Digitalizace knih: EU vs. Google
autor: Martin Stančík , publikováno 28.11.2009

Členské státy Evropské Unie se podle francouzského ministra kultury chtějí podílet na vytvoření nové digitální knihovny.
 

Frederic Mitterrand to uvedl včera s tím, že EU tak chce konkurovat Googlu a jeho ambicióznímu projektu na vytvoření obrovské internetové knihovny. Evropští ministři se včera v Bruselu shodli na tom, že vytvoří komisi, která bude pracovat na plánu, podle kterého by "evropská digitální knihovna" měla vzniknout, říká Mitterrand v rozhovoru pro dnešní vydání francouzského listu Journal du Dimanche s tím, že digitalizace knih by neměla být ponechána v rukou soukromých společností a vlády by se k tomu podle toho měly postavit.

Digitalizace knih: EU vs. Google

Google již dříve dosáhl shody s většinou autorů a vydavatelů knih a plánuje naskenovat a publikovat online miliony knih. "Není to z mého pohledu žádný anti-amerikanismus. Věřím však, že musíme vyjádřit svůj názor. Věřím ve funkci státu," říká Mitterand. "O něčem tak důležitém, jako digitalizace našeho celosvětového dědictví nebudou rozhodovat soukromé subjekty." Francouzští vydavatelé dali Google k soudu s tím, že parazituje na literárním dědictví jejich země a chtějí, aby společnost dostala tučnou pokutu. Soud v této otázce rozhodne v lednu.

Zdroj: Reuters
 Tagy: eu  google  knihy online  
 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

27 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 8.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.