SPAM - pošta na kterou určitě nemáte chuť
autor: Kwolek Jirka , publikováno 27.12.2004
SPAM - pošta na kterou určitě nemáte chuť
Jestliže máte e-mailovou schránku, pak jste se se Spamem určitě setkali. Stačí, že se vaše nová e-mailová adresa jen někde mihne webem (stačí ji často jen uvést například do diskuze pod článkem), roboti skenující Internet ji zanedlouho uloží do svých databází a už máte zaděláno na problémy. Vaše poštovní schránka se začne plnit nevyžádanými zprávami - objeví se anglicky psané nabídky na "od originálu nerozeznatelné" hodinky Rolex, na levné programy (Photoshop za 20 USD), psychofarmaka, Viagru nebo informace o vysoké výhře, kterou si můžete vyzvednout když... V tomto článku si tedy objasníme co to ten Spam přesně je, jak vznikl, odkud přichází a jak je možné se proti němu bránit. {mospagebreak title=Jak chutná SPAM}

Začneme jedním citátem:

"Provozovat spamming znamená zaplavovat Internet mnoha exempláři jedné a téže zprávy, ve snaze vnutit ji lidem, kteří by jinak takovouto zprávu přijmout vůbec nechtěli. Většina spamů jsou obchodně zaměřené nabídky, často jde o nabídky pochybných produktů, o podvodné nabídky postupů na rychlé zbohatnutí, či o nabídky pololegálních služeb. Odesilatele přijde rozeslání takovýchto zpráv velmi lacino - většinu nákladů totiž platí příjemci a poskytovatelé přenosových služeb, a ne odesílatel."

Podle http://spam.abuse.net

Za Spam lze tedy považovat elektronické zprávy, které někdo odesílá, aniž by je příjemce chtěl, nebo si vyžádal. Je při tom jedno, jestli je předmět takovéto zprávy myšlen upřímně (stejně jako myšlenky některých našich politiků), nebo jedná-li se o vyložený podvod (například vylákaní peněz za produkt, který ve finále nepřijde nebo nefunguje) - v obou případech dochází ke zneužití faktu, že poslat mail prakticky nic nestojí a stejné to je i s vybudováním databáze e-mailů. Pak se již těží z principu: "pošleme toho hodně, však on se někdo nachytá..."

Angličtina je bohatá na vtipné názvy a výjimkou není ani pojem "Spam". Toto jméno původně nesl (a je tomu dodnes) jeden masově vyráběný růžový druh "lančmítu" (luncheon meat), který vyrábí firma Hormel. V obecném pojetí se jedná o něco "bez valné chuti, nutriční a vzhledové hodnoty". Rozšířená teorie mluví o tom, že spouštěcím okamžikem, kdy se uchytil pojem "Spam", byla scénka "Spam-Loving Vikings" ze slavného kabaretu Monty Python´´s Flying Circus. V ní nabízí číšník manželům Bunovým (citujeme): "Máme vajíčko se slaninou, vajíčko a spam, slaninu a spam, vajíčko se slaninou, párkem a spam, párek a spam, spam, slaninu, spam, spam, vajíčko, spam, párek, spam, spam, spam a slaninu, spam, spam, rajče a spam, spam, vejce a spam, rajče a vajíčko a spam, spam, spam...

SPAM - pošta na kterou určitě nemáte chuť

Myslím, že to princip spamování, kdy k tomu co chcete někdo přidává to, o co nemáte zájem, vystihuje docela přesně...

Zneužití svobodné Internetové komunikace

Hlavní podstata dnešní internetové pošty tkví v tom, že si lidé navzájem vyměňují zprávy prakticky bez omezení - tj. bez ohledu na typ připojení, vzdálenost a hardwarové vybavení. Do celého systému se zapojují jednotliví uživatelé z vlastní iniciativy a ze svého zájmu. Odesilatel odesílá v tomto svobodném modelu zprávy cíleně - především proto, že si je příjemce vyžádal a nebo o ně jinak projevil zájem.

Odesílatelé Spamu však tuto zavedenou a fungující techniku zneužívají ke zcela jinému účelu. Zpráva je odesílána bez většího zájmu o konkrétního adresáta, často automaticky a to pouze z iniciativy jedné strany - a to i přes to, že pro příjemce je nepodstatná, obtěžuje ho nebo se ho dokonce snaží podvést.

Poznámka: jenom proto, že většina Spamu je psána anglicky, je dopad nejnebezpečnějšího druhu Spamu, takzvaného phishingu, u nás minimální. Typickým znakem phishingu je, že odesílatel se vydává za velkou a důvěryhodnou firmu (například banku nebo i... Microsoft) a pokouší se od uživatelů (často pod záminkou bezpečnostní kontroly!) vylákat čísla a PINy jejich platebních karet apod.

Historie Spamu

Názor, že Spam je jev, se kterým je třeba bojovat se začal výrazněji prosazovat v době, kdy metody bombardování uživatelů málo relevantními zprávami pronikly do diskusních skupin Usenet. Tehdy se zneužíval zejména princip hromadného rozesílání zpráv všem registrovaným uživatelům dané skupiny a spam byl jedním z důvodů, proč popularita těchto diskuzí načas výrazně poklesla (i když v diskuzích Usenet dnes, po zásadním vyčištění, najdete spoustu užitečných informací - viz zde).

