Hlavní stránka Hardware Grafické karty Nvidia GTX 1080: technologie, preview a ohlasy ze světa
Nvidia GTX 1080: technologie, preview a ohlasy ze světa
autor: Z. Obermaier , publikováno 18.5.2016
Nvidia GTX 1080: technologie, preview a ohlasy ze světa

Vlastní recenzi s uvedením vám tentokrát nabídnout nemůžeme, ale podívejme se na GeForce GTX 1080 alespoň pohledem zahraničních recenzí. Výkon nové GeForce z rodiny Pascal je slušný, efektivita skvělá, zklamáním je ale povětšinou cena, taktování a hlučnost chlazení. Zvláštním počinem je o sto dolarů vyšší zaváděcí cena prvních karet.


GeForce GTX 1080 a 1070

Nvidia GTX 1080: technologie, preview a ohlasy ze světa

Situaci kolem Pascalu bylo celkem zajímavé sledovat už od počátku. Informace, že Nvidia dala první návrhy čipu do výroby, kolovaly po internetu už loni v létě. Od tape-outu do karet na pultech tedy uběhne skoro rok, což je stejná doba jako u předchozích produktů. Kdo si tohle spočítal, nemohl být jarním uvedením a představením překvapen.

Přestože se tradovalo, že AMD uvede 14nm čipy dříve, jelikož je předvádělo už na CESu, zatímco Nvidia na CESu neukazovala nic (GPU), protože má problémy s výrobou a čipy uvede až na podzim, Nvidia všem vypálila rybník. Sice neukazovala nic na CESu, ale karty bude mít v obchodech v květnu.

Nvidia GTX 1080: technologie, preview a ohlasy ze světa

Možná se ptáte, proč PCTuning nemá recenzi, a čtete jen preview ze světových recenzí, což se na našem magazínu u karet Nvidie už dlouho nestalo – GeForce jsme už pravidelně testovali v první vlně. Tady to máte z první ruky:

Nvidia GTX 1080: technologie, preview a ohlasy ze světa

Ona informace se týkala plánované konference, která byla posléze avizovaná, veřejná a vysílaná v přímém přenosu na webu. Kartu tedy otestujeme až z distribuce.

Founders Edition

Nvidia GTX 1080: technologie, preview a ohlasy ze světa

Všichni se ptají, co to vlastně znamená Founders Edition, a proč je o 100 dolarů dražší než karta běžná. Tato edice je zcela referenční karta, nemá ani lepší chladič, ani lepší jádro, zkrátka čistá reference. Fígl je v tom, že se nejedná o referenční design ve smyslu základní levné konstrukce, tohle provedení za nižší cenu už nepřijde.

Ti, kteří tvrdí, že Founders Edition je dražší než reference, se mýlí. Nvidia tyto chladiče nechala vyrobit v malé sérii. Všechny další GTX 1080 už budou jen v režii výrobců. Ti u levných karet osadí jednoduší a levnější chladiče a karty za 599 USD budou na světě. Za modely Asus s DCIII, MSI Gaming, EVGA a podobně pak zaplatíte víc jako obvykle.

Specifikace

Nvidia GTX 1080: technologie, preview a ohlasy ze světa

GeForce GTX 1080 nese 2560 CUDA jader, GeForce GTX 1070 si musí vystačit s 1920. Texturovacích jednotek je u vyššího modelu 160, slabší ponese aktivních jen 120. Počet jednotek ROP by prý měl být shodný, ovšem víme, jak to dopadlo u GeForce GTX 970. Osobně očekávám stejný scénář i od GTX 1070. Výkon tam bude, a užší sběrnici už výrobce nějak obhájí.

Základní takt GTX 1080 je 1,6 GHz u GTX 1070 to je 1,5 GHz. Paměti vyššího modelu jsou GDDR5X s rychlostí 10 GHz, slabší karta má jen GDDR5 na frekvenci 8 GHz. Propustnost vidíte v tabulce. Vše ostatní mají karty stejné, jen TDP se kousek liší a hlavně jiná je cena. Oficiální cena pozdějších GTX 1080 (nikoliv Founders Edition) by měla být v ČR kolem 18 000 Kč s daní. Founders Edition pak vyjde na 21 000 Kč (bez pár drobných). GTX 1070 by snad mohla startovat na 12 000 Kč rovnou. Dostupnost v ČR byla měla být 27. 5.    dobrá, karty prý bude mít na pultech několik výrobců. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
123 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 38.3Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.