ASUS zahájil prodej svojí nejlevnější základní desky založené na čipsetu X99
autor: Ondřej Štěpánek , publikováno 9.9.2014

Jednou z nově uvedených základních desek od ASUS založených na čipové sadě Intel X99 je také cenově dostupný model X99-A.

Desku lze považovat za entry-level model nové řady desek od ASUS, ale i přesto nabídne poměrně solidní výbavu. Jedná se o tradiční desku formátu ATX, která je vybavená paticí procesoru LGA 2011-v3. Vzhledem k ceně musel výrobce někde ušetřit a to kupříkladu na PCB, které bylo oproti ostatním modelům mírně zeslabeno. O napájení desky se stará tradiční kombinace 24pinového ATX a 8pinového EPS konektorů.

ASUS zahájil prodej svojí nejlevnější základní desky založené na čipsetu X99

Pro napájení procesoru slouží 8fázové VRM v kombinaci s dalšími 2+2 fázemi, které regulují napájení osmi DIMM slotů pro operační paměti DDR4 lemující patici procesoru. Socket procesoru je dále propojen se třemi sloty PCI-Express 3.0 x16 s možností připojení třech grafických karet do konfigurace 3-way SLI či CrossFireX. Nechybí ani jeden 32GB/s slot pro připojení disků formátu M.2, který využívá fyzickou vrstvu PCI-Express 3.0 x4. Mezi dalšími rozšiřujícími sloty najdeme jeden slot PCIe 2.0 x16 (elektricky x4) a dvě rozhraní PCIe 2.0 x1.  

ASUS zahájil prodej svojí nejlevnější základní desky založené na čipsetu X99

Pro připojení disků potom X99-A nabídne jeden 10Gb/s konektor SATA-Express a deset portů SATA III (6 Gb/s). Dále se dočkáme také deseti portů USB 3.0, z nichž je šest umístěno na zadním panelu, čtyř portů USB 2.0, kombinovaného konektoru PS/2 pro připojení klávesnice či myši a samozřejmě také síťového portu. Mezi výstupy a vstupy z desky nechybí ani pětice konektorů audio systému ASUS CrystalSound 2, který kombinuje 115dbA SND kodek, sluchátkový zesilovač, kvalitní kondenzátory a izolační vrstvu.

ASUS zahájil prodej svojí nejlevnější základní desky založené na čipsetu X99

Pro konfiguraci desky slouží AMI UEFI BIOS. Zejména nadšenci do přetaktování ocení speciální napájecí piny procesoru ASUS OC, šest 4pinových konektorů pro připojení ventilátorů či tlačítko MemOK. Deska je již k vidění i u nás za cenu pohybující se kolem 6 500 Kč.

Zdroj: techPowerUpTagy: ASUS  X99-A  základní deska  motherboard  Intel  X99 Express  LGA 2011-v3  
 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

8 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 3.2Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.