Avšak až v době masivního rozšíření Internetu a zejména díky principu skenování www stránek na výskyt e-mailových adres, našel Spam tu pravou živnou půdu pro svojí činnost. Je však třeba si říct, že Spam není pouze otázkou el. pošty. Můžete se s ním setkat také na IRC, na chatech, v diskusních skupinách apod.

Znaky Spamu

Spam jde na první pohled většinou poznat podle několika charakteristických znaků jež se pokusím trochu objasnit.

neznámá adresa: z 90% vám nevyžádaná pošta přijde právě z adresy, kterou neznáte. Nejčastěji je také samotná adresa z nějakého free mailového serveru jako jsou yahoo.com nebo třeba hotmail.com. Samotná adresa má také často nesmyslné tvary jako hrfgt@hotmail.com, trkies@ayhoo.com a pokud byste se pokusili na ní odpovědět tak neuspějete, neboť jsou falešné. Rozesílatel totiž nikdy nechce být vypátrán a tudíž e-maily odesílá z hacknutých PC, a nebo ze špatně zabezpečených serverů.

předmět: Ten je u Spamu většinou zvýrazněn a už sám o sobě uvádí, že je jedná o mimořádnou akční nabídku apod. Bývá také z 90% v angličtině.

obsah: Takový Spam má v sobě také často informaci, že se o nevyžádanou poštu nejedná a že celá operace je zcela legální. Na konci takovýchto mailů je ve většině případů také uveden odkaz, jež vás má z jejich adresáře pro odesílání Spamu vyjmout. Avšak ten slouží hlavně jen jako potvrzení o tom, že je vaše schránka pořád aktivní a že právě na ní má smysl Spam posílat.

Čím Spam škodí

Především nás Spam obtěžuje. Někomu možná nevadí si jednou denně smazat dva nebo tři nevyžádané e-maily. Avšak je hodně uživatelů, které tato činnost velice otravuje a znepokojuje. Bohužel pokud bude vše pokračovat nynějším tempem, pak již se nebude jednat o dva maily denně, ale bude jich několik desítek. Pak se dá očekávat, že lidé již nebudou mít zájem využívat elektronickou poštu, neboť budou záplavou nevyžádaných zpráv znechuceni.

Rozesíláním Spamu jsou také zneužívány samotné elektronické adresy. Pokud rozesilatel získá adresu například z WWW stránek, pak nemá žádné právo ji použít za účelem rozesílání nevyžádané pošty. Adresa je vlastně využita za jiným účelem, než bylo zamýšleno při jejím otisknutí. Jediný způsob jak by mohla být elektronická adresa použita je ta, kdy se uživatel sám registruje do služby příjmu reklamy apod.

Avšak podstatnějším problémem, než že vás Spam otravuje je ten, že značně spotřebovává váš čas a tím vám zabraňuje a brzdí vás v dělání toho, co by bylo třeba. Velice podstatné a neopominutelné důsledky také plynou pro samotný Internet. Kvůli Spamu dochází ke zbytečnému zahlcování sítí, přenosových kapacit a nakonec i samotných poštovních serveru a diskových prostorů.

Pokud máte schránku zahlcenou nevyžádanou poštou, může se to také značně projevit na vyúčtování internetu - teda pokud se připojujete přes dial-up.

Kdo ho rozesílá

Spam rozesílají lidé, jež snaží udělat reklamu nějakému produktu či internetové stránce. Bohužel však nejsou natolik hloupí, aby vše prováděli ze svého PC, ale používají k tomu nejčastěji počítače, jež jsou napadeny trojským koněm jež umožňuje posílat Spam bez vědomí uživatele.

Z celkového podílu odeslaných Spamů je jich nejvíce odesláno z USA. Avšak jiné země jsou samozřejmě zastoupeny také - mezi nimi se vyjímají především Čína a Korea.

Pokud se ptáte, odkud získávají odesilatelé e-mailové adresy, tak možností je celá řada. Především je získávají z internetových stránek. Existují programy, které dokáží scanovat www stránky a adresy v nich obsažené automaticky přidávat do adresáře pro odesílání Spamu. Dalším velice zaručeným zdrojem pro získání adres jsou různé klamné soutěže apod. Nemalou roli také hrají samotné Spamy, které obsahují odkaz na odebrání z databáze - po kliknutí však nedojde k odebrání ale naopak k potvrzení toho, že vaše e-mail adresa je opravdu používána. Také jsou dostupné databáze e-mailů - někteří rozesilatelé Spamu nabízí za poplatek kompletní seznam elektronických adres, jež může čítat někdy i více než 6mil položek.

Bohužel v hodně zemích světa nejsou zákony, podle kterých by bylo možné odesilatele Spamu trestat a stíhat. U nás sice takovéto zákony jsou avšak zase vše vázne na úřednících - jako obvykle.

{mospagebreak title=Způsoby obrany}Pokud nás Spam zahlcuje každý den v počtu několika desítek zpráv a většina jich je od nějaké společnosti či stejné adresy, máme několik možností jak proti nim zakročit - zda bude tento zákrok účelný či ne už je věc jiná.

Avšak je třeba si uvědomit, že ochrana nemůže nikdy být 100%.

