Radeon R9 Nano oficiálně představen. Nabídne lepší výkon než GTX 980, jeho cena je však vysoká |
autor: Ondřej Štěpánek , publikováno 27.8.2015 |
Společnost AMD dnes konečně odkryla oponu nad očekávanou kompaktní high-endovou grafickou kartou Radeon R9 Nano. Odhaleny byly jak její specifikace, které jsou poměrně lichotivé, tak cena. Ta bohužel už tak atraktivní není.
Karta, jak už jsme několikrát zmínili v předchozích novinkách, cílí zejména na hráče, kteří si chtějí postavit výkonné, ale kompaktní PC. Založená je totiž na jádru Fiji stejně jako současná vlajková loď AMD, Radeon R9 Fury X, ale má výrazně menší formát. Překvapivé je, že ač je karta menší a úspornější, nabídne téměř totožné specifikace jako její starší sourozenec. Výkonnostně nový model řady Radeon překoná o 30 % grafiku předchozí generace Radeon R9 290X, přičemž její spotřeba je o 30 % nižší. GPU Fiji má totiž otevřených všech 4096 stream procesorů stejně jako Fury X. Stejný je pak i počet ROP a TMU (64 a 256). Výpočetní výkon karty by díky tomu měl dosáhnout na 8,19 TFLOP.
Oproti své výkonnější, vodou chlazené kolegyni má karta Radeon R9 Nano mírné omezení pouze v taktu GPU, maximální takt je snížený na 1 GHz, což je o pouhých 50 MHz méně. Rozdíly u typických pracovních taktů budou ale větší kvůli úspornějšímu profilu řízení spotřeby. Na GPU jsou poskládány také paměti typu HBM s kapacitou 4 GB, které pracují na taktu 500 MHz (1 GHz efektivně) s propustností 512 GB/s. PCB nového modelu je o 40 % kratší než v případě zmíněného Radeonu R9 290X a má délku pouhých 6" (cca 15 cm). Je tedy kratší než běžné mini-ITX desky, na které se pohodlně vejde a nebude přesahovat. Na PCB je umístěno také 4fázové VRM, které se stará o regulaci napětí a je umístěné hned vedle GPU. Spotřeba karty by neměla přesáhnout 175 wattů, přičemž napájení zajišťuje pouze jeden 8pinový PCIe konektor.
Pro chlazení AMD zvolilo aktivní chladič, který je založený na systému dvou parních komor společně v kombinaci s heatpipe. Karta má také samostatnou heatpipe pro odvod tepla od VRM. Nad měděnou základnou s komorami se samozřejmě nachází hliníkový pasiv, který je dále ochlazován za pomoci jednoho axiální ventilátoru s průměrem 92 mm. Větrák se nachází v celokovovém krytu s okraji z broušeného hliníku. Mnozí jistě čekali, že logo řady Radeon vytištěné na kartě bude svítit. Na LED diody potřebné k nasvícení už však výrobce patrně neměl místo. Mírně zamrzí fakt, že AMD neumožní svým partnerům kartu osadit nereferenčním chladičem.
Pro připojení zobrazovacích zařízení mohou posloužit tři výstupy DisplayPort plné velikosti a také jedno HDMI. V porovnání s konkurencí by měl být Radeon R9 Nano přibližně o 30 % výkonnější než GeForce GTX 970 a dokonce mírně výkonnější než GTX 980. Na reálné a směrodatné výsledky z praxe si však budeme muset počkat na recenze.
Jednou z nejpodstatnějších informací, na kterou patrně všichni čekáte, je cena karty. Ta byla bohužel stanovena na stejnou částku jako v případě Radeonu R9 Fury X, tedy na 649,99 dolarů. U nás by se tak mohla objevit za cenu okolo 19 000 Kč, čímž konkurenčnímu GTX 980 příliš nezavaří.
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz
Další články v kategorii
- Samsung spustí sériovou výrobu 90Hz OLED displejů pro notebooky
- MSI představilo nové notebooky s výkonnými grafikami GeForce RTX 30
- Uvede Honor zítra první telefon se službami Googlu?
