Hlavní stránka Hardware Monitory, LCD panely Fujitsu Siemens P19-2: konečně ideální LCD panel?
Fujitsu Siemens P19-2: konečně ideální LCD panel?
autor: Kwolek Jirka , publikováno 2.6.2005
Fujitsu Siemens P19-2: konečně ideální LCD panel?
V článku, kde jsem rozebíral jednotlivé technologie TFT panelů se vynořila technologie která se blížila téměř ideálu - nové panely typu S-PVA totiž začaly slibovat pozorovací úhly 178/178o, kontrast 1000:1, to vše při době odezvy 12-8ms. Na druhou stranu, už jsme si pomalu zvykli na papírové tygry, které při styku s realitou vzplanou jak škrtnutá sirka. Není nic lepšího, než si nováčka se silnými řečmi pozvat k sobě a důkladně jej proklepnout: Fujitsu Siemens P19-2 na kobereček! {mospagebreak title=Tygr přichází... bude z papíru?} 
U recenze panelu 19" plochého panelu Fujitsu Siemens Computers (FSC) P19-2 se sešli dva recenzenti, kteří dnes budou průběh celého testu komentovat. Prvním je věčně pochybující Pesimista, který všude hledá nějakou levárnu a do redakce zásadně chodí kanály (na povrchu je podle něj nebezpečno). Druhý, Optimista, zase zásadně věří parametrům, které uvádí výrobce a před spaním si místo otčenáše čte popisy nových technologii. A na mě pak zbyly jen fakta.

Fujitsu Siemens P19-2: konečně ideální LCD panel?
LCD panel FSC P19-2 předcházela fotka a občanský průkaz z technickými daty...

Ještě jsme pořádně nezačali, a už je tady Optimista a před nosem nám mává papírem a křičí: hele, jestli to není ideální plochý panel, ať se nejmenuji Optimista, no jen se na to podívejte:

FSC P19-2

Velikost úhlopříčky19"
Typ LCD matriceS-PVA, 8-bit, ADCC
Velikost obr. bodu0.294 mm
Pozorovací úhly178° horizontálně / 178° vertikálně
Doba odezvy13 ms (černá / černá), 8ms (šedá/šedá)
Jas 280 cd/m2
Kontrast1000:1
Obrazová frekvence30-82 kHz horizontální a 56-76 Hz vertikální
Nativní rozlišení1280 x 1024
Počet barev16,7 miliónu
VstupyDVI-D (digitální vstup) a D-sub (VGA, analogový RGB)
Možnost otočení (pivot)ano, 90°
Seřízení výškyano, 120mm
Audioano
Montážní bodyano, VESA 100mm
Rozměry (se základnou)382 mm x 408 mm x 271 mm
Váha7,8 kg
Záruka48 měsíců
SpecialityPivot Pro software
Pesimista se na parametry ani nepodíval a jen suše poznamenal že je jasné, že výrobci ne vždy do puntíku plní, to co slibují v technických parametrech - třeba jen proto, že často používají méně náročné metody měření. Optimista zase opáčil, že vývoj stále pokračuje a dříve či později musí dojít k tomu, že se údaje shodnou s realitou a že ten okamžik je určitě právě tedy. Pesimista tedy pohlédl na parametry a prohlásil, že jsou možní hezké, ale 8-bitová barevná hloubka (pro barvy RGB) stěží zaručí věrné barvy... dál jsem jejich hovor neslyšel, protože jsem přešel do jiné místnosti abych se podíval na další papíry našeho kandidáta.

Kdo je čí známý nebo příbuzný...

Poznámka: před tím, než se pustíme do technických úvah doporučuji vaši pozornosti článek Průvodce plochými panely: TN, IPS, PVA, který by vám mohl trochu osvětlit některé pojmy dále použité technické "svahilštiny". Minimálně si přečtěte kapitolu o panelech MVA a PVA a závěr článku.

Pokud se podíváme na kvalitu zobrazení barev, kontrast a pozorovací úhly, je jasné, že panely s vertikálním uspořádáním molekul tekutých krystalů (VA, Vertical Alignment - jmenovitě MVA a PVA) mají jasně našlápnuto na první místo mezi LCD technologiemi. Vlastně ne tak úplně, jediná věc kterou dosud panely MVA a jejich příbuzné PVA nezvládaly bravurně, byla relativně delší doba odezvy (tj. doba potřebná k rozsvícení, případně zhasnutí pixelu), stěží konkurující levnějším TN panelům. Prostě dosud platilo, že panely PVA jsou docela kvalitní, ale na video a rychlé hry se však příliš nehodí.

Nová generace tekuté krystaly urychluje...

Až nedávno i v tomto ohledu došlo ke změně - byly ohlášeny panely typu VA s "urychlovaným" přepínáním pixelů (známé často jako overdrive nebo FFD - "Feed Forward Driving").

O overdrive, často používaném u 12 a 8ms panelů, jsme dosud na PCtuningu nemluvili, proto se u tohoto "triku" na chvíli zastavíme. Nápad je jednoduchý - pokud se k přepnutí barevného bodu používá napětí 1V po dobu řekněme 10ms, proč bychom nemohli zkusit přivést 1.5 nebo 2V, ale po kratší dobu, například 5ms. Panel jako takový se v tomto případě nemění, jiná je jenom elektronika která na jednotlivé pixely působí tak, aby změna stavu (přesněji otočení molekul LC působením elektrického pole) byla elektronicky urychlena.

Poznámka: overdrive často vede k poněkud horšímu podání barev (přesněji řečeno obvykle poněkud zužuje barevnou paletu).

Prvním "urychleným" panelem typu VA bylo kvalitní ale poměrně drahé Eizo L778 (předchozí generaci reprezentoval panel Eizo L768). Podobnou (tedy novou) technologii VA by měl být vybaven i náš testovaný panel. Fujitsu Siemens nemluví u P19-2 o "overdrive" ani o "pixelovém akcelerátoru" ale o ADCC (Advanced Dynamic Capacitance Compensation) - v zásadě se jedná o stejný princip. Poznámka: Dalším blízce příbuzným typem by měl být panel Viewsonic VP191b.

No, myslím že to pro tentokrát stačí - a kandidáta můžeme pozvat na předvedené jeho exteriéru.

{mospagebreak title=FSC P19-2: exteriér} 
Testovaný panel se před naši komisi nedostavil s kartáčkem na zuby ale s manuálem "první kroky", CD obsahujícím ovladače, barevné profily, testovací obrazce a program Pivot Pro (dnes je však výhodnější obraz otáčet přímo v ovládačích grafických karet ATi / nVidia). Ocenili jsme, že k dispozici poskytl veškeré kabely - pro analogový (D-SUB), digitální vstup (DVI) i stíněný audio-kabel. Členové komise, pánové Optimista a Pesimista odmítli tuto část komentovat s tím, že je to pod jejich úroveň.

První prohlídka

Fujitsu Siemens P19-2: konečně ideální LCD panel?

Všimli jsme si že panel P19-2 je proveden v poněkud netypické kombinaci krémově bílého a šedého plastu. Pesimista začal ihned odmítavě kroutit hlavou a mručel cosi o tom, že panel vypadá z boku jako zebra. Panel se proto okamžitě začal na testovací komisi vytahovat:

Fujitsu Siemens P19-2: konečně ideální LCD panel? Fujitsu Siemens P19-2: konečně ideální LCD panel?
v horní pozici je panel 13cm nad plochou stolu, ve spodní se ho téměř dotýká...

