Hlavní stránka Hardware Ostatní S námi nezabloudíte! Srovnání navigací pro Android zdarma
S námi nezabloudíte! Srovnání navigací pro Android zdarma
autor: Daniel Wojtěch , publikováno 14.5.2014
S námi nezabloudíte! Srovnání navigací pro Android zdarma

Navigační aplikace pro mobilní telefony zdarma, které mohou nahradit samostatně prodávané navigace, v mnohých vzbuzují nedůvěru. Ovšem neoprávněnou. V dnešním, článku porovnáme čtyři aplikace pro operační systém Android, které jsou k dispozici zdarma – MapFactor Navigator FREE, OsmAnd, Navfree a Be-On-Road.


Aby mohly být navigace zdarma opravdu zdarma, tak je zapotřebí používat hlavní součást či komponentu ve volně dostupné verzi. Touhle komponentou jsou právě mapové podklady, které jsou tvořeny veřejností a ukrývají se pod zkratkou OSM – Open Street Maps.

S námi nezabloudíte! Srovnání navigací pro Android zdarma

A zde je jádro problému, kvůli čemuž si raději někdo připlatí za osvědčenou mapu s hřejivým pocitem, že má to neaktuálnější a nejlepší, co může být. Ne vždy tomu tak je. Takový výrobce mapových podkladů vydává aktualizace třeba jen každé čtvrtletí, kdežto aktuálnost OSM map je závislá na veřejnosti a procesu schvalování. Všeobecně se dá říci, že aktualizace vycházejí jednou za měsíc a pokud vám v mapách něco chybí, není nic jednoduššího, než se na updatu podílet na www.openstreetmap.org.

S námi nezabloudíte! Srovnání navigací pro Android zdarma

Editovat můžete v prohlížeči nebo přímo ve specializovaném programu. Upravovat lze komunikace, železniční tratě, mosty, jezera a mnoho dalšího, ovšem jen pro dobrý pocit bez nároku na jakýkoliv honorář. Ve své podstatě je to škoda. Aplikace s OSM by se mohly prodávat za symbolickou částku a ta by se mohla použít k rozvoji map a odměňování přispěvovatelů.

S námi nezabloudíte! Srovnání navigací pro Android zdarma

V Open Street Map jsou ale i chyby. Je to záležitostí ladění, na kterém se můžete podílet vy sami, ostatní je záležitostí softwaru, ve kterém jsou integrovány a my se dnes na čtyři nejoblíbenější z nich podíváme.

Určené budou pro zařízení s operačním systémem Android a některé mají možnost dokoupení i placených mapových podkladů. Do testu jsem vybral čtyři nejoblíbenější navigace na internetovém obchodě Google Play, které umí pracovat jak s mapami OSM, tak se zakoupenými placenými profesionálními mapami. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
55 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 24.3Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.