- Philips 288E2UAE je nový monitor se 4K rozlišením
- Stahujte zdarma Star Wars Battlefront II. Máte na to ale už jen pár hodin
Jako 19K jsem fakt ani nečekal.. já to spíše tipoval na 15k ale to jsem myslel, že bude o chlup rychlejší než 290x/390x..
Jednoduše za 19k to koupí fakt jen nadšenec.. nebo někdo kdo opravdu stojí o výkonné mini PC..
1. Vyvineme pořádný hiendový čip, který nejde vyrobit ve velkém množství, má vysokou spotřebu, výkon i cenu a omezenou dostupnost. Ale umí úplně všechno (v příští generaci plánujeme integrovat kávovar).
2. Plácneme ho na menší PCB, brutálním power managementem ho donutíme chovat se úsporně a nasadíme vysokou cenu (aby to náhodou nechtělo moc lidí, stejně jich neumíme moc vyrobit).
Varianta 2:
1. Vyrobíme úsporný čip, který bude osekaný o vše, co považujeme za zbytečné a vesele ho prodáváme za vysokou cenu, protože to lidé stejně koupí.
2. Čipů máme spousty, takže není problém zmetky prodávat jako nižší modely. Spotřebu to má stejně stále podstatně nižší než konkurence.
Jestlipak uhodnete, která firma používá který návod?
Osobně bych uvítal něco mezi...
A proč se pořád píše, že má Nano výkon 30 procent nad 290X? Proč se nanapíše, že má výkon třeba 20 procent nad 390X? Proč se pořád rádoby porovnává se starší verzí?
Celé je to nějaké divné.
Hmm a je to tady :-) jak sem psal obával jsem se ceny a bohužel právem... Mno řekněmež to takhle tahle karta AMD určitě při téhle ceně nevytrhne....
Mohli by zkusit nano XL které by bylo z částečně deaktivovaných jader stejně jako Fury bez X :-) a za přijatelnější cenu...
při už 3x přeznačených r7 370 původně 7850 tu zbývají vlastně jen zajímavější grafiky postavené na 2 jádrech a to R9 380 a Fury bez X... 370tky vycházejí z nejstarších jader, FuryX je při stejné ceně jak 980Ti v nižších rozlišeních slabší, Mno ještě jsou zajímavé R9 390 protože do 970tky bych nikdy nešel nebudu nikdy podporovat ojeby na zákazníky + ten snopel 0,5GB na 32bitech co mají ty 970tky... no...
S takovou to nevidím s AMD ani do budoucna zrovna růžově. Snad se povedou nové produkty na nových výrobních technologiíc. Monopol Nvidie tu 100% nechci... ta firma už dnes vystrkuje růžky a ukazuje co by následovalo...
Sama potřebuje grafiky prodávat (a když nebudou výkonnější a s lepším poměrem cena/výkon než karty o dvě generace zpět, tak jich prostě prodá mnohem, mnohem míň).
Ale myslím si že příští rok to bude zajímavější 16n tec.NVIDIE vs 14.n TEC.AMD .
Snad mě za to neumlátíte mínusy ale jsem zeleném od hlavy k patě a těším se na Pascala ale pokud by byla výkonější AMD tak by mohl být levnější.
Jak AMD tak Nvidie jiz dostali prvni testovaci vzorky tak ze do 6 mesicu bychom se mohli setkat s grafikami na tomto vyrobnim procesu ;) snad
Potrebuji nekam spechat? (Potrebuji prodavat za levno?) :o(
...treba uznať, že z hľadiska efektivity využitých wattov je na tom Nvidia lepšie, ale nečudoval by som sa, ak by za nich pre túto generáciu ten vývoj spravil intel vo svojich laboratóriách..(za nejaké tie drobáky)
Kdybys sehnal h-end za 2 500,- od značky kterou nemusíš tak by ses asi taky rozmyslel. Bohužel jsem zjistil že to byla chyba.