Pokročilá optimalizace Windows XP - druhá část
autor: Archiv PCT , publikováno 22.6.2005
Pokročilá optimalizace Windows XP - druhá část
V první části našeho seriálu o ladění Windows jsme provedli základní nastavení služeb, ořezání Windows o nepotřebné komponenty a nakonec poněkud zvýšili bezpečnost pomocí XP-Antispy. Ovšem, k pořádnému vyladění je ještě dlouhá cesta. Dnes pokročíme o kus dále, čeká nás totiž vyladění samotných Windows pomocí výborného balíku TuneUp Utilities 2004. Výsledkem dnešního zastavení nebudou až zas o tolik rychlejší a bezpečnější Windows, ale nastavíme systém dle Vašich potřeb. Nedozvíte se příliš mnoho nového, spíše půjde o to, jak Windows nastavit tak, aby Vám maximálně vyhovovaly. {mospagebreak title=TuneUp Utilities 2004 se představují}

Upozornění: Tento článek neberte jako dogma, spíše jako souhrn doporučení, je klidně možné že mnoho jde udělat ještě lépe. Funkce jednotlivých programů se často dost překrývají, není možné použít univerzální software, který by v sobě integroval všechny zde nastíněné postupy, protože jednoduše žádný takový neexistuje (nebo alespoň o žádném nevím :)). Veškeré úpravy děláte na vlastní nebezpečí, pokud možno využívejte zálohu a pamatujte si, jaké nastavení měníte. Autor článku ani redakce PCTuningu nenesou žádnou odpovědnost za případné škody, které si neopatrnými zásahy způsobíte. Tečka! Howgh!

TUU2004 jsou trialware, máte možnost si je z domovských stránek www.tune-up.com stáhnout a používat po dobu třiceti dní, což je pro naše účely více než dostatečné. TUU2004 se po instalaci částečně integrují do systému, není to nijak zlé a dá se to dostatečně zkorigovat, samy o sobě žádné prostředky nezabírají a chovají se korektně jako jakýkoli jiný program. Zde musím upozornit na důležitý fakt, a sice potenciální problém s podobně zaměřenými programy. TUU2004 mohou kolidovat s utilitami nastavujícími vzhled oken a témata (napadá mě StyleXP nebo komplexnější věci jako Longhorn Transformation Pack), řešení vysvětlím dále v článku. Dalším potenciálním nebezpečím jsou manažery paměti, jako příklad za všechny uvedu Cacheman, který se může hádat se správou paměti z TUU2004, řešení bude opět vysvětleno dále.

Pokročilá optimalizace Windows XP - druhá část

TUU2004 obsahují RescueCenter. Jedná se o mechanismus monitorující všechny změny, které provedete, a umožňuje je případně vrátit zpět. RescueCenter jde nastavit velice dobře, hned po spuštění Integratoru (což je aplikace tvořící jakýsi "rozcestník" pro všechny ostatní utility z balíku) se nahoře objeví ikona RescueCenter, a zde kliknutím na tlačítko Options si můžete nastavit, které utility budou monitorovány. S klidným svědomím doporučuji hlídat vše, nikdy nevíte co si můžete špatným nastavením pokazit.

Pokročilá optimalizace Windows XP - druhá část

Integrator nabízí ještě UpdateWizard, pomocí kterého lze stáhnout z mateřského webu aktualizace, nicméně po dobu mého užívání TUU2004 se žádné aktualizace neobjevily, takže toto můžete ignorovat. Třetí ikona integratoru je nepojmenovaná, nabízí přístup k Helpu a nastavení TUU2004. Právě zde je možno nastavit míru integrace do systému, povolit běh manažeru paměti po celou dobu běhu Windows, povolit funkci Undelete u Vašeho koše, a i zde můžete nastavit RescueCenter.

Samotný Integrator dělí utility pro lepší orientaci do pěti skupin, umožňuje je spustit a zobrazuje krátký popisek ke každé z nich. Je možné spouštět jednotlivé utility i přímo pomocí jejich exe souboru, nebo přes zástupce, které instalátor vytvořil v nabídce Start.

