Hlavní stránka Hardware Grafické karty Deepcool V6000 — výkonný chladič za rozumnou cenu
Deepcool V6000 — výkonný chladič za rozumnou cenu
autor: Tomáš Šulc , publikováno 25.6.2013
Seznam kapitol
1. Představení chladiče Deepcool V6000
2. Instalace chladiče
3. Výkon chladiče
4. Závěr
Deepcool V6000 — výkonný chladič za rozumnou cenu

Výrobce chladičů Deepcool u nás nepatří k nejznámějším. Společnost by to ráda změnila a do testu nám nabídla svůj nejlepší univerzální chladič grafických karet s názvem V6000. Jak dobře si téměř půlkilový pasivní blok s dvojicí 92mm ventilátorů a tisícikorunovou cenou poradil s GeForce GTX 770, se dozvíte v krátké recenzi.


O firmě Deepcool

Deepcool V6000 — výkonný chladič za rozumnou cenu
chladič procesorů Deepcool Ice Wind FS

Společnost Deepcool není v tuzemsku příliš známá a při vyslovení jejího jména budou pravděpodobně váhat i jinak znalí fandové počítačového hardwaru. Jde přitom o ve světě poměrně populárního výrobce chladičů všech kategorií. Že nejde o nijak malou společnost dokazuje i fakt, že Deepcool byl založen už v roce 1996 a podle Wikipedie společnost zaměstnává okolo sedmi set lidí. Neznalost původem čínské firmy pramení pravděpodobně především z toho, že největší čeští obchodníci chladiče Deepcool ve své nabídce vesměs nemají. To ale neznamená, že by u nás nešly vůbec koupit. Doporučuji se poohlédnout například na známém webu Heureka. Bez větších problémů se u nás dají sehnat de facto všechny výrobky Deepcool.

Deepcool V6000 — výkonný chladič za rozumnou cenu
chladící podložky pod notebook Deepcool N17

Jak už bylo řečeno výše, chladiče tvoří drtivou část nabídky Deepcool. Společnost vyrábí jak chladiče procesorů nebo grafických karet, tak i chladící a tlumící rámečky pro pevné disky, chladící podložky pod notebooky nebo speciální chladiče procesorů do serverů. V případě zájmu společnost prodává i samostatné ventilátory (průměry 70- 140 mm) a vlastní teplovodivé pasty.

Deepcool V6000

Deepcool V6000 — výkonný chladič za rozumnou cenu Deepcool V6000 — výkonný chladič za rozumnou cenu

Na test jsme si půjčili univerzální chladič grafických karet V6000. Na trhu je už dva roky, přesto by měl být stále kompatibilní i s nejnovějšími grafickými kartami (viz dále). K chladiči s cenou okolo tisíce korun včetně daně dostanete slušné množství příslušenství. Začnu od igelitového pytlíku, ve kterém jsou spony pro montáž chladiče, potřebné šroubky, spony k uchycení ventilátorů k chladiči a malé balení s teplovodivou pastou. To je skutečně velmi malé a vystačí jen na jednu montáž chladiče.

Dále v příslušenství najdete redukci k zapojení dvojice ventilátorů do jednoho konektoru a především množství hliníkových pasivních chladičů. Celkem jich je v příslušenství 33 (16 vysokých čtvercových pro paměti, 8 nízkých čtvercových pro paměti a 9 vysokých podlouhlých pro napájecí kaskádu). Zespodu mají nanesenu oboustrannou teplovodivou lepící pásku. Ta při první montáži velmi dobře lepí. Při opakovaném použití však pevnost spoje rychle klesá.

Deepcool V6000 — výkonný chladič za rozumnou cenu

Samotný chladič je poměrně nízký, jeho celková výška je jen okolo čtyř centimetrů. Přesto jde o poměrně masivní kus kovu, celková hmotnost tohoto pasivu činí 450 g. Konstrukce chladiče se skládá z množství hliníkových žeber, ke kterým je přiváděno teplo pomocí šesti měděných trubic heatpipe (jsou poniklované, proto mají stříbrnou barvu). Pochválit musím dílenské zpracování, které je velmi dobré úrovni.

Deepcool V6000 — výkonný chladič za rozumnou cenu

Pasivní blok odvádí teplo pouze od jádra. Styk s ním je zajištěn pomocí velkého měděného (ponikovaného) bloku, ze kterého odvádí teplo šestice trubic heatpipe.

Na tomto místě uvedu také informace o kompatibilitě chladiče s grafickými kartami. Uvést přesný seznam kompatibilních grafických karet není možné, výrobce jej totiž od vydání chladiče před dvěma roky neaktualizoval. Chybí proto všechny modely od řad nVidia GeForce 500 a AMD Radeon HD 6000 dále, což o společnosti cosi vypovídá.

Vhodnější je uvést montážní rozteče děr na dodaných sponách. Čtvercové rozměry jsou 43, 51, 53, 58 a 61 mm (čtyři otvory, rozměr udává délku strany čtverce), pro velmi staré karty je pak k dispozici ještě 80 mm v průměru (dva otvory do úhlopříčky, rozměr udává jejich vzdálenost). Díky tomuto množství by měl být chladič kompatibilní s drtivou většinou moderních grafických karet, nVidia ani AMD totiž rozměry montážních otvorů u posledních generací neměnili. Výjimkou jsou jen modely Radeon HD 7950/7970, které mají rozměry odlišné a chladič s nimi kompatibilní není, což jsem osobně vyzkoušel. Před koupí chladiče nicméně doporučuji rozteč děr u své grafické karty raději přeměřit.

Deepcool V6000 — výkonný chladič za rozumnou cenu

Pasivní chladič je teoreticky možné osadit libovolnými ventilátory. Deepcool však za většinu uživatelů výběr předem vyřešil. Součástí balení jsou totiž dva 92mm ventilátory UF 92. Jde o velmi kvalitní ventilátory s kuličkovými ložisky, které se samostatně prodávají za cenu kolem 350 Kč s daní. Ventilátory mají černý kryt vyrobený ze speciálního měkčeného plastu, při jejich montáži proto nejsou potřeba tlumící podložky. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
15 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 6.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.