Ztraceno v digitálním přechodu
autor: Michal Rybka , publikováno 20.9.2008
Ztraceno v digitálním přechodu
U technologií se díváme většinou stále jenom vpřed - čekají nás lepší aplikace běžící na strojích s větší pamětí, většími disky a tak dále. Přichází nové systémy, nové formáty, nová rozhraní - a staré krámy se ocitají kdesi vzadu na smetišti - bohužel i s tou "měkkou" částí - dokumenty, obrázky, softwarem. Skutečnou hodnotu věcí, které byly opomenuty, zjišťujeme často teprve s odstupem, což velice komplikuje migraci dat na novou generaci zařízení.

Počítače taky stárnou

Po jistou dobu se může zdát, že přenos dat přece není žádný problém. Výrobci jsou slušní a je zaručena zpětná kompatibilita - disky s ATA 33 lze připojit i k řadiči ATA 100, SATA 150 k řadiči SATA II a ty s USB 1.1 k řadiči USB 2.0. Ztraceno v digitálním přechoduŽádné štráchy! Problém ale nastane ve chvíli, kdy si uvědomíte, že PATA mizí a USB 3.0 už nemá podporovat zařízení USB 1.1. To už taková legrace není, zařízení nelze přímo propojit - a nastupují převodníky, které konvertují starší rozhraní na novější a naopak. Koneckonců - převodníky lze (někdy) řadit za sebe, takže můžete třebas vzít starou klávesnici z počítače třídy XT, přes první adaptér ji proměnit na PS2 a přes další na USB. A - kdo ví - třeba přes další změnit z USB 1.1 na 3.0, takže všechno je v pohodě. Ale kdo by, koneckonců, připojoval tak pradávnou klávesnici k novému stroji? Důvody můžou být různé, někdy třeba jenom pocitové - mám daleko radši prahorní kontaktní klávesnice IBM, připomínající spíše psací stroj, než moderní jakobynotebookové klaviatury s extra nízkým zdvihem. To je, z hlediska vyššího principu informatického, celkem banalita.

Sériový port na věčné časy

Horší to je ale u techniků, kteří potřebují obsluhovat staré stroje, často vybavené sériovým rozhraním RS 232. Toto rozhraní je velice jednoduché, nevyžaduje komplikované řízení jako USB a proto se používá i dnes. Ztraceno v digitálním přechoduŘada starších strojů ale vyžadovala v RS 232 i zapojený 12V pin, který byl na všech starých počítačích i noteboocích, ale zhusta ho nenajdeme už na novějších "adaptérových" kartách a nebo USB-to-serial konvertorech. To už představuje větší problém - a proto existuje zajímavý trh se starými repasovanými počítači - ne pro chudé rodiny či rozvojové země, ale pro techniky, vyžadující určitý speciální hardware. Králičí díra u tohoto trhu vede neobyčejně hluboko - repasují se a znovuprodávají i tak hrozné vykopávky, jako programovatelné technologické kalkulačky Hewlett-Packard ze sedmdesátých let. Tyto systémy využívaly rozhraní HP-IB, které se dodnes používá u mnoha průmyslových a měřících zařízení - viděl jsem například trhače drátů, které automaticky měří parametry vyráběného drátu. Upgradovat počítač, na kterém provozujete Excel, na nový operační systém (a nový Excel) je celkem legrace, ale vyměnit půlku továrních zařízení jenom proto, že nyní můžeme dělat ještě více než předtím? Ne, to není řešení - a často se ani nevyplatí znovu vyvíjet speciální software. I kdyby nakrásně byl design perfektní a šlo o to "jen" přepsat software na novou platformu, stále je zde riziko chyb, které je třeba pracně a za draho lovit. Lidem může být víceméně jedno, jestli přehrávač multimédií v novém a krásnějším OS zpočátku padá, ale takový software pro řízení letadel a nebo raket - tak s tím byste rozhodně spadnout nechtěli. Nemůžeme se tak divit například NASA, že shání z různých zdrojů procesory Motorola 68000 a nebo Intel 8086 - je jednodušší udržovat staré, ale funkční systémy v chodu výměnou hardware, než vyvíjet znovu software. A je to, pochopitelně, i mnohem bezpečnější.
Starosti běžných uživatelů jsou přízemnější - obvykle nepotřebují udržet v letuschopném stavu raketoplán, "jenom" by si kupříkladu přáli mít i po letech k dispozici data a nebo knihovny dokumentů.

Zálohujete taky na koleně?

