Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb "kecejme po netu"
autor: Charvát Pavel , publikováno 15.2.2005
Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb
V dnešní uspěchané době je hlavním klíčem k úspěchu dokonale zvládnutá komunikace. Ať již mezi obchodními partnery, rodinou a v neposlední řadě i přáteli a kamarády. Každý den potřebujeme cosi vyřídit, nebo si jen tak ulevit a v klidu probrat vše možné. Pro kratší a stručnější zprávy si možná vystačíme s SMS zprávami, ale proč nevyužít internet. Zvláště když jsou paušální tarify celkem snadno dostupné. Dneska bych se tedy pokusil nastínit jednu z možných podob komunikace po internetu. Název jsem si zvolil jako upravený překlad jména jedné starší písně, pokud uhodnete které, máte malé bezvýznamné plus :-). {mospagebreak title=Úvod}

Vzhledem k velkému množství komunikačních protokolů, které jsou nám k dispozici, rozhodl jsem se pro u nás nejspíš nejpoužívanější a to ICQ. Již teď vidím, jak v diskuzi pod článkem bude tato volba kritizována a rozmazávána, ale mým účelem není popsat veškeré možnosti, které máme, nýbrž jen naznačit, kudy vede cesta, aby si každý z nás mohl vybrat, co se bude hodit. Výběr samotných programů tak není věcí náhody, jen osobních zkušeností s danými typy.

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

V této tabulce jsou uvedeny některé z hodnot naměřených během testů. Použit byly Win XP pro SP2 plně aktualizovány. Čísla týkající se instalačního souboru jsou brány jako verze disponující nejvíce pluginy v základu (netýká se Mirandy, kde je ta nejzákladnější verze). Množství zabraného místa na disku je bráno v okamžiku nové, čisté instalace před prvním spuštěním programu. Používaná paměť je brána vzhledem ke kontaktlistu se 32 položkami, opět jako čistá instalace (v případě Mirandy tedy jako nejzákladnější verze bez většiny pluginů).

Teď už vidím některé z vás, jak si mlsně protahují ruce, aby mě v diskuzi setřeli, že takhle to opravdu není, že existují takové a makové verze a buildy. Že jsem měl použít právě ten, který používají oni atd. Takže se nyní pokusím na pár z těchto otázek odpovědět. Protože se bavíme o protokolu ICQ, je použití mesengerů ICQ první, co nás napadne. Verzi 2003b v buildu 3916 jsem vybral kvůli tomu, že ji sám používám od té doby co vyšla a nemůžu si ji vynachválit. Má sice některé své nedostatky, ale síla zvyku je mocnější. Lite verze ICQ 4 byla vybrána jakožto nejnovější oficiální nástupce a vzhledem ke své velké přednosti, kdy je schopná běžet i pod účtem quest ve Win XP, aniž bychom byli nuceni cokoli nastavovat a hodí se tak hlavně pro návštěvy či mladší sourozence, kdy je velké nebezpečí při použití upravených účtů, nebo v situaci, kdy ještě nemáme se systémem takové zkušenosti, abychom si do něj dovolili vrtat. Původně bylo zamýšleno testovat i ICQ verzi 5, ale (nyní se sice budu vymlouvat, ale je to pravda) vzhledem k její neoficiálnosti (v době psaní článku) a nedodělanosti jsem zatím nebyl schopen najít verzi, kterou by se mi na mojí sestavě podařilo nainstalovat. Problémem je zde proxy server, který z neznámého důvodu odmítá povolit připojení k serveru ICQ a instalace se tak sama přeruší s hlášením, že počítač není připojen k síti, což je podstatná chyba, která nemůže být ignorována :-(. ICQ vs. Miranda je dlouhodobý spor, kdy proti sobě stojí dva nesmiřitelné tábory neuznávající produkty svých protivníků a naopak o svých mluvící jen v superlativech. Je tak tedy nutností každého správného nadšence vyzkoušet osobně a pak se až přidat na jednu ze dvou znesvářených stran, nebo zůstat mimo a smát se jim pod vousy. Výčet doplňuje SIM aneb Simple Instant Mesenger, což je zastánci platformy Windows málo známý produkt disponující velkým množstvím funkcí a jednoduchým přehledným interface (uživatelským rozhraním).

{mospagebreak title=ICQ 2003b Build: #3916 - obecné info}

Poslední verze klasiky mezi chatovacími programy. Ač starší, přesto plně uspokojující většinu potřeb běžného uživatele.

Pokud se rozhodneme pro zrovna tuto verzi, pak nás čeká instalační soubor o velikosti 4.4MB, což sice není žádný cvalík, ale přesto si vlastníci modemového připojení užijí. Vlastní instalace je naprosto bezproblémová. Po otevření souboru nás přivítá úvodní obrazovka (viz obrázek níže), kde je důležité se rozhodnout, kterou z nabízených voleb použití si vybereme. Only myself umožňuje pamatování si uživatelského jména a hesla pro jednotlivé účty (nutno povolit při startu programu. Various users tuto možnost nedává a zachovává tak alespoň základní bezpečnost pro používání na veřejných místech.

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

Následující postup bude pro volbu Only myself, kterou využije drtivá většina z nás. Po úvodní obrazovce následuje přijmutí licenčních ujednání a pak už jen kopírování souborů. Pokud vše proběhne tak jak má, přivítá nás následující obrazovka:

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

Zde máme dvě možnosti, buď použít již existující účet a prostým zadáním svého ICQ čísla do prvního volného řádku si aktivovat položku heslo a zatrhávací volby, pamatuj si heslo a automatické přihlašování se na daný účet a jako poslední je možnost využití účtu s parametry guest, kdy se nám nebude ukládat historie a ICQ se samočinně ukončí po 15 min nečinnosti. Pokud aktuálním účtem nevládneme, nebo si nepamatujeme heslo (pokud víme aktivační email je nám umožněno jej získat použitím poslední položky), pak jsme, při stisku připoj, nebo při vyžádání si nového účtu, vyzváni k přijmutí licenčního ujednání a vyplnění registračního formuláře (následující obrázek).

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

Červeně označené položky jsou povinné, ostatní záleží pouze na naší vůli a ochotě sdělovat světu informace. Následující okno slouží pouze k doplnění osobních informací a je celé nepovinné. V následujícím kroku se nám již na zvolený nick a heslo vygeneruje jedinečné číslo (viz následující obrázek, s pro účely testu získaným číslem), který se budeme do systému přihlašovat.

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

Zde jsou k dispozici tři volby. První defaultně nastavená umožňuje komukoli si váš kontakt uložit do svých, aniž by vás musel požádat o souhlas. V dnešní době plné spamu je výhodné zvolit druhou možnost s nutností osobně každé přidání autorizovat, jinak se brzo utopíte v záplavě nabízeného porna a nelegálního softwaru. Třetí tentokráte zatrhávací volba opravňuje ICQ server zveřejňovat váš mód (online/offline) na svých internetových stránkách. Opět je věcí každého z nás, kolik soukromí je ochotno obětovat. V posledním okně je nabídka doplňkových služeb. Nastavení ICQ jako domovské stránky, povolení zařazení svého jména a čísla do databáze sloužící k vyhledávání kontaktů a jako poslední je možnost ke každému mailu poslanému z MS Outlook připojit ukazatel vašeho aktuálního stavu na ICQ. Tlačítkem start se automaticky pokusíme připojit k serveru a být tak konečně online.

Zde se ještě vrátím k položce settings v okně Login, která slouží k nastavení služeb ICQ serveru, proxy serveru a firewallu. Pokud nemáte opravdu hodně zvláštní nastavení sítě, vyplatí se nechat položky na default a tvářit se jakoby proxy neexistovalo. Většina problémů v komunikaci se dá takto vyřešit (testováno v několika sítích).

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

Pokud spouštíte ICQ poprvé, pak bude váš kontakt list nejspíše prázdný. Takto může vypadat se zobrazením online uživatelů po krátké době používání. Význam jednotlivých položek mimo spodních šesti tlačítek je doufám dostatečně vysvětlen, jen dodám, že v systémových zprávách se budou objevovat i nabídky na nové kontakty, které vám pošlou sami uživatelé, nebo zprávy od lidí, které nemáte uloženy a to ve formě malé žluté obálky s červeným vykřičníkem.