Optimista zazářil a ihned si vyžádal předvedení cviku v postoji čelem vzad: "úžasné, jak to pane děláte?"

Fujitsu Siemens P19-2: konečně ideální LCD panel?

Optimista vykřikoval: och, vy si umíte klekat! Povzbuzený panel se začal předváděl další sestavy - otáčel se na spodním otáčecím prstenci, naklápěl se v rozsahu -5°+35° a nakonec vytáhl se svým trumfem:

 Fujitsu Siemens P19-2: konečně ideální LCD panel?Fujitsu Siemens P19-2: konečně ideální LCD panel?

Všimněte si jak oba režimy zobrazují stránku A4 "na výšku" a kolik detailů je v tomto zobrazení vidět

Zatímco Optimista zářil štěstím, jak snadno lze panel otočit do pozice "na výšku", Pesimista zaútočil tím, že krajní polohy nejsou zcela precizně mechanicky definované a panel můžete snadno mírně přetočit. Zbytek komise prohlásil, že se chytá maličkostí. Popravdě řečeno až dosud byl dojem jaký na nás učinil P19-2 opravdu dobrý - stačí chvilka a panel si ustavíte podle libosti.

Ovládaní

Fujitsu Siemens P19-2: konečně ideální LCD panel?

Vlastní panel rámuje 15mm široký rámeček, spodní část je bílá s malými reproduktory po stranách a stříbrnými ovládacími tlačítky uprostřed. V ovládacím bloku vpravo září (naštěstí velmi decentně) při provozu modrá LED dioda.

Fujitsu Siemens P19-2: konečně ideální LCD panel?

Pesimista si ještě vyžádal pohled na konektory ale ani tam nenašel žádné problémy. Interní zdroj vás zbavuje "nášlapné" černé krabičky pod stolem, elektronika je stíněná plechem...

Fujitsu Siemens P19-2: konečně ideální LCD panel?

Všichni jsme byli netrpěliví na funkční testy a tak jsme se jen rychle podívali na nastavení barev. K dispozici je nastavení: sRGB, 6500K, 7500K, 9300K (použitelná je pouze přednastavená hodnota 6500K, ostatní mají příliš vysoký obsah modré barvy), můžete také zvolit Native případně namíchat si svoje vlastní barevné podání (Custom color). Po dotazu Pesimisty na rychlé přepínání barevných profilů bez nutnosti vstupování do menu jen zavládlo trapné ticho. Pesimista si tak poněkud spravil náladu. přesto jsme se do dalšího vydali s veskrze dobrým dojmem.

{mospagebreak title=Praktické testy - barvy a úhly pohledu} 
Podle článku Průvodce plochými panely: TN, IPS, PVA jsem předpokládali, že kvalita obrazu bude někde v oblasti mezi panely TN a 10 bitovými S-IPS.

Panel jsme měřili při továrním nastavení "6500K". Pamatujte na to, že fotografie nejsou schopné na 100% zachytit reálnou situaci - pokud se vám zdá, že popis a obrázek sobě neodpovídají (váš vjem také závisí na gamma křivce vašeho monitoru) spolehněte se spíše na slovní popis (ten je stále stejný, nezávislý na fotoaparátu a vašem monitoru). Obrázky jsou editované při použití profilu sRGB.

Barvy a podání stupňů šedi

První kontrolní obrazec byl opravdu bez chyb - barevný rozsah je bez problémů, bylo možné snadno rozlišit jednotlivé odstíny barev jak ve velmi světlé tak v tmavé části barevných klínů. Podání barev je podle slov Optimisty evidentně lepší než na průměrném monitoru CRT (poukazoval na to, že stejný obrazec mívá na monitorech obvykle problémy v nejtmavších odstínech). Nebyli jsme si jisti ale musíme uznat, že P19-2 je opravdu malinko lepší.

Fujitsu Siemens P19-2: konečně ideální LCD panel?

Pro grafiky bude příjemným zjištěním, že barvy nejsou uměle přesycené (přesaturované) tak, jak je tomu u levných panelů typu TN. Odstíny jsou jemně odstupňované a ve srovnání s běžnými panely působí méně výrazným dojmem - Pesimista však prohlásil, že on barvičky rád, zatímco Optimista poukazoval, na to že barvy mají být především věrné...

Pesimista zaútočil tím, že na tak malé ploše se neprojeví rovnoměrnost barevných přechodů - proto jsme plynule přešli na test "šedých klínů":

Fujitsu Siemens P19-2: konečně ideální LCD panel?

V tomto testu jsme skutečně odhalili to, co nelze odhalit měřením kolorimetrem - dlouhé barevné přechody mají mírnou tendenci k "bandingu" - kdy se v některých oblastech ukazují mírné přechody mezi odstíny šedé. Pesimista zářil, zatímco optimista ho ochladil prohlášením, že od 8-bitového (míní se 8 bitů na každou složku RGB) panelu se to dalo očekávat, a navíc odstíny šedé jsou neutrální, a banding je, ve srovnání s panely typu TN, zhruba poloviční.

Shodli jsme se na tom, že s barvami to P19-2 umí a k pomyslnému olympu, který vytyčují drahé panely S-IPS mu chybí jenom malý krůček.

Pozorovací úhly

Výrobce uvádí optimistických 178H a 178V což je velmi vysoko položený laťka. Začali jsme homogenními barvami - problémem je obvykle nerovnoměrné podání tělové barvy při pohledu ze stran.

Fujitsu Siemens P19-2: konečně ideální LCD panel?

Zde Pesimista nemohl říci ani "ň" a optimista jen zářil. Pak jsme přešli na klasické testy s obrázkem na bílém pozadí:

Fujitsu Siemens P19-2: konečně ideální LCD panel?

Horizontální rovina

Fujitsu Siemens P19-2: konečně ideální LCD panel?

Fujitsu Siemens P19-2: konečně ideální LCD panel?

Vertikální rovina

Fujitsu Siemens P19-2: konečně ideální LCD panel?

Fujitsu Siemens P19-2: konečně ideální LCD panel?

V horizontální i vertikální rovině jsme byli docela spokojení - Pesimista tvrdil, že by bylo férovější tvrdit, že pozorovací úhly jsou spíše 170° H/V. Optimista poukazoval na to, že se z úhlem pohledu téměř neměnily barvy (nevyskytovalo se charakteristické barvení do oranžova).

{mospagebreak title=Obraz v pohybu a závěr...}

Vadné pixely

Námi testovaný model měl jeden vadný (u technologie PVA tedy zhasnuty) subpixel. Viditelný byl zejména na bílém pozadí na barevných plochách zcela zaniknul. Dlužno však dodat, že zmíněný subpixel jsme objevili po... 5 minutách pečlivého zkoumání plochy panelu ze vzdálenosti 10cm (není vždy jasné jestli se nejedná-li se o zrnko prachu).

Reakční doba

Reakční dobu panelu jsme testovali jak pomocí syntetických testů, tak herními aplikacemi (UT 2004, Doom3, Chronicles od Riddick, Need for Speed Underground). Výrobce u FSC P19-2 uvádí dvě doby "response time": 13ms z černé do černé (měření podle ISO) a 8ms (šedá-šedá, gray to gray).

Problémům spojeným s odezvou se budeme věnovat ve zvláštním článku, tady jen zmíním, že odezva závisí také na počátečním a konečném jasu dané buňky. Právě předchozí generace panelů MVA a PVA trpěly dlouhými přechody mezi jednotlivými stupni šedé (tato doba často překračovala i 50ms).

PixPerAn

Fujitsu Siemens P19-2: konečně ideální LCD panel?

