Linux Ubuntu 9.04 "Jaunty Jackalope"
autor: Filip Eckstein , publikováno 16.6.2009
Linux Ubuntu 9.04

Po půlroční odmlce je tu nová jarní verze Ubuntu, tentokrát pod krycím jménem "čilý zajdalen". S novým vydáním přichází samozřejmě i mnoho novinek a aktualizací, mezi nimiž bych mohl jmenovat například nový souborový systém ext4 nebo do morku kostí přetvořený oznamovací systém. V recenzi navíc naleznete stručného obrázkového průvodce instalací...


Jako každý půl rok, i tentokrát jsme se dočkali oficiálního vydání nové jární verze Ubuntu (9.04). Mimo mnoha příznivých změn se dočkala i nového krycího názvu "Jaunty jackalope" (český překlad: Čilý zajdalen).  Zajdalen? Pravděpodobně ne všichni budou toto bájné zvíře znát. Nicméně vám alespoň ušetřím těch pár minut googlování - jedná se skutečně o bájné zvíře (u nás známé také jako pivoň). Je to zkrátka zajíc skřížený s antiolpou (na hlavě má mimo charakteristického dlouhého páru uší také paroží). Vývojaři Ubuntu mají při křtění nového názvu vskutku bohatou fantazii. Nyní už ale k samotnému OS...
 

Linux Ubuntu 9.04 \

 

Vývoj distribuce Ubuntu
 

Distribuce Ubuntu vnesla do světa linuxu další veskrze revoluční novinku, díky níž přichází každá nová verze systému periodicky vždy po půl roce. Stejné je to i s číselným opakováním verzí, pro názornost zde uvedu soupis všech dosud uvedených verzí:

  • Ubuntu 4.10 "Warty Warthog" (bradavičnatý divočák)
  • Ubuntu 5.04 "Hoary Hedgehog" (ctihodný šedivý ježek)
  • Ubuntu 5.10 "Breezy Badger" (rozmarný jezevec)
  • Ubuntu 6.06 "Dapper Drake" (sličný kačer)
  • Ubuntu 6.10 "Edgy Eft" (smělý mlok)
  • Ubuntu 7.04 "Feisty Fawn" (čiperný srnec)
  • Ubuntu 7.10 "Gutsy Gibbon" (kurážný gibon)
  • Ubuntu 8.04 "Hardy Heron" (neohrožená volavka)
  • Ubuntu 8,10 "Intrepid Ibex" (nebojácný kozorožeč)
  • Ubuntu 9.04 "Jaunty Jackalope" (čilý zajdalen)

Abych nezapomněl, již nyní je známé jméno název a předpokládané vydání nové verze - bude se jednat o verzi Ubuntu 9.10 s krycím jménem Karmic Koala.

Linux Ubuntu 9.04 \

Jak sami můžete vidět, číselná pojmenování jsou až na jednu výjimku pravidelná, což jen dokazuje systematičnost celého projektu. Existují ale i verze nesoucí ve svém názvu zkratku LTS. Co to znamená? Vysvětlení je jednoduché. Verze, jež se honosí "titulem" LTS (Long Term Support) automaticky získávají - samozřejmě bezplatnou - bezpečností podporu až na pět let v případě serverových systémů a na tři roky, co se osobních počítačů týká. Ostatní verze, které již takto označeny nejsou, mají právo "jen" na 18 měsíců aktualizací (v případě osobního počítače i serveru). Poté už je systém nutné upgradovat na vyšší verzi.

Proč zrovna "Ubuntu"?

Často se mě lidé ptají, co to slovo "ubuntu" vlastně znamená. Většinou vědí jen to, že se jedná o nějaké africké slovo, které se "kdovíjakým" způsobem dostalo do světa otevřeného softwaru. Slovo samotné je přitom velice těžké definovat a tím je také velice obtížné přeložit ho jediným českým slovem. Mohli bychom ho přeložit jako "lidskost druhým", nebo také "Jsem tím, čím jsem, pro to, čím jsme všichni."

Předchozí články věnované OS Ubuntu

Na PCtuningu jsme Linuxu věnovali již řadu článků. Mnoho z nich pak bylo zaměřeno především na Ubuntu.

Zkuste Linux s Ubuntu - 1.díl - úvod a instalace
Zkuste Linux s Ubuntu - 2.díl - práce s daty a podpora HW
Zkuste Linux s Ubuntu - 3.díl - 3D akcerelace a jak na ní
Zkuste Linux s Ubuntu - 4.díl - pracujeme s Linuxem
Compiz Fusion - co by mohla Vista umět...
Compiz Fusion - instalace, ladění a vliv na výkon
VirtualBox aneb Windows Vista v Linuxu
Linux Ubuntu 8.04 "Hardy Heron" LTS
  
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
130 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 60.2Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.