Nejprve stručný přehled jednotlivých utilit:

  Customize & Analyze:

 • SystemControl: Toto je dle mého názoru nejužitečnější věc celého balíku, jedná se o skutečně mocný tweaker, pomocí něhož upravit Windows dle svých potřeb
 • StartUp Manager: Zobrazuje pěkně pohromadě vše, co se při startu Windows spouší, a pomocí přehledného klikacího rozhraní umožňuje jednotlivé položky upravovat
 • System Information: Připomíná programy Sandra nebo EVEREST, zobrazuje informace o Vašem hardwaru a Windows
 • WinStyler: Umožňuje prohlížet a měnit vzhled Windows, a to od nastavování ikon až po import kompletních témat

  Clean up & Repair:

 • DiskCleaner: Vyhledává přebytečné soubory na disku a umožňuje tak získat více místa na disku
 • RegistryCleaner: Velmi užitečná utilita, vyhledává chybné informace v registru a významně tak snižuje jeho zabordelení

  Optimize & Improve:

 • MemOptimizer: Umožňuje jednak jednorázově uvolnit paměť, jednak spustit na pozadí správce paměti, který bude operativně uvolňovat paměť a přidělovat ji aplikacím které ji zrovna potřebují
 • System Optimizer: Zkontroluje, zda nějaké Vaše nastavení příliš nezpomaluje systém, a nabízí optimalizaci. Obsahuje také jednoduchou optimalizaci jedním kliknutím

  Administer & Control:

 • Process Manager: Třetí dle mého názoru velmi užitečná věc. Zobrazuje všechny běžící procesy, dále všechny otevřené soubory, a nakonec graf vytížení systému.
 • Registry Editor: Poněkud vylepšený editor registru (regedit) z Windows
 • Uninstall Manager: Taktéž o něco vylepšená funkce Přidat nebo odebrat programy z Windows (zde spíše Odebrat programy)

  File recovery & Destruction:

 • Shredder: Umožňuje bezpečně smazat soubor z disku, aby už nemohl být obnoven
 • Undelete: Funkce schopná obnovit Vaše smazané soubory
{mospagebreak title=TuneUp SystemControl: Systém pod kontrolou}

TuneUp SystemControl

Stěžejní a na první pohled nejmocnější utilitu z balíku. Umožňuje ve Windows nastavit snad vše, na co si vzpomenete, přes jednoduché změny vzhledu až po drobná nastavení v registrech, zrychlující běh celého systému. Pojďme se proto na tento tweaker podívat podrobněji. Bohužel, na malém prostoru vymezeném tímto článkem dost dobře nejde popsat všechny funkce, které Vám jsou k dispozici. Pokusím se proto soustředit hlavně na ty nejvíce patrné. Každá položka obsahuje podrobný popis v angličtině, jež Vám bude snad dostatečným vodítkem u nastavení, která zde nepopíšu.

Animations and Effects

Pokročilá optimalizace Windows XP - druhá část

Zde máte možnost upravit si vzhled Windows, tedy jak budou vypadat menu, různé efekty při práci s okny, a vyhlazování písem. Zde záleží čistě na Vás. Pokud preferujete efekty a nevadí Vám pomalejší chod systému, nebo naopak pokud vyžadujete maximální rychlost práce, zde se jistě vyřádíte. Na pomoc Vám jsou rychlá tlačítka Best Performance a Best Appearance, která vše nastaví na maximální rychlost respektive maximální efekty.

File Types

Jedná se opět o nastavení, která se nejvíce projeví na vizuální stránce systému. Za užitečné zde považuji možnost zakázat položku Nový (New) na kontextovém menu myši, a zakázání webové služby (Web service search) při otevírání souboru neznámého typu. Lze tady také zakázat otravné "Zástupce" (Shortcut to), jež se automaticky vytváří při vytváření nového zástupce.

Folder Options

Jinak též Možnosti složky, čili známé menu přístupné i v klasickém Průzkumníku. Zmíním se o poslední kartě Advanced, kde je možno nastavit, které ikony se zobrazují na ploše, a chování adresového řádku Průzkumníku.

Input Options

Opět se jedná o známý ovládací panel Myš. Za zmínku stojí Active window tracking, tato funkce automaticky zaktivuje okno, nad kterým se nachází kurzor, takže nemusíte klikat. Můžete zde také povolit/zakázat klávesové zkratky spojené s klávesou Windows.

Start Menu

Zrychlení zobrazování nabídky Start docílíte snížením doby, po které se zobrazí jednotlivé položky nabídky, dokonce lze automatické rozbalování zakázat úplně a zobrazovat si podmenu klikáním myši. Ještě se snad zmíním o možnosti skrýt některé nepoužívané položky nabídky Start, jako například Hledat > V internetu nebo Hledat > Počítače, toto myslím je zbytečné, stejně jako nabídka Dokumenty v nabídce Start.

