Pizza-to-Pizza Day Praha 20.–21.5.2023: Jak kryptokomunita přežila rok 2022
i Zdroj: serenko_nata/Depositphotos.com - ilustrační foto
Sítě a Internet Článek Pizza-to-Pizza Day Praha 20.–21.5.2023: Jak kryptokomunita přežila rok 2022

Pizza-to-Pizza Day Praha 20.–21.5.2023: Jak kryptokomunita přežila rok 2022 | Kapitola 4

Michal Rybka

Michal Rybka

27. 5. 2023 11:00

Seznam kapitol

1. Krypto a maléry 2. Shitcoiny jako past 3. Krypto a Afrika – když peníze za nic nestojí 4. Finanční kolonialismus

Rok 2022 vypadal jako kolekce kryptoprůšvihů: Od pádu Three Arrows Capital po kolaps kryptoburzy FTX – jeden malér za druhým. Přesto se i letos sjeli do Paralelní polis kryptoaktivisté a vývojáři kryptoměn, aby si užili svůj Pizza Day. A ten má pro ně, překvapivě, jiný význam než pro většinovou populaci.

Reklama

Poschová zmínila řadu problémů, ať už „finanční kolonialismus Západu“, kde zvlášť v západní Africe je mnoho místních měn navázáno na Francii a má povinnost držet polovinu svých rezerv ve francouzských bankách – anebo doslova příšerný stav Zimbabwe, které se snaží udržet ekonomiku drastickými zásahy. Stále tam panuje hyperinflace, se kterou vláda bojuje měnovými reformami, ty ale drasticky limitují možnosti lidí. „Dáte si svoje staré peníze na účet – pokud tedy máte přístup k účtu. A potom zjistíte, že denně nesmíte nakládat s částkou, která přesahuje v přepočtu 15 dolarů. Jak chcete s něčím takovým podnikat?“

Pizza-to-Pizza Day Praha 20.–21.5.2023: Jak kryptokomunita přežila rok 2022
i Zdroj: PCTuning.cz

Vládnoucí vrstvy nemají se svými občany žádné skurpule, neváhají je okrádat poplatky, používat proti nim násilí, dokonce si zakládají i vlastní chrámy, kde žádají příspěvky, takže volí doslova jakoukoliv cestu k vlastnímu zbohatnutí. „Lidé nemají žádný přístup k tvrdé měně, takže tam funguje něco jako reverzní veksláctví: Když jde běloch nakupovat, dají mu svoji vlastní platební kartu – a chtějí nazpět dolary v hotovosti. Exit z tohoto systému pomáhá vyhladovět elity, odstavit je od příjmů a ve finále i zničit diktátory. Bitcoin je naše historická reparace, ale jejím cílem není dát těm lidem peníze, které by stejně elity ukradly, ale konečně jim dát do rukou kontrolu, dát jim skutečnou moc nad svými osudy.“

Poschová se také věnovala detailům, jak přesně udělat to, čemu říká tichá revoluce (silent revolution): „Důležité je nejen šířit povědomí o kryptoměnách, učit místní lidi, kteří budou působit v terénu, ale také jak je nevystavovat rizikům. Je důležité nebýt na fotkách, nepoužívat svoje reálné jméno, neudělat ze sebe cíl pro represivní složky.“

Cílem kryptoměn je dosažení cirkulární ekonomiky, o které mluvil zakladatel Bitrefillu Sergej Kotliar. „Situace se neustále mění. Lidi mají různé potřeby, vývoj BTC nejde nikam zaměřit. U alternativních měn to možné je, jenom je potřeba zjistit, jaké potřeby mají reální lidé, protože ti si nakonec vyberou to, co nejvíce plní jejich potřeby.“ Podíl bitcoinu v celkovém objemu transakcí podle něj klesá, nastupují hlavně stablecoiny. Konečným cílem je cirkulární ekonomika, pod kterou se ve světě kryptopunku myslí krypto cirkulární ekonomika, tedy stav, kde většina transakcí probíhá v kryptu. 

Tohle je jenom výběr z části přednášek, vynechal jsem velké množství, které se týká technických principů, ale v průběhu necelého měsíce by se měly záznamy objevit na YouTube kanálu Paralelní polis, takže ho sledujte a odebírejte!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama