Hlavní stránka Hardware Disky /CD /DVD /BR Vše o DVD - část první: Co byste měli vědět, než se pustíte do vypalování
Vše o DVD - část první: Co byste měli vědět, než se pustíte do vypalování
autor: Dedek Jan , publikováno 25.10.2004
Vše o DVD - část první: Co byste měli vědět, než se pustíte do vypalování
V současnosti jsou disky CD už na ústupu a nahrazují je disky DVD. Je proto několik důvodů, vypalovačky DVD s cenou kolem 2200 Kč jsou opravdu dostupné, tak jako jednovrstvé disky DVD s cenou 25 Kč za kus a v neposlední řadě kapacita DVD-čka, která je více než šestinásobná oproti CD-čku. V dnešním článku se proto podíváme na zoubek diskům DVD, řekneme si něco málo o konstrukci disku, jeho formátech a o vypalovacích mechanikách, okrajově budou zmíněny také disky CD. {mospagebreak title=Něco málo o DVD}

Konstrukce

V roce 1985 se zrodila specifikace pro datová CD a poté následovala i specifikace pro CD, která bylo možno v mechanice i zapisovat. Stalo se tak v roce 1990 a stály za ní firmy Sony a Philips. Díky kapacitě a odolnosti CD došlo k jejich masovému rozšíření a CD-čko úplně vytlačilo některé druhy záznamových médií.

Vše o DVD - část první: Co byste měli vědět, než se pustíte do vypalování
Konstrukce CD v řezu

Formáty jako Video CD nebyly schopny vyhovět moderním požadavkům na vyšší kapacitu při zachování kvality záznamu. Také potřeba zálohovat neustále větší množství dat vyústila v uvedení formátu DVD. Proto se dá říci, že hnacím motorem vývoje velkokapacitních médií je hudební a filmový průmysl. Také nesmím opomenout herní, protože stále více počítačových her je distribuováno na nosičích DVD.

Vše o DVD - část první: Co byste měli vědět, než se pustíte do vypalování
Vrstvy disku DVD-RAM v řezu

Za označením DVD se skrývá zkratka pro výraz Digital Video Disc, či Digital Versatile Disc. DVD totiž není pouze výsadou filmového průmyslu.

U DVD se po lisovaných discích jako první objevil formát DVD-RAM. Je technicky velmi dokonalý, má ale jednu nevýhodu – není kompatibilní s přehrávači DVD a rychlosti zápisu a čtení nejsou nic extra.

Vše o DVD - část první: Co byste měli vědět, než se pustíte do vypalování
Konstrukce jednovrstvého DVD v řezu

 

Proto vznikl formát DVD-R pro zapisovatelná a DVD-RW pro přepisovatelná DVD. Jeho konkurent z "plusové" strany se ukázal nejdříve formátem DVD+RW a později následoval i formát DVD+R.

Lepší představu o konstrukci DVD si uděláte z následujícího obrázku:

Vše o DVD - část první: Co byste měli vědět, než se pustíte do vypalování

Rozdíl mezi CD a DVD na první pohled neuvidíte, ale ten rozdíl tam je, viz následující tabulka a obrázek. Data se zapisují ve formě pitů (děr) do předlisovaných drážek.

  CD DVD
Šířka drážky [μm] 0,5 - 0,6 0,5 - 0,6
Minimální délka pitu [μm] 0,8 0,4
Rozestup drážek [μm] 1,6 0,74

Vše o DVD - část první: Co byste měli vědět, než se pustíte do vypalování

Mimo rozdílných fyzikálních parametrů disku, které zahrnují rozdílnou kapacitu, jiné rozměry stop i jednotlivých pitů (viz. obrázek), rozdílnou vlnovou délku laseru, je rozdílný i základní datový tok.

Datový tok DVD-ROM (1x = 1350 kB/s) odpovídá přibližně devítinásobku rychlosti CD-ROM (1x = 150 kB/s).

rychlost DVD datový tok [kB/s] ekvivalentní rychlost CD
1x 1350 ~  9x
2x 2700 ~ 18x
2,4x 3240 ~ 21,6
4x 5400 ~ 36x
8x 10800 ~ 72x
12x 16200 ~ 108x
16x 21600 ~ 144x

Doufám, že jste získali představu o konstrukci disků. V téhle kapitole si ještě řekneme něco o objemu dat, který jsou DVD schopna pojmout.

Kapacita DVD

Jak už jsme si řekli, největší podíl na rozšíření DVD médií měl bezesporu filmový průmysl. Na jednom DVD může být totiž uložen film o délce několika hodin, v několika jazycích s prostorovým zvukem a především ve výborné kvalitě a to vše díky kapacitě DVD. Kapacity nosičů DVD-ROM se pohybují od 4,7 GB do 17 GB.

Současná zapisovatelná / přepisovatelná média (ať DVD+R či DVD-R) uvádějí kapacitu 4,7 GB. Objem dat, který na ně zapíšete, je však 4,38 GB (vysvětlení je níže).

Jaká je skutečná kapacita jednovrstvých médií DVD?

Ač se všude uvádí kapacita 4,7 GB, je datová kapacita médií DVD nižší (cca 4,38 GB). Filmový průmysl totiž počítá 1kB jako 1000 bajtů (B), zatímco v IT světě se za 1kB považuje zásadně 1024 bajtů (obdobně to platí i pro násobky, tedy MB i GB). S tímto faktem musíte počítat dříve, než začnete na DVD média zapisovat data.

Protože jednovrstvá média DVD pojmou více než šestinásobek kapacity klasického CD, jsou výtečnými pomocníky při zálohování dat, videa, a to nemluvím o dvouvrstvých médiích, kde je kapacita téměř dvojnásobná oproti jednovrstvým. Už není vůbec problém zálohovat dvouvrstvý Video DVD, menší překážkou je ještě stále cena, která však už klesla k 250Kč.

Podívejte se na tabulku standardů "lisovaných" DVD médií:

disk zkratka specifikace kapacita
12cm DVD (GB)
kapacita
8cm DVD (GB)
jednostranný / jednovrstvý SL (single layer) DVD-5 4.7 (4.38 dat) 1.5 (1.39)
jednostranný / dvouvrstvý DL (double layer) DVD-9 8.5 (7.91 dat) 2.6 (2.42)
oboustranný* / jednovrstvý - DVD-10 9.4 (8.76) -
oboustranný* / dvouvrstvý - DVD-18 17 (15.82) -

*Oboustranné disky nejsou žádná věda - v zásadě se jedná o dvě média (ať již DVD-5 či DVD-9) slepená "zády k sobě". Jelikož dostupné mechaniky čtou média pouze z jedné (konkrétně spodní) strany, je oboustranné disky třeba občas otáčet. Pravdou je, že si s tím starosti dělat nemusíte, protože se s těmito médii patrně nikdy nesetkáte.

Update: Vrhly se na mne hordy "Gamerů", že v magazínu Score pravidelně vychází ouboustranné DVD. Má mysl byla původně zaměřena směrem k DVD-Video (ta se takto jeden čas distribuovala, dokud nepřišla DVD DL a potom s nimi byl amen), ale proč ne. Oboustranná DVD jsou pro gameskový časopis také dobrá.

