Hlavní stránka Hardware Grafické karty MSI Radeon RX 5600 XT Gaming X: Nic se nemá přehánět!
MSI Radeon RX 5600 XT Gaming X: Nic se nemá přehánět!
autor: Adam Vágner , publikováno 29.1.2020
MSI Radeon RX 5600 XT Gaming X: Nic se nemá přehánět!

Po testu levné RX 5600 XT od Sapphire ze základní modelové řady Pulse se podíváme na RX 5600 XT Gaming X. Ta je postavená na stejném základu jako výkonnější Radeon RX 5700 Gaming X a RX 5700 XT Gaming X. Už i u nich byl původní chladič předimenzovaný, a když jej posadíte na kartu, která má příkon ještě o pár desítek wattů nižší...


Něco málo k patáliím s takty u Radeonů RX 5600 XT jsme si napsali už v úvodním testu RX 5600 XT od Sapphire. Musím zdůraznit, že taktům je u této novinky nutné věnovat zvýšenou pozornost (zejména u pamětí), protože jen málokdy mají jednotlivé modely tak velké rozdíly ve výkonu. A ještě nikdy se nestalo, že byste si mohli domů přinést z obchodu pod stejným označením výrazně pomalejší kartu, než jakou jste si vybrali podle recenze. U prvních karet to budou muset zákazníci sami napravit nahráním novějšího firmwaru, karty z pozdějších dodávek už by měly dostat správné BIOSy přímo v továrnách.

Oficiální parametry RX 5600 XT

Radeony s architekturou Navi mají ve specifikacích troje takty – base clock, game clock a boost clock. AMD k nim uvádí následující:

  • Base clock (základní takt) typické minimální takty u typické součástky běžící za standardních teplotních a elektrických podmínek, pokud na něm běží extrémní syntentická zátěž jako power virus (Furmark)
  • Game clock (herní takty) minimální očekávaný takt GPU při provozování herních aplikací na typické součástce při standardních teplotních a elektrických podmínek. Game clock není garantovaný nebo nastavený pro GPU ve VBIOSu, jde jenom o vodítko pro hráče, jaké takty by měli očekávat při typické herní zátěži
  • Boost clock (takty s boost) maximální očekávaný takt GPU při nižší zátěži za příznivých tepelných a elektrických podmínek u typické součástky. Odlišnost jednotlivých kusů čipů určuje průběh křivky napětí/frekvence, což má vliv na maximální dosažitelnou frekvenci boost v závislosti na kusu (tzn. některé kusy mohou překročit stanovenou frekvenci). Takt s boost není ve VBIOSu GPU nastavený a není ani garantovaný.

Za standardních podmínek by měly karty mít ve hrách takty na nebo nad hodnotou game clock. Některé referenční karty mohou překročit i takt s boost, protože karty nemají nastavený limit pro maximální takt.

Radeon RX 5600 XT dostal grafický čip s výpočetními jednotkami ve stejné konfiguraci jako dražší a výkonnější Radeon RX 5700, liší se ale použitými takty a především konfigurací paměti.

Připomeneme si nejprve parametry starších Radeonů:

MSI Radeon RX 5600 XT Gaming X: Nic se nemá přehánět!

Základní parametry čipu jako počet stream procesorů, rasterizačních a texturovacích jednotek je stejný. Karty s referenčními takty by měly mít herní takt 1375 MHz a takt s boost až 1560 MHz. A nižší je i takt pamětí – efektivní takt je snížený na 12 GHz – ale ne u všech modelů. Abyste se nemohli na výkon RX 5700 dostat přetaktováním, pojistilo se AMD tím, že ořezalo paměťovou sběrnici ze 256 na 192 bitů. Spolu s nižšími takty pamětí tak klesla propustnost pamětí dost výrazně ze 448 na 288 GB/s. Právě nižší propustnost pamětí je to, co dělá největší rozdíl mezi RX 5600 XT a RX 5700. I když budou paměti na RX 5600 XT přetaktované nadoraz a na vyšší takty než má RX 5700, o čtvrtinu seřezaná sběrnice je něco, co taktováním nedoženete – RX 5700 bude v tomto ohledu vždy ve výhodě a vždy na tom nažene výkon.

MSI Radeon RX 5600 XT Gaming X

Dnes se podíváme na první prémiový model, který se k nám dostal – Radeon RX 5600 Gaming X od MSI. Ten má takty grafického čipu navýšené proti referenčním dost významně. Herní takt narostl z referenčních 1375 na 1615 MHz a maximální boost je 1750 MHz. Paměti zůstaly bohužel na referenčních 12 GHz.

MSI Radeon RX 5600 XT Gaming X: Nic se nemá přehánět!

Ke kartě jsem dostal i poslední verzi BIOSu. Z diagnostiky to nevypadá, že by se něco změnilo přímo na taktech a také testy provozních vlastností vyšly naprosto stejně. Co jsem nezkontroloval, byly limity pro maximální takty GPU a paměti, takže je možné, že u nich došlo k nějaké změně. Ale i ten původní je datovaný na 17. 1. 2020, a tak je pravděpodobné, že na kartách, které si přinesete z obchodu, budou BIOSy starší (a v tom případě byste měli flashovat).

MSI Radeon RX 5600 XT Gaming X: Nic se nemá přehánět!MSI Radeon RX 5600 XT Gaming X: Nic se nemá přehánět!

vlevo starší, vpravo novější BIOS

Karta jako většina Radeonů monitoruje, nač si jen vzpomenete.

MSI Radeon RX 5600 XT Gaming X: Nic se nemá přehánět!

Detailní informace k BIOSům, nahoře je starší verze, dole novější.

MSI Radeon RX 5600 XT Gaming X: Nic se nemá přehánět!MSI Radeon RX 5600 XT Gaming X: Nic se nemá přehánět!MSI Radeon RX 5600 XT Gaming X: Nic se nemá přehánět!

MSI Radeon RX 5600 XT Gaming X: Nic se nemá přehánět!MSI Radeon RX 5600 XT Gaming X: Nic se nemá přehánět!MSI Radeon RX 5600 XT Gaming X: Nic se nemá přehánět!

  
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
36 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 14.8Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.