Miniaturní a extrémné levné PC stojí pouhých 400 Kč. Uplatnění najde ve školství |
autor: Mirek Kočí , publikováno 6.5.2011 |
Počítač Raspberry Pi je veliký jako běžný flash disk. Za úkol bude mít přivést anglické děti zpět k programování. Pomáhat mu bude procesor ARM s taktem 700 MHz a Linux.
Je asi těžké uvěřit, že na obrázku, na který se právě díváte, se nachází skutečně funkční osobní počítač. Miniaturní stroj je výsledkem snažení herního vývojáře Davida Brabena, který má na svědomí hru Elite a pracuje ve Frontier Developments. Možná znáte hry Thrillville, Lost Winds, či sérii Rollercoaster Tycoon.
Počítač šokuje nejen skromnými rozměry, ale hlavně svou cenou. V přepočtu vyjde na lidových 400 Kč (25 dolarů). Raspberry Pi, ano, takto se stroj jmenuje, pohání procesor architektury ARM s nominální frekvencí 700 MHz a má 128 MB paměti SDRAM.
Uvážíme-li, že k němu připojíte nejen monitor (skrze HDMI), ale také např. klávesnici či myš, resp. jakékoli zařízení s USB 2.0, troufáme si tvrdit, že pokud se dostane i do volného prodeje, pouze se po něm zapráší. Dokonce umožňuje přehrávat i HD video (720p). Operačním systémem je Linux.
Brabenovi vadí dlouhodobý klesající zájem o informatiku a Raspberry Pi to má změnit. Má k tomu všechny předpoklady. Je levný, plně dostačuje účelu pro který byl navrhnut a hlavně, ve školách se objeví za několik měsíců. Doufejme jen, že to nedopadne jako v případě extrémně levného indického „iPadu“, který měl nejchudším vrstvám v zemi přinést lepší přístup ke vzdělání. Projekt je momentálně na kapačkách, důvodem je cena.
Nepřehlédněte:
Indický „iPad“ za 640 Kč nabírá zpoždění
Zdroj: techgeeze
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz
Jako přehrávač s XBMC napořád připojený k TV ideální
Jak je to napájený? Umí HDMI napájet?
Za chvilku na tom pojedou třeba i Win8 pro ARM, kam se hrabou spotřebou Atomy
Je to zajímavý projekt někam do Afriky apod, ale ne pro západní svět...
Aby si nebol prekvapeny, ked sa z toho Win8 do tych 128MB vlezie jedna login, jedna logout, jedna BSoD obrazovka s napisom "low memory" a schluss.
Když už spustím něco z mých zkušeností, tak je učitel v koncích, ani neví co je RAMDISK
ten jazyk symbolicky instrukcii
(cesky jazyk szmbolickych adres) je uz treti mesiac opat v TOP20 pouzivanych programoavcich jazykov a zaziva renesanciu
http://www.tiobe.com/index.php/content/paperinfo/tpci/index.html
Když už spustím něco z mých zkušeností, tak je učitel v koncích, ani neví co je RAMDISK
Hele nevím, ale na naší (státní!) prumce nás na (pred 4 rokama!) novejch DELL PC s 22" mon učili kodit Javu, takže vaší technickou zaostalost nepřenášej na zbytek ČR
Jo a pro odnoz 8050 pisu assembler jeste ted na CVUTu, na tom neni nic spatnyho... Nejak zacit musite, co by si chtel delat? Hned kodit C pro ARM?
A pokud si má někdo stěžovat ohledně starého HW, tak jsou to určitě státní úřady ;) Zrovna dneska jsem vyřazoval z aktivní služby dědu - laptop 133MHz, 32MB ram, 1GB disk Win NT 4. Dál tam běží běžně stroje Celeron 1Ghz, 256MB ram + XP a to je taky dost peklo... A vyzkoušet pci-e grafiku ze serveru byl nemožný úkol. Musel jsem ji vzít domů a testnout tam
A učili nás teda C# i Assembler. On se zdá Assembler de facto mrtvej a už před těma několika roky jsem na něj nadával, že je mrtvej, protože s porovnání s C# je to peklo, ale on se používá taky dost
Hlavně assembler má trochu jiné použití než C#. Záleží samozřejmě co přesně msylíš tím "assembler", jestli vyloženě nativní jazyk daného CPU, nebo i "assemblerovské", i.e. kompilované jazyky.
Např. jsem byl fanda fanatického pokroku za každou cenu. Kupříkladu desky Intel se zbavují relativně rychle "starýho bordelu" jako paralelní, sériovej port, PS/2... no a to mi teď v práci dělá strašný problémy...
No ne tak úplně, spíš obvykle o tom lidi nevědí