Cenové srovnání kapacity CD a DVD

Na závěr kapitoly si cenově porovnáme výhodnost médií CD a DVD. Vstupem nám bude vypalovačka DVD v ceně 2200Kč s daní a combo vypalovačka CD v ceně 1300Kč. Combo vypalovačka je zvolena proto, že umí číst i média DVD.

Cenové porovnání kapacity

Rok 2003
Cena CD 700 MB se dlouhodobě drží kolem 7Kč, DVD média jsou na úrovni 70Kč

1 DVD = 6,25 CD, ovšem cenově žádná sláva 70Kč 6,25x7Kč (44Kč)

V roce 2003 nebyl ještě důvod přejít na vypalovačku DVD. Objemově CD vycházela skoro o polovinu levněji než DVD. Dalším důvodem byla vysoká cena vypalovačky DVD - minimálně 5500 Kč s DPH (22%).

Rok 2004 (říjen)
Cena CD 700MB se stále drží kolem 7Kč, kvalitnější DVD média Verbatim 8x jsou na úrovni 25Kč.

1 DVD = 6,25 CD,  zde je jasně vidět, že DVD jsou již levnější 25Kč < 6,25x7Kč (44Kč)

Nejinak tomu je i u vypalovaček DVD, kde se jejich cena dostala až na úroveň 2200Kč s DPH(19%).

Rozhodujete se zda si pořídit combo vypalovačku CD, nebo vypalovačku DVD? Rada je jednoduchá. Vypalovačka DVD se rozhodně vyplatí:

  cena v Kč s DPH 10 vypálených DVD
~ 63 vypálených CD
50 vypálených DVD
~ 313 vypálených CD
Vypalovačka DVD 2200 - -
Médium DVD 4,7GB (8x zápis) 25 250 1250
Combo vypalovačka CD 1300 - -
Médium CD 700MB 7 438 2188
       
Vypalovačka DVD - 2450 3450
Combo vypalovačka CD - 1738 3488

Jak je vidět z předchozí tabulky, investice do DVD vypalovačky se vám vyplatí už po 50-ti vypálených DVD. Ve prospěch DVD vypalovačky také mluví konstrukce DVD disku, zapisovací vrstva je z obou stran chráněna polykarbonátovými vrstvami, s nadsázkou můžeme říci, že u CD je záznamová vrstva chráněna "pouze" lakem.

{mospagebreak title=Formáty DVD}

Pokud se v oblasti zápisu médií CD-R a CD-RW dospělo poměrně záhy ke sjednocenému standardu, u DVD je tomu poněkud jinak. V současné době o přízeň bojují tři, víceméně nekompatibilní, systémy zápisu:

 1. DVD-RAM
 2. DVD-R a DVD-RW
 3. DVD+R, DVD+RW a DVD+R DL

První dva zástupce zaštiťuje seskupení DVD Forum, plusová média zase prosazuje DVD+RW Alliance.

DVD-RAM

Standard DVD-RAM (DVD Random Access Memory) patří mezi nejstarší standardy zapisovatelných DVD médií. Formát byl navržen firmami Panasonic, Hitachi a Toshiba a byl směřován především do oblasti výpočetní techniky. Média DVD-RAM nejsou kompatibilní se stolními přístroji DVD-Video. Výhodou médií DVD-RAM je to, že mohou být přepsaná až 100 000x. Aby bylo možno dosáhnout vysoké odolnosti zápisu vyskytují se občas disky DVD-RAM uložené ve speciálních, průhledných prachotěsných kazetách (caddy). Kapacita starších médií DVD-RAM byla 2,6 GB, současná inovovaná média pojmou 4,7 GB.

Vše o DVD - část první: Co byste měli vědět, než se pustíte do vypalování

Obecně lze říci, že formát DVD-RAM nestojí v zájmu hlavního proudu uživatelů. V současnosti sice prožívá renesanci v podobě zvýšení rychlosti zápisu až na hodnotu 5x, ale stranou zájmu ho drží malá podpora od výrobců vypalovaček a v neposlední řadě jeho vyšší cena.

výhody:

 • lze 100 000x přepsat
 • chová se jako HDD
 • garantovaná čitelnost dat po dobu 30 let (čas teprve ukáže)

nevýhody:

 • malá podpora od výrobců DVD vypalovaček
 • nekompatibility se stolními přehrávači
 • nižší rychlosti zápisu a čtení
 • vyšší cena

DVD-R

Členům DVD Fora bylo nepochybně jasné, že standard DVD-RAM nepokryje veškeré potřeby ukládání dat i to, že je nedostatečný zejména v oblasti spotřební elektroniky, kde je tato skupina silně angažována. V roce 1997 se proto objevil první disk s kapacitou 3,95 GB a mechanika DVD-R Pioneer DVR-S101 (která tehdy stála neuvěřitelných 400 000Kč).

Vše o DVD - část první: Co byste měli vědět, než se pustíte do vypalování

Současná verze DVD-R umožňuje uložení až 4,7 GB dat. Tento standard 2.0 byl uveden na konci roku 2000. Výrobci spojení kolem formátu DVD-R jsou sdruženi v DVD Foru.

První disky DVD-R zapisované laserem o vlnové délce 635nm (nanometr) jsou dnes označované jako "DVD-R for Authoring" , ostatní běžně dostupné disky patří do skupiny DVD-R(G) "DVD-R for General" a jsou zapisovány laserem o vlnové délce 650nm.

U komerčních běžně dostupných disků je oblast pro hlavičku kódu CSS (Content Scrambling System) zablokovaná a lze na nich zapisovat data pouze v nezakódované formě. To sice neumožňuje kopie 1:1, na druhou stranu, v době kdy je kód CSS dávno prolomen, to nijak nebrání v kopírování disků DVD zabezpečených CSS v jejich nezakódované podobě.

výhody:

 • vysoká kompatibilita (DVD-R přečte 70% starších a více než 95% nových přístrojů DVD)
 • postupně se objevují média s rychlostí zápisu 8x, 12x a i 16x
 • nízká cena

nevýhody:

 • média DVD-R jsou méně vhodná pro častější zálohování dat, pokud je na disku více než jedna session, mají některé mechaniky potíže se čtením takto vypálených médií, o stolních přístrojích ani nemluvě
 • v režimu kompatibility se vyžaduje, aby každá session byla nejméně 1 GB velká

DVD-RW

Jako rozšíření DVR-R pro zápis vznikl formát DVD-RW pro přepis. Zápis a čtení je sekvenční, čtecí laser je veden v drážce podobné gramofonové desce. Kapacita je stejná jako u DVD-R. Stejně jako přepisovatelné CD může být kvalitní médium DVD-RW přepsáno zhruba tisíckrát.

Vše o DVD - část první: Co byste měli vědět, než se pustíte do vypalování

DVD-RW a skupina zabývající se prosazováním tohoto standardu nazvaná RWPPI (RW Products Promotion Initiative, web RWPPI) jsou také "dětmi" DVD Fora. Tento standard přepisovatelných (ReWritable) disků byl vyvinut s myšlenkou na video DVD-RW rekordéry. Hlavním motorem vývoje je i v této oblasti firma Pioneer (není bez zajímavosti, že členem RWPPI je i firma Sony, která je také stálým členem konkurenční DVD+RW Alliance).