Taskbar

Pokročilá optimalizace Windows XP - druhá část

Drobná nastavení Hlavního panelu provádíte zde. Máte možnost nastavit si chování oken na Hlavním panelu, a několik málo nastavení Oznamovací oblasti (známé spíše jako System tray)

Network

Zde již začínáme zatápět pod kotlem. Na kartě My Network Places je několik nastavení, která mohou významně zpomalit provoz sítě. Search Network... doporučuji odškrtnout, Hide this computer naopak zaškrtnout. Enable administrative shares doporučím odškrtnout, je to další ze slabých míst systému, potenciálně přístupné komukoliv ze sítě, je proto dobré zakázat to. O co jde - kromě složek které sdílíte na síti, existují ještě administrátorské sdílené složky, které sice nevidíte, ale nasdílené jsou, ve výchozím nastavení tedy nechtěně sdílíte de facto všechno, a pokud někdo zná Vaše heslo, může se dostat ke všem Vašim datům, což zřejmě nechcete.

Na kartě Advanced můžete nastavovat službu Quality of Service (toto neměňte pokud nevíte co děláte), a nastavit Windows Messenger (pokud jste jej odinstalovali, moc toho již asi nenastavíte)

Internet time je služba synchronizující systémový čas s internetovým časem (dle nějakého timeserveru). Osobně mám zakázáno a používám k synchronizaci samostatný prográmek Neutron, nicméně tato funkce systému se Vám může zamlouvat, takže nastavte jak je libo.

Karta Internet umožní nastavit automatické zavěšení vytáčeného připojení při odhlášení, NAT pro sdílení připojení k internetu, a nastavení TCP/IP protokolu. Zde opět platí, pokud nevíte co děláte, raději nic neměňte.

Internet Explorer

Pokročilá optimalizace Windows XP - druhá část

Toto menu zpřístupňuje některá hůře přístupná nastavení Internet Exploreru, jako například titulek okna nebo aplikaci používanou k prohlížení zdrojových kódů stránek

E-mail Programs

Jedná se o nastavení poštovních programů, zde překvapivě hlavně MS Outlooku a Outlook Expressu. Výhodné je zablokovat spustitelné přílohy, na kartě Office Outlook Security dokonce můžete nastavit, které přílohy budou blokovány

Privacy

Zajímavá nabídka. I zde můžete povolit/zakázat automatické aktualizace Windows (toto snad umožňuje každý tweaker Windows), na kartě Internet Explorer zakázat spyware Alexa a také aktualizace IE. To samé platí pro Media Player, osobně mám vše zaškrtnuto, tedy zakázáno. Můžete zde také nastavit oznamování o chybách (k čemu toto, zakázat, jen to otravuje život).

User Logon

Změna stylu přihlašovací obrazovky se provádí zde. Je jen na Vás, který chcete používat, nicméně pokud na další kartě nastavíte automatické přihlášení, může Vám toto být stejně ukradené. Užitečné je také zakáznání otravné Windows Tour, která se spouští při prvním přihlášení každého účtu.

Drives

Zde opatrněji, raději doporučuji nechat vše tak jak je. Pro urychlení souboru systému NTFS můžete zrušit ukládání krátkých jmen (formát 8.3), a také příznaku posledního přístupu, toto souborový systém může znatelně urychlit, avšak v prvním případě mohou mít problémy starší DOSové programy, ve druhém defragmentátory pracující na principu data posledního přístupu k souboru. Dále zde můžete nastavit automatické spuštění (což se zřejmě bude týkat hlavně CD a DVD mechanik)

Memory And Cache

Pokud máte hodně operační paměti (za spodní hranici se považuje 512MB, spíše však je toto použitelné u systémů s 1GB a víc), můžete udržovat jádro Windows v operační paměti místo toho aby se průběžně ukládalo na disk do stránkovacího souboru. Toto nastavení může systém urychlit za cenu obsazení více paměti. Delete paging file at shutdown spíše nedoporučím, zoufale to zpomaluje vypnutí počítače.

Start And Maintenance

Pokročilá optimalizace Windows XP - druhá část

V této nabídce bych vypíchnul možnost nastavení doby, po které Windows považují proces za neodpovídající a samy ho sestřelí - toto se týký jak zabití procesu ze Správce úloh, tak ukončování procesů při vypínání systému. Další zajímavou věcí je možnost spustit Plochu a Hlavní panel v zvláštním procesu, toto sežere nějakou paměť navíc, ale pokud Vám havaruje Explorer, zřejmě jej bude stačit jen restartovat (pokud se nerestartuje sám, což se nastavuje taktéž zde) a Windows pojedou dál, v opačném případě by systém mohl být zralý na reset

System

Zde se nachází spíše to, co se jinam nevešlo. Zobrazení sériového čísla, příkazové řádky a zvláštních složek nepřekvapí, naopak možnost změnit si OEM informace od výrobce potěší hlavně hračičky.

