Gigabyte H81M-Gaming 3: micro-ATX deska pro nenáročné hráče
autor: Ondřej Štěpánek , publikováno 24.10.2014

Gigabyte využil svoji stávající cenově dostupnou základní desku H81M-WW, o níž jsme Vás před nedávnem informovali, a vytvořil z ní několika drobnými úpravami jednu ze základních desek herní série G1.Gaming. Tato deska by měla cílit zejména na méně náročné hráče a mohla by tak konkurovat například nedávno vydané H81-Gamer od ASUS.

Jedná se tedy spíše o entry-level základní desku zaměřenou na ty méně náročné hráče, která je založená na čipové sadě Intel H81 a má formát micro-ATX. Pro připojení procesoru tedy slouží socket LGA 1150. Jejím hlavním aktivem bude skutečně hlavně cena, protože její výbava není nikterak oslnivá.

 Gigabyte H81M-Gaming 3: micro-ATX deska pro nenáročné hráče

Změn oproti modelu H81M-WW je poměrně málo a odehrály se zejména po stránce vzhledu. Gigabyte se tedy podobně jako i jiní výrobci snaží přinést "herní" základní desku i běžným uživatelům na úkor toho, že její výbava pojmu "herní základní deska" příliš neodpovídá. To je znát zejména na tom, že deska nabídne pouze jeden slot PCI-Express x16 pro grafické karty a to navíc generace 2.0, nikoliv 3.0. 

 Gigabyte H81M-Gaming 3: micro-ATX deska pro nenáročné hráče

Další změna oproti modelu H81M-WW spočívá v tom, že namísto dříve využitého staršího rozhraní PCI pro rozšiřující karty je zde umístěn slot PCI-Express 2.0 x1. Dalším, pro většinu z nás zásadnějším rozdílem je využití síťového čipu Intel, namísto toho původního z dílny Realtek. Po stránce zvuku se deska příliš neliší od H81M-WW, využívá totiž 6kanálový audio kodek Realtek ALC892, jehož funkčnost lze opět rozšířit pomocí čelních konektorů až na 8 kanálů. Hodnota SNR kodeku by opět neměla být tříciferná. 

 Gigabyte H81M-Gaming 3: micro-ATX deska pro nenáročné hráče

Na samotném PCB nalezneme také dva porty SATA III (6 Gb/s) a dva konektory SATA II (3 Gb/s). Zadní panel potom umožňuje připojení periferií pomocí dvou portů PS/2 pro klávesnici a pro myš, dvou portů USB 3.0 a dvou konektorů USB 2.0. Pro připojení zobrazovacích zařízení poslouží analogový D-Sub a digitální HDMI. Nechybí samozřejmě trojice audio konektorů a ethernetový síťový port RJ-45. 

O ceně desky bohužel zatím výrobce mlčí, nicméně podle odhadu by se mohla pohybovat lehce pod částkou 2 000 Kč. 

Zdroj: 1, 2Tagy: Gigabyte  H81M-Gaming 3  základní deska  motherboard  Intel  H81  LGA1150  micro-ATX  
 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

6 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0.6Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.