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

Toto okno dostaneme, pokud použijeme tlačítko Add a necháme vyhledat námi vytvořený účet pomocí jeho čísla (funguje pouze při hledání z jiného účtu, neboť nelze vyhledat sebe samého).

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

Pomocí Find users můžeme rozšířit své požadavky na vyhledání toho správného kontaktu (s trochou snahy lze vyhledat i napranou Brunhildu :-), ale nesmíme si slibovat zázraky. Hlavní potíž zde je, že se zobrazí pouze několik prvních kontaktů a není možné (bez dalších doplňujících informací) hledání zúžit. Proto se nám ani neobjevil námi vytvořený účet, zato jsme zjistili, že pod jménem Papaja lze najít mnoho osob.

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

Na horním obrázku můžete vidět naplno rozvinutou nabídku Services. Opět zde většina nastavení a povolení záleží především na požadavcích na soukromí a také bohužel i na zemi kde žijete. Celkem výhodná možnost posílání SMS je pro našince víceméně nepoužitelná, neboť SMS lze posílat jen do Austrálie, Kanady, Izraele, Singapuru a Taiwanu, navíc jen pro některé operátory. Sdílení složek vřele nedoporučuji, ať již kvůli zatížení internetu, pokud budete sdílet něco chtěného, tak i kvůli možným problémům s autorskými právy. Bezpečnost je pak samotnou kapitolou, stejně jako u P2P výměnných sítí, kdy lehká paranoia mnohdy zachrání vaše uložená data od útoku trójských koňů a virů. Pod kolonkou Newsletter se neskrývá přehled světových a domácích zpráv, ale reklamní informace o ICQ. Add features obsahuje oficiální pluginy, při stažení plné verze z oficiálních stránek pak nabízí pouze Spell Checker, což je kontrola pravopisu, bohužel pouze v angličtině či jedné z nabízených jazykových mutací.

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

V nabídce My ICQ nás asi moc věcí nepřekvapí. Kontakt list je ukládán pod číslem, datem a časem. Add/remove features je shodný s dříve popisovanou funkcí, stejně jako View/Change my details. Shortcut Bar je popsán na následujícím obrázku, doufám že dostatečně. Message archive je vyhledávání skrze uloženou historii podle klíčového slova. Umožňuje nastavit u koho hledat, od kdy do kdy, v jakých typech zpráv (chat, sms, odkazy,...) a v jakém umístění. History pak umožňuje prohlížet kompletní historii, stejně jako nastavit možnost zda-li ji vůbec ukládat.

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

Zde se jedná jen o kratší cestu k možnostem výše popsaným vyjma nastavení ICQ a jeho zabezpečení, kterým bude věnována samostatná kapitola.

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

Položku Contact List Options jsem nepopisoval záměrně, neboť by se stejně jednalo o pouhé přeložení do češtiny. Veškeré možnosti, které zde totiž máme jsou samy sebou popsány více než dostatečně.

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

Význam jednotlivých položek

  • Online = viditelný a připravený přijímat zprávy a soubory

  • Away = krátkodobě nepřítomen, zprávy se ohlásí, ale soubory nikoli

  • N/A = dlouhodobější nepřítomnost, jinak stejné jako u away

  • Occupied = uživatel bude obeznámen s příchozí zprávou, jen pokud bude označena jako urgentní, jinak se objeví pouze v kontakt listu

  • DND = na příchozí zprávy se nebude upozorňovat

  • Invisible = uživatel se jeví jako offline, přitom je stále připojen
{mospagebreak title=ICQ 2003b Build: #3916 - použití a nastavení}

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

Tyto programy si pořizujeme především proto, abychom se mohli domlouvat s lidmi, takže první, co asi každý z nás udělá, když zjistí, že se instalace povedla bude, že pošle zprávu. V kontaktlistu lze dotyčného vybrat buď dvojklikem na jeho jméno, nebo přes pravé tlačítko, kdy nám vyskočí nabídka voleb (viz předchozí obrázek). Vlastní okno potom za vypadá podobně jako v následujícím obrázku. (V textu je popsáno nastavení při instalaci ICQ 5 build 2235, přehledněji bude později)

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

ICQ disponuje i možností posílání souborů přes net a mnoho z nás ji rádo využije. Vybráním této možnosti nám vyskočí následující okno.

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

Pokud je náš kontakt online, pak po stisknutí tlačítka send se dostaneme na další okno.

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

Zde stojí za povšimnutí možnost nastavení maximální rychlosti stahování. Využijeme ji, zejména při paralelním stahování více souborů, kdy nechceme veškerý výkon sítě obětovat pro tuto funkci.

Obecné nastavení

Jelikož jsme bytosti vyžadující individuální přístup a zacházení a tou trochou soukromí také nepohrneme, jistě se nespokojíme s defaultním nastavením, jaké nám nabízí výrobce, ale vše si upravíme podle svého. ICQ nám nabízí dvě úrovně nastavení. Celkové a definované pro každý kontakt. Začneme druhým zmiňovaným.

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

Okno s nastavením obsahuje 6 záložek. První s nápisem General je celkové nastavení přístupu k danému kontaktu. Jeho záložka Alert nás opravňuje nastavit jakým způsobem budeme informováni o příchodu kontaktu online. Zároveň zde máme možnost nastavit si příslušné zvuky pro jednotlivé akce (viz následující obrázek), nebo jakékoli zvuky zakázat.

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

Následující obrázek zachycuje další tři záložky pro náš testovací kontakt. Zde můžete vidět dosti výsostné postavení, neboť uživatel je takto vždy viditelný a příchozí zprávy ignorují aktuální mód. Vhodné buď pro dobré přátele, nebo pro zlé šéfy :-)).

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

Pro ostatních pět voleb v nastavení je identická záložka (viz. následující obrázek), která nám při jejím zapnutí umožňuje buď: aby nás program o schválení přijetí požádal, nebo byla zpráva přijata automaticky, nebo jako poslední možnost, aby se automaticky zamítla.

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

Pro obecné nastavení použijeme buďto zkratku přes Shortcut Bar, nebo volbu přes tlačítko Main. Uvítá nás následující obrazovka.

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

Jednotlivé volby budeme probírat tak jak jsou řazeny za sebou. Zde můžeme vidět nastavení pro zobrazování přijatých a odesílaných zpráv. Zajímavá je možnost automatického shození okna se zprávou na lištu po uplynutí daného času. Vhodné zejména při rozsáhlejší korespondenci, kdy se okna už mohou nepřehledně vršit jedno na druhé.

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \
- pro zvětšení klikněte -

Show top ICQ buttons ovládá zobrazování tlačítek skupin a online/offline kontaktů v hlavním okně programu. Show bottom se týká tlačítek Add, Find Users, Services a My ICQ. Show Contact List je pro nápovědu a Chat with a Friend v okně kontaktů. Také se odtud dá nastavit třídění kontaktů buď podle jména, nebo stavu. Záložka Shortcuts se stará o přiřazení klávesových zkratek jednotlivým činnostem v rámci ICQ. Bohužel je zde možnost editace jen nabízených položek. Vytvořená vlastních by mnohdy práci velmi usnadnilo. Již název Colors nám dává tušit, o co tady půjde. Možnost libovolně si sladit barvy ICQ třeba s kabelkou nebo účesem se ovšem týká pouze kontaktů a jejich pozadí. Pokud jsme si před chvílí stěžovali, že nejdou sladit barvy celého programu, pak zde je odpověď. Záložka Skins obsahuje kromě volby celého schématu i volbu barvy. Na horním obrázku tak vidíte provedení "žabička". Pokud by vás zajímalo srovnání skinu Classic a New, pak vám budiž nápomocen následující obrázek, kde je kromě změny skinu vidět i nastavení šedé barvy pozadí.

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

Jediné, co se dá ještě dodat je, že veškeré proporce zůstaly zachovány.