Wizdards

SystemControl má i dva wizardy (průvodce), kteří Vám umožní opravit nejčastější problémy, aniž byste je museli hledat v podnabídkách a kartách, k ničemu jinému zde nejsou.

{mospagebreak title=Čistíme systém}

TuneUp Startup Manager

Pokročilá optimalizace Windows XP - druhá část

Jediný účel této utility je pěkně pohromadě zobrazit vše, co se spouští po startu systému, zobrazit o tom pokud možno co nejpodrobnější informace, umožnit přesun jinam, a případně zakázat. Zde myslím není třeba nějakého podrobnějšího popisu, vše je patrné ze screenshotu.

TuneUp System Information

Pokročilá optimalizace Windows XP - druhá část

Jedná se o čistě informativní utilitu, nic v ní nelze přenastavovat, její funkčnost je podobná známým prográmkům EVEREST (dříve AIDA32) nebo SiSoft Sandra. Více opět prozradí pohled na screenshot.

TuneUp WinStyler

Pokročilá optimalizace Windows XP - druhá část

Záležitost do jisté míry připomínající oblíbené StyleXP. Umožňuje jednak změnit ikony a jména jednotlivých systémových elementů jako jsou položky pracovní plochy, nabídky Start, ikony různých diskových jednotek, typů souborů a položek ovládacích panelů, jejich velikost, ale máte zde možnost pracovat i s balíky témat (themes). Pokud se ve Vašem systému zobrazují chybné ikony, máte zde možnost všechny ikony aktualizovat, nebo brutálněji promazat vyrovnávací paměť uchovávající ikony. Lidé využívající "XP" přihlašovací obrazovku si ji zde mohou jednoduše změnit. Podrobnější popis zde myslím taktéž nemá smysl.

Varování: Byla mi hlášena nekompatibilita TUU2004 s různým softwarem, v tomto místě upozorňuji na uživatele Longhorn Transformation Packu, WinFX, StyleXP a dalších, tato utilita se s nimi nemusí snášet dobře. Jelikož používám klasický styl Windows a grafické serepetičky odmítám, nemám osobní zkušenost s tímto chováním, bylo mi hlášeno rozsypání vzhledu Windows, vzhled jakoby v nouzovém režimu, začerněná okna po odinstalování TUU2004 a další. Pokud se někdo může podělit se svými zkušenostmi v diskusi pod článkem, budu rád.

Tuneup DiskCleaner

Pokročilá optimalizace Windows XP - druhá část

Poměrně užitečná věc, jak už název napovídá, čistí disk od zbytečných souborů. Toto zahrnuje záložní soubory (BAK), soubory logů (LOG), dočasné soubory (TMP), a soubory o nulové velikosti. Po proskenování disku máte možnost si vše vybrané pro vyčištění nejdříve prohlédnout (kontextové menu Show Details), ne všechny vybrané soubory musí nutně být zbytečné, a výběr doladit. Utilita přehledně ukazuje i kolik místa na disku tímto získáte.

TuneUp RegistryCleaner

Pokročilá optimalizace Windows XP - druhá část

Dle mého názoru výborný čistič registrů. Hledá a opravuje následující chyby v registrech:

 • chyby ActiveX a DCOM objektů
 • chybné cesty k aplikacím
 • chyby v popisech známých typů souborů
 • problémy s písmy
 • chybějící soubory nápovědy
 • chybné položky v historii
 • problémy se sdílenými položkami
 • chybné zástupce
 • neexistující položky instalátoru
 • problémy se zvukovými schématy
 • neexistující klíče pro nabídku Start
 • chyby v programech po spuštění

Používání čističe registrů lze rozhodně doporučit, zabordelený registr totiž významně zpomaluje náběh a chod systému. Za moji poměrně dlouhou dobu používání tohoto čističe registru se mi nestalo, že by smazal něco životně důležitého. Na druhou stranu, žádný čistič který znám není všemocný. Zároveň s TuneUp RegistryCleanerem používám i CCleaner a občas RegCleaner, a vždy se najde něco, co jeden z nich najde navíc. Toto je však již pouhý detail.

{mospagebreak title=Optimalizujeme a dolaďujeme}

TuneUp MemOptimizer

Balík TUU2004 nabízí i manažer paměti. Máte dvě možnosti. Buď jej spustíte ručně a provedete jednorázové uvolnění paměti, nebo necháte běžet na pozadí prográmek, operativně uvolňující paměť programům, které ji potřebují, a momentálně neaktivní programy přesunuje z operační paměti do swapu (virtuální paměť).

Zde opět upozornění. Tato utilita se může hádat s populárním manažerem paměti Cacheman, možná i s dalším softwarem na správu paměti.