Prevence

Základní ochranou je samozřejmě prevence. Především je potřeba snažit se svou adresu udržet co nejvíce tajnou. Pokud je to možné tak si zřiďte schránky dvě a jednu používejte na soukromou korespondenci či pro práci a druhou například při vyplňování dotazníků, soutěží apod.

Dalším velice účinným krokem je také uvedení adresy v podobě, jež nedokáže stroj tak snadno rozpoznat. Například místo Spam@otrava.cz uvedete Spam(zavináč)otrava(tečka)cz. V takovéto podobě je již adresa z hlediska stroje nerozpoznatelná, ale každý běžný uživatel ji i přes to má k dispozici - a to je to o co jde.

Avšak toto platí pouze pro ty uživatele, jejichž adresa zatím nebyla zneužita a objevena. Pokud již Spam dostáváte a nemáte v úmyslu si zakládat schránku jinou, budete muset využít některé z dalších řešení.

Právní cestou

Prvním způsobem obrany může být odkázání se na porušení zákonu o ochraně osobních údajů. Uznatelnou stížností může být fakt, že odesilatel shromažduje elektronické adresy za podmínek jež nevyhovují zákonu o ochraně osobních údajů. Dalším může být také to, že je využívá za jiným účelem, než za jakým byly zveřejněny (například v diskusi jako možná kontaktní adresa pro další komentáře apod. ).

Další z možností je odkázání se na zákon o šíření reklamy - ten upravuje možnosti veřejného šíření reklamy a zakazuje ji v tom případě, pokud vede k výdajům adresáta a nebo jej jakýmkoliv způsobem poškozuje.

Avšak při rychlosti práce dnešních soudů a velikosti škod, jež může Spam způsobit, prakticky nemá cenu se na soud vůbec obracet. Většina úřadů by takovéto stížnosti ani nepřikládala velkou váhu. A hlavně tento postup lze použít pouze k žalobě českých odesilatelů Spamu.

Technické prostředky

Pomocí technických prostředků dokážeme rozlišovat zda mail je či není Spam pouze na nízké úrovni. Existuje mnoho programů, které příchozí maily rozpoznávají a podle zadaných kritérii je buď nechávají a nebo je mažou. Bohužel tyto programy nejsou natolik spolehlivé, aby dokázaly s určitostí říct co Spam je a co ne a tudíž se často stává, že smažou i mail, který nevyžádaný není.

Další nevýhodou tohoto řešení je to, že tyto programy zpravidla pracují až na uživatelských PC a tudíž mail stejně musí projít přes server a pak naší linku a tím spotřebovává přenosové kapacity. Nejlepším řešením by tedy bylo využívat tyto možnosti už na straně serveru.

Ovšem technické prostředky se dále dělí na dva různě pracující mechanizmy. V jednom je na základě filtru kontrolována zpráva z hlediska obsahu, adresy a předmětu - to jsou Spamové filtry (každý pracuje trochu jinak a s různou efektivností). Dalším řešením jsou programy, jež si nevhodné adresy zapisují na seznam - tzv. Blacklist a adresy, které jsou vhodné a maily z nich přijímat chceme pak do seznamu Whitelist. Avšak není výjimkou, že na PC se obě možnosti vyskytují současně. Při vhodné kombinaci obou možností lze dosáhnout poměrně slušné ochrany.

V této oblasti byl za poslední dva roky učiněn velký pokrok a nyní již existují i programy, které dokáží pomocí heuristických filtrů třídit maily i na základě obsahu. Poštu třídí na základě běžných znaků, jež se ve Spamu vyskytují. Takovéto filtry však pracují pouze s anglickým jazykem (90% Spamu je totiž v angličtině) a pokud je v e-mailu použitá jiná znaková sada či jazyk, má filtr značné problémy s jeho detekcí. Pokud tedy takovýto filtr narazí na frázi "Cheap Viagra" a najde ji v textu ještě několikrát, pak je e-mail okamžitě vyřazen avšak pokud se fráze pozmění na něco ve smyslu "Cheap Viiaaggraaa" tak toto slovo již filtr obsaženo nemá a tudíž má s detekcí značné problémy.

Zkusit se odhlásit

Mnohdy se stává, že pomůže pouze Spam odeslat na výchozí adresu (pokud ale je skutečná) a nebo kontaktovat správce poštovního serveru ze kterého Spam přišel. Jak již jsme zmiňoval, tak mnoho nevyžádané pošty má na konci odkaz, jež má sloužit k odhlášení z databáze e-mailů. Někdy se stane, že takovýto odkaz opravdu plní svou funkci a po kliknutí na něj Spam přestane chodit. Avšak většinou tyto odkazy slouží jen jako potvrzení o tom, že Spam byl doručen na adresu, kde se jim někdo zabývá a tudíž má smysl je na tuto adresu i nadále posílat.

Takže toto řešení je spíše metoda pokus - omyl. Je možné, že se vám podaří se na čas zbavit Spamu, ale je také možné, že při pokusech o odhlášení z databáze pouze zvýšíte počet nevyžádané pošty ve vaší schránce.

Jak se ochránit doma

Samozřejmě máte několik možností, které lze v případě napadení Spamem provést. Jestliže dostanete jeden Spam týdně, tak by vám mohl bohatě stačit filtr, jež bývá ve většině nových poštovních klientech přímo zabudovaný. V těchto filtrech lze zpravidla nastavit rozpoznávání podle zadaných kritérií jako jsou adresy, často se vyskytující slova apod. Vyhodnocování probíhá na základě vyplnění Blacklistu (nechtěných adres) a na detekci na základě zadání klíčových slov. Avšak správné a dostatečné nastavení tohoto filtru dá opravdu práci a nikdy není 100%. Avšak jako základní způsob obrany se dá samozřejmě použít.

