Paměti DDR3 poprvé v akci - Gigabyte P35T-DQ6
autor: Z. Obermaier , publikováno 11.6.2007
Paměti DDR3 poprvé v akci - Gigabyte P35T-DQ6

Zatím se oficiálně u nás paměti standardu DDR3 nedají koupit. To ovšem nic nemění na faktu, že jejich výkon a možnosti určitě zajímají mnoho čtenářů. Nám se podařilo sehnat skutečně high-endovou desku spolu s DDR3 paměťovými moduly. Tak se na náš test těchto pamětí nyní můžete podívat.


V dnešním testu se důkladně podíváme na desku z dílny společnosti Gigabyte. Půjde o absolutní high-endové řešení s možností osazení pouze paměťových modulů DDR3. V průběhu dnešního článku se zaměříme na desku samotnou, také samozřejmě detailně prozkoumáme paměťové moduly.

Paměti DDR3 poprvé v akci - Gigabyte P35T-DQ6

To co ale bude určitě nejzajímavější bude důkladné otestování pamětí DDR3 proti dnes používaným DDR2. Podíváme se na přetaktování, výkon na základních taktech i po přetaktování. Stěžejní otázka našeho testu je - nadešel už čas pro DDR3, nebo je tento standart stále ještě daleká budoucnost?

Na tuto otázku se pokusím adekvátně odpovědět hlavně pomocí testů. Jestli jsou paměti výkonově srovnatelné s dnes zaběhlými moduly bude určitě zajímavé srovnání a zjištění. Na výsledek si ale musíte počkat až na závěr našeho článku v kapitole testů.

Kingston Value RAM DDR3 1066MHz

Škoda že společnost Kingston ještě na svých oficiálních stránkách nemá o typech a modelech DDR3 pamětí ani slovo. Nemůžeme se tudíž podívat na žádné oficiální parametry a schopnosti. Naše testovací moduly jsou evidentně ze série Value RAM. To znamená ty nejlevnější které bude výrobce později na trhu nabízet.

Paměti DDR3 poprvé v akci - Gigabyte P35T-DQ6

Každý standard pamětí má své specifikace a u DDR3 tomu není jinak. Dle JEDEC je rozdělení pamětí takové jak vidíte v tabulce. Nejpomalejší moduly, se kterými se ale asi na trhu vůbec nesetkáme jsou moduly na 800MHz - ty se dají přirovnat k pamětem DDR2-667. Standardní rychlost bude až 1066MHz DDR3, ty odpovídají svým umístěním výkonově vedle DDR2 800MHz. Nejvýkonnější moduly budou dosahovat až rychlostí 1600MHz, za takové si ale určitě výrazně připlatíte. První oficiální paměti s touto rychlostí uvádí Corsair, OCZ, Kingston a překvapivě i Asus.

Paměti DDR3 poprvé v akci - Gigabyte P35T-DQ6

Na obrázku vidíte skutečně první paměti společnosti Asus. Tento mega-výrobce všeho možného přichází na trh s paměťmi ve velkém stylu. Dává je totiž zdarma jako "bundle" k základní desce P5K3 Deluxe. Tyto moduly jsou sice oficiálně certifikované pro frekvenci 1333MHz, výrobce ale na své desce garantuje bezproblémové přetaktování až na 1600MHz. Jestli se tento "bundle" bude prodávat i u nás ukáže až čas, ale jistě by v rozšíření DDR3 velice pomohl.

Pojďme se ale podívat na naše dnešní testované moduly. Už jsem zmínil že se jedná o nejlevnější řadu producenta Kingston. Paměti nejsou vybaveny žádnými rozvaděči tepla a jsou dodávány v klasickém plastovém obalu, kde najdeme jen a pouze samotné moduly.

Paměti DDR3 poprvé v akci - Gigabyte P35T-DQ6

Paměti DDR3 poprvé v akci - Gigabyte P35T-DQ6

Výrobní štítek nám řekne ale vše podstatné co pro začátek budeme potřebovat vědět. Jedná se o moduly s pracovní frekvencí 1066MHz, které pracují při napětí 1.5V. Dále se dozvídáme že tato sada má kapacitu 2GB ale časování bychom hledali marně. Zavolal jsem si tudíž na pomoc program CPUz, který nám o modulech řekl více.

Paměti DDR3 poprvé v akci - Gigabyte P35T-DQ6

Frekvence 533MHz uvedená pod kapacitou, označuje čistokrevné 1066MHz paměti. Protože se jedná o testovací před-produkční kusy nemají žádné další údaje vyplněny. Nás ovšem nejvíce zajímají časování. Na základním taktu 1066MHz při napětí 1.5V moduly pracují s časováním 20-7-7-7 což není nikterak špatné. Další údaj nám ale říká že při časování 23-8-8-8 jsou paměti schopné fungovat na frekvenci 1200MHz. Jestli toho paměti byly schopné, a při jakém napětí si povíme později.

Paměti DDR3 poprvé v akci - Gigabyte P35T-DQ6

Pokud se zaměříme na použité paměťové čipy, můžeme si o nich najít na stránce výrobce - tady, spoustu informací. Výrobce Elpida tento konkrétní čip zařadil stejně jako Kingston do skupiny 1066MHz modulů, ale s lepším časováním 6-6-6. Výrobce Kingston si v tomto případě nechal nějakou rezervu. Nebo se možná jedná o horší kusy, které s tímto časováním nefungují zcela korektně. V další, už prodejní sérii možná bude specifikace jiná. Zajímavé je že ani Elpida zatím tyto moduly oficiálně nedodává na trh. Jako uvedení mají status "TBD",  což znamená - bude upřesněno později.

Paměti DDR3 poprvé v akci - Gigabyte P35T-DQ6

Na posledním obrázku najdete odpověď na také velmi častý dotaz - jsou paměti standardů DDR2 a DDR3 na "pohled" stejné a nebo mají jiné rozložení pinů? Jak vidíte na obrázku ani z jedné strany paměti DDR2 a DDR3 nejsou stejné a tudíž si je nikdy nemůžete splést. Možná by se vám za pomoci síly podařilo osadit paměti do špatné patice ale myslím že byste záhy poznali že to "jaksi" nefunguje. Počet pinů je stejný, ale klíčovací zářez je umístěn jinde. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
331 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 140.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.