TuneUp RegistryDefrag

Pokročilá optimalizace Windows XP - druhá část

Nejedná se o čištění registru, nýbrž o jeho fyzickou defragmentaci (registr je soubor jako každý jiný, může proto být fragmentován), a urychlit tak přístup k němu. V průběhu defragmentace se nedoporučuje mít spuštěný další software.

TuneUp System Optimizer

Pokročilá optimalizace Windows XP - druhá část

Optimizer sdružuje nejčastější činnosti a umožňuje je pěkně pohromadě spustit jedním kliknutím myši.

1-Click Maintenance za sebou skrývá vyčištění a kontrolu konzistence registru a odstranění zbytečných souborů.

System Advisor kontroluje nejčastější nastavení, zpomalující běh systému. Je nutno jej brát s rezervou, je stavěn na průměrného uživatele, pokud jste náročnější uživatel (což se dá předpokládat, vzhledem k tomu že čtete tento článek :)), zřejmě Vás System Advisor seřve za příliš vysoké rozlišení monitoru nebo vypnuté Centrum zabezpečení, což nemusí být na závadu, spíše naopak.

Internet Optimization nastaví počet připojení k internetu podle toho, jaké máte připojení. Tohoto bych si nevšímal, pokud jste již nastavili pomocí XP-Antispy jejich počet na 10, ignoroval bych toto nastavení v TUU2004 - i pro nejrychlejší připojení umožňuje maximálně 8 připojení.

System Optimization umožňuje nastavit vizuální efekty pomocí tří přednastavených profilů, osobně jsem si radši vše nastavil ručně přesně tak jak potřebuji. To samé platí pro nastavení využití počítače, netuším co se skrývá za přednastavenými profily, navíc mé PC je víceméně univerzální, takže těžko říct pro co se rozhodnout.

Obecně bych bral System Optimizer jen jako doplněk, který alespoň u mě přílišné využití nenašel.

TuneUp Process Manager

Pokročilá optimalizace Windows XP - druhá část

Slouží jako náhrada Správce úloh (Task Manager) Windows, dokonce je možné jím Správce úloh nahradit v systému, nicméně asi bych to nedělal, není to nutné.

Co tato utilita nabízí navíc, je seznam všech souborů které využívají spuštěné procesy. Pokud se Vám stává, že nejde smazat nějaký soubor nebo složka, a nevíte proč, můžete se podívat sem, v drtivé většině případů se dozvíte kde je zakopaný pes. Už jsem se bohužel setkal s případem, kdy ani Process Manager nedokázal zjistit původce zamknutého souboru, v tomto případě nejlépe poslouží freewarový prográmek WhoLocksMe (ke stažení zde)

Stejně jako Správce úloh si zde můžete prohlédnout grafy využití procesoru a paměti, nicméně reálné využití nevidím, snad v případě problémů s nějakým žroutem paměti.

TuneUp Registry Editor

Pokročilá optimalizace Windows XP - druhá část

Jde o mírně vylepšený Editor registru z Windows. Umožňuje klasické procházení větvemi registru a úpravy klíčů. Navíc je zde možnost vytvořit si oblíbené klíče stejně jako třeba v internetovém prohlížeči, je zde i historie Vašeho procházení klíči. Máte zde možnost zamknutí registru pouze pro čtení (zde více než jindy doporučuji opatrnost, zkoušejte pouze pokud víte, co děláte).

Tato utilita dle mého názoru není příliš užitečná, až tak často ruční úpravy registrů asi neprovádíte.

TuneUp Uninstall Manager

Pokročilá optimalizace Windows XP - druhá část

Opět se jedná o poněkud vylepšený ovládací panel Přidat nebo odebrat programy. Máte zde možnost odinstalovat software, odebrat položku ze seznamu nainstalovaného software, a navíc můžete i ručně upravit cestu k odinstalátoru. Toto se může hodit, pokud jste nějaký software nechtíc smazali, a standartní ovládací panel se s Vámi nebaví a hází chyby.

TuneUp Shredder

Pokročilá optimalizace Windows XP - druhá část

Shredder je jedna z mraků utilit pro bezpečné mazání souborů. "O co jde?" ptá se zmatený uživatel. "Vždyť smazáním souboru a eventuelním odstraněním z koše je soubor pryč ne?" Bohužel toto není až tak úplně pravda. Při vymazání zůstává soubor fyzicky dál ležet na disku, pouze dojde k odstranění jakéhosi "odkazu" směřujícího do "seznamu souborů v systému" (reprezentovaným FAT tabulkou nebo MFT). Ke skutečnému odstranění souboru dojde, až když jsou jeho bývalá data přepsána jinými. Toto se může stát několik minut po smazání, nebo až za několik měsíců, záleží na tom, jak moc vytváříte a přesunujete soubory na disku.

A jak asi tušíte, pomocí speciálního softwaru (jako třeba o odstavec níže zmíněný TuneUp Undelete) je možné tyto soubory obnovit, pokud je to ještě možné. U obyčejných souborů na tomhle nesejde, nicméně může se stát, že potřebujete smazat soubory tak, aby je nikdo už nemohl obnovit. Přesně k tomuto účelu slouží Shredder. Dokonce si můžete vybrat, jak bude soubor zlikvidován. Jednak je možný Quick delete, tedy přepsání všech dat nesmyslnými daty, v tomto případě jedním opakujícím se znakem. Toto je poměrně spolehlivá metoda, data je možné obnovit jen ve speciální laboratoři. Druhou možností je Secure delete, které přepíše data několikrát po sobě, a toto již není možné obnovit ani zázrakem.

TuneUp Undelete

Pokročilá optimalizace Windows XP - druhá část

Pokud se Vám již stalo, že jste si omylem smazali důležitý soubor, ještě není nutné házet flintu do žita. Je jistá šance, že půjde obnovit. V předešlém odstavci o mazání souborů jsem nastínil, jak mazání funguje. Pomocí utility Undelete je pak možné projít celý disk, a najít smazané soubory. Různé soubory se nacházejí v různém stavu, zejména dávno smazané soubory již zřejmě nepůjde obnovit v původním rozsahu. Undelete ukáže i v jakém stavu soubor je. Pokud jste pamětníci odkojení DOSem, asi si pamatujete příkaz UNDELETE, který fungoval podobně jako tato utilita.

{mospagebreak title=Závěr a něco navíc}

Pár slov závěrem

Jak už padlo několikrát v tomto článku, TUU2004 nejsou všemocné. Software, který by Vám umožnil nastavit a ovládat vše, jednoduše neexistuje. Definitivní doladění Windows pomocí nastavení v registrech provedeme v jednom z příštích dílů tohoto seriálu. Jak jste si již jistě všimli, TUU2004 suplují funkce několika samostatných programů, nechám na Vás zda chcete používat svůj osvědčený software či zkusíte tento balík.

Alternativy k TuneUp Utilities 2004

TweakUI

Pokročilá optimalizace Windows XP - druhá část

Základní tweaker Windows je výborný program TweakUI, jehož autorem je samotná firma Microsoft. Je možno jej stáhnout samostatně, nebo jako součást balíku PowerToys. Osobně nevidím důvod TweakUI instalovat, pokud používáte TUU2004, které obsahují všechna nastavení, která umožňuje TweakUI, a ještě mnohem více. Může se však hodit, pokud TUU2004 z nějakého důvodu nechcete používat (například kvůli nekompatibilitě s Cachemanem). PowerToys jsou stažitelné ze stránek Microsoftu.

X-Setup Pro

Myšlenka X-Setup je podobná jako u TUU2004 - nastavit vše tak jak potřebujete. Nicméně, X-Setup je poněkud spartánský, nemá tak uživatelsky přívětivé rozhraní, a dle mého názoru je i méně přehledný. Testoval jsem jej pouze krátce, po zjištění že nabízí asi jen dvě nebo tři nastavení navíc oproti TUU2004 (které navíc jdou upravit zásahem do registru), jsem jej zase odinstaloval. X-Setup je taktéž trialware, v neregistrované verzi toho však nabízí výrazně méně než TUU2004. Stažení možno z oficiálních stránek X-Setup

CCleaner

Pokročilá optimalizace Windows XP - druhá část

Freewarový čistič disku a registru nelze než doporučit. Nejen že hledá zbytečné soubory na disku a čistí registr od nepořádku, CCleaner s každou další verzí zná více softwaru a umí uklidit i po něm. V praxi to vypadá tak, že CCleaner pozná Internet Explorer i Mozillu a promaže jejich cache a dočasné soubory, vyčistí nepořádek který po sobě nechá Office, dočasné soubory po přehrávačích videa nebo vypalovacích programech mu také nečiní problém. Dle mého názoru velmi užitečný pomocník. Další alternativou je postarší, ale stále funkční RegCleaner, což je čistě jen debordelizér registru. Ke stažení z ccleaner.com

Používání vlastních vizuálních stylů

Nejsem příznivcem "omalovánek", nicméně TUU2004 WinStyler nabízí i hrátky s nimi. Alternativou se může jevit shareware jako StyleXP nebo WindowBlinds, ovšem toto bych silně nedoporučil - a důvod je prostý. Microsoft znemožnil použití jím neschválených (nepodepsaných) témat. V praxi zůstáváte omezeni na tři témata dodávaná v základní instalaci Windows, a ostatním (například linuxářům) můžete pouze závidět. Řešení je jednoduché, tkví v souboru uxtheme.dll ukrytém v hloubi adresáře Windows. Tento stačí ošetřit malým patchem (například pomocí prográmku UXTheme Multipatcher), a rázem můžete používat stovky témat stažitelných z internetu. To je důvod, proč nepoužívat StyleXP a podobné. Proč taky, když jejich funkcemi disponují každá Windows XP, jen je třeba jim to povolit :).

