Vyplatí se pořídit 24 SSD disků a hardwarový RAID řadič od LSI?
autor: Jan Černý , publikováno 7.2.2011

Na serveru TweakTown se jako jedni z mála věnují pravidelně testům hardwarových RAID řadičů. Nedávno si vzali na do parády LSI MegaRAID 9280-24i4e a připojily k němu 24 kusů Crucial RealSSD C300S.

LSI 9280-24i4e je moderní SATA/SAS 6 Gb/s řadič, který disponuje 8 linkami PCIe v2.0. Obsahuje šestici interních SFF-8087 konektorů a ke každému z nich je možné připojit až čtyři disky. Na zadní straně se potom nachází externí SFF-8088 konektor. K tomu je možné připojit buď další 4 disky anebo pomocí různých rozbočovačů až 240 disků!

Vyplatí se pořídit 24 SSD disků a hardwarový RAID řadič od LSI?

Srdcem řadiče je 800MHz procesor a jako cache (výrobcem označovaná jako SmartCache) slouží 512MB DDR2 paměti. Samozřejmostí je podpora RAID konfigurací 0–6 včetně 50 a 60, dále nechybí vlastní technologie SSD Guard zajišťující menší opotřebení SSD disků a také možnost dokoupit záložní baterii. V podrobné konfiguraci BIOSu nechybí ani mmožnost nastavit velikost stripu na 1 MB či zrychlená inicializace řadiče pro rychlejší start systému. Jedná se o špičkový řadič a nikoho tak nepřekvapí, že doporučená cena je 1 285 dolarů, tedy necelých 25 000 Kč.

Vyplatí se pořídit 24 SSD disků a hardwarový RAID řadič od LSI? Vyplatí se pořídit 24 SSD disků a hardwarový RAID řadič od LSI?

A jak vůbec dopadl řadič v testu? Hlavní brzdou byla „pomalá“ PCIe sběrnice, kdy čtení a zápis končilo na hranici 1 200 MB/s. Někdo tak může namítat, že se jedná o příliš vysokou investici neúměrnou výkonu. To však není pravda. Koupí tohoto řadiče získáte možnost postavit spolehlivé pole, kde můžete určité množství disků měnit za chodu (podle RAID konfigurace) a svým výkonem překoná například Highpoint RocketRAID 2760, který disponuje 16 PCIe linkami. Celý test v anglickém jazyce naleznete zde.Tagy: SSD  RAID  test  
 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

40 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 18.4Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.