AMD Spider: Hi-end čipová sada RD-790FX
autor: Z. Obermaier , publikováno 21.11.2007
AMD Spider: Hi-end čipová sada RD-790FX

První část platformy AMD Spider, grafické karty HD38x0, byly oficiálně uvedené minulý týden. Tento týden přicházejí na trh další dva podstatné komponenty této platformy. Procesory AMD Phenom X4 a úplný základ tohoto řešení - nové čipsety rodiny 7-Series. Recenzi toho nejvýkonnějšího, RD-790FX si můžete přečíst právě dnes.


AMD Spider: Hi-end čipová sada RD-790FX

Je to téměř rok, co firma AMD uvedla poslední čipovou sadu pro své procesory. Byla jím RD-690G a nebyla vůbec špatná. Za nízkou cenu nabízel tento čipset mnoho a stal se mezi uživateli procesorů AMD Athlon 64 velmi oblíbeným. Nízká spotřeba a solidní výkon spolu s kvalitním integrovaným grafickým jádrem tvoří ideální řešení pro mnoho využití, jak v domácnostech tak v profesionálním nasazení.

Tato sada měla ale jeden zásadní neduh, a tím byl horší herní výkon a nižší výkon v aplikacích závislých na výkonu pamětí (veškerá integrovaná grafická řešení mají slabší výsledky v paměťových testech). Pro herní počítač byly tedy stále vhodnější desky s čipsety nForce ve všech možných variantách - i přesto, že jde mnohdy i několik let staré modely.

Situace posledního roku na poli čipsetů pro AMD AM2 se dá nelichotivě shrnout jako velmi špatná, protože již dlouhou dobu se na této scéně nic zajímavého neudálo, a nic zajímavého nebylo uvedeno. Čím déle jsme ale museli čekat, tím je výsledek čekání lepší. Přichází nová rodina čipsetů série 7, která obsahuje jak High-end tak i zástupce pro masové nasazení.

AMD Spider: Hi-end čipová sada RD-790FX

Nové čipsety jsou nedílnou součástí komplexního řešení AMD Spider - nové herní platformy AMD. Testů grafických karet rodiny HD38x0 (první část AMD Spider) bylo u nás v republice uveřejněno mnoho, a každý si určitě obrázek o jejich výkonu již udělal. Dalším krokem k "výkonu pavouka" jsou nové procesory architektury K10 a základ celé platformy - nové čipsety.

Pro K10 jedině čipsety série 7

V dnešním testu se zaměříme na nejvyššího zástupce High-endu, čipset RD-790FX na desce společnosti Gigabyte. Na konci tohoto úvodu, bych rád popravil jedno zažité tvrzení. Ozývá se mnoho hlasů kteří tvrdí, že se nevyplatí pro procesory AMD kupovat drahá základní deska, a že výkon bude identický i na mnohem levnější. Do této chvíle, to byla pravda pravdoucí! S procesory architektury K8 bude výkon napříč čipsety víceméně stejný. S příchodem procesorů nové generace, je vše jinak - abyste totiž využili všechny jejich vlastnosti potřebujete minimálně sadu se sedmičkou na začátku, RD-7xx! Na starší desce sice procesor bude fungovat, ale pouze s omezeným výkonem a možnostmi. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
264 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 128Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.