Hlavní stránka Hardware Grafické karty Test Asus Strix Radeon R9 Fury: Jaké je Fiji bez vodníka?
Test Asus Strix Radeon R9 Fury: Jaké je Fiji bez vodníka?
autor: Adam Vágner , publikováno 13.8.2015
Test Asus Strix Radeon R9 Fury: Jaké je Fiji bez vodníka?

Karty, na které příznivci výkonných Radeonů dlouho čekali, se konečně dostávají do prodejen. Otestovali jsme jeden z prvních modelů s Fiji se vzduchovým chlazením, špičkový Radeon R9 Fury od Asusu. Výkonná karta je osazená novou generaci obrovského chlazení DirectCU III, které má i na výkonné kartě velké rezervy. (Doplněno přetaktování.)


Zatímco špičkový model AMD R9 Fury X se prozatím objevil jen v referenční podobě s bezúdržbovým vodním chlazením, levnější R9 Fury se naopak objevil pouze v nereferenčním designu. Nejspíš kvůli nedostatku čipů Fiji nebo pamětí zařadili R9 Fury s jeho uvedením do nabídky jen dva výrobci – Asus a Sapphire. Další výrobci se ale začali přidávat. Dnes se podíváme na model od Asusu.

Test Asus Strix Radeon R9 Fury: Jaké je Fiji bez vodníka?

Grafický čip je u R9 Fury taktovaný o něco níže, z původních „až 1050 MHz“ u Fury X je snižený na „až 1000 MHz.“. Samotný čip Fiji je u Radeonu R9 Fury oproti R9 Fury X jen mírně ořezaný, z původních 4096 stream procesorů je jich aktivních 3584, počet texturovacích jednotek klesl z 256 na 224, u obou modelů je ale aktivních 64 rasterizačních jednotek. I paměťový subsystém je u obou karet stejný – karta je osazená 4 GB paměti typu HBM, které běží na 500 MHz (což je 1000 MHz efektivně) a jsou připojené přes extrémně širokou 4096b sběrnici, takže výsledná propustnost dosahuje 512 GB/s.

HBM (High Bandwidth Memory) je nový typ pamětí, na jejichž vývoji se AMD podílelo. Hlavní výhodou oproti stávajícím pamětem GDDR5 je navrstvení několika die pamětí nad sebe a jejich připojení přes mnohem širší sběrnici (aktuálně 1024 bitů na čip). Paměti komunikují s grafickým čipem přes interposer – křemíkovou destičku, na níž jsou připájené paměťové čipy i samotný GPU.

Test Asus Strix Radeon R9 Fury: Jaké je Fiji bez vodníka?

Asus Strix Radeon R9 Fury (STRIX-R9FURY-DC3-4G-GAMING)

Karta od Asusu běží standardně na referenčních taktech (nemusí to nutně znamenat, že je stejně výkonná jako s referenčním nastavením, výkon ovlivňuje i nastavení PowerTune).

Test Asus Strix Radeon R9 Fury: Jaké je Fiji bez vodníka?Test Asus Strix Radeon R9 Fury: Jaké je Fiji bez vodníka?

Asus ale uvádí ve specifikacích dvoje takty, výše uvedených až 1000 MHz platí pro profil Gaming (který byl u testované karty jako standardní).

Test Asus Strix Radeon R9 Fury: Jaké je Fiji bez vodníka?

Kromě něj ale můžete v GPU Tweak II přepnout na výkonnější profil OC s jádrem na až 1020 MHz a ještě je tu tišší úspornější režim, po vzoru MSI a Gigabyte se tedy i Asus dal na tři výkonnostní profily, které může uživatel jednoduše přepnout tlačítkem v obslužné aplikaci. Co to udělá s nastavením karty, je patrné s následujících snímků (zleva doprava je to silent mode, gaming mode a oc mode), jak to změní chování karty, se dozvíte v kapitole s měřením provozních vlastností v benchmarku AvP.

Test Asus Strix Radeon R9 Fury: Jaké je Fiji bez vodníka?Test Asus Strix Radeon R9 Fury: Jaké je Fiji bez vodníka?Test Asus Strix Radeon R9 Fury: Jaké je Fiji bez vodníka?

Rozdíly jsou to z mého pohledu spíše kosmetické, pozitivní je na tom alespoň fakt, že by měl Asus garantovat i vyšší takt „až 1020 MHz“. A už se pojďme podívat na samotnou kartu a příslušenství. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
30 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 11Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.