Češi si oblíbili platby chytrými hodinkami a náramky
autor: Mirek Kočí , publikováno 1.12.2019

Česká republika je sedmou zemí v Evropě podle počtu plateb tzv. nositelnou elektronikou, kam se řadí chytré hodinky, prsteny nebo náramky. První trojici tvoří Nizozemsko, Británie a Švýcarsko. Celkový počet plateb letos vzrostl na osminásobek v porovnání s rokem 2018. Nositelnou elektronikou lze platit všude tam, kde přijímají bezkontaktní platební karty.

V Nizozemsku se uskutečnila celá třetina všech evropských plateb uskutečněných pomocí nositelných zařízení. Následují Británie s podílem 18 procent, Švýcarsko (osm procent) a Rusko (sedm procent). Přesný podíl Česka na evropských platbách firma Mastercard nemá k dispozici. Zařízení, jež je k bezkontaktnímu placení možné používat, jsou dostupná ve 26 členských zemích EU a na výběr přes 30 různých modelů.

Celosvětově se nejvíce plateb nositelnými zařízeními uskuteční v Austrálii, za níž následuje zmíněné Nizozemsko. Kromě Spojených států na osmém místě jsou všechny zbývající země v první desítce evropské. To znamená, že Česká republika je platbách pomocí nositelnými zařízeními devátá na světě. Za uplynulý rok převýšil počet evropských transakcí celkový součet plateb uskutečněných ve Spojených státech téměř dvacetkrát.

Češi si oblíbili platby chytrými hodinkami a náramky

Mastercard poznamenal, že s pokračujícím vývojem technologií nositelných zařízení vstupují do hry i módní značky, které celý trh posouvají o další krok dál. Vznikají tak zařízení, jež jsou nejen funkční, ale plní současně i roli vysoce módních doplňků. V současné době používá každý pátý dospělý člověk chytré hodinky nebo sportovní náramek. Předpokládá se, že do roku 2020 bude mít celosvětový trh s nositelnými zařízeními hodnotu 30 miliard eur.

Ve starším průzkumu společnost Mastercard uvedla, že podíl fitness náramků u české populace stoupl na 12 procent, což je dvojnásobek v porovnání s rokem 2016. Každý desátý Čech má chytré hodinky, zatímco před třemi roky to byla čtyři procenta. Z výsluní naopak ustupují tablety, jejichž podíl klesl na 41 procent z 53 procent v roce 2016.

Evropské země s nejvyšším počtem plateb nositelnými zařízeními:

1) Nizozemsko
2) Velká Británie
3) Švýcarsko
4) Rusko
5) Polsko
6) Švédsko
7) Česká republika
8) Finsko
9) Německo
10) UkrajinaTagy: Huawei  Watch GT  Android  
 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

4 čtenáři navrhli autorovi prémii: 2Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.