Hlavní stránka Hardware Ostatní Tiskneme ve 3D na Cel-Robox: je to snadné a navíc pěkné
Tiskneme ve 3D na Cel-Robox: je to snadné a navíc pěkné
autor: Pavel Urbánek , publikováno 3.12.2014
Tiskneme ve 3D na Cel-Robox: je to snadné a navíc pěkné

3D tisk je čím dál více „in“ a novinky o jeho aplikacích přicházejí z mnoha směrů. Společně s jeho rozšiřováním klesají i ceny, přesto však pořád zůstává něčím velmi technickým a vzdáleným běžnému uživateli. 3D tiskárna Robox má ambice tyto bariéry bořit. Jednoduchost a kvalita nejsou jedinými lákadly pro její pořízení.


Technologie 3D tisku se neustále rozšiřuje, píší o ní odborné weby, noviny i v televizi se občas nějaká ta 3D tiskárna objeví. Sice to často bývá spíše bulvár typu tisk nedetekovatelných zbraní (i negativní reklama je stále reklama), ale někdy jsou to i vyhlídky na světlejší zítřky – například 3D tisk orgánů. Pro většinu smrtelníků je nicméně 3D tisk stále zahalen pod rouškou neznámých technologií. Dnes máte však možnost nahlédnout blíže na reálné nasazení tohoto populárního trendu očima běžného uživatele, který nežije 3D tiskem, ale přesto ho zajímá.

Tiskneme ve 3D na Cel-Robox: je to snadné a navíc pěkné

Na otestování jsme získali 3D tiskárnu Robox britského výrobce Cel. Jedná se o celkem kompaktní produkt, který by šel bez problému zaměnit za obyčejnou tiskárnu. S rozměry a vzhledem jde také ruku v ruce i zaměření tiskárny. Mechanismus už nepřipomíná stavebnici merkuru skříženou se starou jehličkovou tiskárnou, ale vše je v úhledné a jednoduché krabici.

Robox je svými specifiky velmi přívětivý právě pro začátečníky, nicméně neznamená to, že ani pokročilejší uživatelé si jej neužijí – naopak i oni ocení vychytávky, které jim ulehčí práci s tiskárnou. Stačí si přečíst krátký návod a hned víte, co udělat, abyste mohli během pár desítek minut tisknout.

Tiskneme ve 3D na Cel-Robox: je to snadné a navíc pěkné

Co můžete v dalších kapitolách čekat? Právě praktické zkušenosti a poznatky, které by měly i nováčkům v oblasti 3D tisku poskytnout informace v kontextu. Podíváme se na (roz)balení tiskárny a její zapojení, na instalaci software i na první zprovoznění tisku. Prozkoumáme možnosti získání a tvorby modelů a jejich převedení do tisknutelné podoby včetně celé škály možných nastavení. Budeme také řešit limitující faktory 3D tisku a jak se s nimi vypořádat. Nakonec dojde i na materiál i náklady nejen na tisk, ale i samotnou tiskárnu. Nejprve se však ještě podívejme na specifikace Cel-Robox.

Specifikace

Tiskneme ve 3D na Cel-Robox: je to snadné a navíc pěkné 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
117 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 55.3Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.