Ztraceno v digitálním přechoduNejmenší firmičky fungují často tak, že si prostě ukládají data na disk (v nejhorším případě na notebook) a spokojeně je používají do doby, než disk zkolabuje a nebo je notebook ukraden. Teprve potom pak propadají pořádné panice a najímají speciální firmy, aby za těžké love vyrýžovaly z vybouraných disků data a vypisují odměny za nalezení ztracených notebooků.
Inteligentnější firmy a jedinci si naplánují nějakou zálohovací strategii, která v nejjednodušším případě zahrnuje uložení dat na jiný disk, vypálení na CD/DVD/BR a nebo upload na nějaké webové úložiště. A nebo vytištění důležitých dokumentů na papír, což je docela rozumný způsob zálohování - zvláště jak zjistili ti, kteří vyhořeli. V klasické žáruvzdorné skříni totiž papír přežije desítky minut za vysokých teplot. Navíc, i když zhnědne a nebo zčerná, obvykle jde alespoň částečně přečíst, zatímco plastová média se už dávno roztekla. Pro zálohování drobných objemů dat na řádově roky až desítky let to asi postačí - ale co když chcete víc?
Opravdu velké firmy a knihovny si stanovují zálohovací a archivační strategii, která bere v úvahu stárnutí médií a plánované upgrady v technologiích - stanoví si kalendář, kdy upgradují páskové mechaniky za novější model, kdy bude třeba migrovat. Pečlivě se volí typ zálohovacích médií, přičemž poměr cena / kapacita nebývá rozhodující. A samozřejmě, počítá se i s možností selhání záloh a tak se stanovuje kolik kusů se udělá, kam se umístí a podobně.
Tohle ale "normální lidé" nedělají a často prodají starý počítač i se svými daty (je úžasné, na co je možné u bazarových kusů narazit - a to se ani nemusíte snažit data všelijak obnovovat).Ztraceno v digitálním přechodu A nebo uloží zálohy ve formě disket a nebo CD-R na půdu, aniž by se zajímali o to, co na tom vlastně je, zda to jde přečíst a nebo zda ještě mají nějakou mechaniku, na které to půjde přečíst. První chybou je obvykle už to, že se často nenamáhají rozumně popsat, co je kde uloženo a jaký to má význam. Ukládat obsah disku bez ladu a skladu na CD (případně je kreativně ještě zkomprimovat) a nakonec označit disk popisem "ZÁLOHA - KAREL" je opravdovým receptem na katastrofu. Podstatně rozumnější strategií je kupovat si postupně větší a větší média (ideálně disky) a řekněme každé dva roky přemigrovat na nové médium. Možná v tom je chaos, ale je to vyhledávatelný chaos a dobře se migruje. Prostě jednou za dva roky necháte počítač data překopírovat víceméně autonomně a za pár hodin až desítek hodin je hotovo. "Přepalování" z CD na větší média je podstatně komplikovanější a časově neobyčejně náročný proces. Opravdu to nedoporučuji zkoušet, je to zkrátka hrozné a vyplatí se to absolvovat jenom u zcela kritických a životně nutných dat, jako jsou rodinné fotografie, smlouvy a podklady pro podnikání a podobné propriety, jejichž zkáza by vedla k rodinné či finanční tragédii.

Bernoulli, Zip, Jaz - pamatuje si je někdo?

Při ukládání dat je třeba dávat si pozor na typ zálohovacího média - u nestandardních zařízení se může stát, že po čase zjistíte, že nemáte data jak přečíst. Je velice snadné zapomenout kufr disket 5,25" a nebo zásuvku plnou Bernoulliho disků a nebo ZIPek -Ztraceno v digitálním přechodu po určitou dobu ještě čtečku a nebo nějakou "kompatibilní" čtečku, která média "alespoň přečte" najdete, ale pokud si nedáte pozor, budete nepříjemně překvapeni. U mimomainstreamových zařízení budete překvapeni, jak rychle vás to může postihnout, například mechaniky pro REV dnes ještě koupíte, ale taková mechanika ZIP, to je celkem unikát. A to, podotýkám, nás od prvních ZIPek nedělí nijak hrozná časová vzdálenost a najdete-li harddisk z téže doby, téměř jistě ho přečtete. Je vážně fajn, že nám slibují životnost 30 let, ale mám opravdu velké pochybnosti, zda za těch 30 let seženete čtečku - a i kdyby, že najdete stroj, který bude mít rozhraní pro její připojení a software, který čtení zvládne.
Dnes se můžeme těšit (díky vyhynutí alternativních platforem) z poměrně velké dávky kompatibility mezi zařízeními, což ale v minulosti rozhodně nebylo samozřejmé. Například u 8" disket existovala řada variant, které vypadaly (třeba až na několik drobných výřezů) na první pohled stejně - ale nebyly, takže pro mechaniky HP jste potřebovali diskety HP a jiné v tom nefungovaly. Ale ani to, že výrobce použil standardní médium, neznamenalo, že šlo přečíst (jakkoliv!) na jiné platformě. Někdy se používaly nestandardní formáty s jiným počtem tracků, ale občas šla králičí nora hlouběji - mechaniky osmibitových Atari měly rotaci 288 RPM, zatímco na PC bylo standardem 300 RPM. Zkuste si přečíst něco takového! Pokud někde vyhrabete balík disket pro osmibitová Atari (a vzpomenete si, že je na nich něco opravdu důležitého), čeká vás gigantické dobrodružství. V takové chvíli nešťastník zalituje, proč si ty věci raději nevytiskl. Papír je papír, přátelé, a naskenovat to a nebo znovu opsat je mnohem méně náročné, než páčit data z médií v digitální formě.