Pokud je vaše schránka neustále pod palbou nevyžádané pošty, zkuste sáhnout po některém z mnoha anti-Spam programů. Na trhu je jich celá řada, ale já se zmíním především o programech SpamKiller a SpamPAL. Ovšem tím nechci říct, že by byly jedinými dostupnými a použitelnými programy. Z dalších stojí za zmínku rozhodně například Spam Eater.

{mospagebreak title=Příklady Anti-Spam programů}

SpamKiller

Tento vynikající program od společnosti McAfee (známá především výrobou antivirů) vás dokáže před Spamem ochránit velice spolehlivě. Bohužel není freeware. Stáhnout si lze pouze 30-ti denní zkušební verzi a po uplynutí této doby je nutné jej registrovat za poplatek (39,9$).

Po instalaci je potřeba nastavit některé údaje jako jsou typ připojení, druh e-mailového klienta, odchozí server, příchozí server a druh připojení. Vše lze otestovat zda je nastaveno správně.

Většina programů však pořád není na takové úrovni, aby dokázaly se 100% určitostí prohlásit, zda mail je či není Spam a tak se veškeré podezřelé zprávy nemažou, ale pouze přesouvají do složky killed-mail. Takže pokud po čase zjistíte, že mail od vašeho kolegy z práce vám nedošel, tak stačí pouze prohlédnout právě složku killed mail.

SPAM - pošta na kterou určitě nemáte chuť
Hlavní okno programu SpamKiller - složka killed-mail.

Jak již bylo zmíněno, program pracuje tak, že v každé zprávě hledá charakteristické znaky a slova jež se v nevyžádané poště zpravidla objevují. Program má zabudované filtry, které pracují v několika úrovních. Nejprve se zkontroluje odchozí adresa a porovná se se seznamem na Blacklistu (ten obsahuje několik tisíc známých Spam adres) v dalším kroku se porovnává předmět zprávy a v neposlední řadě se zkoumá samotný text e-mailu.

Pokud tedy přijde zpráva z domény adult.com je okamžitě označena za Spam. To samé se stane, pokud má zpráva v předmětu například free offer.

SPAM - pošta na kterou určitě nemáte chuť
Okno s filtrem jež rozpoznává známe adresy ze kterých Spam přichází.

Další nespornou výhodou je možnost provádět aktualizace přímo ze samotného programu. Seznam Blacklistu se totiž velice rychle rozrůstá a tak je vhodné mít jej co nejaktuálnější. Stačí pouze kliknout na tlačítko "Check for new updates" a program již celou aktualizaci provede sám.

SPAM - pošta na kterou určitě nemáte chuť
Okno aktualizace.

Při celkovém pohledu na tento program nelze říct nic jiného, než že při minimálních nárocích na nastavení poskytuje velice kvalitní a spolehlivý způsob ochrany před nevyžádanou poštou. Především velice vhodně je vyřešen systém s ukládáním Spamu do složky killed-Spam. Jedinou nevýhodou je, že program není freeware.

SpamPAL:

Dalším z řady úspěšných anti-spamových programů je SpamPal od společnosti SpamPAL. Ke stáhnutí také z českých stránek ZDE, kde se nachází i český překlad tohoto programu. Největší výhodou tohoto anti-spamu je to, že je freeware.

Instalace je velice jednoduchá a není potřeba provádět žádné složité nastavení ani nejsou vyžadovány údaje potřebné pro funkci poštovního klienta.

SPAM - pošta na kterou určitě nemáte chuť
Logo programu.

Tento program pracuje pod Windows a je kompatibilní s Microsoft Outlook, Outlook Express, Eudora apod. Bohužel ale nepracuje pod AOL, Hotmail, Yahoo, Juno, MSN a podobnými klienty.

SpamPAL sedí mezi poštovním serverem a vašim poštovním klientem a každý příchozí mail prověřuje. Když zjistí, že se jedná o Spam, tak v daném a-mailu změní záhlaví a pak již stačí v samotném poštovním klientovi nastavit, aby se zprávy s tímto záhlavím přesouvaly do vybrané složky pro Spam. Všimněte si tedy, že je to poněkud odlišný způsob označování nevyžádaných zpráv.

SPAM - pošta na kterou určitě nemáte chuť
Popis funkce SpamPAL.

Není třeba nastavovat parametry jednotlivých e-mailových účtů, jež jsou z PC využívány, neboť program automaticky monitoruje POP3 a IMAP4 připojení, takže zaznamenává jakýkoli příchozí e-mail. Tím je procedura instalace podstatně zjednodušena a zvládne ji i opravdový začátečník.

SPAM - pošta na kterou určitě nemáte chuť
Hlavní okno programu.

Pokud jste pokročilý uživatel, tak v položce nastavení máte opravdu veliké možnosti, jak si funkce programu upravit ke své libosti. Je možné nastavit monitoring i jiných portů, než jsou standardně přiřazeny pro POP a IMAP4. Můžete si vytvořit své White a Black listy a tím si sám nastavit povolené a nepovolené adresy. Z dalších možností zmíním především automatickou aktualizaci, jež zajistí nejvyšší možnou ochranu před Spamem.