Formát disků DVD-RW se může lišit v závislosti od toho, kde a jak je míníme používat. Rozlišujeme dva rozdílné formáty: typ Video Recording (VR) a typ Video Format (VF).

 • Disky formatováné jako VR nejsou kompatibilní s valnou většinou stolních DVD-Video přehrávačů, avšak umožňují pohodlnější práci při nasazení ve video DVD-RW rekordérech (umožňují tolik zde potřebné indexy, mazání a spojování dat).
 • VF je formátem, jež se více blíží klasickému formátu DVD-R. Jeho kompatibilita je tedy vyšší, nehodí se však pro nasazení ve spotřební elektronice (je to klasické, počítačové datové médium).

Média DVD-RW lze zapisovat maximální rychlostí 4x, není to tak dlouho kdy tato média nebyla vůbec dostupná a i média s rychlostí 2x se sháněla velmi obtížně.

výhody:

 • disky formátované jako VR jsou vhodné pro stolní rekordéry, kde poskytují vysokou pružnost a flexibilitu požadovanou od domácího DVD přístroje
 • VF disky jsou vhodné pro práci s daty, možný je i tzv. paketový zápis

nevýhody:

 • horší kompatibilita disků naformátovaných jako VR se stolními přehrávači (30-40%),
 • pokud je disk naformátován jako VR, budou mu rozumět jen některé mechaniky DVD a stolní DVD-RW rekordéry, nikoliv již však stolní DVD přehrávače

DVD+R

Nejvýznačnějšími členy DVD+RW Alliance jsou společnosti: Dell Computer, Hewlett-Packard / Compaq, Verbatim, Philips, Ricoh, Sony, Thomson a Yamaha. Těmto společnostem se vůbec nelíbily standardy (a především licenční podmínky) "upečené" v DVD Foru a tak se rozhodly jít vlastní cestou.

Vše o DVD - část první: Co byste měli vědět, než se pustíte do vypalování

Výsledkem je to, že formáty DVD+R a DVD+RW nejsou standardem v pravém smyslu slova - ten by totiž mohlo ustanovit pouze DVD Forum. DVD+RW Alliance se rozhodla jít "cestou Microsoftu" a prosadit potřebný standard vlastní váhou. Důkazem toho je i logo - zcela odlišné od běžného tvaru loga DVD.

Vše o DVD - část první: Co byste měli vědět, než se pustíte do vypalování       Vše o DVD - část první: Co byste měli vědět, než se pustíte do vypalování
Více informací naleznete na:
www.DVDplusRW.org

Tzv. plusový formát je přátelštější ke koncovým uživatelům. Pokud použijete DVD+R stolní rekordér, můžete na médiu odstranit nepotřebné části nahrávky, typicky například reklamní bloky. Při nahrávání v počítači zase odpadá čas nutný k tzv. finalizaci, média není nutné uzavírat.

Poznámka:

Zajímavé bylo, že se jako první objevily média a mechaniky standardu DVD+RW a na média DVD+R jsme si museli počkat až do poloviny roku 2002. Zajímavostí je to, že první generace mechanik jako Sony DRU110A, HP DVD100i a Ricoh MP1520a neumí zapisovat na disky DVD+R, a to ani po updatu firmware.

výhody DVD+R:

 • disky DVD+R se vyznačují vysokou kompatibilitou (a to nejen se stolními přehrávači DVD)
 • běžná rychlost zápisu je 8x, 12x a dokonce i 16x
 • snadná dostupnost kvalitních médií s vysokou rychlostí zápisu
 • bezproblémový zápis multisession
 • nízká cena

DVD+RW

DVD+RW jsou téměř shodná s lisovanými disky DVD, kromě jiné metody záznamu je nejvýraznější odlišností mnohem nižší odrazivost. Médium DVD+RW může být přepsáno zhruba tisíckrát.

Výhodou médií DVD+RW je obrovská pružnost zápisu - mechaniky používají Loseless Linking - každý z 32kB (kilobajtových) bloků může být kdykoliv přepsán / nahrazen jinými daty - a to i uprostřed existujícího záznamu! Přepisovatelná média tohoto standardu míří taktéž do světa PC stejně jako do světa spotřební elektroniky. Více o DVD+R/RW se dočtete zde a zde.

Vše o DVD - část první: Co byste měli vědět, než se pustíte do vypalování

výhody DVD+RW:

 • disky DVD+RW jsou pro PC svět téměř ideální
 • vysoká rychlost přepisu RW médií - 4x, nebude to dlouho trvat a bude tu i 8-mi rychlostní přepis
 • vhodné pro práci s daty, v případě paketového zápisu se disk chová jako pomalý HDD
 • Loseless Linking
 • dobrá dostupnost disků DVD+RW

nevýhody:

 • kompatibilita (jak to u přepisovatelných médií bývá díky jejich nižší odrazivosti) je horší než v případě disků DVD+R i DVD-R (odhad se pohybuje kolem 40-50%)

DVD+R DL

Tímto poměrně novým standardem odskočila DVD+RW Alliance výrazně DVD Foru a na jeho odpověď se stále čeká, dočkáme se jí vůbec?

Vše o DVD - část první: Co byste měli vědět, než se pustíte do vypalování

Dvouvrstvá "dual-layer" média DVD+R DL využívají mezi záznamovými vrstvami poloprůhlednou odrazovou vrstvu, která propustí čtecí a záznamový paprsek do druhé vrstvy. Ke čtení takovéhoto média je zapotřebí dvou paprsků, nebo systém přeostřování optiky. Kromě poloprůhledné vrstvy a dvou záznamových vrstev se DVD+R DL od DVDąR/RW liší minimální délkou pitu, která je 0,44μm.

Podle toho, jak navazuje záznam první vrstvy na nultou vrstvu, rozdělujeme dvouvrstvé disky na OTP (data se čtou až k okraji disku, přeostří se na vyšší vrstvu a hlava se v průběhu čtení vrací zpět) a PTP (vrstvy se jeví jako souběžné).

Vše o DVD - část první: Co byste měli vědět, než se pustíte do vypalování

Jak vypadá systém OTP v praxi ukazují následující screenshoty:

Vše o DVD - část první: Co byste měli vědět, než se pustíte do vypalování
Čtení DVD-Video systémem OTP

Vše o DVD - část první: Co byste měli vědět, než se pustíte do vypalování
Čtení DVD-ROM systémem OTP

Co ještě říci k formátům DVD? Snad jen to, že je jedno jestli použijete formát DVD-R nebo DVD+R. Oba soupeři si stojí velmi podobně a při zápisu DVD metodou DAO se od nich dočkáte stejných výsledků.

Jinak je tomu u médií DVD-RW a DVD+RW, zde je na tom jednoznačně lépe "plusový" formát. Jeho pružnost a koncepce ho jednoznačně předurčují pro používání ve stolních DVD rekordérech, kde také vládne. V PC si stojí oba formáty velmi podobně.

