Hlavní stránka Hardware Grafické karty Nvidia GeForce RTX 3080 Founders Edition: Ampere je tu!
Nvidia GeForce RTX 3080 Founders Edition: Ampere je tu!
autor: Adam Vágner , publikováno 16.9.2020
Nvidia GeForce RTX 3080 Founders Edition: Ampere je tu!

Končí informační embargo na výsledky testů první herní grafické karty s novou architekturou Nvidie Ampere. RTX 3080 je nejvýkonnějším modelem v nabídce Nvidie určeným primárně pro hráče. Proti minulé generaci nabízí za obdobnou cenu výrazný nárůst výkonu v klasické rasterizaci a ještě větší při využití ray tracingu. Novinka deklasuje vše kolem sebe.


Většinu věcí kolem nové architektury, nových vlastností a funkcí jsme už probrali v článku Nvidia Ampere: vyšší výkon, skvělé ceny a spousta novinek. V tuto chvíli se nebudu k samotné kartě o moc víc rozepisovat (hlavně proto, že kdybych to udělal, jenom oddálím vydání článku). K samotné Founders Edition, konstrukci jejího chladiče a k tomu, co to dělá ve skříni, se nejspíš ještě vrátíme v samostatném detailnějším článku.

Hlavním důvodem pro decentní zdržení je tentokrát můj zápas s novou testovací sestavou. U RTX 3080 už je rychlejší procesor nutností, pokud její výkon nechcete srážet víc, než je nutné. I kvůli tomu dáváme dohromady nový stroj s Core i9-10900K, Procesor jsme koupili teprve před necelými dvěma týdny, kdy se trochu zlepšila dostupnost na skladech. Sestavu jsem dal dohromady minulý týden, od té doby ladím a chystám novou metodiku souběžně s testováním tou starší. Zatím doplníme na konci testu naše běžné výsledky o pár testů v novějších hrách a něco málo snad ještě přidám za pochodu. Změřené jsou některá nastavení ve třech hrách, rozměřený je ještě Death Stranding a F1 2020 a další hry.

Nvidia GeForce RTX 3080 Founders Edition: Ampere je tu!

GeForce RTX 3080 je nová grafická karta Nvidie postavená na novém čipu s architekturou Ampere. V nabídce Nvidie nahrazuje RTX 3080. Má výrazně posílené jak samotné jádro, tak jednotky pro výpočty ray tracingu i tensor cores pro práci s neuronovými sítěmi. A dostala nové rychlejší paměti GDDR6X. Detailněji jsme to probírali ve výše uvedeném článku.

Příjemným důsledkem těchto změn je výrazné navýšení výkonu. Výrazný nárůst výkonu ale není zadarmo – větší čip s mnohem vyšším počtem tranzistorů má také výrazně vyšší spotřebu.

Nvidia GeForce RTX 3080 Founders Edition: Ampere je tu!

 

Nvidia GeForce RTX 3080 Founders Edition: Ampere je tu!

V monitoringu přibylo tolik údajů, až se vám z nich zamotá hlava – většina z nich se točí kolem spotřeby. Monitoring vás bude informovat dokonce i o tom, kolik si bere z jednotlivých větví napájení a sběrnice PCIe. Z minulé generace pak karta podědila individuální regualci a monitoring otáček pro každý z ventilátorů. A opět pro mě trochu nepochopitelně toho Nvidia nijak nevyužila. Oba ventilátory si drží stejné otáčky s urputnou a až neuvěřitelnou přesností – v grafech provozních vlastností si můžete všimnout, že křivky otáček se dokonale překrývají.

Nvidia GeForce RTX 3080 Founders Edition: Ampere je tu!1

Nvidia GeForce RTX 3080 Founders Edition: Ampere je tu!Nvidia GeForce RTX 3080 Founders Edition: Ampere je tu!

Nvidia GeForce RTX 3080 Founders Edition: Ampere je tu!Nvidia GeForce RTX 3080 Founders Edition: Ampere je tu!Nvidia GeForce RTX 3080 Founders Edition: Ampere je tu! 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
81 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 33.3Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.