S kazeťákem na věčné časy!

A pokud jste si data uložili na dnes již tak exotické zařízení, jako jsou magnetofonové pásky, je to ještě horší. Pomoc se nabízí většinou u moderních emulátorů, které umožňují připojit magnetofon do zvukovky, nahrát a zanalyzovat to "příšerné pískání" a rekonstruovat z něj data. Problém je často horší o to, že na pásce jsou dropouty, které jenom některé emulátory dokážou zpracovat rozumným způsobem. Ztraceno v digitálním přechoduNaštěstí není obvykle nutné migrovat hry a programy - to už udělali dobrovolníci, nicméně pokud jde o vaše data a nebo programy - nu, hodně štěstí. A to už vůbec nemluvím o tak ujetých médiích jako Microdrive a nebo 2,5" disky. Co tam skončilo, ztraceno jest patrně naprosto navždy!
I v případě, že se vám podařilo přesypat data tak řečeno fyzicky, stále ještě nemusí být vyhráno. Existuje mnoho a mnoho datových formátů - a často není snadné najít ten správný konvertor. Opět: Čím jste používali standardnější software, tím větší je šance, že dokument naimportujete přímo a nebo na něj najdete správný konvertor. Čím blíže mají původní data blíže ASCII textu, tím je problém jednodušší - buď jdou snadno načíst a nebo se pro ně dá poměrně snadno udělat konvertor. Běda, jak jde o data strukturovaná, binární a nebo, nedej Bože, ještě nějak komprimovaná. V takovém případě se (přes relativní jednoduchost starších systémů) stává z importu dat veliké dobrodružství s nejasným výsledkem.
Problémy se s časem jenom zvětšují. Pokud byla platforma a software, na které jste kdysi pracovali, populární, patrně pro ni najdete emulátor a nebo konvertor. Ovšem i dotyčný emulátor či konvertor se sám stává obětí evoluce a zastará tak, že sám nedokáže fungovat. Můžeme tak například najít emulátor osmibitového počítače pod DOSem, který ale nepoběží na Vistách, protože ty už DOSové aplikace v grafickém režimu nepodporují. Můžete použít emulátor DOSu (třeba DOSbox), ale emulátory samy o sobě nepatří obvykle mezi nejkorektnější aplikace a často používají různé triky, které emulaci jich samotných značně ztěžují. Přesto se můžete pokusit o docela krazy věci, jako je emulace Commodore 64 v emulátoru v Atari ST v emulátoru Amigy v emulátoru DOSu pod Vistami. A možná to bude fungovat - ale co přijde potom? Ztraceno v digitálním přechoduJe to stejně šílené, jako za sebe řetězit jednotlivé adaptéry. To, zda někdo bude v budoucnosti psát emulátory pro nové a nové operační systémy, je rovněž nejisté. Můžeme jenom zhruba odhadovat, že přechod na novou platformu se odehraje každých nanejvýš 10 let. Nechat si "roky" uložená data a pak se je pokoušet přečíst, je značně zoufalé.
Je nějaké řešení? Automaticky těžko. Můžeme pevně věřit v to, že zcela zásadní a nejrozšířenější formáty, jako je JPEG nebo Unicode, se udrží dlouho - ostatně ani ASCII dodnes není problém, na rozdíl od "upravených" verzí, jako je několikero češtin postavených nad ASCII pro DOS. Patrně nejlepší je pečlivě si třídit věci důležité a nedůležité - a po nanejvýše deseti letech pak důležité dokumenty přesavovat do nejrozšířenějšího formátu své doby. Čím déle čekáte a necháváte data "uležet", tím horšího překvapení se dočkáte. Tragédie bývá často o to větší, že chcete zachránit jenom malý počet souborů, který se povaluje kdesi v obrovském salátu starých médií, z nichž polovina nejde vůbec přečíst. Internet jako úložiště není o nic bezpečnější - pokud data systematicky někdo nespravuje, je docela velká šance, že úložiště časem zmizí. Sdílené informace a programy, které zrcadlí mnoho webů a vyhledávače je dovolí vždy najít, jsou jedna věc. Jediná kopie privátních dat ale může zmizet jako pára nad hrncem. Jako alternativní úložiště k fyzickému médiu je to bezpochyby dobré, ale obelisk, na který vysekáte zprávu pro budoucnost, to rozhodně není.

Co s programy z doby kamené?