Specifikace zapisovatelných formátů DVD

  DVD-RAM DVD-RW DVD+RW DVD-R DVD+R
hlavní výrobci Panasonic, Toshiba, Hitachi, Samsung Pioneer, Sharp, Sony Philips, Ricoh, Sony Pioneer, Panasonic Philips, Ricoh, Sony
vlnová délka 650 nm 650 nm 650 nm 650 nm 650 nm
délka bitového kanálu 0,14~0,146 ľm 0,133 ľm 0,133 ľm 0,133 ľm 0,133 ľm
rozestupy stop 0,615 ľm 0,74 ľm 0,74 ľm 0,74 ľm 0,74 ľm
hloubka stop ~70 nm ~30 nm ~30 nm ~180 nm ~180 nm
složení nahrávací vrsty GeSbTe AglnSbTe AglnSbTe Cyanin/Azo Cyanin/Azo
odrazivost 15–25 % 18–30 % 18–30 % 45–85 % 45–85 %
rychlost nahrávání (kB/s) 6 750 5 400 5 400 21 600 21 600
ukončení stopy N/A ano ano ano ano
obsluha chyb ano ne ne ne ne
cyklů pro zápis 100 000× 1 000× 1 000×  1×

Přestože DVD zatím zdaleka nedosáhlo popularity svého předchůdce, na obzoru jsou již další nové technologie. Nejznámějším z nováčků je technologie využívající modrého laserového paprsku, odtud i její název - Blu-ray. Díky dalšímu zhuštění stop umožňuje uložit na disk až 27 GB dat.

{mospagebreak title=Jak se zapisuje a čte disk}

Způsoby zápisu

Pro začátek se podíváme na tabulku jaké způsoby zápisu lze použít na konkrétní média.

Zápis DVD DAO
Incremental Recording
Sequential Recording
MultiSession
Random Recording
Mount Rainier
Zápis CD DAO
TAO
SAO
Packet Write
Mount Rainier
MultiSession

DAO (Disc-at-Once)

Tzv. zápis najednou – režim záznamu, kdy je obsah média nahrán najednou bez vypnutí laseru. Používá se například pro vypalování hudebních CD a pro zápis s přeplňováním média (overburning). Na takto vypálené médium již není možné přidat další data.

Vše o DVD - část první: Co byste měli vědět, než se pustíte do vypalování

Vnitřní zóna: obsahuje testovací, kalibrační, administrační oblast a oblast pro tabulku TOC (table of contents)

Lead-in: bezpečnostní rezervovaná zóna, obsahuje také popisovač ID a referenční kód, po zapsaní disku jsou do ní zapsána kontrolní data o obsahu celého disku

Lead-out: upozorňuje na konec disku

Vnější zóna: obsahuje testovací, kalibrační a administrační oblast

TAO (Track-at-Once)

Režim zápisu, kdy je po každé vypálené stopě vypnut laser. Na takové médium je možné později přidat další stopy.

Vše o DVD - část první: Co byste měli vědět, než se pustíte do vypalování

SAO (Session-at-Once)

Varianta metody DAO používaná při záznamu CD-Extra. Za první sekcí (session), která může obsahovat více audio stop, následuje další sekce například s datovým obsahem.

MultiSession

MultiSession nechává disk otevřený a TOC se zapisuje až po nahrání poslední session. Tím dojde opět k uzavření disku. U neuzavřených disků to pro čtecí mechaniku znamená, že musí být schopna postupně od poslední session rekonstruovat souborovou strukturu celého CD. Vytváří si vlastně TOC, která ještě na CD není nahrána. V současnosti se nevyrábí žádná mechanika, která by takto vypálená CD nebo DVD nedokázala přečíst. Problémy ovšem mohou mít mechaniky staršího data výroby.

Tuto metodu konkrétně pro disk DVD+R názorně demonstruje obrázek:

Vše o DVD - část první: Co byste měli vědět, než se pustíte do vypalování

Na DVD+R je možno zapsat až 191 session

Otevření: Zapisuje se otevírací blok, který otevře disk pro další zápis

Uzavření: Uzavře naposledy zapsanou session, není to Lead-out, který se zapisuje až po uzavření disku

Incremental Recording

Tato metoda se používá u DVD a je hodně podobná metodě TAO u CD, ovšem rozdíl je v tom, že po uzavření disku se jeví jako by byl zapsán metodou DAO.

Vše o DVD - část první: Co byste měli vědět, než se pustíte do vypalování

Sequential Recording

Na konci zapsaných dat se pro větší kompatibilitu s DVD-ROM mechanikami zapíše dočasný Lead-out. Při dalším zápisu se dočasný Lead-out přepíše daty a opět se vytvoří dočasný Lead-out nebo pokud uzavřete disk, tak se vytvoří klasický Lead-out.

Vše o DVD - část první: Co byste měli vědět, než se pustíte do vypalování

Tento zápis připomíná MultiSession, jenom se nevytváří uzavírací a otevírací zóny.

Packet Writing

Metoda nahrávání dat po malých blocích (paketech), které mohou být pevné i proměnlivé délky. Spolu se speciálními programy lze média použít jako náhradu za diskety či výměnné disky.

Mount Rainier

Technologie, za níž stojí společnost Philips, vychází ze staršího paketového zápisu, který nebyl v prvních verzích příliš spolehlivý a vyžadoval časově náročné formátování média. Ve specifikaci je také zdokonalena správa vadných bloků, o kterou se již nemusí starat souborový systém – je obsažena přímo ve firmwaru vypalovací mechaniky. Pro první zápis je médium připraveno zhruba za deset sekund, poté jsou mechanice posílána data v blocích o velikosti 2 kB.

Pro tento druh zápisu byla nejprve používána CD média, odtud pochází označení CD-MRW. V poslední době se objevily také mechaniky DVD+RW s podporou tohoto zápisu a disky takto zapsané se označují jako DVD+MRW. Pokud tedy máte patřičně vybavenou mechaniku a software, můžete začít technologii Mount Rainier používat.

Vše o DVD - část první: Co byste měli vědět, než se pustíte do vypalování

MTA (Main Table Area): Rezervováno z Lead-in, obsahuje strukturu identifikující formát média a dále obsahuje management systému chyb

STA (Secondary Table Area): Je záložní kopie MTA a navíc poskytuje přístup ke struktuře disku MRW mechanikám, které umí Mount Rainier pouze číst

GAA (The General Application Area): Hlavní aplikační zóna, logicky adresovaný prostor o velikosti minimálně 2 MB navázaný na tradiční formát média

DMA (The Defect Managed Area): DMA je samostatně adresovaná a obsahuje vlastní adresování LBA (Large Block Adress). Její součástí jsou zóny SA (Spare Area 1/2 - rezervní zóna) a UDA (User Data Area - uživatelská data)
 

Malou vadou na kráse systému Mount Rainier je zmenšení velikosti CD zhruba o 100 MB, u DVD vás to tolik pálit nebude. Protože je však tato technologie určena k rychlému a hlavně pohodlnému přenosu většího množství dat, lze pár desítek megabajtů oželet.

Easy Write

Vypalovací mechaniky, které podporují technologii Mount Rainier, nesou označení s logem EasyWrite. Výrobci mechanik, kteří chtějí používat logo EasyWrite, musí požádat o souhlas společnost Philips, na jejíchž webových stránkách naleznete také seznam oficiálně ověřených mechanik a výrobců.