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

Volba Miscellaneous (čili různé) má tři zatrhávací boxy a jedno rolovací menu. První box zapíná uvítací obrazovku při každém spuštění ICQ, druhé slouží pro otevírání menu přes levé tlačítko myši (vhodné pro leváky s obráceně nastavenou myší, než je obvyklé, nebo ke zmatení kolegů či sourozenců), třetí přidá do nabídky souborů v celých Win položku odeslat soubor pomocí ICQ. Menu umožňuje vícejazykovou podporu. Bohužel jen teoreticky, neboť samotní tvůrci nikdy nevypustili oficiální verzi českého pluginu.

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

V nastavení Status Mode nám bylo povoleno upravovat dobu, po které se program automaticky přepne do některého z módů "jsem mimo". Dále je možné nastavit, zda-li ostatní uživatelé budou moci vidět, jak dlouho jste již pryč a jestli se jejich příchod online bude zvukově projevovat.

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

Pokud celý článek čtete pouze kvůli tomu, abyste zjistili, jak nastavit proxy server, pak vás budu muset zklamat. Defaultní nastavení funguje v 95% případů, v těch ostatních jde většinou o specifické nastavení sítě, kdy bez znalosti místních poměrů je velmi těžké říci, zda ICQ vůbec pojede a pokud ano, tak co a kde nastavit. Zřejmě se tedy neobejdeme bez konzultace s adminem a s nastavením nejen ICQ, ale celého systému. Možná je to zbabělé, ale nechci se dostat do situace, kdy by jedna sice dobře míněná rada vedla k problémům.

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \
- pro zvětšení klikněte -

Sekce History, Alerts & Sounds má v první záložce nastavení zapínání ukládání historie, zobrazování upozornění na příchozí zprávy a nastavení projevů samotných upozornění. Záložka Sounds nám dává možnost editovat jakýkoli zvuk, který by nás ICQ mohlo vychrlit. Pro jejich změnu je nutné jako zvukové schéma nastavit My Settings, jinak nám bude odmítnut přístup k tlačítkům Select, Disable a Preview. Mimo samotnou editaci je možné si stáhnout i jiné kompletně vypracované schéma ze stránek ICQ, odkaz na ni naleznete v pravém dolním rohu záložky. Momentálně je k dispozici kolem tisíce různých schémat.

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

Pokud jste si oblíbili lištu s urychlenými volbami, pak zde si ji máte možnost upravit dle libosti. Nemusí jít pouze o zapnutí či vypnutí dříve zobrazených položek, ale vynikající možností je, umístit si na takto viditelné místo zástupce některých hodně frekventovaných programů a ušetřit tak plochu nájezdu ikon.

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \
- pro zvětšení klikněte -

ICQ Email Import slouží pouze k nastavení času (ve dnech), po jehož uplynutí se zaktualizuje databáze kontaktů. Volba SMS je pouze s malými možnostmi vyžití. Zde se například dá nastavit signatura před SMS zprávy a oznámení doručení.V URL se vyplatí mít všechno vypnuté. Dnes, kdy jen bují falešné webové adresy a krádeže hesel je vyloženou sebevraždou nekontrolovat je a rovnou si je ukládat do adresářů, či přímo spouštět v prohlížeči. File je o nastavení místa ukládání stažených souborů a jejich řazení.

Nastavení zabezpečení

Jelikož volby Status a Permission Level jsou pouze přehledem jejich podkategorií, nebudeme se jimi podrobněji zabývat. Snad jen, že jakýkoli údaj u nich uvedený je zároveň linkem na příslušnou podkategorii.

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

Pokud jste pozorní, určitě si říkáte, proč nemám nastavenou vyšší míru zabezpečení. Je to dáno tím, že k mému počítači nemá nikdo jiný přístup a pokud by už v něm byl, tak je heslo pro spouštění nastavení ICQ to poslední, co by mě mohlo zachránit. Ostatní dvě volby se týkají autorizace došlých zpráv a viditelnosti na internetu.

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

Volba Password je ke změně hesla a jediné, čím disponuje navíc, je upozornění, že ztracené heslo lze získat pouze na email uvedený v registračních údajích. V Ignore listu jsou všechny čísla, která nechceme aby nás obtěžovala. Samozřejmě je lze kdykoli znova povolit nebo přidat další (třeba číslo neodbytné nápadnice :-)).

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

Invisible a Visible List jsou stejně ovládané seznamy s čísly, kdy pro čísla v prvním jsme offline dokud jim nepošleme sami zprávu a pro ty v druhém jsme stále viditelní (tedy pokud jsme online).

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

Konečně něco zajímavého. Po odemčení díky kódu pro login se dostaneme do seznamu zakázaných slov. Vlastního spamového filtru. Na obrázku můžete vidět filtrování slov XXX a WAREZ, kdy jsou všechny příchozí zprávy obsahující jedno z těchto slov nekompromisně mazány (práci filtru lze vidět na následujícím obrázku).

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

Nastavení kdo a co nám může posílat. Díky použití barviček snadno přehledné. Volba Contact Info/Files je stejného druhu, ovšem narozdíl od této pro zprávy je, pozor změna, pro soubory.

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

Typ Peer to Peer komunikace, který povolíme. Není to náhrada již zavedených sítí, ale slouží hlavně pro přenos souborů, kdy data nejdou přes server, ale rovnou na IP adresu.

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

Filtrace pomocí klíčových slov nemusí vždy stačit. Pro tento případ máme možnost zasahovat i do obecnějšího filtrování. Pozor, nefunguje na uživatele, které už máme v kontaktlistu, ty je předtím nutné ručně vymazat.

To by bylo vše k tématu ICQ 2003b bulid 3916, v dalších kapitolách se vás pokusím ušetřit podobných lavin obrázků a budu se tedy odkazovat na věci již zmíněné, případně bez odkazu pouze uvedu rozdíly verzí či produktů.

{mospagebreak title=ICQ 4 Lite Edition verze 4.14}

Novější bráška (sestřička) ICQ 2003 a zároveň poslední oficiální verze poté, co číslo pět bylo ze stránek staženo krátce poté, kdy se objevilo. Proč se tak stalo můžeme zatím pouze hádat.

Co nového nám přineslo ICQ4? Má cenu si ho pořizovat na úkor předchozí verze? Tak na tyto otázky se teď budu snažit odpovědět. První velkou změnou prošlo uživatelské rozhraní, kdy se vše ještě více zakulatilo a vyhladilo spolu s použitím plynulejších barevných přechodů. Celek tak působí živěji a více upoutá pozornost.

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

Další velkou změnou prošlo ovládání a nastavení. Již podle názvu Lite Edition (odlehčená verze) se dá poznat, že né všechny funkce zůstaly zachovány. Počet tlačítek v dolní části se zredukoval z šesti na tři, stejně tak zmizeli tlačítka z kontaktlistu. Přibylo ovšem jedno v levém horním rohu. Tlačítko Xtraz vyvolává nabídku (viz obrázek výše) s možností připojit se do Xtraz centra a nastavit si obrázek, poslat komukoli blahopřejný lístek, či si zahrát některou z nabízených her. A to buď sám nebo s kamarádem. Jako ovšem většina věcí dnes, tak i zde je mnoho titulů k dispozici pouze za peníze, nebo sice zadarmo, ale jako demoverze či věci, které by stejně nikdo nekoupil. ICQ 4 je dostupná již delší dobu, ale dodnes jsem neměl potřebu strávit v tomto centru delší dobu. Pokud se budete chtít pobavit, jistě najdete lepší varianty, nehledě na skutečnost, že pro hraní ve dvou musí mít oba spuštěnou ICQ 4.

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

Hlavní prostor vyplněný kontakty reaguje na obě tlačítka naší myši. Jedno kliknutí levým ukáže u kontaktu nejen jméno, ale i číslo, pravé vyvolá nabídku služeb jakou můžete vidět na horním obrázku. Prostým porovnáním s předešlou verzí vidíme, co se změnilo. Hlavní problém zde vidím že nám již není umožněno nastavit si pro každý kontakt specifické nastavení. Takže nebýt vychvalované funkce, kdy obdržení zprávy je indikováno pop up oknem v pravém dolním rohu obrazovky obsahujícím samotnou zprávu a obrázek kontaktu, tak nemáme možnost zjistit kdo nám píše, bez toho, aniž bychom otevřeli ICQ. Tato funkce ovšem byla již ve verzi 2003b, ovšem jako malá žlutá obálka s jménem. V této verzi se tedy již nejde řídit jen podle sluchu, což zamrzí zejména v situaci, kdy vyvíjíme činnost mimo počítač, ale přesto chceme být v kontaktu se světem.

