Windows Vista na notebooku
autor: Jiří Vašek , publikováno 7.7.2008
Windows Vista na notebooku

Může se nám to líbit nebo ne, Windows Vista vzaly ztečí nové sestavy a pomalu ale jistě je dobývají. Jejich provoz však není, zvláště na dýchavičných noteboocích, optimální. V dnešním článku se proto podíváme, jak Windows Vista vyladit tak, aby i na notebooku za 15000 běhaly co nejlépe.


Nový systém, jakým Visty jsou, je vždy náročnější než starší verze; tím spíš když vyjde po mnohaleté odmlce. Vyšší náročnost si logicky žádá i nadupanější počítačové komponenty. V případě běžného stolního PC to není takový problém, komponenty se dají lehce vyměnit nebo doplnit, v případě notebooku však tato situace může být fatální a řešitelná jen těžko. Při výběru notebooku, na kterém Windows Vista poběží, je proto nutné věnovat pozornost hardwarové výbavě.

Windows Vista na notebooku

Procesor

Jednojádrový procesor je v dnešní době již pasé a zbytečné šetření na nesprávném místě. Jejich výkonnější dvoujádroví bratříčci jsou dražší o směšných pár procent, možná pár stovek korun. Rozdíl ve výkonu však poznat rozhodně je. Vícejádrové procesory nutně neznamenají zrychlení, jejich přínos spočívá ve zlepšení odezvy systému při práci s více aplikacemi - což je dnes standardní. Je samozřejmé, že výrobci nabízejí různé řady procesorů, lišící se výkonem, spotřebou, vyzařovaným teplem, velikostí cache, podporou pokročilých technologií (virtualizace apod.), a samozřejmě cenou.

Windows Vista na notebooku

Doporučit konkrétní kousek celkem nemá smysl, velmi záleží na způsobu práce s notebookem, jakou požadujete výdrž, výkon a kolik peněz chcete investovat. Oba hlavní výrobci CPU, tedy Intel a AMD, nabízí nižší a levnější řady, vyznačující se menším výkonem, méně šetřivým provozem, potažmo vyšší teplotou a menší výdrží. Za příplatek pak není nutné dělat kompromisy, a jít do vlajkových lodí obou výrobců - AMD Turion X2 (nová platforma Puma je za dveřmi a recenzi přineseme na PCTuningu v nejbližších dnech) a Intel Core 2 Duo (platforma Santa Rosa a za měsíc nová platforma Montevina, s nákupem drahých a výkonných strojů proto počkejte, nebudete litovat).

Tato volba však je na konkrétním zákazníkovi. Pro náš článek je podstatné, že jednojádrové procesory se vyskytují jen v těch vysloveně nejlevnějších modelech (nejen v těch malých jako Asus EEE, ale i v nejlevnějších 15,4" noteboocích s procesory Intel Celeron M), a pro Windows Vista je rozumné se jim vyhnout.

Operační paměť

Windows Vista jsou paměťově výrazně náročnější systém, než starší Windows nebo jakýkoli jiný systém. Dnes jsou standardem v kategorii kolem 10-15000Kč notebooky s výbavou 1GB paměti. Tato velikost je sice pro Windows Vista použitelná, ale v momentě kdy pracujete s mnoha aplikacemi najednou, začne velmi rychle docházet. Doporučená konfigurace pro Windows Vista je 2GB paměti. Výrobci však 2GB osazují obvykle až do dražších notebooků s rychlejším procesorem, větším pevným diskem nebo displejem. Nejprodávanější notebooky za 10-15000Kč obvykle mají pouze 1GB paměti. Je to problém a je nutné vzít dražší notebook vyšší třídy s 2GB?

Windows Vista na notebooku

Ne tak docela. Většina prodávaných notebooků má dva paměťové sloty, obsazené typicky jedním 1GB modulem. Takže není problém za nějakých 500Kč přikoupit ještě jeden modul a rázem zvýšit kapacitu na dostatečných 2GB. Většinou vám modul nainstalují přímo v prodejně, kde notebook kupujete. Problém může nastat jen u některých notebooků, které mají 1GB paměti v podobě dvou 512MB modulů, v takovém případě je situace složitější a záleží na domluvě s prodejcem, zda vám paměť s rozumnou slevou navýší, nebo budete mít smůlu, přikoupíte moduly, a ty původní malé vám zůstanou doma na semeno.

Je možné jít ještě dál a osadit notebook 3GB paměti, což by v praxi znamenalo přidání 2GB modulu k již vestavěnému 1GB modulu. Více paměti pochopitelně výkonu jedině prospěje. Samozřejmě lze jít ještě dál a nakoupit paměti víc, ale v takovém případě je nutné vzít 64bitový systém - a to je problém. Výrobci obvykle 64bitové systémy nenabízejí, univerzální řešení je upgrade, který se však prodraží. Pokud jste při penězích a chcete notebook maximálně urychlit, zkombinujte co nejvíce paměti a 64bitový systém, ve kterém zkuste zakázat stránkovací soubor. Na tuto alternativu se podíváme později.

Windows Vista na notebooku

Opět, stejně jako u procesorů, pozor na nejlevnější notebooky s 512MB paměti, tato kapacita je pro Windows Vista naprosto nedostatečná, na takovýto notebook jsou vhodné Windows XP nebo nějaký Linux. Naštěstí jde většinou o doprodej skladových ležáků.

Někteří výrobci si naštěstí uvědomili, že 1GB je dnes už málo, a nabízejí různé akce - například upgrade na 2GB RAM za korunu, a podobně. Vyplatí se informovat u vašeho prodejce notebooků, tyto akce jsou pro zákazníka velmi výhodné.

Pevný disk

Pevné disky jsou dnes standardně 5400-otáčkové, případně dokonce 7200-otáčkové, pro běžné použití naprosto dostatečné. Vyhněte se 4200-otáčkovým diskům, ty však dnes v noteboocích běžné nejsou. Kapacita disků začíná na nějakých 80GB, což je pro samotný systém a nějaké dokumenty a programy také dost, a záleží jen na vás, zda si připlatíte za větší disk pro náročnější použití.

Windows Vista na notebooku
tak přesně tohle krásné diskové pole do notebooku nenacpete :)

Ostatní komponenty

Zbytek hardwarové výbavy nemá vliv na fungování Windows Vista, je to už jen o komfortu práce. Je samozřejmé, že větší displej umožňuje zobrazit více informací, a zároveň zvyšuje hmotnost a snižuje výdrž notebooku. Stejně tak rozšiřující sloty a konektory jsou na každém notebooku různé, a uživatel si musí sám zvolit, jaké potřebuje.

Suma sumárum, vhodný notebook pro Windows Vista má dvoujádrový procesor, 2GB paměti a 5400-otáčkový disk, případně něco lepšího. Na takovéto konfiguraci již Windows Vista nejsou ničím zbytečně bržděny, a můžeme přistoupit k jejich optimalizaci. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
243 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 109.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.