Poradna Billa Brány - díl 15. |
autor: Štefek Petr , publikováno 25.2.2005 |
1. Jak nastavit optimální velikost virtuální paměti
Pokud si nevíte rady při nastavení velikosti virtuální paměti, tak pozorně čtěte následující postup, který vám pomůže vysledovat maximální hodnotu využití virtuální paměti a ti šikovnější mohou postup použít také při sledování jiných věcí.
Obecné doporučení bylo vždy nastavit dvou a půl násobek velikosti fyzické paměti, nebo nechat správu virtuální paměti na systému Windows. Tohoto nastavení se raději vyvarujte. Při kapacitách RAM dnešních počítačů se totiž lehce může stát, že při velikosti fyzické paměti 1GB by pak byla velikost virtuální paměti rovna 2,5GB, což je zcela zbytečně zabrané místo na pevném disku. Vyvarujeme se tedy použití jednoduchých vzorečků a ukážeme si jak přesně určit potřebnou velikost virtuální paměti.
Vyhledejte v Ovládacích panelech položku Nástroje pro správu a klikněte na položku Výkon. Zde se vám ukáže nové okno ve kterém vyhledejte Výstrahy a protokolování výkonu a Protokoly čítačů, kde vyberte Nové nastavení protokolu a do jeho označení vložte libovolný název (např. Maximum_VP) a potvrďte.
V následujícím okně, které je pojmenováno vámi vybraným názvem, zvolte možnost Přidat čítače a jako objekt sledování výkonu vyberte možnost Stránkovací soubor, ale zároveň nesmíme zapomenout na důležitý detail. Vyberte v tomto okně ze seznamu čítačů možnost % vrchol využití a ze seznamu instancí zvolte možnost _Total. Klikněte na položku Přidat a toto okno poté zavřete.
Objeví se vám předchozí okno, kde vyberte záložku s názvem Soubory protokolů a jako typ protokolu vyberte Textový soubor (položky odděleny středníky) a potvrďte. To nejsložitější máme úspěšně za sebou, ale přece jen nás ještě čeká pár jednoduchých, ale přesto velmi důležitých úkolů.
Výše uvedeným postupem jsme zařídili, aby se nám informace o využití virtuální paměti ukládaly do textového souboru v adresáři C:\Perflog. Teď stačí počítač užívat tak, jak jste byli doposud zvyklí a po pár dnech stačí otevřít tyto textové soubory a zjistit maximální hodnotu využití (nezapomeňte, že je v procentech).
Když si jednoduchým výpočtem dopočítáte maximální hodnotu vytížení z velikosti původní virtuální paměti, tak k vypočítané hodnotě přičtěte ještě 20% z této hodnoty. Tato procenta navíc budou tvořit jakousi rezervu pro případ většího vytížení než je obvyklé (hodnota na posledním obrázku je pouze ilustrační).
2. Jak změnit informace o uživateli systému
Pokud potřebujete z nějakého důvodu změnit údaje o uživateli operačního systému Windows, tak je tento tip pro vás. Pro změnu těchto údajů použijeme jako obvykle Regedit, který spustíme přes funkci Spustit. Najdeme klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion, kde můžeme pohodlně změnit všechny požadované údaje.
3. Jak odstranit funkci Spustit
Některá PC s operačním systémem Windows nepotřebují mít tuto funkci zapnutou, aby se zabránilo jejímu případnému zneužití, a tak je nejlepší, skrýt ji před nenechavci. Samozřejmě, že zkušenější uživatel toto opatření snadno obejde, ale to už není předmětem tohoto tipu. Vyhledejte klíč registru HKEY CURRENT USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer a zde vytvořte položku DWORD s názvem NoRun. Jako hodnotu této položky samozřejmě nastavte 1.
4. Jak odstranit položku odhlášení uživatele
Pokud nepracujete na počítači, který je v síti a pracuje na něm více uživatelů, tak je pro vás tato položka zbytečná a lze ji jednoduše odstranit. Najděte klíč registru HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer, kde vytvořte binární hodnotu s názvem NoLogOff a jako hodnotu jí přiřaďte 01 00 00 00. Po restartu systému by tato nabídka měla být odstraněna.