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \
- pro zvětšení klikněte -

Zatím přeskočím tlačítko Main a vrhnu se na Add/Find, kam se nám schovala tlačítka Add a Find Users. Změna oproti dřívější verzi je tedy pouze v tom, že okno vyvolané tímto tlačítkem obsahuje dvě záložky, každou pro jedno původní tlačítko. Co se ale nejspíš změnilo je systém vyhledávání (oficiální zdroje v tomto směru nic neříkají), neboť minule se nám náš uměle vytvořený účet vyhledat nepodařilo, zato tentokrát ano, jak se můžete přesvědčit výše.

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

Redukci se nevyhnul ani počet módů, které si nyní můžeme nastavit. Zmizeli DnD a Occupied. Ne že by to bylo něco, bez čeho se normální uživatel neobejde, ovšem jsou situace, kdy jejich absence zamrzí.

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

Funkce tlačítka Main taktéž prodělala facelift. Možnosti nastavení a zabezpečení se pěkně seskupily do jediné volby, přibyla možnost kontroly spamu přímo, nikoli jen přes jinou volnu, bohužel mám ten pocit že některá tlačítka jsou zde jen proto aby se ta ostatní necítila příliš osamocená. Malý bonus je zde v podobě tlačítka switch user, kde se nám již dává na výběr rovnou, bez nutnosti program nejdříve vypnout, jako tomu bylo dříve. Volba Switch to pro version se nám postará o zapnutí nejnovější Pro verze, kterou máme nainstalovanou.

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

Jako dlouholetý uživatel 2003b se nemohu smířit s tím, co tvůrci provedli zde. Toto má být nějaké nastavení? Už jen u položky Contact List stojí za to si porovnat možnosti verzí. Kde bylo pět záložek je jedna jediná. Nastavení zvuků zmizelo, stejně jako barev. Zbyla akorát možnost nastavit celkovou barvu, třeba opět do stylu "žabička", ale to je zoufale málo. Celkový Skin měnit nelze, alespoň ne oficiální cestou, neboť program nenabízí jakýkoli link na další možnosti. Prostě pokud je volba stále zde, pak je možná ve stejném stavu nebo ořezaná, ale většinou ji vůbec nehledejte, zbytečně byste ztráceli čas.

Možná si říkáte, že jsem moc krutý, ale pro mě není barevnější vzhled a pár jednoduchých her, jakých je plný internet dostatečnou záplatou na absolutní neschopnost programu. Rozdíl (viz první tabulka) 16MB na disku je z dnešního hlediska směšný, rozdíl 3MB použité operační paměti sice může být pro někoho argument, ale vzhledem k možnostem ostatních programů nám ICQ 4 LE v 4.14 vychází jako jednoznačně poslední.

{mospagebreak title=ICQ 5}

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

Člověk míní, bůh mění. Opět jsem se přesvědčil o platnosti tohoto tvrzení. Při kontrole odkazů na jednotlivé programy jsem se dostal i na stránku ICQ, kterou jsem ten den již několikrát navštívil. První co muselo upoutat mou pozornost byla obrovská reklama na ICQ tentokráte ve verzi 5. Oficiální vypuštění bylo na světě. Proč se tedy nepodělit o první postřehy z teď již platné verze.

Hned na úvodním obrázku si můžete udělat dojem, co že se vlastně změnilo. Celá verze prošla velkým faceliftem. Kulaté okraje zmizely a vrátil se čas hran. Tlačítka si s námi zahrála škatule škatule hejbejte se a usadila se na nových místech. Navíc nám přibyly dvě ikonky, které možná změní pohled na lite verzi 5. Zaujat PR-trailerem (vřele doporučuji, je to krásně podaný smysl ICQ dneška, totálně pro lamy) jsem se pustil do rozebírání. Ano opravdu máme možnost si vytvořit vlastní mód, který se pak ostatním uživatelům ICQ 5 bude pod našim symbolem ukazovat místo zelené ikonky online (samozřejmě přes Xtraz). Krásné ale zbytečné, neboť zde nejde nastavit, co bude daný mód dělat. Je to totiž pouze nové pojmenování módu online spolu se vzkazem u něj. Smutné ale pravdivé.

V nabídkách se kromě nového vzhledu taktéž nic nezměnilo, snad jen, že v menu nastavení přibyla, v možnosti send and recieve, volba pro nastavení mluvení přes mikrofon. Toto nastavení je omezeno na automatické zakázání této služby, automatické povolení a uživatelské rozhodnutí. Přílišná jednoduchost ICQ 4 tedy bohužel zůstala zachována.

Právě ona možnost přímé komunikace (spolu s video chatem, který u nás ale příliš uplatnění nejspíše nenajde), bude asi hlavním tahounem v kampani za používání ICQ 5. Možnost nemuset již používat několik programů, ale jeden jediný se tak možná stane skutečností. Právě zde by se tedy mělo odehrát řádné testování, než bude vyřčen konečný verdikt. Doufám, že se během několika příštích dní osvědčí a budu vám tak moci přinést obsáhlejší informace o této službě. Zatím nezbývá než doufat. I kvůli této skutečnosti není ICQ 5 zařazeno do konečné výsledkové listiny.

{mospagebreak title=Miranda IM v0.3.3.1}

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

Nejmenší velikosti, ale funkcemi rozhodně žádný zakrslík. Tak právě taková je Miranda. Ač je celá kapitola posuzována podle podle defaultně nabízené verze, není nejmenší problém si ji i v tomto stavu upravit podle svých vlastních představ, jak je nejspíše patrné z obrázku nahoře. První dojem, jaký asi budete mít, když si Mirandu nainstalujete bude, že jste se vrátili v čase. Hlavně budou takto postiženi uživatelé ICQ 4. Málo barev, relativně hranaté okraje, žádné ovládací prvky. Jelikož ale nejsme žádní ubozí konzumenti, kteří poslušně sežerou vše, co je jim předloženo a pídíme se po detailech, rychle objevíme obrovské výhody, které nám tento program nabízí. Krátkým pohledem do tabulky zjistíme, že Miranda je absolutně nejméně náročný program, co se hardwaru týče. 2MB využité operační paměti berte spíše jako horní hranici způsobenou nepřesností měření se stupnicí o 1MB. Taktéž 725kB soubor ke stažení je dnes naprosto pohodová záležitost. Hlavní výhodou Mirandy je ale něco jiného. Slovo plugin je hodně známé a většina programů se jím ohání. Co se jinde týká pár položek, nebo podružných záležitostí je zde rozvedeno v hlavní smysl existence. Miranda je ve své podstatě soubor pluginů, které jádro programu akorát drží dohromady. Jejich získání a instalace je navíc naprosto triviální záležitostí. Stačí si do jakéhokoli vyhledávače zadat spojení Miranda plugin(s) a vybrat si své favority, nebo využít odkaz v nastavení (ukázka později) a poté již jen zkopírovat soubor(y) do adresáře s instalací (podadresář Plugins). Jejich aktivace se pak liší kus od kusu, tudíž je třeba si přečíst přibalené soubory s popisem.

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

Začneme poněkud netradičně popisem módů. K dispozici jsou všechny klasické, ovšem třešničkou na dortu je možnost aktivace přes klávesové zkratky. Další malé plus, které potěší.

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

Dále je pokus o zachycení osobních detailů uživatele papaja, kterého jsme si vytvořili k účelům tohoto testu. Pokud se někdo poznal, pak ho musím ujistit, že jakákoli podobnost je čistě náhodná a neúmyslná.

 Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \
- pro zvětšení klikněte -

Velkou výhodou zde je přehledné uspořádání a snadná orientace spolu s informacemi o IP adrese, je-li dostupná apod. Taktéž vám na daný kontakt prozradí, jak dlouho už je aktivní a jaký komunikační program používá.