Vše o DVD - část první: Co byste měli vědět, než se pustíte do vypalování

Za formátem Mount Rainier však nestojí samotný Philips, ale také někteří členové DVD+RW Alliance. Minulý rok byly zahájeny práce na specifikaci Mount Rainier druhé verze, která slučuje MRW pro CD i DVD do jednoho celku.

Random Recording

Používá se u disků DVD-RAM a DVD+RW, zápis podobně jako na HDD, na zapsaném médiu mohou být data kdykoli přepsána a nahrazena jinými.

Metody zápisu a čtení

CLV (Constant Linear Velocity) -  konstantní obvodová rychlost; metoda čtení a zápisu médií, při které mechanika udržuje konstantní rychlost vypalování.

Vše o DVD - část první: Co byste měli vědět, než se pustíte do vypalování

Z-CLV (zone CLV) – zónové CLV, mechanika přechází po určité době na vyšší rychlost.

Vše o DVD - část první: Co byste měli vědět, než se pustíte do vypalování

CAV (Constant Angular Velocity) – konstantní úhlová rychlost, metoda čtení a zápisu, při které mechanika udržuje konstantní otáčky, což má za následek vyšší přenosovou rychlost a zkrácenou přístupovou dobu.

Vše o DVD - část první: Co byste měli vědět, než se pustíte do vypalování

P-CAV (particular CAV) – kombinace CLV a CAV, od jisté vzdálenosti od středu se přechází z CAV na CLV.

Vše o DVD - část první: Co byste měli vědět, než se pustíte do vypalování

{mospagebreak title=Jak to vlastně funguje}

Prvním předpokladem pro úspěšné vypalování je vypalovací mechanika. Obyčejná mechanika CD-RW dnes stojí okolo pětistovky, "Combo" kolem 1300Kč a DVD vypalovačky začínají o nějaký ten drobák za dvoutisícovou hranicí a to i vypalovačky "DL" (Dual Layer) schopné zapisu na dvouvrstvá média.

Vše o DVD - část první: Co byste měli vědět, než se pustíte do vypalování

Takhle to vypadá uvnitř:

Vše o DVD - část první: Co byste měli vědět, než se pustíte do vypalování

Jak to funguje

Následující Flash animace z webu PC Magazine ukazuje celý proces jak vypalování, tak i čtení.  Při prohlížení animace je vyžadována interakce od uživatele, při najetí myši na konkrétní součásti vypalovacího procesu se zobrazí jejich popis (v angličtině).

Proces čtení je ještě znázorněn na následujících animacích, animace jsou převzaty z webu USbyte.com.

CD-ROM

Vše o DVD - část první: Co byste měli vědět, než se pustíte do vypalování

DVD-5

Vše o DVD - část první: Co byste měli vědět, než se pustíte do vypalování

DVD-9

Vše o DVD - část první: Co byste měli vědět, než se pustíte do vypalování

Pro dnešek bylo informací poměrně dostatek, v dalším díle (jež se objeví příští týden) se podíváme na výbavu potřebnou pro vypalování, ukážeme si jak vypálit konkrétní disk (DVD-Video, DVD Data apod.) a na závěr si povíme něco o kvalitě a životnosti médií. Následuje pár ukázek různých typů a značek médií tak, jak se s nimi můžete setkat v obchodě - pěkně uložené v krabičce. Poslední kapitola obsahuje rejstřík základních pojmů z oblasti vypalování.

Vše o DVD - část první: Co byste měli vědět, než se pustíte do vypalování Vše o DVD - část první: Co byste měli vědět, než se pustíte do vypalování

Vše o DVD - část první: Co byste měli vědět, než se pustíte do vypalování

 
Vše o DVD - část první: Co byste měli vědět, než se pustíte do vypalování Vše o DVD - část první: Co byste měli vědět, než se pustíte do vypalování
Vše o DVD - část první: Co byste měli vědět, než se pustíte do vypalování Vše o DVD - část první: Co byste měli vědět, než se pustíte do vypalování
{mospagebreak title=Příloha: Rejstřík}

Základní rejstřík

Abecední rejstřík některých pojmů z této oblasti, nelze zde prezentovat všechny možné i nemožné termíny, je jich opravdu nepřeberné množství.

ABS (Anti-Bumping System) – mechanismus vypalovačky má pružné uchycení s okolím, což snižuje vibrace i hlučnost a přispívá ke kvalitnějšímu zápisu i čtení

ACTOPC (Active Optimum Power Controller) – průběžná kontrola stavu média. Případné vzniklé problémy se řeší okamžitou změnou strategie zápisu a výkonem laseru

AGC, Auto Gain Control – schopnost změny citlivosti laseru pro čtení méně odrazivých médií, tedy přepisovatelných

ATIP – informace o absolutní velikosti média, výrobci nebo barvivu. Velikost je udávána v minutách, sekundách a rámcích, přičemž jedna sekunda odpovídá 75 rámcům.

Buffer underrun – podtečení zásobníku; nechvalně známý jev, kdy počítač nestačí dostatečně rychle dodávat vypalovací me­chanice data. Bez ochrany dojde k znehod­nocení vypalovaného média.

Burn proof, Burn Free, Seamless Link, Smart Burn a další – ochrana proti podtečení zásobníku

CD-R, CD-RW – optická média o průměru 12 cm, méně častěji 8 cm. Disk ze speciálních materiálů obsahuje vodící drážku, která je použita pro vedení laseru. Na disky CD-R je možné zapsat pouze jednou, CD-RW je možné vymazat a opět použít zhruba tisíckrát.

CD-Extra, CD-Plus – CD na kterém jsou nahrána jak data, tak zvukové stopy. Zvuk je na začátku, data ve formátu CD-ROM XA na konci. Disk jde přehrávat i ve stolních přehrávačích.

CD+G – speciální formát, schopný přehrá­vat vedle zvuku také grafické informace, například text písně nebo různé informace

CD-I – interaktivní datové CD, které lze přehrávat i na CD-I přehrávači připojeném k televizoru.

CD-ROM, CD-ROM XA – datové médium pro uložení dat, eXtended Architecture je pak kombinací CD-ROM a CD-I. Data jsou prokládána se zvukem pro snazší kombinaci.

CAV – konstantní úhlová rychlost; metoda čtení a zápisu médií. Mechanika udržuje konstantní otáčky, což má za následek vyšší přenosovou rychlost a zkrácenou přístupovou dobu.

CLV – konstantní obvodová rychlost; metoda čtení a zápisu médií, při které mechanika udržuje konstantní rychlost vypalování.

DAO, Disc at Once – způsob vypálení média bez vypnutí laseru mezi jednotlivými stopami. Ideální pro přípravu disků pro lisovnu. Na zvukovém CD vypáleném touto metodou nejsou mezery mezi jednotlivými skladbami.

DVD-R, DVD-RW – nástupce CD, jedná se o zapisovatelnou a přepisovatelnou podobu DVD disků. Kapacita je 4,7 GB v jedné vrstvě. Za tímto formátem stojí DVD Forum.

DVD-RAM – zapisovatelná obdoba DVD. Do jisté míry unikátních vlastností, například stotisícové možnosti přepsání dat. Chová se jako HDD, taká za ním stojí DVD Forum.

