Hlavní stránka Hardware Grafické karty AMD Radeon VII v testu: zpátky v highendu
AMD Radeon VII v testu: zpátky v highendu
autor: Adam Vágner , publikováno 7.2.2019
AMD Radeon VII v testu: zpátky v highendu

AMD dnes uvádí nejvýkonnější Radeon VII – první grafickou kartu s čipem výráběným novým 7nm procesem. Asistuje jí extrémních 16 GB paměti HBM2 s ještě extrémnější propustností. Cílí na slabší z nejvyšších modelů GeForce – RTX 2080, ale co do výkonu je mu zdatným soupeřem.


Radeon VII je první grafickou kartou pro stolní PC s čipem vyráběným 7nm výrobním procesem. AMD jej necílí na čistokrevné hráče, ale na tvůrce obsahu, aplikace pro editaci videa (včetně rozlišení 8K), rendering a vůbec GPGPU a na úlohy, kde už stávajících 8 nebo 11 GB paměti nestačí.

Označení Radeon VII má symbolizovat jak nový 7nm výrobní proces, tak to, že jde o druhou generaci architektury Vega. A její uvedení si AMD naplánovalo na 7. 2. Škoda jen, že to nebylo o dva roky dříve, ale i tak by měl Cimrman radost.

AMD Radeon VII v testu: zpátky v highendu

Se zmenšením plochy čipu z 495 mm² u první Vegy na 331 mm² u Radeonu VII se podařilo na balení vměstnat i čtveřici čipů HBM2 namísto dvou, jak tomu bylo u RX Vega 64. Díky tomu přináší Radeon VII dvojnásobnou kapacitu paměti a také více než dvojnásobnou propustnost pamětí.

S novým procesem bylo také možno výrazně zvednout takty karty. Příkon se přitom zvedl jenom o 5 W.

AMD Radeon VII v testu: zpátky v highendu

AMD nám ještě zaslalo tabulku s údaji k výpočetnímu výkonu, které doznaly úprav.

 

Vega 64 Air cooled

(64 CU Peak 1630MHz)

Radeon VII

(60 CU Peak 1800 MHz)

MI60

(64 CU Peak 1800 MHz)

Peak FP 64

0.84 TFLOPS

3.46 TFLOPS

7.4 TFLOPS

Peak FP 32

13.4 TFLOPS

13.8 TFLOPS

14.7 TFLOPS

Peak FP 16

26.7 TFLOPS

27.7 TFLOPS

29.5 TFLOPS

Peak Int 8

53.4 TOPS

55.3 TOPS

59 TOPS

Peak Int 4

106.8 TOPS

110.7 TOPS

118.0 TOPS

 GPU-Z kartu prakticky nezná, a co je horší, nedomluví se s ní prakticky žádné utility pro odečítání dat se senzorů. V lepším případě zvládnou aspoň otáčky ventilátorů, v horším prakticky nic. Ale prý se na tom pracuje.

A to je i důvod, proč mi měření provozních vlastností tentokrát trvalo věčnost a některé obvyklé údaje v grafech scházejí. Jediný funkční způsob, jak z karty dostat základní údaje z monitoringu, je momentálně ovládací panel AMD a jeho OSD a možnost logování, ale ta nefunguje zrovna komfortně.

AMD Radeon VII v testu: zpátky v highendu AMD Radeon VII v testu: zpátky v highendu

Ani v pokročilých vlastnostech toho moc nedozvíte.

AMD Radeon VII v testu: zpátky v highenduAMD Radeon VII v testu: zpátky v highenduAMD Radeon VII v testu: zpátky v highenduAMD Radeon VII v testu: zpátky v highenduAMD Radeon VII v testu: zpátky v highenduAMD Radeon VII v testu: zpátky v highendu 

  
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
83 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 35.9Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.