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

Symbolem znaku Mirandy se dostaneme do menu podobnému tomuto. Volba Import je zajímavá, neboť dovoluje převést kontakty z Mirabilis ICQ (99a - 2003a), nebo z předešlých verzí Mirandy. Pokud někdo ještě používá některý z těchto systémů, pak má usnadněnou práci. Import z ostatních verzí probíhá automaticky přes server ICQ, kde jsou uložena data. Změna osobních detailů probíhá nikoli v programu, ale přes webové rozhraní ICQ. Report Bug (nebo-li v doslovném překladu Ohlas švába) znamená nahlášení nějaké chyby s kterou jste se při používání setkali.

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

Tímto okamžikem začíná pravý ráj pro šťouraly, dnes sice ne hardwarové, ale softwarově zaměřené. Konečně jsme se dostali k nastavení. První obrázek s touto tématikou nastavuje oblast kontaktů jako celek. Zde se nastavuje řazení kontaktů a indikace zpráv v trayi. Zatím teprve rozehřívání.

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \ Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \
- pro zvětšení klikněte -

Trocha zjednodušení nám nyní rozhodně nebude na škodu. Za povšimnutí stojí především možnost změnit vzhled jednotlivých či všech ikon (obr. 2/7), funkce Hide "offline", kdy si nadefinujeme, které módy budeme považovat za pro nás nezajímavé (obr. 3/7) a automatického nastavení velikosti okna podle množství zobrazovaných kontaktů (obr.7/7). Popisovat ostatní by bylo nošení dříví do lesa, vzhledem k českému popisu (ano, další plugin).

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \
- pro zvětšení klikněte -

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

Volba Events je opět plná všelijakých hraček a hejblátek, jak by řekla moje přítelkyně v dobré víře s tím, že to k životu potřebovat určitě nebude. My jsme ale hraví a zvědaví a určitě je alespoň trochu prošmejdíme. Obr. 1/7 nabízí kromě možností nastavení stahování souborů i jejich kontrolu antivirem. V dnešní době velmi zajímavá funkce, kterou by každý měl náležitě ocenit.v obr. 4/7 zaujme především možnost rozdílných barev a fontů pro jednotlivé typy příchozích a odchozích textů, adres a souborů. Další krok vzhledem k přehlednosti. Co by ale rozhodně nemělo ujít pozornosti je obr. 7/7, který je pro zdůraznění větší než ostatní. Jednoduchým způsobem naklikání se dá každému kontaktu povolit či zamítnout přijímání jednotlivých typů zpráv či autorizací. Jednoduché a účinné řešení pro ošemetné situace.

Položka Games evokuje srovnání s Xtraz u ICQ. Oficiálně je k dispozici pět pluginů, z nichž jeden je něco jako mulit-pack s více hrami. Nemůžeme sice čekat zářivé barvy a kulaté hrany za každých podmínek, ale na druhou stranu aspoň víme, co hrajeme.

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \
- pro zvětšení klikněte -

V položce Network najdeme nastavení veškerých protokolů, které využíváme. Stejně tak zde najdeme i nastavení proxy serveru, které se opět vyplatí nechat žít v domnění, že zde žádný není. Třešničkou na dortu je pak možnost povolit komunikaci jen na určitých portech nebo jejich rozmezí.

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \
- pro zvětšení klikněte -

Volba Status je kvůli nastavení Away a N/A módu, respektive časů a situací, po kterých se automaticky zapnou. Nastavení lze taktéž provést u vzkazů, kterými se tyto módy hlásí a nakonec můžeme ke každému uživateli přiřadit naši celkovou viditelnost či naopak neviditelnost.

Kdybych teď řekl, že to je o Mirandě vše, neskutečně bych lhal. Dnes jsem jenom nastínil, co všechno se dá dělat. Chybí vám nějaká funkce? Odpověď je jednoduchá, plugin. Rádi byste jinou sadu ikon, plugin. Stačí jen hledat, nebo se podívat na oficiální stránky a umět trochu anglicky. Právě tato úžasná modifikovatelnost donesla Mirandu až těsně před bránu vítězství v tomto srovnání. Jestli se ale opravdu dostane až na samotný vrchol vám teď ještě neřeknu. Čeká nás ještě SIM a teprve až budeme hotovi i s ním, vyhlásím konečné pořadí. Samozřejmě podle svého.

{mospagebreak title=Simple Instant Messenger v0.9.3}

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

Dnes poslední prográmek pro internetovou komunikaci pochází z Ruska. Opět to není nic, z čeho bychom se posadili na zadek a marně se snažili dostat své oční bulvy zpátky do důlků. Tvůrci si zřejmě řekli, že v jednoduchosti je krása a celý design tomuto podřídili. Hranaté tvary, nepříliš šťastně zvolené barvy, ikony z prvních Mirabilis ICQ. Tak toto je SIM. Na druhou stranu teď před sebou máme druhý program umožňující používat velké množství pluginů, i když se jejich počtem a kvalitou rozhodně nevyrovná Mirandě. Proč se jím tedy zabývat? Pokud se pozorně podíváte na horní obrázek, pak si můžete všimnout dvou ikon aktivního módu. Nejedná se o chybu v grafice, ale o unikátní schopnost SIMu. Hodně programů podporuje spouštění více klientů v jednom okně, kdy se odpovídá pomocí přiděleného protokolu, ale SIM umožňuje souběžný provoz několika účtů se stejným protokolem. V jednom okně nám tudíž běží jak můj normální účet, tak i námi vytvořený účet papaja. Nevím sice pro kolik z vás bude tato schopnost tou právě rozhodující, ale u mě se minimálně v tomto testu vyplatila.

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

Menu vyvolané pravým tlačítkem vidíte na horním obrázku. Kromě obvyklých voleb, si při zapnutí více účtů lze vybrat, ze kterého danou zprávu odešlu (Defaultně se pošle z obou). Volba nastavení je zde pro specifické nastavení jednotlivých kontaktů (ukázka níže). Vzhledem ke kompletnímu překladu a celkem snadné srovnatelnosti se staršími modely ICQ, bude pro každého, trochu inteligentního člověka, naprosto triviální záležitostí pochopit, co které tlačítko umí. Zádrhel by zde mohl nastat pouze ve volbě filtr, která v mé verzi (reinstalace nepomohla) odmítala jakkoli fungovat.

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

Horní obrázek zachycuje tlačítko voleb vyvolané z hlavního okna. Zde by se slušelo podotknout, že SMS opět nefungují. Zajímavou funkcí je Síťový monitor, který se dá spouštět zároveň se startem programu (parametr -m, tzn. sim -m). Kompletní přehled veškerého dění práce na síti (samozřejmě pouze vzhledem k SIMu. Druhá zajímavá položka jsou Konexe, speciálně jejich manažer, který umožňuje, ono výše zmiňované, použití většího množství účtů zároveň. Přidání účtu probíhá naprosto jednoduše. Zvolíte manažera a poté Novou konexi. Vyberete protokol a vyplníte nezbytné údaje. Toť vše. Při připojování se pak program loguje místo na jediný účet na všechny účty, které přísluší k profilu (obrázek níže).

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb \

Dva horní obrázky se snaží zachytit menu nastavení programu a jeho zabezpečení. Ten spodní pak ukazuje přehled možných pluginů. Opět se pustíme jen do těch zajímavých. Hned první plugin (na obrázku) umožňuje každé akci přiřadit spuštění externího programu. Výhodné je třeba stažením souboru iniciovat jeho prohlédnutí antivirem. Další možností je šifrovat odchozí zprávy. Jedná se o zajímavou utilitku, která bohužel nefunguje v kombinaci s ICQ (například). Pokud ovšem oba mají SIM, funguje bezproblémově. Přiřazení osobních zvuků libovolné akci je pak spíše samozřejmostí než bonusem.

Celkově se jedná o zajímavý počin, nicméně k dokonalosti mu některé věci chybí. Třeba vyšší modifikovatelnost vzhledu. Již v příští kapitole se ukáže, na jaké umístění to nakonec stačilo.