DVD+R, DVD+RW – konkurence předchozích dvou formátů, podporovaná DVD-RW Alliancí. Kapacita je stejná, média lze používat pro čtení na většině mechanik, avšak pro zápis je použita jiná technologie. V současnosti jsou dostupná i dvouvrstvá média s kapacitou 8,5 GB.

Erasing – mazání, proces umožňující na přepisovatelná média znovu nahrát data. Mazání lze provést například úplné, při němž dojde k fyzickému vymazání nebo rychlé, při kterém je smazána pouze TOC.

Fail-Free Writing – kvalitnější zápis na různá média optimalizací rychlosti zápisu

Fixation – fixace, proces zápisu Lead in, Lead out a TOC pro každou session (stopu). Bez fixace nelze pokračovat v zapisování další stopy na médium nebo použít médium pro čtení.

Finalization – finalizace, uzavření média. Dojde k zapsání celkových lead in a lead out a TOC pro médium. Zapíše se informace o počtu stop, na zapisovatelné médium již není možné přidávat další data.

HD-Burn – technologie společnosti Sanyo umožňující přiblížením a zmenšením pitů nahrát na klasická CD-R média dvojnásobek dat. Pro možnost čtení těchto médií i v jiných mechanikách DVD je nutný upravený firmware

Hybridní CD – datové CD, které je možné přehrávat jak v PC, tak v počítačích Macintosh, označuje také disk pro více operačních systémů, včetně Unixu.

ISO 9660 – mezinárodní standard pro uložení dat na CD

Jitter korekce – způsob opravy chyb při ko­pírování zvukových médií, eliminuje výskyt „praskání“

Joliet – rozšíření ISO 9660 od Microsoftu, dovoluje mimo jiné delší názvy souborů a podporuje Unicode znaky

JustLink – další technologie pro zamezení přerušení zápisu při podtečení vyrovnávací paměti

Lead in – oblast na začátku každé stopy, ve které je zapsán její obsah - TOC. Zpravidla se zapisuje při ukončení stopy, obsahuje odkaz na další začátek v případě multisession média.

Lead out – označení konce stopy

Liquid Crystal Tilt – zlepšuje přesnost a spolehlivost při zápisu i čtení poškozených médií

Mount Rainier I. a II. – obdoba paketového zápisu. Zdokonalený mechanismus, je potřeba hardwarové podpory firmwaru vypalovačky. Lepší ošetření chyb, rychlejší příprava médií, čitelnost i na tzv. MultiRead mechanikách bez potřeby obslužného programu.

MRW – médium naformátované pomocí Mount Rainier

MultiRead – nejčastější označení mechanik schopných přečíst média vypálená paketovým zápisem

MultiRead 2 – přidána podpora pro lisovaná DVD

MultiSession – označení médií, která mají více než jednu stopu

OnTheFly – způsob kopírování z jedné me­chaniky do druhé bez vytváření dočasného image souboru

Overburning – přepalování, vypálení většího množství dat, než je obvyklá kapacita média. Overburningu se používá i při vypalování na 90 a 99minutová CD. Takto vypálené médium však nepřečtou všechny mechaniky.

Packet writing – paketový zápis, s jeho pomocí můžete na médium vypalovat data stejným způsobem jako při manipulaci s disketou. Médium se jeví jako další disková jednotka. Pro čtení takových médií je potřeba podpory souborového systému.

P-CAV – kombinace CLV a CAV, od jisté vzdálenosti od středu se přechází z CAV na CLV. Výsledkem je lepší datová propustnost oproti CAV.

PhotoCD – standard pro ukládání fotografií a jejich následné prohlížení a tisk. Umožňu­je uložení až sto fotografií na jedno CD.

PowerRec – volí optimální rychlost zápisu

Precision Recording - optimalizuje zápis na přepisovatelná média způsobem, který by měl zaručit jejich mnohem delší životnost

RAW – v tomto smyslu způsob čtení dat včetně chyb, informací o ochraně atd.

SAO, Session at Once – část metody DAO používaná při vytváření CD-Extra. V jedné stopě bez vypnutí laseru jsou nahrány zvukové části CD, po vypnutí laseru se nahrají data. Poté je CD uzavřeno.

Session – sekce, může obsahovat jednu nebo více stop.

Smart-Burn (Smart Monitoring & Adapting Recording Technology for Burning) – předchází podtečení vyrovnávací paměti automatickým nastavením strategie zápisu

Smart-X – nastavení optimální rychlosti čtení audio a video formátů podle požadované potřeby systému

SuperLink – technologie zamezující přerušení zápisu při podtečení vyrovnávací paměti

SVCD – disk s MPEG-2 videem, který je možné přehrávat i ve stolních přehrávačích

TAO, Track at Once – způsob vypálení média, při kterém je po dokončení každé stopy laser vypnut, a pokud se pokračuje další stopou, je opět aktivován. Na zvukových CD vznikají známé dvousekundové mezery.

TOC, Table Of Contens – obsah informující o počtu stop, jejich začátku, konci a délce oblasti s daty. Může být také zvlášť pro každou stopu

UDF – souborový systém pro CD nebo DVD 

Ultra Dynamic Resonance Absorber – minimalizuje vibrace médií při vysokých otáčkách

VAS-X – redukce vibrací a hluku při vysokých otáčkách eliminující případné chyby zápisu

VariRec – umožňuje uživateli měnit výkon laseru při zápisu formátu Audio CD, který by měl zvýšit kompatibilitu s větším počtem CD přehrávačů

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
25.10.2004 07:01:59   0.0.0.xxx 810
"Jelikož dostupné mechaniky čtou média pouze z jedné (konkrétně spodní) strany, je oboustranné disky třeba občas otáčet. Pravdou je, že si s tím starosti dělat nemusíte, protože se s těmito médii patrně nikdy nesetkáte." - ako to???
25.10.2004 08:05:01   0.0.0.xxx 88
Bo nie
25.10.2004 08:33:02   0.0.0.xxx 88
Jo nesetkame haha co treba casopis SCORE :-)
25.10.2004 08:49:16   0.0.0.xxx 98
Ahoj,
ja bych rekl, ze veta z clanku: "protože se s oboustrannymi médii patrně nikdy nesetkáte" neni az tak pravdiva - treba DVD od casopisu SCORE vychazi casto jako oboustranne.