Je pozoruhodné, jak mainstream k historickým datům vůbec nepřihlíží, jako by snad minulost vůbec neexistovala. Ohromující pohrdání minulostí předvedl Microsoft ve formě Windows Vista - očekávali bychom, že součástí Windows bude nějaký emulátor pro starší aplikace, ale všichni se tváří, že problémy musí být vyřešeny tak, že se svět přizpůsobí Vistám a ne naopak. Ztraceno v digitálním přechoduA ten, kdo používá a nebo chce pracovat s nějakým legacy formátem dat je dinosaurus, kup si nový Office! Dle mého mínění je zcela na místě definovat vždy, čas od času, emulační standard nezávislý na konkrétním hardware či OS, který by dovoloval emulovat celou generaci starších systémů - něco jako MAME. MAME je zaměřen na arkádové stroje - ale copak si moderní kancelářské stroje nezaslouží stejnou úroveň podpory? Nikoho nezajímá, že je po dvaceti letech třeba migrovat archiv dokumentů do nového prostředí? U takové aplikace by bylo důležité nejen aby byla schopna spustit starší software, ale hlavně aby podporovala snadný a automatizovatelný export do nových formátů. Zatím - zdá se - je polotransparentnost oken pro tvůrce OS důležitější, než problémy s migrací starého software a dokumentů. Potřebujete-li migrovat data, často se prostě neobejdete bez freeware a nebo shareware nezávislých tvůrců a nebo pomoci specializovaných firem. A to je, podle mého názoru, opravdu velká chyba. Dnes jsou rozhodujícím prvkem IT data, ne aplikace ani OS - a s rostoucím objemem dat, která stále vznikají, budou stále důležitější.
Nicméně - větší část úkolu, spočívajícího v tom, aby se cenné knihovny dat nezměnily v zaprášenou hromadu odpadu, je zatím jen a jednom na uživatelích. Zálohování je složitější věc, než to vypadá - a strategie migrace dat, která vám dovolí bezpečně pracovat i po mnoha letech se svými dokumenty, je ještě náročnější.


Tagy: Digitalni  standardy  stare  pocitace  
 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
20.9.2008 12:20:55   82.100.23.xxx 333
>> Podstatně rozumnější strategií
>> je kupovat si postupně větší
>> a větší média (ideálně disky)
>> a řekněme každé dva roky
>> přemigrovat na nové médium.
>> Možná v tom je chaos, ale je to
>> vyhledávatelný chaos a dobře se migruje.

