Hlavní stránka Hardware Grafické karty Sapphire Pulse RX 5700 OC 8GB v testu: tišší, chladnější, lepší
Sapphire Pulse RX 5700 OC 8GB v testu: tišší, chladnější, lepší
autor: Adam Vágner , publikováno 26.8.2019
Sapphire Pulse RX 5700 OC 8GB v testu: tišší, chladnější, lepší

Čekání na nereferenční Radeony RX 5700 je u konce. Karty jsou v prodeji už i u nás. První z nereferenčních RX 5700, na které se podíváme, je slabší model RX 5700 OC z modelové řady Pulse od Sapphire. Má výrazně lepší chladič než reference a díky tomu jej lze konečně označit za kartu schopnou konkurovat GeForce ve všech ohledech.


Novým technologiím, které Radeony RX 5700 přinášejí, jsme se věnovali už při jejich uvedení, v tomto ohledu vás tedy odkáži na předchozí článek Radeony RX 5700 a 5700 XT a Radeon DNA detailněji.

Sapphire Pulse RX 5700 OC 8GB v testu: tišší, chladnější, lepší

Původně jsme čekali, že budou první modely s architekturou Navi náhradou za karty střední třídy Radeon RX 570 a RX 580. Po nějaké době bylo ale jasné, že s nimi AMD míří výše jak výkonem, tak cenou. Nové Radeony jsou přímým konkurentem pro GeForce RTX 2060 a 2070 a jejich nových inkarnací v podobě RTX 2060 Super a RTX 2070 Super. I samotné AMD je staví proti svým předchozím top modelům RX Vega 64 a RX Vega 56. Tyto karty v nabídce AMD nové modely nahradí. Nejvýkonnějším Radeonem zůstane i nadále Radeon VII – první 7nm karta. V obchodech je ale už nenajdete.

Na tomto místě už jen ve stručnosti zopakuju, že nové modely jsou postavené na nové architektuře Navi a nových 7nm čipech, které poprvé u karet AMD doplňuje i nová generace pamětí GDDR6 s efektivním taktem 14 GHz.

Novinkou jsou trojí udávané takty – base clock, game clock a boost clock. AMD k nim uvádí následující:

  • Base clock (základní takt) – typické minimální takty u typické součástky běžící za standardních teplotních a elektrických podmínek, pokud na něm běží extrémní syntentická zátěž jako power virus (Furmark)
  • Game clock (herní takty) – minimální očekávaný takt GPU při provozování herních aplikací na typické součástce při standardních teplotních a elektrických podmínek. Game clock není garantovaný nebo nastavený pro GPU ve VBIOSu, jde jenom o vodítko pro hráče, jaké takty by měli očekávat při typické herní zátěži
  • Boost clock (takty s boost) – maximální očekávaný takt GPU při nižší zátěži za příznivých tepelných a elektrických podmínek u typické součástky. Odlišnost jednotlivých kusů čipů určuje průběh křivky napětí/frekvence, což má vliv na maximální dosažitelnou frekvenci boost v závislosti na kusu (tzn. některé kusy mohou překročit stanovenou frekvenci). Takt s boost není ve VBIOSu GPU nastavený a není ani garantovaný.

Za standardních podmínek by měly karty mít ve hrách takty na nebo nad hodnotnou game clock. Některé referenční karty mohou překročit i takt s boost, protože karty nemají nastavený limit pro maximální takt.

Sapphire Pulse RX 5700 OC 8GB v testu: tišší, chladnější, lepší

Sapphire má momentálně v nabídce jen po jednom modelu RX 5700 a RX 5700 XT. Testovaný model má na štítku označení Sapphire Pulse Radeon RX 5700 8G GDDR6 HDMI/Triple DP OC W/BP (UEFI) a modelové značení 11294-01-20G.

Sapphire Pulse RX 5700 OC 8GB v testu: tišší, chladnější, lepší

Karta má dva BIOSy, které se přepínají malým DIP switchem poblíž záslepky. Podle kitu pro prodejce od Sapphire by měly být na obou BIOSech odlišné takty.

Na primárním BIOSu má karta následující parametry:

  • základní takt: 1540 MHz
  • herní takt: 1700 MHz
  • takt s boost: až 1750 MHz

Na sekundárním BIOSu označeném jako tichý režim by měla karta mít:

  • základní takt: 1465 MHz
  • Herní takt: 1625 MHz
  • takt s boost: až 1725 MHz

Standardně je nastavený BIOS označený 1 (přepínač je dále od záslepky), přecvaknutím přepínače do pozice 2 blíže k záslepce přepnete na „tichý“ BIOS 2. V uvozovkách to mám proto, že aspoň u testované karty nebyl mezi hlučností obou BIOSů významný rozdíl. Ani z parametrů zobrazených přes GPU-Z se nezdá, že by byly takty nastavené tak, jak deklaroval Sapphire, neliší se verze BIOSů (jenom build), liší se možná neviditelný parametr v podobě limitu pro spotřebu.

Sapphire Pulse RX 5700 OC 8GB v testu: tišší, chladnější, lepšíSapphire Pulse RX 5700 OC 8GB v testu: tišší, chladnější, lepší

Sapphire Pulse RX 5700 OC 8GB v testu: tišší, chladnější, lepšíSapphire Pulse RX 5700 OC 8GB v testu: tišší, chladnější, lepší

Ještě jsem se přeptal u Sapphire, uvidíme, co mi k tomu řeknou. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
50 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 22.6Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.