{mospagebreak title=Závěrečné zhodnocení}

Konečně jsme se dostali ke konci. Teď již jen sláva vítězům a čest poraženým. Dříve než jsem zasedl ke klávesnici jsem měl obavy, jestli tyto programy vůbec půjdou zhodnotit vzhledem jeden k druhému. Překvapivě to šlo. Vědom si plamenných debat všude na internetu, snažil jsem se být tak nestranný jak to jen bylo možné. V konečném důsledku rozhodla všestrannost a malá náročnost na naše křemíkové miláčky. Vizuální krása se stejně jako v reálném životě časem stejně okouká a člověk pak stejně bude žít tím, co je uvnitř. Někteří již tedy tuší vítěze. Nebudu tedy déle napínat a prozradím konečné pořadí.

Miranda IM v0.3.3.1

ICQ 2003b bulid 3916
SIM v0.9.3
ICQ 4 LE v4.14

Vítězství Mirandy asi nebylo takovým překvapením, jakým jsem se jej pokoušel učinit :-). V celkovém hodnocení neměla konkurenci. Vyberte si kategorii (mimo vzhledu) a máte v ní jasného vítěze. Boj se ale rozhořel o druhé místo. Nebudu zastírat, že ICQ 2003b vyhrálo i díky dlouhodobé zkušenosti, kterou s ním mám, ale také díky příjemnějšímu rozhraní a snadnějšímu nastavení specifických kontaktů. Výhoda používat dva účty zároveň se mi nejevila natolik úžasná, aby cokoli ovlivnila. SIM tedy obsadil třetí pozici. Jako absolutní propadák se ale ukázalo ICQ 4. Napadá mě přirovnání k popové hvězdičce. Hezké na pohled, každý ho chce mít doma, ale jakmile tam jednou je, už přemýšlíme jak se jej zbavit. Jeho absence čehokoli smysluplného nahrazená spoustou naprosto zbytečných funkcí může uspokojit jenom naprostého začátečníka bez jakýchkoli požadavků na software.

To by bylo ode mě dneska vše. Loučím se větou, která bude nejspíš nejlépe popisovat diskuzi pod článkem. Let the flame begin!

Linky na jednotlivé programy:

ICQ

Miranda

SIM

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
15.2.2005 10:38:02   0.0.0.xxx 4445
Nezna nekdo nejaky "fungujici plug-in" do Mirandy. Mam jeden ten se nazýva notes and reminders, jenze není bez chyb. Neco podobného jsem vsak jeste nikde nenasel. Byl bych vdecný za jakoukoliv radu. Diky
15.2.2005 10:48:47   0.0.0.xxx 4142
Napriek tomu, ze kazdy clanok je vlastne viac ci menej subjektivny nazor autora, ani mi to tak nepripada, ze by tento clanok mal byt nejak extra "flame-podnecujuci". BTW, skoda ze ste neotestovali aj Trillian...
15.2.2005 10:51:43   0.0.0.xxx 4445
bannerkiller
http://spolszczenia.alternatywa.info/uploads/icq5.02_2309_bannerkiller.exe

čeština
http://cestinyskutr.webz.cz/ICQ%205 .02%20build%202309%20Lite%20czech.exe
15.2.2005 11:07:47   0.0.0.xxx 4446
ja pouzivam jen jeden a to ze pri prichozi zprave zacne blikat jedna dioda na klavesnici,myslim scrolllock ale da se nastavit i vsechny 3.Dobre kdyz neco delate a nevidite tray.
15.2.2005 11:14:05   0.0.0.xxx 4544
Co takhle zahrnout do srovnani i novy Messenger - od Microsoftu? Ja sam jsem jeho odpurcem, ale jak jinak presvedcit ostatni nez vysledkem nezavisleho testu komunikatoru? :o))
15.2.2005 11:38:56   0.0.0.xxx 4444
páč MM neumí ICQ protokol ;)
15.2.2005 11:57:03   0.0.0.xxx 4647
Z nazvu plyne, ze se clanek ma byt o komunikacnich programech a ne jen o icq. Imho nejlepsi komunikacni protokol je jabber (http://www.jabber.cz/ ; je dokonce standardizovan: http://www.jabber.com/index.cgi?CONTENT_ID=358), ale neni mezi uzivateli tak rozsiren jako icq.
15.2.2005 12:42:17   0.0.0.xxx 4645
Dá se nějak v ICQ2003 dopsat osobní údaje u uživatele, který si je nenastavil všechny (adresa atd..) Chtěl bych si je tam dopsat. S tim souvisí i druhej dotaz: Je bezpečný mít tam všechny údaje dopsaný? Nejsem zvědavej aby moje osobní údaje lítali někde po netu...
15.2.2005 13:10:33   0.0.0.xxx 4644
omfg coze ??? jak autor mohl dat na druhe misto nejake hruzostrasne komerecni icq plne reklam ??? to snad nemysli vazne. ICQ 2003b jsem taky pouzival ale uz nejakou dobu pouzivam SIM a jsem si jist ze je mnohokrat lepsi.
15.2.2005 13:29:15   0.0.0.xxx 4745
Tohle mě docela překvapilo, ani sem nevěděl, že něco takového je...http://www.ufasoft.com/icqsnif/
15.2.2005 13:31:51   0.0.0.xxx 4745
Pro ty co jedou na Mirandě nebo se o ni zajimají.
http://miranda.czweb.org
Připravuje se další verze Mirandy :-) a ke stažení je už i Alpha verze.
15.2.2005 13:41:13   0.0.0.xxx 4546
Ani me neprekvapilo, ze Miranda vyhrala !! Aby ste pochopili jeji silu, musite si stahnout aspon nejaky bylicek co ma v sobe nekolik pluginů, nebo rozvnou jednotilve pluginy! A co se tyka vzhledu mirandy.. vůbec nemusi byt hranata, chce to jenom vedet kam sahnout.... jj proto je to program jehoz prednosti oceni hlavne profesionalove a ne domaci amateri, pro ktere neexistuje nic lepsiho nez program ICQ!
Se podivejte treba na :
http://miranda.nezbeda.net/index.html
nebo ...
http://miranda.czweb.org/board.php
tam se muzete podivat, jak muze miranda vypadat, kdyz se to umí.... a trochu to tu rozjedem, je tu jaksi mrtvo :-)))
15.2.2005 13:41:22   0.0.0.xxx 4646
Este tam chyba trillian.
15.2.2005 13:51:32   0.0.0.xxx 4644
Presne tak, chybi trillian...
Je sice narocnejsi, ale podle me uz basic verze trojky(free) strci do kapsy oficialni ICQ klienty. Mimochodem vic ICQ uctu pro ni neni problem. Dalsi vyhodou je "rendezvous" plugin diky kteremu se da messenger pouzivat v lokalni siti bez internetu :-)
Pluginu je taky dost...
Jinak s mirandou souhlasim, hlavne tam kde nema zatezovat system je to bezkonkurencni volba :-)
15.2.2005 15:00:07   0.0.0.xxx 4545
...to, že nepoužívá registry pro zápis nastavení, proto si ji (u mě je to s pluginy a historií 7MB, osekaná verze něco přes 1MB) můžete vzít třeba na flashce jinam a od tama si ji bezpečně spustit. Nebo udělat víc verzí na jedné flashce, každou s jiným nastavením (třeba nastavením připojení).
Jinak sám ji použivám těsně nad hodinami dole v rohu, alpha okna na 30%, po najetí na něj 100%. CTRL+SHIFT+R otevře okno s příchozí zprávou (když se mi rozbliká scroll a numlock, jak tu už pisatel psal), CTRL+SHIFT+M ji schová nebo zobrazí. Doporučuji pluginy History++ (mnohem líp udělaná historie zpráv), právě keyboardnotify, a URČITĚ tabsrmm - plugin, který otevírá okna se zprávami v jednom "kontejneru", stejně jako to umí lICQ (srovnání: tabbed browsing v FF a Opeře). Miranda rulezzz
15.2.2005 15:04:16   0.0.0.xxx 4747
autor zapomel myslim na jednu docela dulezitou vec - jedina miranda zvladne vic protokolu najednou, mam pocit ze s patricnym pluginem zvladne dokonce vsechny messengery co existuji...
15.2.2005 15:17:45   0.0.0.xxx 4645
Kdybys byl aspoň trichu chytrej tak víš že se na téměř jakýkoliv ICQ dá s přehledem sehnat nějakej patch kterej ti ty teklamní bannery vypne. A když je člověk aspoň trochu sám zručnej, není línej a vyzná se v programech, tak si je v pohodě odstraní i sám.
ICQ možná není nejlepší ale pro to aby člověk odeslal ICQ zprávu nebo si s někym pokecal uplně bohatě stačí.
15.2.2005 15:44:03   0.0.0.xxx 4747

nechapu testovani autora, kdyby tech programu zaradil vice (a ze jich je), ale testovat 2 programy + 2 verze ICQ, to je ubohost. (me osobne by treba hodne zajimalo poradne srovnani Mirandy vs. Trillian)