Přesně. CD jsou malá a vypálená DVD nic nevydrží. Firmy zálohují na pásky, což je asi nejbezpečnější způsob - ale i ty se musejí po čase kontrolovat. Doma je opravdu nejlepší udržovat pole disků a postupně jej updatovat. Záloha to sice není, ale na flash disk se nejdůležitější dokumenty vlezou a v trezoru pár let vydrží (ale taky ne moc dlouho).
20.9.2008 19:47:53   84.42.160.xxx 155
DVD+-R nic nevydrží, to je pravda, ale DVD-RAM vydrží skutečně hodně a dá se sehnat i mechanika na DVD-RAM v cartridge a ty pak představují solidní jistotu.
20.9.2008 12:56:34   147.33.1.xxx 194
By mě zajímalo kdo vymyslel tuto anketu. Kdo má vědět jestli ta hodnota znamená horní mez intervalu? Nebo když mám 420 GB nesmím hlasovat? Doufám, že z toho nebudete dělat nějakou statistiku:-D
20.9.2008 13:07:51   81.201.54.xxx 217
Pokud jde o rodinné foto - nechat si to v různých akcích typu : tento týden digi. foto za 1,90kč formát 10×15 vytisknout. Měl jsem fotky na HDD, vypálený na DVD-RAM za 150kč, uložený v šuplíku a na DVD+R v polici. Když mi odešel disk, spokojeně jsem šáhnul do police, DVDčko z neznámých příčin bezmála po půl roku od vypálení nefungovalo (Verbatim). Šáhnul jsem tedy po RAMce, o které se říká jak je dokonalá na zálohy - nenačetla. Mechanika pořád chroupala a nic. Naprosto zoufalý ze ztráty přibližně 2000 vybraných, vytříděných, pojmenovaných fotek jsem našel firmu co mi zachránila přibližně 99% fotek z tý DVD-RAM za 1200kč - Bohudík. Prý byl poškozen zaváděcí sektor disku (to se prý stává). Takže alespon ty nejcenější fotky nechat vytisknout. Ostatní mít na HDD,DVD,flash... S dokumentama to samý. Když se poškrábe nebo prostě přestane jít SW, film, hra, tak Vám to v obchodě i po letech jsou schopni vyměnit nebo si to přinejhorším upirátíte (když už to bylo jednou koupeno, tak o co jde).
20.9.2008 20:00:09   84.42.160.xxx 1314
Jo takto to dopadá, když se kupují nejlevnější věci, v tvém případě HDD a DVD mechanika.
Pro sichr jsem také šáhnul do šuplíku a namátkově zkontroloval více jak 3 roky staré DVD-RAM a všechno OK.
20.9.2008 21:34:54   81.201.54.xxx 146
HDD Seagate, mechanika LG, média Verbatim. Disk chlazen v boxu na 35-40°C. Mechanika jedna z nejprodávanějších, má ji skoro každej koho znám a všem pálí jak hodinky.
Než začneš dělat závěry, zeptej se co jsem měl za HW...
Nikdy nekupuji podle nejnižší ceny.
21.9.2008 11:41:44   84.42.249.xxx 2111
Je zvláštní, že ani jeden z mnou vypálených DVD či CD disků se po čase nijak nepokazil. A tím myslím i média vypálené více jak před 5-10ti lety (CD jsem začal vypalovat již sakra dávno). Navíc nemám ani jedno originál DVD či CD, které by mi časem odešlo. Čím to bude? Vypalováním poloviční rychlostí, než je možnost média? Kvalitní média? Kvalitní DVD a CD mechaniky? Nechovám se k diskům jako prasátko a mám je uloženy na pro ně optimálních místech (bez prachu, vlhkosti, slunečního záření, nešahám na ně upatlanýma prackama, nepokládám je nikam spodní stranou,...)? Já si totiž nějak nedovedu představit situaci, že se na DVD či CD vypálené vrstvě, která je kryta plastovou vrstvou, z ničeho nic změní data, aniž by došlo na dané médium k nějakému působení vnějších vlivů. To se jako za půl roku dokáže vypálená vrstva rozložit, roztéct, rozpadnout, ...? Kryta plastem? Sama od sebe?
21.9.2008 16:08:08   81.201.54.xxx 222
Ano, to opravdu zvláštní je. Já také vypaluju maximálně poloviční rychlostí, než je maximum média. Namátkou jsem zkusil přibližně 6 let staré CD - rychlost 8×, Verbatim metal AZO, vypalováno na mechanice Teac 4×, od vypálení uloženo do temna, ani škrábnutí, ani otisk prstu a prostě nefunguje.
22.9.2008 10:01:25   84.42.249.xxx 1310
No kdyby to tak opravdu bylo a data samovolně mizela z CD či DVD bez vnějších vlivů klidně již po půl roce, byl by obchod s médii (hudba, filmy, hry, ...) ten nejprodělečnější na světě, nemyslíte? Když máte na originál DVD či CD záruku 2 roky, nikomu by to nevydrželo, vlastně sem tam už i na pultě v obchodech by tyto nosiče byly bezcenné. To bych klidně vykupoval celé obchody s hudbou a filmy s tím, že mi to stejně v záruční době nevydrží a já po přehrání filmů co chci vidět a oposlouchání hudby, která mne zrovna v daný čas baví, dostanu své peníze v reklamaci zpět a nedám na to ani korunu. Že by chyba přeci jen byla někde jinde? Nebo originál nosič je něčím vyjímečný a zcela odlišný od toho -/+R, co se dá prázdný koupit? A když budu trošku vážný, zkuste Váš poškozený nosiš donést někomu jinému. Je docela možné, že máte akorát zaprasenou prachem mechaniku, či se Vám časem posunul laser. Jinak bude Vážně chyba v řetězci událostí, kterou od nákupu prázdného média do zjištění poškozených dat děláte Vy a máte na ni zásluhu. Objevil jsem totiž doma vypálená CD s hudbou (sety z houseparty) či nějakými hrami (v té době volně šiřitelnými Lemmings atd) přes deset let stará a světe div se, pořád fungují skvěle...
22.9.2008 12:54:56   88.102.25.xxx 155
Mezi lisovanými (originál) a zapisovatelnými médii (CD-R, DVD-R) je podstatný technologický rozdíl. V -R médiích nejrychleji stárne právě záznamová vrstva (barvivo) která v orig vůbec není, tam se data přímo lisují matricí. A selhat pak může (pokud si ho sám nepoškrábeš) jedině odrazná vrstva a ta bych řekl vydrží dlouho. Nenapadlo Tě úproč jsou orig. stříbrné a -R ne?
22.9.2008 16:25:47   84.42.249.xxx 134
Jasný, domotal jsem to, omlouvám se...
22.9.2008 06:12:12   88.102.25.xxx 135
Člověče, vy máte buď extrémní smůlu, nebo já extrémní štěstí. CD Verbatim které mám vypálené před cca 12ti lety mi stále fungují. Možná mi před lety nějaké CD, nebo DVD odešlo, ale v posledních letech si na žádný případ nevzpomínám a NIKDY jsem ještě nepřišel o důležitá data. Fotky vypáluji na dvě DVD různých typů a po příchodu nové generace médií přepálím, CD na DVD, DVD na BR(v budoucnu) atd. + je mám stále na dvou HDD...
22.9.2008 09:49:50   193.84.46.xxx 146
ANo já mám taky bezzvadně fungzující CD média stará 13 let, ale DVD odcházejí a opravdu na médiích jsem nešetřil. Prostě jsem vypálil, zkontroloval, i použil, po půl roce nečitelné, médium jakoby shnilo., proti světlu se objevili "díry".
22.9.2008 15:08:14   89.233.175.xxx 174
Zdravim, co se tyce toho, ze LG jsou nejprodavanejsi mechaniky, to je sice pravda, ma je opravdu kde kdo, ale to jeste neznamena, ze maji kvalitni zaznam, zkuste si otestovat kvalitu zaznamu nebo si prectete treba nejakou opravdu dukladnou recenzi na nejakem serveru co se zameruje na cd/dvd mechaniky a uvidite. Krom toho, kazde mechanice "chutnaji" jina media a podle toho pak vypada kvalita zapisu... Osobne bych do LG nesel ani za nic, podle me to dobre mechaniky nejsou...
20.9.2008 13:08:43   193.179.105.xxx 133
Je to orientacni, ale radsi jsem to upravil aby to bylo naprosto a jasne srozumitelne...
20.9.2008 13:10:52   147.33.1.xxx 134
Děkuji:-)
20.9.2008 13:16:40   89.103.131.xxx 146
Aby se uchovala data na flashdisku, musí mít jednotlivé buňky nějaký elektrický náboj, ne? A jak dlouho vydrží Flashka nést data od posledního napojení na USB?

