Windows XP, Vista nebo 7 - srovnání rychlosti
autor: Tomáš Šulc , publikováno 2.9.2009
Windows XP, Vista nebo 7 - srovnání rychlosti

Vydání nového operačního systému od Microsoftu je za dveřmi a je proto ten správný čas podívat se, jak si nový systém vede po stránce rychlosti proti minulým verzím Windows. Podíváme se například na to, zda a jak moc klesne výkon proti dnes stále nejsvižnějším Windows XP a srovnáme i 32bitové a 64bitové verze.


Vista aneb náročné omalovánky přicházejí

Když Microsoft vydal na konci ledna 2007 své Windows Vista, mnoho uživatelů netušilo, co od nich čekat. Po více jak pěti letech přišel Microsoft s nástupcem populárních (a v této době už nenáročných) Windows XP, které za více jak pět let běžely na téměř každém počítači. Takovou dobu přitom uživatelé PC na nový OS nečekali od roku 1995, kdy PC rozhodně nebylo tak masovou záležitostí jakou je v posledních letech.

Windows XP, Vista nebo 7 - srovnání rychlosti
Jednalo se o nadšené nebo překvapené až zklamané Wow čerstvých majitelů nového systému?

Podstatně vyšší hardwarové nároky (svižně v době vydání rozjely Windows Vista jen nové dražší počítače), některá předělaná menu a nastavení, obecná nenávist vůči Microsoftu a nechuť mnoha uživatelů po pěti letech vůbec nový OS vyzkoušet (proč také, když mi XP stačí) v kombinaci s usnutím softwarových oddělení jednotlivých výrobců hardwaru (absence mnoha důležitých ovladačů) proto celkem logicky způsobily, že se okolo Windows Vista vytvořila aura neuvěřitelně žravého systému, který neumí nic nového, je nekompatibilní s ničím a vypadá jako omalovánky. Zda oprávněně či ne, už posuďte sami.

Pravdou ovšem zůstává, že této aury se Visty úplně nezbavily ani po více jak dvou letech. Zrovna nedávno jsem se díval ne jeden motoristický pořad, kde redaktor kritizoval palubní počítač auta a dodal, že horší by snad bylo jen to, kdyby v autě běžely Visty. Přitom dnes Visty bez problémů rozběhá počítač za šest tisíc a ovladače jsou samozřejmostí. Jenže špatná pověst se mění špatně...

Windows 7 s nižšími nároky a příjemnějším prostředím

Windows XP, Vista nebo 7 - srovnání rychlosti

Visty navíc v dnešní době nemají takový podíl, jako měly po necelých třech letech od vydání Windows XP. I to je jeden z důvodů, proč Microsoft spěchal s vývojem Windows 7. Ono to však vlastně bylo tak nějak plánované, protože Microsoft už před vydáním Vist prohlásil, že Visty jsou pouze takový mezičlánek před hlavním chodem, kterým jsou Windows 7 (dříve Vienna či Blackcomb).

A nová generace Windows přijde za pár dní. Hlavními hesly Microsoftu jsou u nového OS nižší hardwarové nároky, bezproblémová kompatibilita s novým i starších hardwarem či snadné na ovládání pro méně zkušeného uživatele. Další funkce a možnosti Windows 7 jako DirectX 11 a mnoho dalšího tu rozebírat nebudu a raději to nechám na Zombuxovi (Vašek Jiří) či nějakému jinému specialistovi na operační systémy. Smyslem mého článku je zjistit, jak si Windows 7 vedou na nových i starších počítačích v porovnání se staršími verzemi Windows. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
203 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 95.9Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.