TuneUp Utilities 2004 jsou stažitelné z domovských stránek www.tune-up.com.

Tolik k dnešnímu dílu seriálu o ladění Windows. Příště se podíváme na zabezpečení systému proti spywaru, adwaru a dalšímu ksindlu z temné strany internetu, ohrožujícímu Váš klidný spánek. Vaše připomínky uvítám v diskusi pod článkem.

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
22.6.2005 06:40:23   0.0.0.xxx 00
tak jsem trochu hledal a nasel archiv puvodni stranky "black vipera" - tyka se to nastaveni services ve win xp co bylov minulem dile tohoto clanku. adresa je http://web.archive.org/web/20041128084144/www.blackviper.com/ WinXP/servicecfg.htm a urcite stoji za shlednuti.
22.6.2005 07:01:27   0.0.0.xxx 00
Kdyz sem si tento software stahnul, pokazde jsem mel trial. Není to skoda? Ale co se divim takova sikovna utilitka.....
22.6.2005 09:41:03   0.0.0.xxx 00
Ja stahnul ten Multipatcher a pri istalaci mi pise ze je jen pro origos Anglickou verzi WinXP SP2. Mam tuhle verzi UXTheme_Multi_Patcher__Neowin_Edition__2.0.exe.
22.6.2005 09:50:26   0.0.0.xxx 00
Teda to jsem cekal (podle prvniho dilu) neco vyrazne lepsiho. To co popisuje tento dil je cesta do pekel a nasledne reinstalavoni OS. Znam ty pripady, kdy nainstalim cistej comp, vse slape jak ma a za tyden volaji, ze tam asi neco odeslo, ze to jede nejak pomalu. Prijedu a nestacim se divit. Maji tam deset memory manageru (vsechno v systray a deset proto, protoze kdyby si nahodou jeden z nich neporadil, tak to zvladnou ty ostatni) tri regcleaneri a vsechny spustene po startu OS (cisteni dvou az tri regcleaneru najednou je opravdu pokoukanicko ;-) A nastaveni v ruznych tunnerech, ze kdyz se spusti IE tak zacne OS rvat jak o zivot. Tak jen vic a houst tehle silenejch tutorialu na tuning Windows. At mam zase co preinstalovat (samozrejme jdou za mnou, kdyz se to rozsype) :-(
22.6.2005 10:12:20   0.0.0.xxx 00
nic proti článku, ale radši bych uvítal nějaké recenze hardwaru. Někdy tu jsou opravdu dobré články, ale musím říct, že jsem pomalu přešel na čtení jiného serveru který se stárá více o aktualizaci čtiva. Trošku je škoda, že na českém internetu si musí člověk číst více různých stránek, aby dostal dostatek informací. Asi bych byl ochotný platit i nějaký mesíčný poušál kdyby stránky byly skutečně stále altualizované a to nejen obšlehnutou zprávou o novinkách
I tak ale díky
22.6.2005 10:36:16   0.0.0.xxx 00
Hledat neplatný registry umí třeba i Spybot Search&Destoy, Norton Utilities, System mechanic 5 Pro ... Každej si najde něco.
Jednoznačně největší masakr,ale udělá RegSeeker, kterej je navíc free.
22.6.2005 10:38:15   0.0.0.xxx 00
Pises docela hlouposti. Jestli napr. mluvis o memory manageru, tak to jsou uz hodne stare story z dob 32, 64 RAM. To jsem taky resil pred lety u shopnejsich lam. Ale nevadi. Kazdopadne kdyz uz po necem takovem vyjimecne sahnu, tak nainstaluju, zoptimalizuju a odinstaluju (vetsinou to resim optimalizovanou nLite instalaci, a mam samozrejme clean image disku). Tohle preci jenom nejsou clanky pro ultra lamy. Takze ja tohle docela ocenim. Ne vsechno delam podle navodu, ne se vsim souhlasim, ale vzdycky si vyzobu nejake informace navic, vic hlav vic vi...
22.6.2005 10:48:15   0.0.0.xxx 00
To je pravda, čo popisuješ. Ja susedovy pomaly každý mesiac musím prehodiť windows od kedy má zavedený adsl. Inšaluje všetko, kliká na všetko. A to mu ide pernamentne: kerio+avast+ms antyspyware. Včera som mu akurát robil posledný krát (už som ho odkázal na servis). Niektorým by nepomohol ani sv. Peter v systrayi.

