Soud EU rozhodl: Google nemusí mazat údaje o lidech celosvětově
autor: Mirek Kočí , publikováno 25.9.2019

Google nemusí odstraňovat údaje o lidech, kteří o to požádají, ze všech mutací svého vyhledávače po celém světě. Rozhodl o tom Soudní dvůr Evropské unie, podle něhož poskytovatel vyhledávače je povinen odstranit odkazy pouze v rámci domén v členských státech EU. Soud zároveň firmu vyzval, aby vyvinul softwarové nástroje, které by uživatelům vyhledávače bránily vyhledávat smazanou informaci na internetových adresách mimo EU.

„Právo být zapomenut" ve výsledcích populárního vyhledávače Googlu lidem před lety přiznal Soudní dvůr Evropské unie. Stalo se tak kvůli případu jednoho Španěla, který si stěžoval na údajné narušení soukromí v souvislosti s dražbou jeho nemovitostí kvůli dluhům na sociálním zabezpečení. Na webu bylo zmínku o dražbě totiž možné vyhledat i přesto, že muž  dluh už dávno uhradil. Unijní soud mu dal tehdy za pravdu a firma musela záznamy odstranit.

Soud EU rozhodl: Google nemusí mazat údaje o lidech celosvětově

Podle statistik Google od roku 2014 zaznamenal žádosti o odstranění více než tří milionů odkazů a uživatelům vyhověl zhruba ve 45 procentech. Lidé, kteří se rozhodnou žádost podat, mimo jiné musejí předložit digitální kopii průkazu k ověření totožnosti poskytnout internetovou adresu každého odkazu, jehož odstranění požadují, a vysvětlit, proč je tato adresa „ve výsledcích vyhledávání irelevantní, zastaralá nebo jiným způsobem nevhodná.“ Žádost je možné podávat prostřednictvím tohoto formuláře.Tagy: Google  browser  internet  web  
 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

5 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 2.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.