Několika testy jsme odhadli reakční dobu panelu na 16ms. Pesimista v tomto okamžiku jásal: já věděl že se něco najde... Optimista kontroval tím, že v této věci, ehm, neříkají zcela pravdu prakticky všichni výrobci plochých panelů a 8ms je také často 16, 12ms je také 16 a 16ms je občas reálných 20 nebo 25ms. Navíc, jak se zdá, panel se zcela zbavil nepříjemného zpoždění v tmavých částech obrazu. Ve výsledku je možné říci, že P19-2 může reakční dobou směle konkurovat 12ms panelům typu TN.

To odpovídá odezvě, kterou naměřil server Tomshardware.com u panelu Viewsonic 191b zde.

Hry

Fujitsu Siemens P19-2: konečně ideální LCD panel?

Hra jako Doom III, Half-Life 2 nebo Chonicles of Riddick byly perfektně hratelné, bez jakéhokoliv problému spojeného se zpožděním. Při nativním rozlišení 1280x1024 byl obraz nejlepší a umožňoval tyto hry si vychutnat na maximum. Při Need for Speed Underground jsme mohli na rychle ubíhajících texturách silnice pozorovat jistý neklid, na hratelnost to však pochopitelně nemělo vliv. Nejhůře dopadl Unreal Tournament 2004 plný rychlých otoček, běhání a skákání, kdy jsme (Optimista dodává že pouze v některých méně barevných mapách, navíc pouze na některých površích) mohli sledovat mírnou nejistotu obrazu. Hra však byla pro většinu z nás stále velmi dobře hratelná. Optimista neviděl žádný problém (tedy pokud někdo není profesionální hráč), zatímco Pesimista vykřikoval, že u některých her stále platí, že monitor je monitor a basta.

Nutno však dodat, že herní zážitek je u FSC P19-2 stále o třídu lepší, než který poskytovaly dřívější panely PVA / MVA.

Video

I zde platí, že na Video je nejlepší... monitor - vše je OK, pokud se na panel díváte z dálky, při pohledu z blízká uvidíte poměrně zřetelně pixely šumu signálu v obraze (právě vysoká míra šumu je často příčinou toho, že barvový procesor panelu je poněkud zmatený). Na druhou stranu obraz byl prostý jakéhokoliv mlžení a pohybového neklidu.

Pokud je vstupní signál špičkový (testovali jsme záběry HDTV 1080i) je však výsledek zcela jiný - je to prostě lahůdka, která se s TV ani nedá srovnávat (vše vypadá jako oživlá fotografie).

Audio

Optimista mě prosil, ať se o zabudovaných reproduktorech příliš nezmiňují, zatímco Pesimista vykřikoval něco o bedýnkách za 300Kč. Já tedy jen sdělím, že zde jsou a... nějak hrají.

Závěr

Fujitsu Siemens P19-2: konečně ideální LCD panel?

Na tento panel mají Optimista a Pesimista pochopitelně rozdílné názory. Optimista vyzdvihuje výbornou natáčecí konstrukci (pivot zde, narozdíl od panelů typu TN, funguje skvěle), výborný kontrast, téměř dokonalé podání barev (Pesimista poznamenává že už viděl i lepší podání barev - a to především u 10bit panelů S-IPS), dobré pozorovací úhly a solidní výkony ve hrách.

Pesimista žádá, aby výrobce u tohoto panelu neuváděl hodnotu 8ms (gray to gray) ale spíše 16ms, nebo alespoň 13ms. Optimista k tomu namítá, že ve finále bychom mohli přepsat tyto hodnoty téměř u všech LCD panelů.

Zatímco Optimista začal pátrat na Internetu po nejlepší ceně P19-2 (nebo jak ho znám, jal se hledat ještě lepší panel), Pesimista se vydal do hospody, kde se chystá propít stejnou sumu pod pracovním heslem - všichni lžou, nejlepší je realita.

Můj názor je následující:

Závěr 
stabilita obrazu (vstupy analog / DVI)výborná / výborná
úhly pohleduvelmi dobré
kontrastvýborný
rendering barevvelmi dobrý
podání odstínů v obrázkuvynikající
šedý klínnepatrný banding
rovnoměrnost jasudobrá
interpolovaný obrazdobrý
mechanické provedenívelmi dobré
menu, ovládanídobré
Vhodné pro běžné hráče?velmi dobré
Vhodné pro profi hráče?dostatečné
Vhodné pro Video?dobré
Vhodné pro grafiky?velmi dobré
Pokud se podíváme na dnešní ploché panely, může FSC P19-2 směle soutěžit o titul univerzálního panelu (all-round), navíc je zajímavý svou přijatelnou cenou - zvláště pokud se podíváte na cenu Eiza 778 a Viewsonicu 191b.

Fujitsu Siemens P19-2: konečně ideální LCD panel?
PCtuning Silver AWARD, květen 2005.
za: "výbornou konstrukci (pivot), vysoký obrazový výkon za přijatelnou cenu"

Cena je cca 11 000Kč bez DPH.

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
2.6.2005 11:27:04   0.0.0.xxx 4861
Hmm tak koukám že stále není důvod měnit CRT a k tomu ta cena to je děs ....
2.6.2005 11:31:51   0.0.0.xxx 3944
Kvalitativne dobra recenze diky za ni. Ale neda mi nezeptat se jestli netrpite rozdvojenou osobnosti . (rejp)
2.6.2005 11:55:34   0.0.0.xxx 4240
Copak ta cena, ta by ani tak nevadila. Mel jsem zalusk na Eizo T766... ale udajne se k nam uz oficialne nedovazi Takze co ted ?
2.6.2005 12:05:12   0.0.0.xxx 4646
21" CRT taky nestoji zrovna male penize. LCD neblika, pochybuji, ze mas doma nejake extra dobre 21 palcove CRT, ktere by slo geomertricky srovnat s timto LCD. Normalni clovek si koupi LCD na praci a na starsim CRT si obcas zahraje a kdyz ma malou pracovni plochu, popr potrebuje otevreno vice oken, tak zapne oboje. Duvodem "menit" to neni jen pro lidi, co na PC hraji jen CS...
2.6.2005 12:35:10   0.0.0.xxx 4142
no, reklbych roztrojenou ... on, pesimista a optimista ;)
2.6.2005 12:42:50   0.0.0.xxx 4245
právě teď jsem vyměnil 19" AOC za tenhle kousek:


http://shop.ignum.cz/boxed/shop/scripts/detail.asp?zbozi=33

za ty prachy sice použitý ale vůbec to na něm neni vidět prostě dobrá koupě vůbec neni vypálený jas i kontrast mám na 60% a suprový
2.6.2005 12:44:12   0.0.0.xxx 4443
1) souhlas s tim ze celkem neni duvod shanet novy monitor, ale problem je ze 22" trinitron (mitsubishi) stoji taky 22K
a 20" LCD (1600*1200) stoji 20K, tedy zadne nizke ceny, ale silene predrazeny (oboji)
2)oooom at uz je tu oled ooom
3)p19-2 a p17-2 maji stejne param. i rozliseni (sice 5:4 ale co uz) a p17-2 je 8.2K bez dph
2.6.2005 13:13:26   0.0.0.xxx 4445
Klobouk dolů, pane Kwolku (nebo Kwoleku, nevím)
Nádherně pojetá koncepce, bavil jsem se
Děkuju a jen tak dál!
2.6.2005 13:29:44   0.0.0.xxx 4345
Prve LCD som si kupil asi pred 2 rokmi a mal som ich uz niekolko. Zostal som pri Samsung 19" 913N-II. Velmi dobre LCD s odozvou 8ms a aj v reale je velmi rychle. Ale nechapem preco je problem prave odozva. Na tomto LCD sa daju hrat hry absolutne bez problemov a ani Beng 17" (uz si nepamatam model) so 16ms odozvou pred dvoma rokmi nemal problemy s hrami. Na pozeranie filmov staci aj 25ms. Navyse ostrost zozrazenia je oproti CRT absolutne neporovnatelna, tak neviem preco este ludia pouzivaju CRT.
2.6.2005 13:38:13   0.0.0.xxx 4445
mel jsem 22" Mitsubishi a podani barev (seda) tam je dost divny a monitor ma velmi hlucny zdroj (testovan 1x22"
3x19" + 1x19" S959NF)