SPAM - pošta na kterou určitě nemáte chuť
Hlavní okno Nastavení.

Program pracuje na základě monitoringu zpráv a porovnáváním pomocí DNSBL seznamů (http://www.mail-abuse.org/rbl/). Je to seznam počítačů, jež jsou známy tím, že odesílají Spam. Můžete si tedy nastavit, zda bude program monitorovat právě na základě těchto seznamů a nebo zda použijete seznamy vlastní. Doporučuji vám ale použít právě DNSBL jelikož je často aktualizován a mnoho providerů do něj pravidelně přidává nové položky.

Ve srovnání se Spam Killer je největší výhodou to, že program je zcela zdarma a je česky, což může hodně uživatelům pomoci. Nevýhodou je to, že neobsahuje složku Killed Mail avšak při způsobu jakým program Spam označuje by to bylo zbytečné.

Mozilla Thunderbird:

Tento program zde zmiňuji z toho důvodu, neboť je to vynikající alternativa za Outlook Express a především v sobě obsahuje poměrně kvalitní Spam filtr. Pokud z jakéhokoliv důvodu nechcete použít dodatečných programů a s Outlookem nejste spokojeni, pak bych vám tento program vřele doporučoval.

SPAM - pošta na kterou určitě nemáte chuť
Hlavní okno programu

Tento program v sobě obsahuje poměrně kvalitní filtr, jež dokáže rozpoznat většinu z nevyžádané pošty. Bohužel se ale často stává, že jako nevyžádanou označí i poštu chtěnou. Se zprávou, jež je označena jako Spam, lze provést několik úkonů - lze ji přesunout do složky "Nevyžádaná", lze ji vymazat a nebo nastavit, ať se ve složce "Nevyžádaná" po několika dnech sama smaže.

SPAM - pošta na kterou určitě nemáte chuť
Nastavení operací s nevyžádanou poštou.

Je také možné si filtry vytvářet sám a tím si nastavit třeba i třídění pošty soukromé, kterou zabudovaný filtr nerozpozná. Tím si můžeme například poštu od kolegů z práce třídit do jiné složky, než poštu od kamarádů.

Samozřejmostí je také možnost ukládat informace o Spamu do souboru - logovat. Tento program je svými schopnostmi a možnostmi spíše jeden z průměrných avšak tím, že se zároveň jedná i o velice kvalitního poštovného klienta, se dostává na jedno z vedoucích míst.

{mospagebreak title=Microsoft Smart-Screen, Závěr}

Avšak ani samotný Microsoft nezůstává v této oblasti pozadu. Jejich patentovaná technologie je implementována přímo do Outlooku od verze 2003, MSN 8 a Hotmail. Postupně byly vyvinuty i verze pro Exchange server 2003.

Celý program byl vyvíjen několik měsíců s podporou sta tisíců dobrovolníků z řad uživatelů služby Hotmail. Na základě jejich referencí a zkušeností byly definovány velice propracované filtry. Tyto filtry při použití s Exchange serverem umožňují smazat Spam ještě předtím, než je vůbec odeslán k uživateli - čili na serveru.

Jinak se prakticky ale jedná o stejný způsob fungování, jako v předešlém programu. Zpráva se vyhodnocuje na základě běžných znaků a adres. Je dobré vidět, že takto velký výrobce software nezapomíná ani na takovéto věci a snaží se je řešit.

Jak to bude dál

V dnešní době zaujímá Spam 50% z celkového podílu odeslané pošty avšak za několik měsíců se dá očekávat, že toto číslo vzroste až na 65%. Avšak tento stav by měl přetrvávat pouze chvíli, neboť při dnešním trendu nasazování anti-Spamových filtru na samotné servery a vytváření zákonů jež mohou rozesilatele Spamu postihovat, by se mel stav snižovat až na únosných 5%.

Bohužel dnešní doba směřuje k mobilním technologiím a tudíž se dá očekávat, že rozesílání reklamních zpráv již nebude pouze výsadou e-mailu, ale budou brzy přicházet i na mobilní telefony v podobě SMS zpráv. V praxi by to mohlo vypadat například tak, že po příchodu do obchodního domu vám na mobil okamžitě přijde nabídka slev či podobně - to by nemuselo být až tak nepříjemné avšak horší by byla situace, kdy při jízdě na dálnicí by vám chodily na mobil elektronické podoby billboardů. V porovnání s tím, jakou dobu trvá smazání několika e-mailů a několika SMS je to docela nepěkná představa.

Do budoucna se uvažuje s několika zásadními kroky, jež by měly napomoci v odstranění a nebo přinejmenším omezení nevyžádané pošty. Jedna z významných technologii by měla být uvedena pod názvem CSRI (Coordinated Spam Reduction Initiative). Jednalo by se o to, že původ zpráv by se dal zjistit podle Caller ID (číslo odesilatele). Server by tak pomocí těchto čísel mohl snadno určit z jaké domény e-mail přišel a tím pádem daleko přesněji určit zda je či není žádaný. Avšak než se tato technologie plně zažije a zprovozní bude to ještě nějaký čas trvat.