15.2.2005 15:46:04   0.0.0.xxx 4545
tak tos asi jeste nevidel Trilliana, ktery ma tohle uz taaaak dlouho...
15.2.2005 15:49:35   0.0.0.xxx 4844
Miranda taky umí dva stejné protokoly !!!!
Třeba ICQ: Stačí nakopírovat tam ješte jednou ICQ plugin (ICQ.dll) ale pod jiným názvem... takže tam mít třeba ICQ1.dll a ICQ2.dll.
A můžete mít dva účty ICQ najednou..
15.2.2005 15:55:58   0.0.0.xxx 4544
Nic mě neříká ten "notes and reminders" ... Moh bys vysvětlit co dělá, pak bych ti možná pohom..
15.2.2005 16:02:30   0.0.0.xxx 4544
Lepší se mě zdá: http://miranda.nezbeda.net/
s fórem: http://miranda.nezbeda.net/forum/
15.2.2005 16:12:05   0.0.0.xxx 4644
dik moc za radu, geniální věc, kdybych to věděl dřív, nemusel bych strašit se dvěma klientama vedle sebe...
jinak na ofic. stránkách lze najít plugin, co projede uživatelovy kontakty a najde všecky, kdo se schovávají v Invisible módu. (pro mrchy, jako jsem já, je to skvělá věc
15.2.2005 16:53:34   0.0.0.xxx 4746
myslis jako plugin do icq5, nebo mirandy? vhod sem odkaz :]
15.2.2005 16:57:57   0.0.0.xxx 4847
Mas pravdu, takovych nastroju je hodne a ne jen pro icq, ale i pro kompletni monitoring, kde sitova karta pracuje v rezimu odposlechu vseho co jde po siti. Jak to ale udelas, kdyz dneska jsou vsude switche? jen pro vysvetleni - ty zbytecne nepousti pakety do vsech smeru, ale jen smerem na branu
15.2.2005 17:15:46   0.0.0.xxx 4745
Budu předstírat, že mám mooooc MAC adres a tím změním switch zpět na HUB ;-)
Všechno jde obejít, pouze je otázka zda to stojí za tu námahu.
15.2.2005 18:08:34   0.0.0.xxx 4843
tak tohle je presne vec, kterou miluju. nekdo o me dopise vsechno a pak to samozrejme lita po netu. nebo kde si myslite, ze jsou ulozene kopie vasich kontaktu? dalsi for je v tom, ze ty data se pak "urcite" daji vydolovat...
15.2.2005 18:12:40   0.0.0.xxx 4746
Myslis ze miranda ne? (no flame)
Ale co sem chtel rict, muze se tam taky nahrat 10 stejnych pluginu s protokolem a mit tak treba 10 uctu ICQ najednou... (i taci se najou )
15.2.2005 18:40:04   0.0.0.xxx 4745
A čo SKYPE?
15.2.2005 19:09:38   0.0.0.xxx 4745
Souhlasim s vama, Trilliana pouzivam uz dlouho a po zkusenostech i s ostatnimi programy musim rict, ze je naprosto nejlepsi.

Bylo by dobre, aby ho autor otestoval a doplnil clanek.
15.2.2005 20:36:44   0.0.0.xxx 4646
myslim ze v tomto teste chyba TRILLIAN
15.2.2005 20:38:02   0.0.0.xxx 4745
Hele jako tenhle článek mi příjde spíše jako že autor je bezmeznej zastánce Mirandy a nevěděl jak jinak ten kram lidem vnutit než blbym testem se stopro horšíma messangerama. Ja uz zkusil vsechny mesangery co kdy vysly snad a jako Trillian 3 byl pro me velkym prekvapenim a uz ho pouzivam dva mesice a sem stopro spokojenej.
15.2.2005 21:04:35   0.0.0.xxx 4845
na pareni multiplayeru, pokud hra nema sama hlasovou komunikaci
15.2.2005 21:38:19   0.0.0.xxx 4543
Ja jsem pouzival Trillian taky nakej cas, ale pak jsem se vratil zpet k MIM. Podle me je lepsi..... Vse je relativni..... Naopak me Trillian vubec neoslovil a naopak ho ani nemam rad.... Stejne je nejlepsi IMko Gaim, ten jste taky mohli testnout
15.2.2005 22:09:27   0.0.0.xxx 4744
Hmmm, jak tak koukam, ten muj prispevek se mi moc slohove nepovedl. Takze shrnuti: Gaim je nejlepsi, ale neni kompaktni, proto pouzivam MIM, ktera je druha nejlepsi a jeste k tomu kompaktni. Trillian nepouzivam, nemam ho rad, dokonce se mi i tosku hnusi. No flame, pleaseOvsem stale je lepsi nez jakykoliv original ICQcko
15.2.2005 22:53:19   0.0.0.xxx 4645
Mám problém s mirandou, chodí mi spam a ještě k tomu autorizaci od spamera! Když ho hodím do ignore listu, je to úplně na nic! Protože v podělané mirandě ignore-list nefunguje - resp. funguje ale jakmile se někdo změní jméno tak ho miranda bere jako nového uživatele, který v ignore-listu není!!!! Fakt na dvě věci, protože to "spameři" dělají pořád - stále mění jména! Takže každou chvíli mi přijde nový požadavek na autorizaci někoho koho jsem milionkrát hodil do ignore-listu. Už mě to fakt točí!!!
15.2.2005 23:01:42   0.0.0.xxx 4645
Vse co se tyka icq, aim,msm , to se nikdy nevyrovna mirc+nns ! jelikoz to mezi ceskymi lidmi to neni moc popularni, tak proste IRC ROX, nic na to nema....
16.2.2005 10:55:14   0.0.0.xxx 4546
prosim posla by si mi ten plugin na mitnick@zoznam.sk dik :-)
16.2.2005 12:30:27   0.0.0.xxx 4845
Tak tu vasi Mirandu pod Linux, tu bych rad videl ;)
16.2.2005 14:05:50   0.0.0.xxx 4747
Je nějaká možnost rozchodit ICQ například v práci, když je tam Firewall a možná i něco jiného..?
16.2.2005 14:53:35   0.0.0.xxx 4743
ty spamy me taky docela stvaly, ale pak sem to vyresil s pomoci rady na nejakem foru,
myslim ze stacilo si ve svych detailech zrusit ze umim anglicky a nastavit si at nemuzou uzivatele zjistovat muj status z webu nebo neco takoveho
16.2.2005 14:53:36   0.0.0.xxx 4646
Ses si jistej, ze to funguje?
16.2.2005 14:53:52   0.0.0.xxx 4744
ty spamy me taky docela stvaly, ale pak sem to vyresil s pomoci rady na nejakem foru,
myslim ze stacilo si ve svych detailech zrusit ze umim anglicky a nastavit si at nemuzou uzivatele zjistovat muj status z webu nebo neco takoveho
16.2.2005 16:52:42   0.0.0.xxx 4746
A co tak IM2. (www.im2.com) Ten vie obsluhovat pre kazdy protokol viacero uctov (pre tych co ich potrebuju :-). A nepada tak ako Miranda!
16.2.2005 17:34:16   0.0.0.xxx 4546
nechapu jak muze bejt miranda nejlepsi, pouzival sem skoro 2 roky icq 2k3b a ted mam icq5 a totlani spokojenost, mam to stejne jen na chatovani a na to to bohate staci, nevim co je na nejaky mirande a podobnejch srackach lepsiho, ale asi nic, jen to nema reklamu a neni to komercni na cemz kazdymu desne moc zalezi
16.2.2005 19:33:55   0.0.0.xxx 4646
budes se divit, ale ja mam hodne kamaradu, co pouzivaji messengera, takze nez mit pusteny icq a msn najednou, je lepsi mit jen jeden soft