Geometrie tam taky neni dokonala (vzhledem k sony F classe)
Rozhodne je lepsi volba P19-2 nez ten 22" mitsubishi. Uz jen ptoto ze se zezadu urcite neline zvuk "CrCrCrCrCrCr...."
2.6.2005 13:42:27   0.0.0.xxx 4644
na tuhle recenzi jsem se moc tesil jen je velka skoda ze jste nemeli moznost porovnat s Viewsonic 191b. MVA vs PVA nemuzu se rozhodnout :-/

Je zajimave ze dosud vsichni na diskuzich hlasili 1-2 vadny (sub)pixel. PRavdepodobne si perfektni kusy samsung nechava pro 193P+. Uz jen proto mi neco rika JDI do Viewsonicu.
2.6.2005 13:48:32   0.0.0.xxx 4341
Uz se taky nemuzu dockat OLED monitoru. Bude to jine kaficko, nez CRT a LCD. Jenom jeste zapracovat na zivotnosti a bude to parada. Uz se tesim
2.6.2005 13:51:27   0.0.0.xxx 4647
Mam to LCD od patku doma. Stalo me v Plzni 12590 s DPH. Mam moznost porovnat jeho obraz s tri roky starym AOC a rok starou Iiyamou. Ani jeden z tech CRT monitoru se na to LCD necape co se obrazu tyka. Uhly opravdu nejsou 178°, ale hodnota 170°uz se pravde podoba. Co se tyka odezvy, je na hrani dostatecna. Na video je super, za predpokladu ze nesedite 15 cm od obrazovky, ale to se da u LCD s uhloprickou pres 48cm dost tezko ocekavat. Pokud chcete LCD, tak je to asi nejlepsi volba za tu cenu. Kdyz se podivam na LCD s TN panelem jako Samsung, LG a podobne, ktery maj mizerny nahledovy uhly, mizerny barvy omezeny na nejakejch 260 tisic plus dithering, navic cerna na PVA panelu je opravdu cerna. A co se tyka odezvy, tak vetsina panelu ma odezvu 2x vyssi nez uvadi vyrobce na papiru.
31.7.2005 14:16:12   83.208.110.xxx 4242
Nemohl byste napsat, kde jste ho kupoval?

Dekuji, L. Slavik, 777/343945, slavik.lubos@seznam.cz
2.6.2005 14:44:23   0.0.0.xxx 4444
mam VX 192s, obraz super, ale avdny subpixel mam taky.. reklamuji pry az vadne pixely...
jinak jsem ted porizoval do prace i VP 192x a taky velmi pekne ))))
2.6.2005 14:46:59   0.0.0.xxx 4744
Musim sklonit pochvalu autorovi clanku!!! Je to bravurne napisane a clovek nema pocit ze cita manual !
2.6.2005 14:52:38   0.0.0.xxx 4343
Do budoucna bych se přimlouval za natočení několika sekund pohybu v problematických hrách typu Q3 a tmavých pasáží z filmů (zde i pod různými úhly) videokamerou, ať si každý může udělat obrázek sám. Totéž pro srovnání udělat i na CRT. Otázka ovšem zní, jestli to ta kamera dokáže dostatečně věrně zachytit.
Jinak ale dobrý článek.
2.6.2005 15:02:22   0.0.0.xxx 4543
no cez tu kameru by si toho vela nevidel.
2.6.2005 15:14:56   0.0.0.xxx 4343
Jaký minimální jas lze nastavit?
2.6.2005 15:15:30   0.0.0.xxx 4444
Něco takového:
http://www.prad.de/download/samsung.avi
http://www.prad.de/download/hp.avi

Jinak všem dopuručuju k přečtení diskuzi na grafika.cz
http://forum.grafika.cz/read.php?91,963500
2.6.2005 15:43:02   0.0.0.xxx 4243
pozri sa na to forum spominane vyssie
2.6.2005 15:55:14   0.0.0.xxx 4847
Fakt nevis proc ? :-) Dobra, vezmi kvalitni a dobre nastaveny CRT a jako oponenta vyber jakekoliv LCD.
1) Vezmi 2 stejne fotky (z jakekoliv DSLR RAW 12-bit). Jednu v AdobeRGB a druhou v sRGB. Na CRT uvidis rozdil i kdyz CRT nedokaze zobrazit cely Adobe RGB, ale zobrazi vic nez sRGB. Existuji samozrejme i LCD, ktere to zvladnou, ale...
2) Sezen nekoho, kdo alespon prumerne hraje napr. UT2004 a sleduj obraz pri hre.
3) Vypni Clear Type (u her se stejne neuplatni) a vyzkousej rozliseni od 640x480 do 1600x1200 a ve vsech rozlisenich porovnej ostrost s kvalitnim CRT.

Najdi LCD, ktere ve vsech techto bodech bude stejne dobre, nebo lepsi nez kvalitni CRT.
2.6.2005 17:05:01   0.0.0.xxx 4643
To neni diskuse, ale uplnej roman :o)
2.6.2005 17:12:00   0.0.0.xxx 4345
fakt mi to pride k smichu.....myslim ze muj AOC 9K+ (nebo jaky to ma presne oznaceni:-) je snad ve vsem lepsi (krom velikosti:-) a takovy si koupim za cenu toho LCD 3:-)

zaver?...LCD je dobry max tam kde je opravdu malo mista:-)
2.6.2005 17:23:13   0.0.0.xxx 4443
Kdybys mohl u toho LCD sedet jenom hodinu, tak bys to svoje AOC vyhodil u okna. Sam mam jako druhej monitor AOC a pujde to do popelnice. To sou ty nejhorší krámy, co se mezi monitorama prodávaj.
2.6.2005 17:25:56   0.0.0.xxx 4344
Chcem sa prihovorit za to aby sa nabuduce LCD testovalo v Quake III arene (com_maxfps 200) a nie v DOOMIII (je moc tmavy) a RIDICK (tan asi moc nepreveri dobu odozvy).
2.6.2005 17:26:37   0.0.0.xxx 4442
Vadný pixel (ani subpix.) nemám. Používam ho ale len 3 dni .

Moje skúsenosti som hodil na grafika.cz:
http://forum.grafika.cz/read.php?91,1071106

V podstate s tým, čo pesimista a optimista skonštatovali môžem súhlasiť (až na tie repráky). Je to rýchly monitor s veľmi pekným obrazom - krajším ako som mal na crt samsung 957df (čo som kupoval ešte za 15000sk - dávno-dávno). Mal som pod rukou aj lcd samsung 710 (tn), ale tam tie farby a farebné prechody boli škaredé.

Q3 - tam to mazanie je (nie je to hrozné, ale trochu je). Ale napríklad v Call of Duty už nič takého nie je. NFS, Flatout, RB rally, Gothic 2 v pohode.

