Hlavní stránka Hardware Disky /CD /DVD /BR Hledá se nejstarší disk - Soutěž o tři SSD s Alfa Computer
Hledá se nejstarší disk - Soutěž o tři SSD s Alfa Computer
autor: Václav Vlček , publikováno 14.6.2010
Seznam kapitol
1. Najděte nejstarší harddisk
2. Pravidla soutěže serveru PCTuning
Hledá se nejstarší disk - Soutěž o tři SSD s Alfa Computer

Připravili jsme pro vás ve spolupráci s Alfa Computer a Kingston trochu netradiční soutěž. Žádné otázky, nebude ani třeba namáhat chytré hlavičky, stačí nám jenom obrázek co nejstaršího harddisku! Hledáme veterány gigabajtové války, vysloužilé generály s kapacitou několika megabajtů, nebo dokonce i kilobajtů. Čím starší, tím lepší.


Hlasování a odpovědí typu a/b/c jsme tady už měli velkou spoustu, takže dnešní soutěž bude zase o něco zajímavější. Jejím cílem je nalezení toho nejstaršího harddisku, který vyhrabete z hromady zapomenutých komponent na spodu skříně na půdě. Čím starší a uleželejší, tím samozřejmě lepší. Nemusí ani fungovat, důležité je, aby byl kompletním stavu (rozebraná torza nebereme) a byly na něm nějaké identifikační znaky nebo štítky. Na většině i těch nejstarších modelů byl minimálně výrobní štítek a na něm uvedené datum výroby. Pokud tam nic podobného nenajdete, nevadí. Stačí alespoň modelové číslo, podle kterého se dá alespoň přibližně určit věk vašeho veterána. Finální určení o vyřazení přístroje v případě sporné situace je plně v naší kompetenci, stejně jako časové zařazení vyráběného modelu.

Do soutěže bereme jakýkoliv harddisk s běžně používaným rozhraním podle následující tabulky:

Hledá se nejstarší disk - Soutěž o tři SSD s Alfa Computer
Zdroj dat wikipedia

Ceny v soutěži

Testy disku Kingston SSDNow V+ Series najdete zde.
Hledá se nejstarší disk - Soutěž o tři SSD s Alfa Computer

Pravidla pro rozdělování cen

Společnost Alfa Computer poskytla do soutěže tři zajímavé ceny a ty rozdělíme mezi soutěžící podle následujících pravidel:

Po skončení soutěže vyhodnotí redakční porota stáří jednotlivých disků a vybere vítěze. Majitel nejstaršího disku si odnese pochopitelně první cenu. Druhou cenu také získá majitel druhého nejstaršího disku.

Hledá se nejstarší disk - Soutěž o tři SSD s Alfa Computer
Přesně v tomhle stavu disky už nechceme vidět.

Aby byla ale soutěž zajímavá i pro ty, kteří nemají po skříních schované raritní kousky z osmdesátých let nebo dokonce ještě starší modely, poslední cenu slosujeme mezi všechny účastníky, kteří se přihlásí do soutěže s  diskem s rokem výroby 2000 nebo starším. Takových by se mělo toulat po světě pořád ještě dost, stačí jenom zapátrat.

Jak se zařadit do soutěže

Jak prokážete, že vám opravdu patří soutěžní disk? Není nic jednoduššího, stačí ho vyfotit! Samozřejmě fotku by si ale mohl na internetu najít každý a tak až budete harddisk fotit, pěkně přidejte ještě cedulku s nápisem "Hledá se nejstarší harddisk." Pošlete nám dva obrázky z různých úhlů a potom ještě detail na výrobní štítek, kde by měly být čitelně vidět informace o disku. A čitelně znamená opravdu tak, aby se daly přečíst. Bez toho nemůžeme potom potvrdit stáří disku, tedy ani správně hodnotit a proto takové odpovědi nemůžeme akceptovat.

Hledá se nejstarší disk - Soutěž o tři SSD s Alfa ComputerHledá se nejstarší disk - Soutěž o tři SSD s Alfa ComputerHledá se nejstarší disk - Soutěž o tři SSD s Alfa ComputerHledá se nejstarší disk - Soutěž o tři SSD s Alfa Computer

Fotky potom uložte do formátu JPG v rozlišení do velikosti 1600x1200 s rozumnou kompresí. Soubory pojmenujte tak, že budou začínat vaším příjmením (tedy třeba vlcek_01.jpg a podobně) a pošlete na soutěžní adresu:

Hledá se nejstarší disk - Soutěž o tři SSD s Alfa Computer

Do hlavičky mailu prosím uveďte jako první rok výroby disku (pokud se povede ho zjistit), případně i označení výrobce a modelu. Tedy hlavička mailu by měla vypadat například takto: 2001 - WDC WD1000JB. Toto je opravdu podstatné, pomůže nám to k rychlejšímu vyhodnocení soutěže. Maily bez alespoň přibližného uvedení roku výroby v hlavičce automaticky vyřadíme. Pokud si nejste jistí a na štítku disku není nic konkrétního uvedeno, najděte na internetu alespoň orientačně rok výroby.

Jak určíme, který harddisk je nejstarší?

V případě jakýchkoliv pochybností o stáří budeme přihlášené disky konzultovat se zástupci jednotlivých výrobců, kteří budou mít rozhodné slovo při určení skutečného stáří, resp. datum uvedení výrobku na trh. Pokud se bude jednat o dnes už neexistující výrobce/značky, případně zástupci výrobce se nevyjádří včas, bude rozhodující datum nejstaršího nalezeného dokumentu.

Když se nám náhodou sejdou dva účastníci se stejnými disky, bude o jejich stáří rozhodovat datum výroby uvedené na štítku. Jestliže nebude nikde uvedené, vyhrává disk s nižším sériovým číslem. Pokud na disku nebude ani ten a jiná možnost rozlišení již nebude, rozhodne o výherci los. 

Za spolupráci děkujeme partnerům soutěže Alfa Computer a Kingston

Hledá se nejstarší disk - Soutěž o tři SSD s Alfa ComputerHledá se nejstarší disk - Soutěž o tři SSD s Alfa Computer 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
130 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 62.6Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.