Nebo je nosičem dat něco jiného, než náboj?
20.9.2008 13:18:48   89.103.131.xxx 125
Jak znám diskuze na netu, tak rovnou dodávám, že tím Flash paměti nechci hanět ani vychvalovat. Ani spouštět flame. Jde jen o osobní zájem a lenost hledat tuto informaci na netu.
20.9.2008 16:24:46   194.228.207.xxx 135
Pro flash (usbdisky) se uvádí udržení dat asi tak 8-10 let. Ale otázak je, do ajké míry tomu může člověk věřit... Třeba dřív odejde řadič, že jo... Na DVD žádný řadič není, takže vypálit 2x na DVD je podle mě spolehlivější.
20.9.2008 17:01:53   89.103.131.xxx 144
Proč by se měl podělat polovodičový řadič? To by podle mě musel udělat výrobce schválně. Flashky snad kurvítka neobsahují, u nich se snad počítá, že ji ztratíš nebo ti nebude stačit kapacita.
Jestli si Flashdisk udrží náboj 8 let nevím... to je dost dlouho, pochybuju, že to někdo zkoušel, když se flashdisky začli vyrábět v roce 2000.
20.9.2008 20:10:49   84.42.160.xxx 133
Výrobci to nedělají schválně, ale jsou pod tlakem zákazníků, kteří chtějí maximální kapacitu a výkon za co nejnižší cenu. Například dělají se paměti FLASH pro průmysl, kde na prvním místě je živostnost a pak to stojí klidně 1000x tolik, než to co se dává do Flash disků.
21.9.2008 10:42:12   89.111.103.xxx 154
Při dnešních cenách vychází cena za GB u HDD oproti DVD ani ne na dvounásobek. A Zálohovací programy umí data zkomprimovat až o 60%! Mít dva fyzické disky a zálohovat data z jednoho na druhý je oproti záloze na DVD jednodušší, rychlejší, mnohem spolehlivější a skoro stejně nákladné. Osobně mám zálohovací disk externí a pokud nezálohuji, tak je odpojený od počítače, aby se s ním nemohlo nic stát.
20.9.2008 20:04:33   84.42.160.xxx 153
Flash disk je přímo odsouzen k nespolehlivosti. Jednak samotné paměťové buňky nebývají nic moc, protože lidi chtějí velkou kapacitu a nízkou cenu, ale sektor se pokaždé zapišuje někam jinam a to rozložení sektorů se pamatuje v řadiči pro změnu v EEPROM. Že se něco nutně musí pokazit je jenom otázkou času.
Flash disk je prostě nutno brát jako náhradu diskety, nikoliv jako zálohovací médium.
23.9.2008 20:39:31   216.148.212.xxx 123
Naboj uchovavajici informaci ve flash pameti se pripojenim na napajeni neobnovuje, musel bys precist a znovu zapsat.
20.9.2008 13:39:01   83.240.108.xxx 177
Nejspolehlivější způsob zachování dat ze starých strojů je zachovat stroje samotné, pokud se do nich dá vrazit RJ45 konektor. LAN je podle mě něco, co tu bude ještě hodně dlouho (glan už teď překonává rychlost disků a to intel přišel i s 10gbps), takže přechod na optiku bude jen těžko a i tak by se těžko od metalického vedení úplně upustilo. A protokoly jako FTP jsou taky téměř nesmrtelné, takže to je (po papíru a častých přechodech zálohovacích médií) poměrně dobrý způsob.
20.9.2008 14:17:16   89.103.131.xxx 145
To má zásadní problém ve smrtelnosti strojů (a od nástupu kurvítek pro nemilionáře problém neřešitelný). A i tohle je přece v článku rozebráno, že jedna kopie nejspíš na netu nepřežije 20 let nikde...
Podle mě by bylo ideální kdyby se firmy a po nich i domácnosti naučili platit si profesionály ošetřované (a zálohované) virtuální disky. Ale nic to nemění na faktu, že by si člověk musel hlídat konvertování souborů do použitelných formátů.
20.9.2008 17:47:01   78.102.126.xxx 226
Njn, jenže jak udržet stroj při životě v dnešní záplavě levných nekvalitních komponent? Dneska máš problém udržet počítač bez HW poruchy i jeden rok klidně, natož aby někdo zaručil 4 roky výdrže.
Po dvou letech skončení záruky navíš zjistíš, že zase vymysleli novou patici na procesor, ramku a grafiku.
Výrobci jsou na hlavu. Jediný co vidí jsou peníze.
20.9.2008 18:02:50   89.103.131.xxx 137
A proč jsou na hlavu? Co jiného by měli vidět, než peníze?
20.9.2008 13:57:32   89.173.75.xxx 166
zaujimavy clanok, ale skor do blogu ako na titulku ;)
20.9.2008 14:00:12   212.96.168.xxx 148
jedině disky v RAID5
20.9.2008 18:15:26   86.49.88.xxx 154
jakejkoliv RAID neni backup! co budes delat, az ti odejde backplane a vezme sebou i disky?
20.9.2008 19:16:36   81.201.54.xxx 146
Ideální je mít HDD se zálohovanými daty odpojen od napájení ! Tak aby ho nemohl zničit zkrat nebo přepětí porouchaného zdroje. Jednou za čas ho chce ale zapnout, aby nezatuhly ložiska.
20.9.2008 20:07:39   84.42.160.xxx 124
RAID není ochrana dat proti virům nebo proti nechtěnému smazání, ale gratuluji k výběru.
Prostě zálohování nejde nijak ošulit ...
20.9.2008 17:57:24   83.240.54.xxx 166
"skladování software" a udržování kompatibility - ideální je dle mého názoru virtualizace. Pomocí vmware converteru udělám P2V a pak mám celé PC/server virtuální, jen soubor,který můžu dál zálohovat v případě potřeby, a rozjet bez problémů i na x dalších generacích HW.