Pri tom sekaní obrazu, už skôr sa jedná o to, že nestáha grafická karta. Mám len 6600GT a napr. v Gothic 2 (+datadisk) pri rozlíšení 1280x1024/32bit už má čo robiť grafická karta - podobné cukanie obrazu je aj na crt (ešte ho mám doma, takže môžem porovnať). Toto jedno pokladám za veľké negatívum LCD-čiek s 1280x1024 rozlíšením. Proste, keď si chceš zahrať potrebuješ aj lepšiu grafiku (podľa mňa je tá moja 6600-ka minimum, aby v pohode ešte sa dali hry spustiť, ale o rok to bude iste bieda).
2.6.2005 18:45:28   0.0.0.xxx 4442
A Duke Nukem: Atomic edition by nešlo? Fakt, čo tu chcete s takou starou hrou? Veď vtedy, keď tú hru robili tak lcd mali len vyvolený (no okrem Neo z matrixu
O technickej vyspelosti Coutera už ani nechcem hovoriť (je to grafický des) - nehovorím ale o hrateľnosti (a to ja pri Q3), čo je vysokej úrovni.

Takže, keby išlo tak ten Duke Nukem tiež zaradte!
2.6.2005 18:53:00   0.0.0.xxx 4444
Velice podařená recenze, ostatně jako všechny od pana Kwolka.
2.6.2005 19:08:16   0.0.0.xxx 4544
Nevíš o čem mluvíš teda píšeš. AOC je opravdovej bolehlav to bych ani nepříteli nedal na stůl :o))))
2.6.2005 19:09:24   0.0.0.xxx 4544
... ale je chce si to zkusit a už si k CRT nesedneš :o)))
2.6.2005 20:17:33   0.0.0.xxx 4043
a das mi tech 13000,- na nej??? ja si ho jenom zkusim docela hraju a modeluju v Cad systemech taakze uvidime co bude lepsi zda 21 CRT nebo tohle LCD ..... btw ten monik me vysel na 3000,- ;)
2.6.2005 20:21:09   0.0.0.xxx 4443
LCD se jak je vidět zase o něco dotahuje CRT. Pořád to má však ještě nějaké mouchy. Teď spíš už jen mušky. Příští monitor tak za 2 roky bude už snad LCD.
2.6.2005 20:26:30   0.0.0.xxx 4344
Ja neviem preco v tej redakcii nerecenzovali este monitor LCD 1970 GX vsak nech si pozru jeho parametre doba odozvy 8ms, Kontrast 700:1, Svietivost 450 cd, co viac si moze clovek zelat?
2.6.2005 20:49:51   0.0.0.xxx 4243
Pán je vtipálek, AOCčko je ten nejhorší šunt na trhu. Všechno je lepší než AOC .
2.6.2005 20:51:06   0.0.0.xxx 4343
no jo, ale tento FSC stojí necelých 13 a ten Nec necelých 19 litrů
2.6.2005 23:23:34   0.0.0.xxx 4243
Muze mi nekdo vysvetlit proc Black verze splnuje pouze normu TCO99, zatimco stribrna novejsi TCO33?! To je nejaka blbost, ne, ze by se lisily v HW. Rozdily mezi normami viz. http://www.tcodevelopment.com/pls/nvp/Document.Show?CID=1200&MID=92
2.6.2005 23:30:12   0.0.0.xxx 4545
Joro: V prehledovem clanku o LCD panelech jsi psal, ze IPS panely maji velke mezery mezi body. Jak jsou na tom MVA/PVA panely a obzvlaste tento model od FS? Nerve rastr oci ;-)? Byva zminovana pixelizace vyraznejsi u 19-tek nez u 17-tek (viz. vetsi velikost pixelu)?
3.6.2005 00:53:05   0.0.0.xxx 4444
Prave kvuli cernemu ramcku. Ten je proste moc kontrastni, proto jen TCO99
3.6.2005 06:07:01   0.0.0.xxx 4444
Trosku me zarazila ta poznamka s prepinanim barevnych profilu... 3x kliknout mysi podle me neni zas tak zdhlouhavy
Jinak fakt pekna recenze! Diky za ni.

Na grafice jsem toho uz napsal vic nez dost takze se tu nebudu opakovat a jen bych dodal ze ten Q3 do testu LCD je dobrej napad. Ja osobne mel s Q3 dost podstatny problemy a malem jsem tohohle drobecka kvuli nemu vracel. Timto dekuju vsem kteri mi ve vyse uvedene diskuzi pomahali problem odstranit.