Dale format DVD-RAM ma nezastupitelnou ulohu pro zalohovani dat - jine media zdaleka nezajistuji potrebou spolehlivost. Spoustu veci je treba zalohovat na vice nez jeden rok ...
25.10.2004 09:08:34   0.0.0.xxx 88
DVD u casopisu urcite nebude vypalovane, ale lisovane... takze nesetkame
25.10.2004 09:11:56   0.0.0.xxx 88
vyzera to byt zaujimavy clanok. od dvd vypalovacky ma delia uz len hodiny, tak sa mi vynikajuco hodi
25.10.2004 09:22:52   0.0.0.xxx 108
Jiste tento clanek nebyl myslen nijak specialne technicky, ale spis jen jako uvedeni do problematiky, pro technicky zdatnejsi jedince doporucuju pojednani o DVD+ a DVD-
http://www.cdfreaks.com/article/113
25.10.2004 09:45:00   0.0.0.xxx 88
diky moc super clanek ,takovy jsem potreboval.
25.10.2004 10:10:57   0.0.0.xxx 88
Supr článek, škoda, že nebyly na konci doporučeny nějaké konkrétní mechaniky, které jsou pro určité formáty vhodné a vychází v recenzích jako doporučené pro určitý formát.
25.10.2004 10:30:48   0.0.0.xxx 88
Jen vice takovych teoretickych clanku, ktere urcitou problematiku vysvetluji prehledne od zakladu. Doufam, ze v dalsim dile bude popsana problematika soubor. systemu (ISO 9660 vs. UDF), protoze napr. pro me bylo pomerne obtizne dopatrat se informaci a doporuceni ohledne toho, jaky FS je nejvyhodnejsi pro vypalovani datovych zaloh na DVD.
25.10.2004 11:26:07   0.0.0.xxx 88
něco k vypalovačkám bude v dalším díle
25.10.2004 11:32:53   0.0.0.xxx 88
Není toho moc co vysvětlovat, je prakticky jedno jaký formát použijete, UDF třeba přečtete všude(MAC, Xbox apod.), pokud máte soubor větší než 1GB(nejsem si jistý), povolí vám Nero zápis jedině přes souborový systém UDF. Osobně vypaluji data jenom ISO 9660, a když mám velký soubor, tak z něj udělám ISO a vysmahnu to v Alcoholu jako ISO 9660, radši než v Neru jako UDF.
25.10.2004 11:51:28   0.0.0.xxx 88
Ozaj ma zkratka DVD viac oficialnych vykladov, napr. aj "Digital Video Disc"?
Doteraz som zil v tom, ze DVD znamena "Digital Versatile Disc" a nic ine.
25.10.2004 12:14:41   0.0.0.xxx 78
DVD nemá vůbec žádný oficiální název, je to prostě jenom tři písmena co nejsou ničeho zkratkou. Kdysi to znamenalo Digital Video Disc, pak (když se začalo přemýšlet i o jiném využití než na video) to bylo Digital Versatile Disc, ale oficiální stanovisko je, že to neznamená nic. U pohádek to třeba často znamená "Disney Video Dics".
25.10.2004 12:20:33   0.0.0.xxx 88
...a proto myslim, ze teoreticky vyklad teto problematiky by se taky hodil. ISO 9660 lze vypalovat s pouzitim ruznych znakovych sad (ktere znamenaji ruzne omezeni pro nazvy souboru - delku i pouziti ceskych znaku apod.). UDF nema v tomto ohledu zadna omezeni, ale existuje v nekolika verzich ruzne kompatibilnich s OS (napr. http://club.cdfreaks.com/lite/t-102983.html a http://en.wikipedia.org/wiki/Universal_Disk_Format). Navic se da vypalit DVD s kombinaci UDF/ISO. Ja osobne vypaluji data zasadne v UDF 1.50 (oblibil jsem si Verbatim DVD+R a +RW, mam LG 4082B).
25.10.2004 12:43:51   0.0.0.xxx 88
Umí DVD-R DL přečíst jakákoliv mechanika, nebo zase jen ty "nové"(co to podporují) a stolní přehrávače?!?
25.10.2004 12:59:42   0.0.0.xxx 89
Tak takhle si predstavuju clanky! Kdyby bylo takovychto clanku vic, hned bych byl o neco stastnejsi :-) Recenze sou hezky, ale kdyz se chci neco dozvedet, napr o DVD a tak, tak sem mel holt smulu. A to navstevuju i www.cdr.cz a www.zive.cz aj.

Jen tak dal!
25.10.2004 13:13:08   0.0.0.xxx 88
ono vubec tu se nekdo spalil kdyz prohlasil ze DVD-RAM je na ustupu coz neni ani z 5% procent pravda v japonsku a USA ,kanade atd je DVD-RAM prevelice oblibene na video kamerach a na prenaseni dat jako diskety a to nemluve o tom jak si zmynil zalohovani dat tez ve firmne pouzivame na zalohy pouze DVD-RAM a prvni co tu mame je uz 4 roky stare a porad v pohode citelne to by asi DVD+/-R nedaly
25.10.2004 13:14:22   0.0.0.xxx 88
DVD-R DL ještě neexistuje a DVD+R DL by měly přečíst všechny Double Layer vypalovačky i některé single a také mechaniky DVD-ROM (například LITE-ON 166S to umí bez problémů)
25.10.2004 16:13:41   0.0.0.xxx 88
Hele, před týdnem jsem si koupil NEC ND-3500A, protože se mi zdá, že moje LiteON LDW-411S jaksi pomalu odchází...
A můžu říct, že jsem neprohloupil. Dual Layer jsem sice ještě nezkoušel, ale kvalita zápisu na DVD+R i DVD-R je vynikající, Verbatim DVD-R 4x pálim běžně 8x a to s výsledky, kterých kolikrát mechaniky nedosáhnou ani při certifikované rychlosti. A sračky typu Gigamaster apod. smažim 4x, tak, jak uvádí výrobce a kvalita je taky perfektní (o tom se může LDW-411 jenom zdát).
Nevim, ale za ty prachy jsem fakt spokojenej. Akorát oprava chyb u silně poškozeného média ještě neni moc dobrá, ale každopádně se to od dob ND-25x0A hodně zlepšilo. A když mam nějaký zprasený DVDčko, přečtu ho právě tim LiteONem .. ten je na to totiž přeborník:-)
25.10.2004 16:23:54   0.0.0.xxx 88
Článek se mi líbí a divím se, že na serveru www.cdr.cz takovýto článek není ačkoliv je to přesně pro takovýto server jako "vyšitý".

Dík
25.10.2004 17:36:20   0.0.0.xxx 89
nemuzu tady na serveruz najit VYHLEDAVANI, poradite mi nekdo?§

Hledam neco o RACK 1U MB Casech apod.
25.10.2004 19:33:47   0.0.0.xxx 88
U DVD+RW pisete: vhodné pro práci s daty, v případě paketového zápisu se disk chová jako pomalý HDD.

Podarilo se vam u DVD packetovy zapis zprovoznit? Alespon u me toshiby 5272 se mi to nepodarilo (s InCD nejde u teto mechaniky pouzit packet write ani u CD... )
25.10.2004 20:15:44   0.0.0.xxx 88
Pekne odflaknuty clanek. Ty nejdulezitejsi veci vubec nebyly zmineny. Jako napr. fyzicky rozdil zapisu na +R a -R. Ze technologie zapisu +R je nesrovnatelne lepe vymyslena a je odolna proti el-mag ruseni a otresum pri zapisu nez -R. Ze +R technologie muze jit se zapisem daleko pres 16x a -R fyzicky konci na 16x. Ze +R umoznuje menit Booktype. To znamena, ze +R medium lze vypalit jako DVD-ROM Video, coz je booktype lisovaneho video DVD. Idealni pro majitele DVD prehravacu, ktere nectou vypalovana media nebo neumi format DVD+R. Pak staci jen vypalit DVD+R s booktype DVD-ROM a prehravac si mysli, ze je to original. Tech vyhod +R proti -R je opravdu mnoho, nemam cas to psat, doporucuji zdroje na netu.
25.10.2004 20:53:29   0.0.0.xxx 88
Jak jen to nejrychleji zhodnotit????