5. Jak dočasně skrýt ikony na ploše
Tento vám poskytne radu, jak jednoduše skrýt ikony na ploše v případě, že ji chcete na nějaký čas ponechat prázdnou. Pomocí Regeditu najděte klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer a vytvořte hodnotu DWORD s názvem NoDesktop. Jako hodnotu jí přiřaďte 1 a ikony se automaticky skryjí (0 objeví se zpět).
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz
Gpedit.msc rulez
Ale ted pouzivam 1GB RAM a kdyz to mam zase vypnute,tak po Doom3 vetsinou WinXP hlasi, ze maji nedostatek virtualni pameti. Kdyz tam povolim 320MB swap, tak to XP rvou jen obcas, kdyz pred Doom3 mam pustenych vice programu...
Windowsy jsou na RAM jak kyselina :-(
Nejsou potom dohady ohledně toho, kdo jaký má překlad a kde má jaký slovo jiný!!
Pokud ti to při 320MB hlásí nedostatek, tak jí prostě přidej. Tak jí nech klidně 1 GB.
Navíc další věc - je nežádoucí na systémovém disku (C) nemít žádný spaw - může to způsobovat nestabilitu. Pokud máte více fyzických disků a chcete swap umístit na jiný fyzický disk, tak na disku C (systémovém) by měl minimální swap zůstat - například 4 MB. Na druhou jednotku již dát skutečně nastavovanou velikost.
Třetí věc. Házení Swap souboru na jiný logický disk, nacházející se ovšem na stejném fyzickém disku jako systém mám za následek zpomalování systému.
Rád bych mu to napsal přesněji, ale nemohu nikde sehnat na něj spojení (e-mail apod.). Je asi dobře utajen a v koutku sleduje co to s námi (a s Windows) dělá. Připomíná mi to jiného Billa...
pravy klik na plochu, pak seradit ikony a tam zobrazit ikony na plose :o)))))
musim ac nerad upozornit na nebezpeci, ktere se vaze k nastavovani VP podle vyse uvedeneho postupu v clanku.
Vse jsem udelal podle navodu, nechal jsem merit vyuziti VP asi tyden, abych dosahl, co nejpresnejsi hodnoty a po tydnu jsem to uzavrel a udelal prumer. Nastavil jsem velikost VP(take jsem pripocital tech zminovanych 20%plus) a hle co se mi nestalo, system mi tezce "zavravoral", po restartu mi totiz uz v prihlasovacin screenu hlasil, ze nemuze spustit iniciacni procesy, protoze nema VP. Rozjel jsem do v safemodu, nastavil jsem zpet puvodni hodnoty. Avsak po MEGA dlouhem startu v normalnim rezimu mi opet nic v VP nezustalo a system mi porad hlasil, ze ma FURT malo(to jsem mel VP v rozmezi 192-1024!, s tim, ze mam notebook IBM T21, PIII 800, 128MB RAM, 20GB HDD,S3 TRIO 8MB,)No nakonec jsem prisel v cem byla chyba...Autor clanku zapomnel dodat, ze predtim nez zmenite velikost VP, musite odebrat cely merici proces!, nebot system (WXPSP2ENG), neni schopny pozmenenou VP dale merit a analyzovat, takze pada a kolabuje! Stalo se to na trech PC a reseni bylo vsude stejne, takze si troufam tvrdit, ze tato chyba je obecna. Pokud by mel nekdo stejny problem, ozvete se mi na mail, rad vam poradim.
Zaverem chci dodat, ze PCTUNING je pro me nejlepsi webovy portal pro pc nadsence a je mi lito, kdyz se docitam, ze jsou mezi nami takovi, kteri maji potrebu napadat ohledne toho jestli, PCTUNING doslova "krade" copyright a zneuziva to ve svuj prospech. Nikam tahle diskuze nevede a pouze to dokazuje o autorove vyspelosti. Je to to same jako, kdybych rekl, ze jsem vymyslel cervenou barvu a vsechno, co je tim pokryto je moje autorske pravo...
Tesim se na dalsi vychytavky v hardwaru i softwaru.
S pozdravem FORN.