Vsem zarytym odpurcum LCD: Jste sami proti sobe ;) a tomu kdo by chtel srovnavat AOC s timhle kouskem doporucim navstivit ocniho lekare!!!
3.6.2005 06:17:40   0.0.0.xxx 21243
Tyjo na tu svitivost 450 aby si clovek vzal slunecni brejle ne??
3.6.2005 07:41:15   0.0.0.xxx 4543
Velmi poutavě a originálně napsaná recenze, přečetl jsem ji jedním dechem. Díky!
3.6.2005 07:44:09   0.0.0.xxx 4445
Ked si pozriete http://vilpublic.fujitsu-siemens.com/vil/pc/vil/ datenblaetter/monitore/ds_scenicview_p19-2.pdf
tak tam je okrem ineho napisane (Pixel fault class II), takze asi hladaju panely bez vadnych pixelov a tie idu pre EIZO, za co si zakaznik zaplati, ak ak ma panel nejaky vadny pixel, tak ide pre FS ale s o dost nizsou cenou. Zatial co som cital reakcie na P19-2, tak snad kazdy mal nejaky vadny pixel. Ale snad vsetci sa zhodli, ze vadny pixel nevadi. Zatial co pri TN paneloch vadne pixely jasne svietia, pri PVA paneloch su tmave a velmi tazko sa hladaju.
10.8.2005 23:33:32   217.115.66.xxx 4343
No ty tomu rozmuies...
3.6.2005 07:53:59   0.0.0.xxx 4344
Byl jsem vlastnikem 17" CRT od Sony....a nedavno sem si poridil 24" LCD od firmy Dell. Cena byla uplne neskutecna(myslim jako nizkaObraz jedna radost.Filmy perfektni, hrani her...(UT2004) v pohode stiha. Navic ma USB hub a ctecku vsech pametovich karet!! Takze ja bych uz LCD za CRT nemenil ani omylem!!
3.6.2005 08:18:51   0.0.0.xxx 4344
Zatím jsem po týdnu hledání vadný pixel ani subpixel nenašel ... takže bych to podle dvou nebo tří příspěvků lidí neodsuzoval...
3.6.2005 08:54:53   0.0.0.xxx 4342
Přesně tak - Kwolkovy recenze patří mezi nejlepší.
3.6.2005 10:31:31   0.0.0.xxx 4443
Má dakto skúsenosti s LCD Samsung 193P+ silver?
3.6.2005 10:40:30   0.0.0.xxx 4444
tiez nemam vadny pixel(aspon som ho neobjavil) a clasII su vsetky predavane LCD..ide o toleranciu, pri kolkych vadnych ti ho vymenia, nie o 2.triedne panely
3.6.2005 10:56:47   0.0.0.xxx 4344
Ak mas 21 CRT za 20tisic, tak je urcite lepsi ten crt. Ale ak by si mal kupovat novy, tak neviem, to je aj troxu ina cena. A pravdupovediac, za 20 este ziaden spickovy crt nekupis.
3.6.2005 11:00:54   0.0.0.xxx 4444
Kvalitne CRT stoji rovnako ako kvalitne LCD, takze pre ludi co potrebuju (alebo maju) kvalitny monitor je to len o vlastnych preferenciach. Ale 95% ludi ma doma 17 - 19" CRT za 5tisic sk. A to s kvalitou nema nic spolocne, a obraz na (skoro) akomkolvek sucasnom LCD je pre nich ovela prijatelnejsi.
3.6.2005 11:05:45   0.0.0.xxx 4443
Mysim ze hovorim za vsetkych ktory s nim mali tu cest (AOC) ze neexistuje ani jeden parameter v ktorom by tato "nahrada monitora" bola lepsia ako testovane LCD. Aoc by asi mal prestat s monitormi a robit LCD pre kalkulacky...
3.6.2005 12:10:04   0.0.0.xxx 4445
Jen ho nikde nemaj na skladě. Neví někdo, kde ho maj hned k odběru?
3.6.2005 12:34:06   0.0.0.xxx 4443
... protoze zatim je myslim jen v usa, na nasem trhu se ma objevit v cervenci/srpnu...
Taky na nej cekam.
3.6.2005 12:41:55   0.0.0.xxx 4344
Mel jsem tu moznost videt tento model v akci a rozhodne se neni treba bat.
3.6.2005 16:11:38   0.0.0.xxx 4243
Nevieš počkať tri-štyri dni. Maximum do týždňa ho máš doma.
3.6.2005 20:07:03   0.0.0.xxx 4244
Mel jsem 2x DELL P221 , z prace a neda se to srovnavat , ted mam LCD prim HP1955 a sec HP1925 . Po 15 hodinach na sebelepsim CRT te proste palej voci jeste rano. Taky jsem si vymejslel miliony duvodu pro zustat u CRT , ale pak jsem pred rokem a pul ,sel do ty 1925 a pred 2 mesicema do ty 1955 a je to nebe a dudy. Uz bych se k CRT nikdy vevratil. Na gameseni a praci je to uplne bozi. Na filmy je nejlepsi ,zatim asi klasicka velka telka , ale u toho nesedis takovou dobu. Kdo sedi celej den u kompu maka na tom nebo hodne hraje, myslim si ze je dnes hodne rychlejsich kvalitnich LCD s DVI okolo 15-16 tisic. Proste voci jsou k nezaplaceni.
3.6.2005 23:00:49   0.0.0.xxx 4343
o LCD jsem si myslel ze podle webu pro hrace se hodi, ale je akurat porovnani od totalnich noobiku, ja jsem mel doma mesic lcd, a jako profi hrac muzu rict ze se zpatky vracim k crtecku, to ze prace ve windowsu je snim skvela to je velky plus ,ale bohuzel na hrani to jeste nestaci a asi stacit nebude, bohuzel pro hrace jen CRT , at mi rika co chce to tak vzdycky bude, btw nemyslim ty hrace co hrajou singl player s bootikama )) tim lcd padne do ruky jako ulity 1280x1024x32 4xfsaa 16xanistropic a jedou )))) . flame over
4.6.2005 08:27:04   0.0.0.xxx 4341
Škoda jen že se nemůžem vyhrabat z doby dinosaurů a rozlišení 4:3 a postupujem k prvohorám rozlišení 5:4(zas o kus blíž čtverci) a klidně jim to kupujem. Za chvilku budou výrobní linky dělat displej 4:4 aby jsme si domů koupili další předraženou 16:9 LCD TV na filmy. Kdyby měl ten panel 1600x1000bodů tedy 16:10 jako se používá u notebooků už bych ho měl doma ale 5:4 děkuji nechci zůstávám u 1600x1200 CRT...
4.6.2005 10:54:13   0.0.0.xxx 4445
co je zle na kocke? okrem sirsich pasov pri filme 16:9...ja ich pritom vyuzijem na titulky,kt potom nie su v obraze......kocka je lepsia pre www, pre office, Win, upravu fotiek atd
4.6.2005 10:58:54   0.0.0.xxx 4544
kolko mesacne zarabas ako profi hrac? ked vyrasties prides na to, ze ten CS ta len obral o mnozstvo casu a profik nebudes nikdy, radsej studuj a bud platnym clovekom pre spolocnost :-))))
4.6.2005 12:13:54   0.0.0.xxx 4443
Tak muj LCD panel je 16:10 a ma rozliseni je 1920 x 1200 )
4.6.2005 12:58:46   0.0.0.xxx 4344
Kdo nevyzkoušel 16:10 nepochopí... Film je 16:9 a ten jeden bodík máš na titulky:o) Navíc se na to díváš jako na zúženou 5:4ku ale zkus se na to podívat jako na rozšířenou 5:4!!! Např. Na fotky využíváš 5:4 nebo 4:3 část obrazovky a ten pásek třeba na sloupek ICQ:o)
4.6.2005 13:50:00   0.0.0.xxx 4444
hraju za cesky narodni tym ut2004....to do sebe neco asi bude mit ne ?
4.6.2005 17:08:31   0.0.0.xxx 4444
Záruka 48 měsíců ? opravdu ? nebo 36 ?
4.6.2005 19:04:08   0.0.0.xxx 4344
si kup apple/dell 20,1" S-IPS 16ms v USA za 750 USD a ten Dell je opravdu skvelej mel jsem moznost ho dnes videt.
4.6.2005 19:06:59   0.0.0.xxx 4342
Nie kazdy pouziva titulky ktore v 95% pripadov ani nekoresponduju s tym co sa vo filme deje. Nehovorim ze viem anglinu nejak super ale odkedy som titulky vypol z nej viem ovela viac a aj sa mozem sustredit na film, nie len na citanie textu.
4.6.2005 21:27:20   0.0.0.xxx 4344
Tak to by se mi prave mnohem vic hodil pomer 16:10. Fotky mam v pomeru 3:2 a jeste by mi tam zbylo kousek mista na paletku nastroju. Ale 5:4 je pro mne tragedie. Mozna tak pro excel, tam bych to pochopil :-)
4.6.2005 21:53:46   0.0.0.xxx 4444
...mas pravdu. I ja mam u CRT problem s palenim oci. Nicmene jsem proste nenasel vyhovujici LCD.
4.6.2005 22:07:22   0.0.0.xxx 4545
A co treba Sony SDM-HS95P? Melo by byt minimalne rychlejsi...
5.6.2005 03:44:31   0.0.0.xxx 4744
Tak asi půjdu do tohoto: LCD Philips 200W6CS(1680x1050) link na parametry: http://www.consumer.philips.com/consumer/catalog/product.jsp?productId=200W6CS_00_CZ_ CONSUMER&activeTab=specifications&language=cs&country=CZ&catalogType=CONSUMER&proxybuster=N5SRGKKZUGLBHJ0RMRCSHQVHKFSESI5P
a to 5:4 si můžou nechat pro mobily:o)
5.6.2005 09:36:13   0.0.0.xxx 4544
Ta cena může být pro někoho hodně ale podle mého názoru naprosto odpovídá kvalitě použitého displeje. Neznám žádné skutečně univerzální LCD do 30-ti tis. pro domácí použití které by se mu vyrovnalo (vyjma EIZA L778 které je nepatrně lepší, o 10tis. dražší ale vypadá příšerně; dále třeba NECY).

Mám ho už nějakou dobu doma. Naprostá spokojenost. Měl jsem možnost pracovat na několika 19" CRT Hyunday, AOC, Sony; 17" LCD HP, Viewsonic; 19"LCD Viewsonic ale s lepším obrazem než na P19-2 jsem ještě nepracoval. Právě ve srovnání s 19"AOC mě dostala věrnost barev a mnohem vyšší kontrast.