PS: za 500sk je veľa preinštalovať windows? (chcem by som odplašiť niekoľko nových priateľov s ktorými som odrazu super priateľ a nosia mi svoje computre na preinštal.)
22.6.2005 10:48:26   0.0.0.xxx 00
TuneUP jsem vyzkousel jiz davneji a muzu opravdu potvrdit, ze se mi widle zrychlily, ted mi systemove procesy "zerou" s mymi nLITE verzi xp cca 90-100MB pameti. Nepouzivam memory manager, ale velice jsem ocenil defragmentaci registru. Jen by to chtelo free...
22.6.2005 10:59:32   0.0.0.xxx 00
nechapu proc si autor clanku nedal malinko prace a nenasel si pro tunenup cestinu > bylo by to o mnoho jednodusi... http://cestiny.idnes.cz/pt/tuneuputilities2004cz.html
22.6.2005 11:36:40   0.0.0.xxx 00
Mohu jen doporucit po rocni zkusenosti
22.6.2005 12:05:16   0.0.0.xxx 00
díky za odkaz. upřímně - funguji na českých WinXP ale programy mám radši v originále, českým překladům často nerozumím, proto češtiny neřeším. uznávám že se čeština může někomu hodit
22.6.2005 12:09:46   0.0.0.xxx 00
berte článek jako jednu z možných cest, nesupluji si patent na rozum

jinak... pokud si lama nainstaluje deset memory managerů tak opravdu není co řešit, tento článek není pro ultra lamy je myslím jasné a v článku také zmíněno, že memory managery se mezi sebou hádají, a tak je to se vším.

na závěr snad jen... pokud nevíte co děláte, tak se v tom nevrtejte >
22.6.2005 12:18:27   0.0.0.xxx 00
cena servisní práce v ČR se běžně pohybuje kolem 400 Kč za hodinu, těch 500Sk za reinstalaci (tj minimálně 2-3 hodiny) je myslím ok
22.6.2005 12:58:20   0.0.0.xxx 00
aj veskerych reg a sys souboru najdete u sysinternals. Jmenuje se to PageDefrag a je zcela free. link je: http://www.sysinternals.com/ntw2k/utilities.shtml

je to pecka, uyijte ve zdravi :-) Osobne absolutni spokojenost.
22.6.2005 15:53:19   0.0.0.xxx 00
pokud si proctes to forum jak je na nej odkaz v clnku, tak je tam odkaz na thread na manualni nainstalovani tohodle patche
22.6.2005 16:43:14   0.0.0.xxx 00
pod pokrocilou optimalizaciou by som si predstavoval skutocne nieco ine.
22.6.2005 22:03:29   0.0.0.xxx 00
TuneUp sikovny je, taky se mi to zalibilo... ale po pouziti muzes smazat. No a nebo taky cracknout. Jo a vlastne i koupit se to da. :-D
23.6.2005 05:58:17   0.0.0.xxx 00
To mě není jasné, co na tom chceš tři hodiny instalaovatt:-))) Pak se nedivím, že si nejrůznější rádoby odborníci dělají z lam slušnou živnost.
23.6.2005 06:47:18   0.0.0.xxx 00
sorry ale při instalaci woken se rozhodně nespokojím s proběhnutím instalátoru za POŘÁDNĚ nainstalované windows považuji instalaci se vším všudy - rozchozený hardware, office, kodeky, zabezpečení... to se do hodiny rozhodně nevejde 8-). neúplně nainstalované windows bych si nikomu ani cpát nedovolil...
23.6.2005 07:20:14   0.0.0.xxx 00
www.systweak.com
Tuhle utilitku užívám už hodně dlouho a zdá se mi docela vydařená. Je to sice placená verze, ale v některých hledaných odkazech googlu, zjistíme, že tomu tak není
Jediná věc mě na ASO štve a to je registry cleaner...zkrátka žádnej cleaner dneska nefunguje na 100%.
23.6.2005 07:28:30   0.0.0.xxx 00
ja take, ale napis clanek :-) navic tento programek nevypada spatne a mnoha lidem uplne staci. kazdej nemusi cist 1000 strankove bychle o systemu..
23.6.2005 09:42:03   0.0.0.xxx 00
Alternativa k CCleaneru: doporučuji prográmek BeClean

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.