Co se týče samotných dat - dříve to byly páskovky, kdy byly drahé HDD a měly nízkou kapacitu. Dneska je to šul nul, jestli páska nebo raidové pole s redundancí.
Pro disky hovoří rychlý přístup, pásky mají pořád ještě dost velkou kapacitu (LTO4 800GB nativně, 1,6 GB komprimovaně)
20.9.2008 20:11:52   92.62.224.xxx 144
dekuji panu Rybkovi za hezky clanek a zajimavou uvahu
21.9.2008 08:56:31   78.102.213.xxx 163
Teda přiznám se, to je fakt depresivní

Na trhu prostě chybí trvanlivé a cenově dostupné (včetně mechaniky) médium pro archivaci dat.

Tak mě tak napadá - z hudebnin jsou dodnes ve fuknčním stavu i při velkém stáří gramofonové desky. Kdysi existovaly gramofony, které byly schopné i nahrávat (prostě se do nich dala "prázdná" deska záznam se do ní "vyřezal"). Co to zkusit tímto směrem

A nebo různé 2 D čárové kódy vytištěné na papír? I když tam asi nebude nic moc kapacita, co?
21.9.2008 09:36:24   62.240.180.xxx 146
SÚKL - tj. státní ústav pro kontrolu léčiv vyžaduje data na zlatých CD médiíích. Člověk by řekl státní instituce..., ale mají pravdu. Při schvalovacích i jiných řízeních pak mají na desítky let doklad se všemi daty, která se prostě neztratí.

Takže pokud si vážíte svých dat, pak je řešením zlaté médium, nejlépe od TY (Taiyo Yuden) - cena za 1 CD kolem 40-50Kč, což je relativně hodně, ale pokud nebudete na CD cpát všechy RAW velikosti 10Mega, pak je to schůdná taktika.
Jen kde pak archivovat ty hromady CD...
25.9.2008 07:58:11   62.209.192.xxx 122
myslim ze pouzivat gramofonovy desky na uchovani dat je pekna blbost, protoze pri kazdym cteni (prehravani) se snizuje kvalita zaznamu, coz asi nikdo nechce
21.9.2008 15:32:02   85.119.94.xxx 145
Kde autor přišel na to, že usb 3.0 je nekompatibilní s usb 1.1 zařízeními? Protože to je nesmysl, už jen z toho důvodu, že usb 3.0 definuje další 2 páry pro vyšší rychlost, se zachováním původních 2 párů (pro low- full- a hi-speed).
21.9.2008 16:36:17   78.102.115.xxx 135
Nové USB 3.0 zařízení půjde do starého USB 2.0/1.1 portu. Naopak však ne. Viz článek
21.9.2008 20:48:08   83.208.96.xxx 153
"Současné USB 2.0 zvládají přenosovou rychlost s maximální rychlostí 480 Mb/s, třetí verze by jí měla navýšit až na 4,7 Gb/s, přičemž „in“ konektory budou plně kompatibilní s USB 2.0 i 1.1."