Závěr

Dá se očekávat, že budoucnost Spamu jíž není příliš dlouhá. Každý z nás však k tomu může svým malým dílem přispět tím, že si anti-Spamový filtr nainstaluje a bude se snažit Spam výše popsanými způsoby zlikvidovat. Doufejme tedy, že poštovní servery a ISP se budou brzy snažit ochránit své uživatele před tímto nešvarem a provedou nezbytné kroky k ochraně.

Doufám tedy, že vám tyto postupy alespoň z části pomůžou se nevyžádané pošty zbavit. Myslete ale také na to, že 100% ochrana nikdy neexistuje a tudíž buďte trpěliví a snažte se se Spamem vyrovnat a brát jej prostě jako nepříjemnou součást elektronické pošty.

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
27.12.2004 10:40:11   0.0.0.xxx 2829
Mam asi 3 emailove schranky a je pravda, ze do jedne mi chodi hodne spamu, ale pote, co jsem se asi pred rokem pokusil pres google prohledat vsechny odkazy s mym emailem a kontaktovat spravce serveru o jeho vyrazeni, tak jej rapidne ubylo...cca na 1/6 puvodni hodnoty.
Mam ale jinou zkusenost. Asi pred dvema rok se mi podarilo ziskat na jednom ceskem free emailovem webu adresu zacinajici pouhym ctyr mistnym jmenem z kalendare... To byste neverili, kolik srandy si uziji. Ano, zcela popravde na nej chodi cca 25 spamovych zprav denne, ale take hromada emailu z CR typu "Ahoj xxxx, neznam Tvoji adresu, tak to jen tak zkousim" a nebo vylozene emaily od lidi, kteri jsou si naprosto jisti, ze pisi na spravnou adresu... Je mi jich obcas lito, protoze casto je to typu "bla bla bla asi prijedeme v sobotu, odepis, jestli souhlasis" apod. Kuriozitou na zaver je neustale snazeni se na ten muj ucet dostat z vsemoznych ceskych IP adres... Zacina to od neznalych uredniku ceske spravy a ruzne zamestnance nejznamejsich ceskych podniku az pres linuxove fanousky s ruznymy fikanymi skriptiky...
27.12.2004 12:19:03   0.0.0.xxx 3026
Já jsem měl adresu lipsky(zav)post.cz a chodily mi maily pro herce Lipského a režiséra Lipského, byť jeden z nich je už X let mrtvej, ze všech koutů světa, to bylo počteníčko, to by jeden nevěřil. Adresu jsem po půl roce odhlásil. A to bylo před čtyřmi lety, bůhví kolik by toho bylo dneska!
27.12.2004 12:51:56   0.0.0.xxx 3227
Skusili ste uz niekedy MailWasher Pro? Maze spravy priamo na mailserveri. Nacitava len hlavicky. Sikovna vec. Po spravnom nastaveni takmer nezatazuje linku. Je fajn.
27.12.2004 15:24:36   0.0.0.xxx 2925
Doporucuji vynikajici freewarovy program K9 http://www.keir.net/k9.html, ktery funguje na principu statistickeho filtru, takze je odolny i proti defenzivnim praktikam spammeru (nahodna slova v e-mailech apod.).
27.12.2004 16:00:19   0.0.0.xxx 2727
mam celkem 5 emailových adres přičemž karf@seznam.cz píšu úplně všude - pct forum, oc 4um, diskuze prostě všude. týdně mam ve spamovém koši seznamu cca 700ks a +- 50ks propustí do doručených, tam se cca 40 zpráv odfiltruje přes ručně nastavené filtry (mam jich asi 75 k dnešnímu dni :-) )a zbytek stahuju outlookem. Musím ale podotknout, že na zbylě 4 adresy nepřišel jedinej nevyžádanej mail.
27.12.2004 16:04:38   0.0.0.xxx 2828
no hlavne ze jste Powered by MERAK ze?
27.12.2004 16:06:58   0.0.0.xxx 3028
seznam filtruje 150% spamu
vlastne uplne vsechny ENG maily takovej AS si muzou strcit do...
27.12.2004 17:09:20   0.0.0.xxx 3328
Hlavne si nezakladat email na www.post.cz - sou to diletanti. Od urcite doby, mozna se zavedenim placeneho spam filteru, uz nevim mi do schranky zacaly chodit spamy pro uplne cizi lidi! Chapu kdyz je to hromadne pro vic lidi vcetne mne, ale tohle ne tohle sou spamy urcene pro uzivatele postu s jinou adresou - kdyz sem to napsal adminovi, tak mi jen odpovedeli ze s tim nemuzou nic delat!!!!! Takze na postu vam budou chodit nejen maily pro vas ale i pro cizi lidi! Tomu rikam uroven. Asi jejich placeny antispam filter odfiltruje spamy mezi neplatici uzivatele, aby meli poradny duvod zaplatit si ho taky, nebo fakt nevim.
27.12.2004 18:29:16   0.0.0.xxx 3127
je to hrůza, čekam na důležitej mail, na liště to ukazuje jeden novej mail a opět to je jenom anglická stupidita, mam mail i u seznamu, tam jsem ze začátku používal blacklist, docela to pomáhalo, ale jenom ze začátku, teď chodí cca 5 mailů denně a každej z úplně jiný adresy...
27.12.2004 22:35:47   0.0.0.xxx 3028
Tak to naprosto souhlasím, protože tohle se mi stává taky. Je tam třeba 4-6 adresátu a hodně podobná jména, ale ne to moje. Jinak jsem měl jeden čas nastaveno upozorňování na předmět mailu přes sms na mobil, ale to byl nesmysl, protože třikrát za moc mi přišla sms od podobnýho magora s kravinou, co ani nečtu a rovnou mažu. Sms mi ale přicházeli i z mailů, co nejsou moje a tak to logicky nebylo jak vypnout. Nešlo to vypnout ani u toho mýho. Nakonec jsem jim napsal a zbavil se alspoň těch sms. CO neprolítne rovnou do nevyžádaný pošty mažu bez náznaku zájmu a čtení a pokaždý mě napadne že to maji marný :-)
28.12.2004 07:29:49   0.0.0.xxx 2727
Někde jsem četl, že ty spammeři dneska už zkoušej posílat spam na náhodně vygenerovaný adresy - v nějakém často se vyskytujícím formátu. Třeba jméno, jméno.příjmení, jméno_příjmení atd... Mám maila na volnym a stává se mi taky dost často, že přijde spam pro úplně cizí lidi s podobnou adresou.
28.12.2004 11:50:48   0.0.0.xxx 2927
Mozna by bylo vhodne zjistit si, jak funguje email, nez zacnes nadavat na post.cz. Email se dorucuje podle obalky, kterou nemas sanci videt, je to transportni informace, ktera slouzi jen k prenosu zpravy. Pri doruceni se zahazuje. Informace v hlavicce se pro dorucovani nepouziva! V hlavicce muze byt jakakoli adresa, na doruceni nema vliv, je to oddelena informace. Z post.cz ti odpovedeli spravne, ze s tim opravdu nic delat nemuzou. Ta zprava je adresovana tobe.
28.12.2004 13:21:13   0.0.0.xxx 2929
pohoda, ja mam uz niekolko rokov na hotmaili e-mail a s uzivatelskym menom ktore je celkom vychytene, takze ho nechcem zmazat. avsak pred cca 2 rokmi vzrastol pocet prijateho spamu az natolko, ze aj po zapnuti toho najprisnejsieho filtru stale prechadzalo vela spamu a kedze som tam neni kazdy den, tak potom ma stale cakalo aj cez 50 spamovych mailov v inboxe. takze som zapol ten najprisnejsi rezim aky existuje a ktory je 100% uspesny - pusti len to co mam vo whiteliste. ma to svoje nevyhody ale takto moj najstarsi e-mail, ktory sa nachadza snad v kazdej databaze spammerov, nemusim zrusit.
28.12.2004 13:27:15   0.0.0.xxx 2925
a este jedna skusenost. pouzivam pripojenie cez kablovku a mam podozrenie, ze spolocnost ktora prevadzakuje cez nu Internet zacala svojim uzivatelom zamerne posielat spam, pretoze ten sa mi zahadne objavil prave vtedy ked spolocnost informovala, ze planuje zaviest na ochranu uzivatelov antispamove a antivirusove opatrenia, ale je na uzivatelovi ci to prijme alebo odmietne. no a po zavedeni tychto ich opatreni maily, ktore sa naraz zahadne objavili len par tyzdnov pred zavedenim ochran, zmizli. nechal som to tak, aj ked si o tom myslim svoje.
28.12.2004 15:12:01   0.0.0.xxx 2726
Já mam taky víc adres, ale jednu mam speciálně za účelem technické podpory mýho módu. Na ty ostatní v životě spam nepřišel, ale na tuhle mi chodí zhruba 200 virů měsíčmě. Ještě, že je Seznam hned maže.
28.12.2004 15:32:08   0.0.0.xxx 3030
Ahoj, E-mailová adresa jako taková není braná jako osobní údaj, tudíž se na ní ten zákon nevztahuje (stejně tak na samotnou fyzickou adresu). Musela by být v kombinaci s nějaký jiným osobním údajem(třeba rč), což většinou v seznamech nebejvá....