CRT nemá v dnešní době cenu kupovat. 3x dražší provoz z CRT dělá z dlouhodobého hlediska mnohem dražší koupi nehledě na obraz, který nikdy ostrý nebude (na neostrost jsem dost alergický). Navíc kvalita obrazu na CRT klesá s časem, rozostřuje se a je vysvícený.

TO DigitalDooM:
Strašně se mi líbí lidé co si koupí jetý monitor za 3.000 (původní cena kolem 20-ti) a pak tvrdí jaký mají skvělý monitor. Ve většině případů je monitor dost sjetý a obraz je více nebo méně horší než když byl monitor nový. Nevím kdo by prodával takovýto monitory s kvalitním obrazem za tu cenu.

V CAD aplikacích nemá sebelepší CRT na kvalitní LCD. Drátové modely jsou na P19-2 úplná nádhera. Při posouvání samozřejmě trochu maže (ničemu to ale nevadí). Všechno perfektně ostré, geometrie, ....
5.6.2005 10:37:13   0.0.0.xxx 4543
TO Komisar.durex:
CRT nemaže. Jenom to AOC zanechává za vším pohybujícím se několikacentimetrové dosvitové stopy. Fakt "super". A ten odlesk na krycím skle je taky něco geniálního. Jsem hrozně rád že existuje tak spokojený uživatel AOC jako jste Vy.

TO all:
Naprosto souhlasím s příspěvky níže. Horší monitor než AOC se hledá velice těžko. Taky jsem měl tu "čest" ho mít 2,5 roku. Teď mám P19-2 a je ve všech parametrech (s vyjímkou nepatrně horších přechodů barev) nesrovnatelně lepší.
5.6.2005 10:39:20   0.0.0.xxx 4443
Myslel jsem příspěvky výše.
5.6.2005 11:57:20   0.0.0.xxx 4543
ja zase takovito problemy nemam ani po nejakejch 24 hodinach hrani na ne zrovna kvalitni 17" CRT.
5.6.2005 14:21:25   0.0.0.xxx 4444
aj tak si amater PP
5.6.2005 16:57:37   0.0.0.xxx 4345
Taky nemám žadný vadný pixel / subpixel. Samsung dodává kvalitní panely a třída II nic neznamená. Myslím že minimálně ze začátku převládají právě displeje bez vadných pixelů. Samsung je teprve zavádí do výroby a vzhledem k vysokým nárokům na kvalitu a velké poptávce není schopen dodat velké množství displejů s vadnými pixely.

PS: Jsou internetové obchody kde vám u tohoto panelu (i jiných) garantují 0 vadných pix. / subpix.
5.6.2005 17:31:35   0.0.0.xxx 4443
jak tu pozoruju tak mam dojem ze na lcd nadavaji ty co na nej nemaji penize....Mam zkusenosti s hodne CRT i LCD a na novejsi typy LCD nedam dopustit, prumerny LCD se necape..jo tak rok zpet to jeste nebyla pravda, ale 19CRT je velkej jako krava a lepsi mi teda neprijde(ve standardu)
6.6.2005 08:25:42   0.0.0.xxx 4443
Ja pri hrani ty problemy taky vetsinou nemam. Horsi je to pri praci. Ale udajne je to tim, ze kdyz se na praci soustredis, tak zapomenes mrkat a to ocim skodi.
6.6.2005 14:36:36   0.0.0.xxx 4444
NEC 1970GX je TN+film, kdežto recenzovaný je MVAII, takže je to problém srovnávat.
6.6.2005 14:54:19   0.0.0.xxx 4343
16:9 je pro lidský oko lepší, protože voči sou kus vod sebe ve vodorovnym smeru, takže do strany vidíš víc než nahoru dolu. Jinak řečeno - to, co člověk vidí najednou oběma očima, je spíš 16:9 než 4:3
7.6.2005 11:07:01   0.0.0.xxx 4443
Velice zdařilá a zábavná recenze, rozhodl jsem se asi před 14 dni zakoupit LCD monitor, vybíral jsem kvalitu vs. rozumné prachy, rozhodl jsem se nakonec pro P19-2, ale dost jsem narazil. Nikde v ČR ji nemohu sehnat. U výhradního dovozce mi řekli do konce června. To pěkně zamrzí, žádnou jinou relevantní náhradu jsem nenašel. Chci ho........
9.6.2005 11:43:24   0.0.0.xxx 4344
Ahoj, někdo se ptal na SONY HS95PS minuly tyden jsem ho prodal.Nádherné barvy to vám fakt vyrazí dech,Černá barva ve dne je naprosto bezkonkurenční X-Black je super.Zatím jsem neviděl lepší podání stat. obrazu ve dne něž na tomto monitoru jakékoliv CRT se nechytá.Problém je, ale odezva. 12ms má ale jen v některých barvách.černá odhadem 25ms červená 20ms.Jelikož hraju hry tak u mě s tou odezvou nezabodoval.Momentálně uvažuju o BENQ DV2680 nebo LG RZ-26LZ50.Máte někdo zkušenosti?
9.6.2005 12:04:16   0.0.0.xxx 4443
OPRAVTE SI TU ZÁRUKU MONGOLOVÉ, FUJITSU-SIEMENS VÁM 48 MĚSÍCŮ NEDÁ ANI ZE ZNÁMOSTI
16.6.2005 21:54:21   0.0.0.xxx 4344
SAMSUNG 193P+ uz vies zohnať ????
beriem okamzite
19.6.2005 22:08:42   0.0.0.xxx 4544
Nevie niekto či 20" LCD FSC P20-2 je vyrábaný rovnakou technológiou, resp. v čom je horší od 19" ? Tých 1600x.. je predsa len pri množstve ikoniek v CAD-e dosť lákavá predstava.
20.6.2005 10:59:57   0.0.0.xxx 4445
20" verze má kontrast jen 700:1 a udávanou odezvu 16ms. Myslím že se příliš nevyplatí investovat do 20" panelu. O 1" větší úhlopříčka není příliš poznat a větší rozlišení je docela zbytečné. Navíc je o 7.000 dražší.
20.6.2005 17:56:51   0.0.0.xxx 4242
A co tak http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=31266 .? Ako alternativa skor ku 17" verzii tohto Fujitsu...
25.6.2005 17:22:33   0.0.0.xxx 4243
Je pravda, že dodávky LCD od FJS trochu váznou, další dodávka tohoto modelu by měla být 29.6. - mrkněte na cenu na www.sqnet.cz - nový shop se zajímavými cenami, bohužel zatím nechodí pod FireFoxem
(SCENICVIEW P19-2 FUJITSU-SIEMENS 14,036.00 včetně DPH)
27.6.2005 07:46:06   0.0.0.xxx 4344

Hello there!

At http://gathering.tweakers.net/forum/list_message/23653833#23653833 we are discussing the Fujitsu P19-2 monitor. We found this Tjech article that is one of the few reviews around (except from Prad.de).

Could somebody please translate this article in English (or at least the conclusion), please??? You would make a lot of people in Holland (and the rest of Europe) very happy!

QUOTE : " Záver
Na tento panel mají Optimista a Pesimista pochopitelne rozdílné názory. Optimista vyzdvihuje výbornou natácecí konstrukci (pivot zde, narozdíl od panelu typu TN, funguje skvele), výborný kontrast, témer dokonalé podání barev (Pesimista poznamenává že už videl i lepší podání barev - a to predevším u 10bit panelu S-IPS), dobré pozorovací úhly a solidní výkony ve hrách.