podle téhle věty půjdou naopak usb 2.0/1.1 zapojit do usb 3.0 ...
21.9.2008 20:51:26   83.208.96.xxx 135
ehm ... samozřejmě jsem myslel USB 2.0/1.1 zařízení zapojit do portu USB 3.0

navíc nevidím logiku v tom, aby šlo nové zařízení provozovat na starém portu (který se ztratí s postupným obnovováním desek) ale staré zařízení (které si asi ještě chvíli někdo ponechá) na novém portu ne ... to by se potom dělaly desky, které by měly USB 3.0 a taky USB 2.0 porty? Proč, když se to dá nacpat do jednoho?
21.9.2008 21:43:03   88.100.46.xxx 144
no sakra, mam dulezite na dnes historickem formatu zip.Nevite kde by se to dalo v Praze precist diky moc.
22.9.2008 00:29:57   193.179.105.xxx 124
Mam doma nekde zahrabanou mechaniku, ale vubec netusim jestli funguje nebo ne. Kdyztak napis mail, nejak se domluvime...
22.9.2008 06:23:08   88.102.25.xxx 124
Musím souhlasit s článkem, ten pokrok mně už taky pomalu začíná štvát. Zrovna nedávno jsme v práci dostal nové PC, po počátečním nadšení, že mám Core 2 Quad a profi GPU přišlo zklamání. Nový stroj se spouští asi 2x déle než předchozí (několik minut, ještě jsem nestopval), co sakra ten výkonný stroj celou tu dobu dělá? A co je horší, nemá už LPT1, takže tam nemůžu vrazit HW klíč od mého oblíbeného Mechsoftu 98, a kvůli plombě mi tam naši IT, nechcou dát řadič LPT...
22.9.2008 06:47:45   137.153.0.xxx 1111
co vidis na win98? ved to bol brutalny brak...kazda zmena v nastaveni si vyzadovala restart..nestabilne to bolo..zatial jediny windows ktory mi zatial vydrzal doteraz a doteraz na nom fungujem je win2k.5 rokov bez padu..
22.9.2008 07:36:16   147.230.150.xxx 152
Doporučuju ti znova si přečíst ten příspěvek, Mechsoft 98 není Windows 98 ;)
22.9.2008 08:41:01   213.29.92.xxx 145
moji motorolu 68k ani NASA nedostane

Nedavno sem mel zapnuty ZX Spectrum emulator ve STEem emulatoru Atari ST na XP Proc? Chtel sem si zahrat puvodni Jet Pack, jen tak pro srandu :-D
25.9.2008 06:45:02   193.84.160.xxx 123
Ja uz dosel do faze, ze na DVD, CD nema cenu zalohovat, ja si koupim jednou za cas HDD naperu na nej fotky, filmy a pohoda. Dneska stoji 500GB western Book kolem 2000+- nevim jaka je ted cena a neni problem
25.9.2008 10:01:15   217.197.156.xxx 125
A kdyz ten disk klekne?
30.9.2008 23:25:11   94.112.2.xxx 122
musim souhlasit s tim, ze nekdy absence portu jako LPT a RS323 prinese docela velke problemy...zvlaste se to tyka lidi, kteri si chteji pomoci vlastni jednoduche aplikace na PC ovladat nejaky kus HW, ci maji starsi programator jednocipu...k novemu PC ho proste uz nepripoji a vsemozne redukce obvykle nefunguji...

co se tyka zalohy, tak v soucasne dobe se mi pro domaci pouziti nejvice zamlouva externi RAID0 diskove pole urcene jen pro zalohu a jinak odpojene...
8.8.2010 21:49:50   213.192.12.xxx 00
Sotek Sotkis napsal:

....Jestli si Flashdisk udrží náboj 8 let nevím... to je dost dlouho, pochybuju, že to někdo zkoušel, když se flashdisky začli vyrábět v roce 2000.

já to nevědomky zkusil mám doma flashdisk z roku 2001 konkrétně z ledna z kapacitou (!)(na tu dobu neuvěřitelných)128 mb(!!!)
a dodnes funguje a používám ho cca 2-3 týdně když si potřebuju v práci vytisknout něco mimochodem přenosová rychlost je 870kb/s
samozřejmě mám i 4 2gb flashky
24.1.2011 14:43:13   89.176.139.xxx 00
Kdyz se naucite zalohovat, tak si usetrite strasne moc starosti, casu a penez. Kdyz jde do tuhyho, tak na obnovu dat je dobry GetDataBack http://www.slunecnice.cz/sw/getdataback/ nebo PhotoRec. Proflakla znama Recuva neni tak dobra, aspon dle meho nazoru. A kdyz ani to nepomuze, tak specializovana firma. http://www.data-labs.cz/zachrana-obnova-dat/zachrana-dat Mne pomohli s obnovou HDD.

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

95 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 46.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.