Jinak thunderbird je fakt skvělej, z vlastní zkušenosti (beru tak 20spamů denně) má tak 99% účinnost.
28.12.2004 19:12:08   0.0.0.xxx 3029
nevim, ale nemuzu si stezovat - verejnou mail adresu mam nekolik let na email.cz a co neprojde jejich filtry, to prijde filtrama do nevyzadane = brutalne nastavene na vse koncici .com... ale hlavne po nastaveni auto odpovidace ve stylu antispam robot hates you mi misto nekolika spamu denne chodi prumerne
28.12.2004 19:13:49   0.0.0.xxx 3228
3-5 mailu za tyden;) + v odpovidaci upozorneni v CESTINE, ze kdyz nahodou nekdo znamej nespemujici, urcite prectu... a at se nezlobi...
28.12.2004 19:21:58   0.0.0.xxx 3026
DNSBL už není zdarma takže ani ten SpamPAL moc fungovat nebude.
28.12.2004 20:57:05   0.0.0.xxx 2828
ma podla mna perfektny spam filter, je zalozeny na neuronovej sieti, a stale sa uci, ja tu svoju ucim uz asi 2 mesiace a chybu davno nespravila. treba ju tak mesiac ucit a potom bude mozno robit chyby menej ako 1 krat za mesiac. (chodi mi odhadom 400 spamu za mesiac)
29.12.2004 00:34:54   0.0.0.xxx 3129
Napsat clanek o spamu a nezminit se o (po aktualizacich) relativne slusnemu spam filtru v Utlouku2003 je skoda .. Ja jej pouzivam v kombinaci s Spamihilator a funguje na 99.9% ..