Pesimista žádá, aby výrobce u tohoto panelu neuvádel hodnotu 8ms (gray to gray) ale spíše 16ms, nebo alespon 13ms. Optimista k tomu namítá, že ve finále bychom mohli prepsat tyto hodnoty témer u všech LCD panelu.

Zatímco Optimista zacal pátrat na Internetu po nejlepší cene P19-2 (nebo jak ho znám, jal se hledat ješte lepší panel), Pesimista se vydal do hospody, kde se chystá propít stejnou sumu pod pracovním heslem - všichni lžou, nejlepší je realita.

Muj názor je následující:

Záver
stabilita obrazu (vstupy analog / DVI) výborná / výborná
úhly pohledu velmi dobré
kontrast výborný
rendering barev velmi dobrý
podání odstínu v obrázku vynikající
šedý klín nepatrný banding
rovnomernost jasu dobrá
interpolovaný obraz dobrý
mechanické provedení velmi dobré
menu, ovládaní dobré
Vhodné pro bežné hráce? velmi dobré
Vhodné pro profi hráce? dostatecné
Vhodné pro Video? dobré
Vhodné pro grafiky? velmi dobré

Pokud se podíváme na dnešní ploché panely, muže FSC P19-2 smele soutežit o titul univerzálního panelu (all-round), navíc je zajímavý svou prijatelnou cenou - zvlášte pokud se podíváte na cenu Eiza 778 a Viewsonicu 191b.
"

PixelFreak
gathering.tweakers.net
1.9.2005 15:41:12   62.240.183.xxx 4344
No nevím po prohledání internetu a shlédnutí různých testu je P 19-2 asi tou nejlepší alternativou tak sem ho před 2 dny pořídil a mužů říct že CRT už ani nechci vidět ve hrách sem ho ještě moc nevyzkoušel ale v SW republic commando byl super uvidíme dál.
7.9.2005 15:56:23   84.47.74.xxx 4443
Dobry den potreboval by som poradit.uvazujem o kupe FSC P17-2.Vyssie v diskusie pisete ze panel by mal byt zhodny s FSC P19-2.Pozeral som jeho parametre ale FSC P17-2 ma odozvu 14ms a FSC P19-2 ma odozvu iba 13ms.Neviem ci je ta 17" taka dobra ako 19".Alebo mi prosim poradte nejaky iny kvalitny LCD do 15 000SK.Hladal som ci nejsu aj nejake ine LCD s technologiou S-PVA ale nenasiel som skoro nic.Dakujem
10.9.2005 20:13:27   195.250.136.xxx 4443
Asi po mesicnim studovani vsech recenzi o LCD jsem si poridil FSC P19-2, jelikoz po precteni vsech recenzi nebylo co resit. Ale Jsem z nej tak trosku zklamany.

V recenzich se pise, ze u pohledu z boku se nevyskytuje zabarveni do oranzova. U meho kousku se staci jen trosku nahnout treba doleva a vidim, ze pravy okraj mirne meni barvu snad do zluta a obraz je plozsi. To same plati i pri pohledu ze zhora ci z boku. Neni to tak markantni jako u TN panelu co jsem videl, ale je to tam. Cekal jsem ze oslavovana PVA technologie je trosku dokonalejsi.

A druha vec. Rozliseni tmavych barev.

Pri standardnim nastaveni urovne cerne (50) vidim cerne kliny cca od 3%. Pri filmech pak v tmavych scenach jde spatne videt. Pri nastaveni cerne na 60 uz vidim vse od 1%, ale obraz je pak docela nechutne moc svetly.

Je to tak u vsech kusu, nebo jenom ja jsem mel smulu na mene povedeny.

Na druhou stranu pri pohledu primo ze predu obraz jak vino. Radost pohledet.

Mate nekdo podobne zkusenosti? A existuje nejaky rekneme navod jak vhodne nastavit jas kontrast a uroven cerne nebo se to tam haze jen tad od oka v zavislosti na tom zda je noc ci den?

Diky za reakce
23.11.2005 11:11:12   194.108.133.xxx 4240
Pokud dáš hlavu k levému kraji, tak se na levý kraj díváš pod úhlem 90 stupňů a na pravý kraj pod úhlem, který odpovídá vzdálenosti. Je jasné, že se barvy/odstíny budou lišit. Zkus se mrknout na to stejné z velké vzdálenosti.
11.10.2005 10:42:59   213.226.249.xxx 4442
zajimalo by me jak se tento monitor chova s quakem 3 ... pro me je to dost stezejni zalezitost jelikoz q3a hraju porad... rad bych si ho poridil ale musim vedet ze se na nem bude dat hrat q3a opravdu rychle... nebavi me totiz porat tahat to 10ti tunovy crt .. je to taky otazka prakticnosti predevsim ... ale kdyz uz lcd tak poradny
16.10.2005 11:45:17   82.202.114.xxx 4144
Mám minotor asi 5 dnů a oprotí mé staré vysvícené 19tce se to nedá srovnat
Jen bych se chtěl zeptat.Když se pořádně podívám na obraz tak uplně nahoře mě ještě zbejvá 2mm místo pro obraz a nevím jak ten obraz tam dostat.Prostě když sem měl CRT tak sem si ten obraz ruzně upravil a dotáhnul ale tady to nak nevím jak.V menu sem nic nenašel.Prostě v horní částí by klidně mohli bejt ještě 2mm obrazu navíc aby byla využitá celá plocha..
13.11.2005 10:31:39   84.47.76.xxx 4139
Rozhodujem sa medzi TN alebo PVA/MVA do 15000sk. Celkom dobre obstal LG 1730 novsi model 1732P ma velmi dobre papierove parametre (zatial, ale nie je v ponuke). Tiez FS P17-2 je v dobrej cene s PVA, ale ako citam diskusie skoro kazdy model ma vadny pixel . Z recenzie na FS P19-2 mam pocit ako keby bol horsi ako LG1730 s TN.

Ma niekto skusenosti s Eizo M1700? Tiez zaujimava je stranka samsungu, kde pri PVA lcd 740T-black je uvedena techn. TN
23.11.2005 11:22:47   194.108.133.xxx 4039
"Po dotazu Pesimisty na rychlé přepínání barevných profilů bez nutnosti vstupování do menu jen zavládlo trapné ticho. Pesimista si tak poněkud spravil náladu. přesto jsme se do dalšího vydali s veskrze dobrým dojmem."

K monitoru se dodává aplikace DisplayView (pro MS Windows), která umožňuje myší nastavovat to, co přes tlačítka na monitoru a i věci navíc. Výsledné nastavení si můžeme pojmenovat (může jich být více) a můžeme se na ně přepínat zase programem DisplayView. Jedno z nastavení si můžu označit jako default. To znamená, že si můžu připravit nastavení pro hry, pro práci s textem, pro video (teda pokud mi to stojí za to).

Odhaduji, že se to uloží do uživatelského profilu, takže se každému uživateli jednoho počítače asi může objevit jeho vlastní nastavení. (Neověřoval jsem to, jen jsem v profilu uživatele našel něco, co by tomu mohlo napovídat.)

Zkoušel jsem to při připojení monitoru přes analogový vstup. U P20 to bude asi stejné.

Jaká je vaše zkušenost?
8.12.2005 13:31:19   147.229.93.xxx 5041
Nemate nekdo zkusenosti s timto LCD ACER AL1922As jde to srovnat s tímto panelem Fujitsu-P19-2 nebo ten acer je horsi v podani barev, odezvy atd.?

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

6 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 3Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.