Hlavní stránka Hardware Disky /CD /DVD /BR Intel Optane 32 GB v testu: zrychlete starý disk až pětkrát
Intel Optane 32 GB v testu: zrychlete starý disk až pětkrát
autor: Z. Obermaier , publikováno 12.6.2017
Intel Optane 32 GB v testu: zrychlete starý disk až pětkrát

Název článku opravdu nelže, pomocí malého disku SSD Intel Optane s novými pamětovými čipy s technologií 3D Xpoint můžete zrychlit váš starý mechanický HDD několikanásobně. Na úroveň nejrychlejších SSD na trhu. Díky levné diskové cache, je možné mít rychlost SSD a kapacitu HDD najednou. Má to však i svá „ale“... 


Intel Optane – první 3D XPoint disk

Všichni jistě známe NAND flash paměti, které jsou s námi už řadu let. Najdete je ve flash discích, SSD a dalších paměťových médiích. Výrobci se samozřejmě snaží vymyslet něco nového, jelikož dnešní NAND technologie nejsou dokonalé. Samsung nabízí od loňska své 3D NAND stejně jako Toshiba. Stále jde ale o NAND čipy, byť notně vylepšené. Se svou iniciativou tentokrát přišel Intel spolu s Micron. Jen tak mimochodem, Intel je největší novátor v oblasti disků. Bez něj bychom neměli NVMe, což byl největší posun v oblasti pevných disků za poslední desetiletí.

Intel Optane 32 GB v testu: zrychlete starý disk až pětkrát

3D XPoint buňka

Poté, co Intel sestavil standard NVMe, vyrobil řadiče, PCIe disky a další zařízení, vrhnul se poté přímo na stavební kámen všech non-volatilních pamětí – paměťové čipy, tedy paměťové buňky v nich. Nová technologie se nazývá 3D XPoint a přináší, alespoň v teoretické rovině, revoluci. Řekněme si v rychlosti, co 3D XPoint nabízí proti klasickým NAND čipům. Intel tvrdí, že 3D XPoint je něco mezi DRAM a NAND buňkou, navíc v 3D provedení.

Dnešní NAND paměťové čipy umí zapisovat data pouze v celých blocích, technologie Intel by měla umět zapsat individuálně jednotlivé bity, čímž radikálně navýší životnost celého disku, počet přepisů buněk se tím významně zredukuje. Vyšší by také měla být hustota buněk a kapacita, paměťové buňky lze totiž vrstvit na sebe, čímž lze na jedné ploše paměťového moduly navýšit kapacitu násobně. Další vlastností je levnější výroba, jelikož paměťová buňka nepotřebuje ke změně stavů tranzistor, který je „drahý“. Místo něj je v této technologii jednoduchá dioda, označená Selector, která je na výrobu levnější. Nevýhoda první generace 3D XPoint disků je cena, slabší výkon a kapacita. Dobrá zpráva ale je, že 3D XPoint skutečně funguje a jde o technologii připravenou jít na trh, kde první disky jsou.

Intel Optane 32 GB v testu: zrychlete starý disk až pětkrát

Všechny disky technologie Optane, zatím budoucnost

Intel sliboval, že nabídne lepší latence, vyšší kapacity a výkon než současná SSD. Jelikož je výroba složitá a teprve se rozjíždí, první vlna disků nabídla jen lepší latence, kapacita a výkon pokulhává. Proto také Intel primárně vydal malé disky jako diskové cache, a nikoliv plnohodnotné „velké“ SSD. Produkty založené na 3D XPoint najdeme v tradiční podobě jen v Enterprise sféře, ale zatím moc nepřesvědčily ani tam. Vysoká cena, nižší výkon než další SSD, jen ty nízké latence jen tak něco nepřekoná. Druhá generace snad bude lepší, Intel slibuje, že v ní bude DRAM a SSD v jednom modulu zkombinovaný a osazený přímo do RAM slotu. Na trh by druhá generace měla dorazit v roce 2018. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
53 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 7.3Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.