u této ceny).
3.11.2003 15:47:28   0.0.0.xxx 87
Nevím, nevím... takový odpor může hooodně hřát (klidně i 20-40W a v noci by tedy asi rubínově svítil). Jinak pokud je vástup pro impedanci 8ohm ale zátěž je 4 dojde k nárůstu proudu. Některé zesilovače to zvládnou jiné kolabují. Co tak dát dvě 4ohm bedny na každej kanál. Nebo ten odpor.. dát kompromisní - 2ohm.
3.11.2003 17:28:03   0.0.0.xxx 77
Myslím, že tyhle repra nebudou nic moc.Jedině tak na hry, hudba bude znít hrozně a na filmy to má malý výkon. Já osobně bych si koupil raději stereo repra Tekuni Frequence 20. 2x dřevěná bedna větší než tadyhle ten sub (každá 10 W RMS) 2 pásma a bassreflex. Regulace basů a hlasitosti, konektor na sluchátka, připojení profi audio kabeláží. cena S DPH 1320,- Kč. Připojíme na SB128 a hotovo.
3.11.2003 19:44:10   0.0.0.xxx 77
Pro upresneni: v obchodech s elektrosoucastkami se daji koupit i keramicke 20W odpory. Ty by to mely vydrzet. Stoji okolo 20,-Kc.
3.11.2003 21:20:37   0.0.0.xxx 77
jako odstrasujici pripad ??? za tuto cenu nema smysl kupovat ani stereo a o 5.1 ani nemluve !!
3.11.2003 23:16:50   0.0.0.xxx 78
A proc ne?
4.11.2003 01:03:45   0.0.0.xxx 88
Udelejte tady uz konecne registraci pro lidi zaregistrovane na foru protoze me vazne stve kdyz pouziva nekdo stejny nick a nijak ho to netankuje. Sice by se to dalo omluvit tim ze se tu sice na neco pta ale odpovedi si stejne necte a v tom pripade uz vubec nechapu co tu dela.
Proste PRESTAN POUZIVAT MUJ NICK protoze ja uz ho pouzivam pri prizpevcich na tehle strankach nejmin pul roku coz bych rekl ze pro slusne vychovaneho cloveka je dost jasny argument toho ze by si mel vybrat neco jineho.
4.11.2003 11:02:57   0.0.0.xxx 88
Já tehle nich provozuju něco přes rok. Sice sem na těhlech stránkách moc nepřispíval, protože jezdim Operou a přispívání nefunguje a nechci furt jezdit do IE, ale proč bych měl kvůli nějaký jíný sajtě provozovat jinej nick?
Budeš se muset smířit s tím že je milion Nováků a milion Honzů a Petrů a že budou (pokud si nezměníš nick) dva Lixové

BTW: Ty seš LiX a já sem Lix! TAKZE NEPRESTANU TVUJ NICK POUZIVAT PROTOZE NENI TVUJ! slusne vychovanej sem, takze ti to rikam predem, nic sem neukrad a pouzivat ho budu dal!

A nemuzete prosim WWW.PCTUNING.CZ udelat neco s tim aby se dalo odpovidat pod OPEROU?? nechci měnit za IE! Díky
4.11.2003 11:04:04   0.0.0.xxx 88
pod Operou....? Díky
4.11.2003 15:11:02   0.0.0.xxx 77
za přijatelný prachy asi jedině Genius HT. Cokoliv za cenu kolem 2000,- hraje divně.
5.11.2003 01:06:34   0.0.0.xxx 88
Jak dlouho je v provozu samostatny PCTuning ?...... abych ti mohl rict jak dlouho ten nick pouzivam protoze si to nepamatuju..... proste tohle jsou takove argumenty ktere nemaji cenu. Podstatne je ze si neprizpival protoze jsem te tady jeste nevidel takze jak dlouho ho pouzivas je celkem zrejme.
To ze pouzivas stejny nick na jinych sajtach je sice hezke ja ho taky pouzivam na vice mistech ,ale ja jich pouzivam vic protoze nekde uz nekdo pouziva tenhle nick treba 8 let takze me predbehl a proto pouzivam jiny...... hold budes muset smirit s tim ze to neni slusne a kazdy ti tady potvrdi ze taky pouziva vic prezdivek protoze hodne stranek ma registraci a ta by ti ani nedovolila delat to co ted delas ;-)
Mimochodem nick neni jmeno jako Honza a nemas ho zapsane v rodnem liste takze ti nic nerika ze mas pouzivat zrovna tohle nebo sis vsiml ze tady nekdo pouziva stejnou prezdivku jako nekdo jiny ? a verim tomu ze treba Petru tady bude jako nas....

Pro Redakci:
S tou operou by jste neco delat mohli ale vzhledem k tomu ze uz je to hodne dlouho tak asi nic delat nebudte a lidi budou muset pouzivat dva prohlizece nebo ne ? ( ja to tak provozuju celou dobu a je to dost otravne).
Nemohli by jste rozsirit registraci z fora i na prizpevky jako to maji skoro vsude jinde ? Predesli by jste takovym sporum jako ted vedu protoze by se to vyresilo hned pri registraci kdy by to cloveku napsalo "tento nick je jiz registrovan" a bylo by po ptakach.
5.11.2003 07:04:38   0.0.0.xxx 87
Tohle může být vhodné pro ozvučení maximálně tak psí boudy. Hodnocením "relativně solidní 5.1 PC 5.1 systém" bych označil až něco v cenové kategorii zhruba 5000Kč, a ještě bych doplnil - "pro nenáročného posluchače".A ozvučovat např. obývací pokoj bedničkami ke kompu mi přijde jako opravdu těžká nouzovka. Nejsem nějaký praštěný hifi-purista,ale co je moc ...
17.11.2003 18:24:43   0.0.0.xxx 98
A co takhle Altec Lansing? Mrkni na Levi a zkus porovnat ceny. Recenze najdes nejspis na americkych sajtech...

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.