Mam navic to 'stesti', ze je moje domena, resp. jmeno (neni open relay) zneuzivana pro zasilani spamu nejakym !@#$% a denne dostavam okolo 10k zprav z ruznych mailserveru o neexistenci zprav .. naprosto bez moznosti obrany .. Ale tohle nastesti uz tridim pres filtry u providera ..
29.12.2004 09:02:06   0.0.0.xxx 2826
... kdo ma skvele nastavene filtry, ze blokuje .com apod. Genialni myslenka :-)). V cizine ji nekteri koumaci taky pouzivaji a treba domenu .cz blokuji (.cz - to je tusim bulharsko, nebo cecensko odtamtud urcite maily nechci).
A to automaticke odpovidani na spamy, to musi taky skvele zabirat :-)). Kdyz se spam-robot dozvi, ze ho antispam-robot nenavidi, tak se zastydi a necha toho. Jenom premyslim co se stane az vam zacnou do schranky x@y.cz chodit spamy (zdanlive) odeslane z adresy x@y.cz (tak to obcas chodi me). Co z toho bude? :-)) No asi nic, protoze vetsina (?) mailserveru se podobna zacykleni snazi nejak osetrit.
30.12.2004 23:19:41   0.0.0.xxx 3029
no, já mám registrované 3 e-maily na seznamu, které moc nesděluji, ale je zajímavé, že ten nejmladší, protože obsahuje složení 2 anglických slov a @seznam.cz , tak je vystaven tvrdým útokům spamerů. A to jsem ho nikde nezadával, jen jsem ho zaregistroval a zatím nechal "volně ležet". A přitom ty ostatní schránky se spamem nemají problémy a zadávám je téměř všude:-). Takže evidentně to nebude náhoda, ale další fígl těch hajz*ů spamerů.
1.1.2005 13:14:36   0.0.0.xxx 3029
Je to šílě trapné a dost mě to se...třidit poštu jak popelka hrách a čočku.Mělo by se to řešit jako v pravěku kde patil řád a DISCIPLÍNA!!! a kdo neposlouchal ten MĚL Z PRSTŮ NÍTEK!!!

Ale hlavně by jsem byl rád kdyby jsem měl práci v Praze a nebo alespoň solidní kšeftíky a dostat šance..
foto najdete na http://dejv.webz.cz
předem díky za informaci
2.1.2005 19:45:11   0.0.0.xxx 2828
Zakazal jsem pomoci filtru na atlas.cz prijem vsech zprav ze vsech domen krome CZ, SK a nejakych vyjimek. Filtry take automaticky odpovidaji zablokovanym emailum, ze mail nebyl dorucen kvuli spam kontrole. Ma to jednu nevyhodu, ze to neni aplikovatelne pro lidi co dostavaji necekane a chtene emaily ze zahranici.
2.1.2005 23:19:20   0.0.0.xxx 3030
V době, kdy se spamy teprve rozšiřovali, mi nějaký grázl (synonymum pro spamera) poslal nabídku na italské hodinky Rolex. Poté, co mi to pslal asi ještě 2x, kliknul jsem na odkaz pro odhlášení. Na chvíli byl klid. Po půl roce opět došly e-maily se stejnou nabídkou a tak se to stále opakovalo. Jednou jsem se naštval a napsal na jejich adresu výhružný e-mail, ať toho nechají, nebo že jim smažu počítačovou síť. A najdnou mi to přestalo chodit.
Jako dobrý, leč poněkud tvrdý způsob boje proti e-grázlům považuji smazání obsahu fyzického serveru, na který příslušný e-mail odkazuje. Tím nevymažu jen www prezentaci grázlů, ale i jiných normálních sídlících na to stejném HW kusu serveru. To povede ke strachu webhostingových firem poskytovat místo pro www stránky e-grázlů, protože to pro ně bude příliš velké riziko. Grázlové si tudíž pořídí vlastní servery. Ale musí je nějak připojit. A zamezit ochotě poskytovatelů připojení mít za zákazníky e-grázly umožní pravidelné zhroucení jejich sítě. V obou stupních to holt odnesou nevinní :-(
10.1.2005 14:30:14   0.0.0.xxx 3228
Umí chytat jako podle blacklistu, tak podle obsahu. Navíc lze automaticky vyřazovat zprávy podle koncovky (cz, com apd.).
18.1.2005 22:34:00   0.0.0.xxx 3028
Ted jsem slysel o necem new. Veskera posta na vasi adresu, se presmeruje na jiny servr, tam je hodne prisne prehodnocena pres filtry. Zpravy kery neprojdou jsou odesilany zpet, s dotazem, zda se jedna o spam a zadosti o vyplneni obrazkoveho kodu (kuli robotum) a dyz je to potvrzeny, tak to toho cloveka zaradi do listu povolenejch adres.
Zni to docela dobre, skusim o tom zjistit vic a napsat.
20.2.2005 14:26:36   0.0.0.xxx 3028
Je to dobré, akurát to neponúka češtinu ako je napísané v článku. V čom je problém ???
S pozdravom Jano

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.