Francie dala Applu pokutu kvůli úmyslnému zpomalování iPhonů
autor: Mirek Kočí , publikováno 10.2.2020

Zpomalovat iPhony se starší baterií se Applu rozhodně nevyplatilo. Kromě ztráty reputace má celá kauza totiž i finanční dohru. Francouzský úřad pro ochranu hospodářské soutěže a spotřebitelů (DGCCRF) nyní cupertinské společnosti ve Francii vyměřil pokutu ve výši 25 milionů eur, tedy v přepočtu 626 milionů korun.

Zpomalovat iPhony začal americký zvýrobce už na konci roku 2017. Krátce poté to potvrdil přímo mluvčí Applu s tím, že tato vlastnost byla do telefonů implementována záměrně. Podle zástupce amerického podniku starší baterie nemusely být schopny dodávat iPhonům při plném výkonu procesoru požadovaný elektrický proud. Vývojáři proto provedli úpravy v operačním systému iOS, které při problémech s baterií snižily energetické nároky a způsobily zpomalování telefonů.

Výrobce mobilů s nakousnutým jablkem svůj krok dlouho obhajoval s tím, že tato funkce je užitečná a v konečném důsledku pro zákazníky prospěšná, množící se žaloby však amerického giganta donutili k omluvě. Podle francouzského úřadu však firma o této funkci dostatečně neinformovala samotné uživatele, kvůli čemuž si mohli někteří zbytečně pořídit mylně nové telefony, které byly rychlejší. Právě proto nyní padla milionová pokuta.

Francie dala Applu pokutu kvůli úmyslnému zpomalování iPhonů

Zdroj

 Tagy: Apple  iPhone  iOS  
 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

6 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 3Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.