takze uz to chapes?
16.2.2005 21:24:12   0.0.0.xxx 4243
zbaveni se spamu - nejaky ten spamm blocker, na webu mirandy dost a hodne pomaha nastaveni blokace jak je na obrazku http://mix.lynn.cz/miranda/19-12-2004_13-20-24.jpg
vice na ceskem foru mirandy
16.2.2005 21:30:08   0.0.0.xxx 4045
uz jen vetsi moznost perzonalizace (jestli ne nejvetsi) hodne potesi... a ta reklama je fakt protivna... pokud jen chatujes, tak si v mirande muzes jen pisat, kdezto ICQ je narvany (mozna???) funkcema, ktery nevyuzijes a zbytecne zabiraji misto na disku (jsou lidi s malym diskem!!!) a zere RAMku (jsou lidi s 128mb ram na xp, brutalita) a nepis slovo sracky... to ukazuje na tvou inteligenci a lenost si neco sam udelat...
kdyz si predstavim, ze by mi tu bezel AIM, YAHOO, MSN, Gadu-gadu a k tomu dvě ICQ (jde to vůbec), tak se zblázním, takhle to mam v klídku v jedne mirande....
17.2.2005 12:51:22   0.0.0.xxx 4545
Taky bych chtel jako videt tu mirandu pod linuxem... treba mysli ze si muzes zkompilovat zdrojak ;)
17.2.2005 13:24:57   0.0.0.xxx 4644
proc jezdit v oktavce, kdyz staci zigul, zejo...
17.2.2005 13:30:10   0.0.0.xxx 4543
to si delate srandu, ze netestnete i jeden z nejlepsich a nejrozsirenejsich IM programu!!!!!! Trillian 2 Pro me osobne vyhovuje vic jak cokoliv, trojku basic jsem jeste nezkousel. Je to subjektivni, sposuta lidi zavrhne trillian 10 minut po spusteni, protoze se jim zda "moc slozity", ale za tejden uz jsou doma a pohoda jazz.
17.2.2005 16:47:14   0.0.0.xxx 4546
http://www.miranda-im.org/download/search.php?action=search&keyword=scrollock&category=-1
17.2.2005 16:50:06   0.0.0.xxx 4644
Mozna tobe tak nahlavu.Mi Miranda v zivote nespadla.
18.2.2005 07:15:17   0.0.0.xxx 4645
zdravim, existuje nieco aby mu nevadil firewal ? Na firemnej sieti cez ktoru pristupujem na interenet je firewal a k jeho nastaveniu sa nedostanem, xistuje nieco na chatovanie medzi dvoma ludmi aby mu firewal nevadil ?
18.2.2005 07:46:34   0.0.0.xxx 4646
Ten plug-in se jmenuje iSee..
je na stýhnutí někde na http://miranda-im.org/download/
18.2.2005 09:53:14   0.0.0.xxx 4846
premejslim, ze prejdu z 2003b na neco jinyho. ale hacek je v tom, ze si sebou chci vzit i historii. kterej programek ji dokaze importnout?
18.2.2005 10:54:37   0.0.0.xxx 4547
Nevite nekdo jestli se da nejak rozsirit pocet zvuku v Mirande?????
18.2.2005 16:11:51   0.0.0.xxx 4643
Z ICQ 2003b ti veskerou historii v pohode prevezme Miranda ;-) Miranda rulezz
18.2.2005 16:18:30   0.0.0.xxx 4546
http://miranda.czweb.org/board.php
Tady určitě najdeš spoustu možností,, chce se to jenom pořádně podívat
19.2.2005 19:06:08   0.0.0.xxx 4744
Trillian ma funkci Secure session, nevim jak moc je to dobre ale urcite to snizi moznost odposlouchavani. Samozrejme druha strana musi mit taky Trillian.
20.2.2005 10:59:46   0.0.0.xxx 4644
Zdravím.....
Potreboval by som poradit prečo mi nejde spustit ICQ 5,02 ked naistalujem Killer Banner, vyhlasi nejaku chybu so skinom... A cestina mi tiez nejde.... Vypíše chybu pri instalacii ze : neznáma verzia...
Budem velmi vdacný ked mi niekto poradi co s tym mam robit... ICQ 279021963.
Díky
20.2.2005 16:29:22   0.0.0.xxx 4746
mno ja mam za to, ze stejne jako novej trillian a miranda si to od verze 2003 uklada icq do nejake svoji DB takze by nemel bejt problem nainstallovat nacisto nekam jinam a ono si to kontakty najde samo..
na kontakty je primo nejakej programek, myslim ze ho najdes na icqcz.info
21.2.2005 07:35:30   0.0.0.xxx 4546
Jak se jmenuje plugin do mirandy,který rozbliká ledku na klávesnici?
21.2.2005 14:21:39   0.0.0.xxx 4846
ze stejne jako do trillianu. na strankach cerrulean studios to urcite najdes ;)
21.2.2005 18:32:37   0.0.0.xxx 4547
Jak "něco jiného" - tajemné zlo z hlubin? :o)))
Jedná se o dva okruhy problémů:
1. Instalace klienta
Bez administrátorského loginu originální OCQ klienty nenainstalujete, ale Mirandu IM ano.
2. Firewall
Záleží na nastavení. Někdy pomůže změnit port z defaultního třeba na 80, někdy ne. Existují (hw) firewally, které umí ICQ zakázat bez ohledu na port.

Závěr: Za pokus to jistě stojí. Jako příspěvek k flamewar si Vám dovolím doporučit jedině Mirandu :o))
22.2.2005 14:41:37   0.0.0.xxx 4747
zkus go.icq.com a to raci java verzi, pac ta flashova funguje fakt malokomu :/ tim ze to jede v browseru, tak projde pres fw v poho.. akorat mne dost pada kvuli kolisajici konectivite :[
22.2.2005 20:58:38   0.0.0.xxx 4646
2003a miranda prevezme, ale 2003b nikoliv - uz jsem to hledal a zatim bez vysledku
24.2.2005 10:56:27   0.0.0.xxx 4848
funguje Skype na mistni LAN kdyz nemame pripojeni k internetu ?
24.2.2005 15:00:35   0.0.0.xxx 4645
Na stránkách Mirandy je ke stažení i protokol pro Skype, ale nepodařilo se mi ho zprovoznit. Poraďte mi někdo... Dík
25.2.2005 12:14:38   0.0.0.xxx 4745
přesně tak ... co na to říct prostě SIM rulezz
26.2.2005 11:29:51   0.0.0.xxx 4644
Stáhni si StopSpam: http://www.miranda-im.org/download/details.php?action=viewfile&id=1561
V ignore listu si dej u Neznámých kontatů Potlačit Autorizaci, funguje to tak, že když ti přijde od někoho zpráva kdo není v tvém kontaktlistu, tak mu automaticky přijde zpět tebou nadefinovaná zpráva, např. já mám:

Tento ICQ kontakt je chranen anti-spamovym systemem. Pokud mne chcete kontaktovat, odpovezte zpravou se slovem "nospam" bez uvozovek a mezer.

This ICQ contact is protected anti-spam system. Please reply "nospam" without quotes and spaces if you want to contact me.

pokud to není robot, tak ti pošle zprávu se slovem nospam a až pak se ti zobrazí v kontaktlistu a může ti normálně psát.
26.2.2005 11:50:04   0.0.0.xxx 4644
To jsem ještě já, tu ignoraci potlačení v ignorelistu provádět nemusíš, stačí ve StopSpamu nastavit "Automaticky odpovídat na autorizační požadafky". Kontakt se ti sice objeví dole v kontaktlistu jako nezařazený, ale po znovuspuštění Mirandy se smaže, takže vidíš kdo od tebe chtěl autorizaci. Jinak to proti zprávám funguje bezchybně.
31.3.2005 18:48:37   0.0.0.xxx 4646
a co PSI???
17.4.2005 11:59:15   0.0.0.xxx 4746
viz forum miranda.czweb.org propirano nekolikrat
17.4.2005 12:00:12   0.0.0.xxx 4847
jabber jako jabber :-))))
8.5.2005 17:29:38   0.0.0.xxx 5046
Hele a za Skype se platí??

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.