Nebýt vůbec tohoto serveru tak bych asi umřel jako docela blbý!!!
Tento článek byl good!!!
THX!
25.10.2004 23:04:21   0.0.0.xxx 88
http://www.dvddemystified.com/dvdfaq.html
26.10.2004 10:36:15   0.0.0.xxx 88
a on ten platek jeste nekdo kupuje ? :-D Jejich "zhave" recenze v dobe kdy to ma plno lidi uz dohrane jsou skvele a aktualni :-D
26.10.2004 15:29:14   0.0.0.xxx 88
nevím jestli se nejedná o ilustrační obrázek, ale žiju v přesvědčení, že DVD mechaniky mají, vzhledem k odlišné vlnové délce laseru použitého pro čtení / zápis cd, dvojí optiku (dva lasery, dvě čočky) - nebo se pletu?
26.10.2004 19:20:43   0.0.0.xxx 88
pouzivej google napises:

RACK 1U MB Case site:pctuning.cz
a google to prohleda. nicmene na tento dotaz nenajde nic, na "RACK Case" jo, ale jestli je to co hledas netusim
26.10.2004 20:02:10   0.0.0.xxx 88
je to vyreseno tak, ze laser preostruje na jednotlive vlnove delky - takze je tam jen jedna cocka...
27.10.2004 07:40:26   0.0.0.xxx 88
Nechápu jak mohlo DVD forum navrhnou tak nesmyslný standart - ten multisession je hrůza. Proč to neudělali jako u CD.
27.10.2004 14:17:12   0.0.0.xxx 88
Skvěle napsaný článek. Nemám absolutně žádných výhrad a velice se těším na pokračování.
27.10.2004 15:27:47   0.0.0.xxx 98
tak to, ze si pletes obojstranne media s dvojvrstvovymi (double layer), ze?
27.10.2004 18:18:44   0.0.0.xxx 88
Problem je, ze google nemusi mit zaindexovany vsechny stranky na tomhle serveru (coz je dost pravdepodobny), takze moc spolehlivy to neni.
27.10.2004 18:58:53   0.0.0.xxx 810
to sa pletieš ty!!! 17GB médium je obojstranné dvojvrstvové, že? ))
29.10.2004 18:07:42   0.0.0.xxx 99

Musím zaprvé pochválit, že jste se pustili do komplexního pojednání o této problematice.


Nicméně, jak už někdo výše uvedl, není to tak úplně OK.


1) Informace o ústupu formátu DVD-RAM je naprostý nesmysl, tato technologie naopak prožívá svoje nejlepší období a že tomu tak není u nás neznamená, že to není pravda. Ale samozřejmě i na našem trhu přibývá mechanik, které zápis DVD-RAM podporují. Doporučuji tuto informaci v článku opravit.


2) Jak už někdo výše napsal, není téměř vůbec popsán rozdíl mezi technologiemi DVD-R a DVD+R, přitom je poměrně velký a má také důsledky na některé praktické záležitosti.


Ale jak jsem napsal na začátku, je dobře, že jste to napsali, těším se na další díl.


Maarty

30.10.2004 21:32:42   0.0.0.xxx 88
v diskusi nekdo pise ze DVD(+/-) R udrzi snad jen rok??? co to je za nesmysl?? jakej to potom ma vyznam?? volam o vysvetleni a mozna by to chtelo necim podlozit nez jen takhle mlzit..
2.11.2004 19:19:22   0.0.0.xxx 88
Nechápem, prečo to tam už dávno nemáte opravené, napísať o DVD-RAM, že je na ústupe je dosť zlý vtip.
Nepoznám v súčasnosti lepšie optické médium (100 000x prepis, 30-ročná záruka na dáta) a vzhľadom k neustále stúpajúcej popularite vo svete (ale i u nás, autor zaspal dobu) nie som sám.
8.11.2004 15:56:07   0.0.0.xxx 88
DVD-RAM je možná mimo hlavní proud u nás. Ale v USA a Japonsku je to jasný mainstream. Navíc existují i stolní DVD rekordéry, které jej podporujů (formát UDF 2.0).

Komentář: „Obecně lze říci, že formát DVD-RAM nestojí v zájmu hlavního proudu uživatelů. V současnosti sice prožívá renesanci v podobě zvýšení rychlosti zápisu až na hodnotu 5x, ale stranou zájmu ho drží malá podpora od výrobců vypalovaček a v neposlední řadě jeho vyšší cena.“, mi připomíná spíš hádky z diskusních fór na CD-R, kde jej vypouští lidé, kteří s DVD-RAM v životě nedělali, než jako objektivní zhodnocení špičkové technologie. Nechci kritizovat a soudit, ale s tím co byly napsáno na adresu DVD-RAM se prostě nedá, aspoň podle mě, souhlasit! Je to dost zkreslené hodnocení, ignorují dva významné (ne-li klíčové) trhy. Možná by to chtělo méně české optiky, nebo napřed více číst a studovat. Jsem asi tvrdý kritik, ale uvedená fakta jsou odborníkům známá a dají se poměrně snadno dohledat i na českém netu ...
12.11.2004 22:06:44   0.0.0.xxx 88
Ja se taky hlasim, ze DVD-RAM nemizi! (LG4120B DVD-RAM Verbatim) Absolutni spokojenost! Dokonce muzu nastavit blokaci systemu, aby se to z toho nedalo omylem smazat, takze hned po zaloze nastavim Write Protection a nic mi nehrozi :-) (je ale pravou, ze podle jednoho obchodu se objem prodanych DVD na objem prodaych DVD-RAM pohybuje tak 1:3000
18.11.2004 10:18:25   0.0.0.xxx 88
Nemohu souhlasit s autorem clanku, ze pocitacove se bere predpona k jako 1024. Ma v tom docela zmatek. Tak to malinko upresnim:
Kdyz uz tak kB je 1000B a KB je 1024B. Ale nastava problem s vetsimy jednotkami jako je M G T (ty uz jsou velke a nelze tak rozlisit PC jednotku). Podle normy SI je to vzdy nasobek 1000. Proto se udava kapacita 4.7GB a je to dobre (vyrobce si nemuze dovolit porusovat svetove normy a to plati i u disku HDD). Kdyz uz chcete udavat kapacitu pocitacovych dat je potreba uvest i spravne jednotky a tim jsou: KiB MiB GiB ... Pak je kapacita disku cca 4.38GiB.

Vice se dozvite zde: http://cdr.cz/a/857
29.12.2004 11:25:29   0.0.0.xxx 88
nevite nekdo prosim jak dostat 2 dvd disky na 1 disk v neru???
24.3.2005 17:44:35   0.0.0.xxx 810
nero nepotrebujes. staci kapka vterinaku a razem mas 2 v 1 :-)))) ....ale nedoporucuju :-)
11.7.2005 21:39:15   195.98.11.xxx 88
niekde na nete som videl napisane DVD-R DL. existuje nieco take ? alebo existuju len DVD+R DL a tamto bol nejaky preklep ?

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.