Hlavní stránka Hardware Monitory, LCD panely BenQ V2400 Eco: LED podsvícení a nápaditý design
BenQ V2400 Eco: LED podsvícení a nápaditý design
autor: Jan Černý , publikováno 22.2.2010
BenQ V2400 Eco: LED podsvícení a nápaditý design

Posledních deset let by se dalo označit jako zelený boom nebo také ekologické šílenství. Myšlenka ve snižování spotřeby není špatná – může vám ušetřit zajímavé částky na účtu za elektřinu. Nové 24" full HD LCD 24" společnosti BenQ slibuje maximální spotřebu pouhých 28 W. Budou i ostatní parametry zajímavé?


Vzhled spotřební elektroniky je velmi důležitý. Co se ale stane, když skloubíte strohý funkcionalistický design, sněhobíle recyklované plasty a LCD panel s LED podsvícením? Srdce ekologa doslova zaplesá blahem. Nižší spotřeba, absence rtuti při výrobě, redukce materiálu. To ale není vše, i obal ve kterém si monitor přinesete domů je šetrnější k životnímu prostředí: polystyren nahradila papírová výplň složená z 80% recyklovaným papírem; potisk na kartonu spotřebuje méně inkoustu a je vytvořen výhradně ze sojového inkoustu. Šetřilo se i na manuálech – ty najdete pouze na internetu, ale přiznejme si, kdo jste kdy nějaký četl.

BenQ V2400 Eco: LED podsvícení a nápaditý design
Elegantní 24" monitor a Viña Machado, zkrátka radost pohledět

Současná nabídka monitorů BenQ se samozřejmě neskládá z jediného full HD monitoru s LED podsvícením. V bílém provedení má ještě 22" bratra V2200 Eco. Kdo preferuje celomatné provedení, ať se podívá po V2410, specifikace s modelem V2400 Eco jsou shodné. Cenově zajímavé jsou i černé modely ze série G série. Jejich 18,5 respektive 19" provedení také disponují LED podsvícením. Odlišnosti jsou uvedeny v následující tabulce.

BenQ V2400 Eco: LED podsvícení a nápaditý design
Aktuální nabídka LCD monitorů BenQ s LED podsvícením
 (pro zvětšení klikněte)

Většina současných produktů BenQ obsahuje technologii Senseye zlepšujících barevné podání za pomoci pěti přednastavených režimů – standard, film, hry, foto a sRGB. To v kombinaci s vhodně nastaveným dynamickým kontrastem dokáže zlepšit sledování filmů.

BenQ V2400 Eco: LED podsvícení a nápaditý design BenQ V2400 Eco: LED podsvícení a nápaditý design BenQ V2400 Eco: LED podsvícení a nápaditý design
Ekologický obal, ať žije ochrana přírody!

BenQ V2400 Eco: LED podsvícení a nápaditý design BenQ V2400 Eco: LED podsvícení a nápaditý design

Obal se snažil být opravdu úsporný, přesto se nešetří na jeho odolnosti. Šetření se však dotknulo i příslušenství – „zapomnělo“ se na HDMI kabel. Takže pokud se nechcete spokojit s analogem, musíte koupit HDMI kabel. Postačí i levnější, prodávající se za 300 Kč, jen si pohlídejte aby bylo v popisu Cat 2, 1080p nebo 165 MHz.

 Dovolím si drobnou poznámku. HDMI kabely se dělí na dvě kategorie obdobně jako u UTP kabely. „Category 1“ je určena do frekvence 75 MHz, která při 8 bitech na kanál odpovídá rozlišení 1080i, kvalitnější kabely „Category 2“ jsou pro pásmo 340 MHz. Pořádný kabel něco stojí a levný ne vždy zvládá požadovaný datový tok. Nyní se ve stručnosti podíváme, jak vylepšit obyčejný kabel Gembird řádově za 150 Kč. Stačí v elektru koupit nacvakávací ferit za pár korun. Nejde samozřejmě o univerzální řešení problémů s HDMI kabely, ale stačí to na vadu: „občas mi to nefunguje“ a navíc zabrání jeho zlomení.

BenQ V2400 Eco: LED podsvícení a nápaditý design BenQ V2400 Eco: LED podsvícení a nápaditý design BenQ V2400 Eco: LED podsvícení a nápaditý design
HDMI kabel se stínícím feritem
(pro zvětšení klikněte)

Montáž je velmi snadná, monitor položíte na záda a přišroubujete stojan. Velmi mě překvapila jeho nízká hmotnost 4,9 kg – to je méně než u většiny 22" panelů.

BenQ V2400 Eco: LED podsvícení a nápaditý design BenQ V2400 Eco: LED podsvícení a nápaditý design BenQ V2400 Eco: LED podsvícení a nápaditý design

BenQ V2400 Eco: LED podsvícení a nápaditý design BenQ V2400 Eco: LED podsvícení a nápaditý design BenQ V2400 Eco: LED podsvícení a nápaditý design BenQ V2400 Eco: LED podsvícení a nápaditý design BenQ V2400 Eco: LED podsvícení a nápaditý design

BenQ V2400 Eco: LED podsvícení a nápaditý design BenQ V2400 Eco: LED podsvícení a nápaditý design

Spodní část viditelného prostoru začíná 11 cm nad úrovní stolu. To je poněkud neergonomické a nutí člověka se neustále hrbit. Ideální je podložit monitor nějakým katalogem. Tolik k prvním dojmům.

BenQ V2400 Eco: LED podsvícení a nápaditý design

BenQ V2400 Eco: LED podsvícení a nápaditý design 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
49 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 23.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.