Komunikační software (ve znamení ICQ) aneb "kecejme po netu" |
autor: Charvát Pavel , publikováno 15.2.2005 |
Vzhledem k velkému množství komunikačních protokolů, které jsou nám k dispozici, rozhodl jsem se pro u nás nejspíš nejpoužívanější a to ICQ. Již teď vidím, jak v diskuzi pod článkem bude tato volba kritizována a rozmazávána, ale mým účelem není popsat veškeré možnosti, které máme, nýbrž jen naznačit, kudy vede cesta, aby si každý z nás mohl vybrat, co se bude hodit. Výběr samotných programů tak není věcí náhody, jen osobních zkušeností s danými typy.
V této tabulce jsou uvedeny některé z hodnot naměřených během testů. Použit byly Win XP pro SP2 plně aktualizovány. Čísla týkající se instalačního souboru jsou brány jako verze disponující nejvíce pluginy v základu (netýká se Mirandy, kde je ta nejzákladnější verze). Množství zabraného místa na disku je bráno v okamžiku nové, čisté instalace před prvním spuštěním programu. Používaná paměť je brána vzhledem ke kontaktlistu se 32 položkami, opět jako čistá instalace (v případě Mirandy tedy jako nejzákladnější verze bez většiny pluginů).
Teď už vidím některé z vás, jak si mlsně protahují ruce, aby mě v diskuzi setřeli, že takhle to opravdu není, že existují takové a makové verze a buildy. Že jsem měl použít právě ten, který používají oni atd. Takže se nyní pokusím na pár z těchto otázek odpovědět. Protože se bavíme o protokolu ICQ, je použití mesengerů ICQ první, co nás napadne. Verzi 2003b v buildu 3916 jsem vybral kvůli tomu, že ji sám používám od té doby co vyšla a nemůžu si ji vynachválit. Má sice některé své nedostatky, ale síla zvyku je mocnější. Lite verze ICQ 4 byla vybrána jakožto nejnovější oficiální nástupce a vzhledem ke své velké přednosti, kdy je schopná běžet i pod účtem quest ve Win XP, aniž bychom byli nuceni cokoli nastavovat a hodí se tak hlavně pro návštěvy či mladší sourozence, kdy je velké nebezpečí při použití upravených účtů, nebo v situaci, kdy ještě nemáme se systémem takové zkušenosti, abychom si do něj dovolili vrtat. Původně bylo zamýšleno testovat i ICQ verzi 5, ale (nyní se sice budu vymlouvat, ale je to pravda) vzhledem k její neoficiálnosti (v době psaní článku) a nedodělanosti jsem zatím nebyl schopen najít verzi, kterou by se mi na mojí sestavě podařilo nainstalovat. Problémem je zde proxy server, který z neznámého důvodu odmítá povolit připojení k serveru ICQ a instalace se tak sama přeruší s hlášením, že počítač není připojen k síti, což je podstatná chyba, která nemůže být ignorována :-(. ICQ vs. Miranda je dlouhodobý spor, kdy proti sobě stojí dva nesmiřitelné tábory neuznávající produkty svých protivníků a naopak o svých mluvící jen v superlativech. Je tak tedy nutností každého správného nadšence vyzkoušet osobně a pak se až přidat na jednu ze dvou znesvářených stran, nebo zůstat mimo a smát se jim pod vousy. Výčet doplňuje SIM aneb Simple Instant Mesenger, což je zastánci platformy Windows málo známý produkt disponující velkým množstvím funkcí a jednoduchým přehledným interface (uživatelským rozhraním).
{mospagebreak title=ICQ 2003b Build: #3916 - obecné info}Poslední verze klasiky mezi chatovacími programy. Ač starší, přesto plně uspokojující většinu potřeb běžného uživatele.
Pokud se rozhodneme pro zrovna tuto verzi, pak nás čeká instalační soubor o velikosti 4.4MB, což sice není žádný cvalík, ale přesto si vlastníci modemového připojení užijí. Vlastní instalace je naprosto bezproblémová. Po otevření souboru nás přivítá úvodní obrazovka (viz obrázek níže), kde je důležité se rozhodnout, kterou z nabízených voleb použití si vybereme. Only myself umožňuje pamatování si uživatelského jména a hesla pro jednotlivé účty (nutno povolit při startu programu. Various users tuto možnost nedává a zachovává tak alespoň základní bezpečnost pro používání na veřejných místech.
Následující postup bude pro volbu Only myself, kterou využije drtivá většina z nás. Po úvodní obrazovce následuje přijmutí licenčních ujednání a pak už jen kopírování souborů. Pokud vše proběhne tak jak má, přivítá nás následující obrazovka:
Zde máme dvě možnosti, buď použít již existující účet a prostým zadáním svého ICQ čísla do prvního volného řádku si aktivovat položku heslo a zatrhávací volby, pamatuj si heslo a automatické přihlašování se na daný účet a jako poslední je možnost využití účtu s parametry guest, kdy se nám nebude ukládat historie a ICQ se samočinně ukončí po 15 min nečinnosti. Pokud aktuálním účtem nevládneme, nebo si nepamatujeme heslo (pokud víme aktivační email je nám umožněno jej získat použitím poslední položky), pak jsme, při stisku připoj, nebo při vyžádání si nového účtu, vyzváni k přijmutí licenčního ujednání a vyplnění registračního formuláře (následující obrázek).
Červeně označené položky jsou povinné, ostatní záleží pouze na naší vůli a ochotě sdělovat světu informace. Následující okno slouží pouze k doplnění osobních informací a je celé nepovinné. V následujícím kroku se nám již na zvolený nick a heslo vygeneruje jedinečné číslo (viz následující obrázek, s pro účely testu získaným číslem), který se budeme do systému přihlašovat.
Zde jsou k dispozici tři volby. První defaultně nastavená umožňuje komukoli si váš kontakt uložit do svých, aniž by vás musel požádat o souhlas. V dnešní době plné spamu je výhodné zvolit druhou možnost s nutností osobně každé přidání autorizovat, jinak se brzo utopíte v záplavě nabízeného porna a nelegálního softwaru. Třetí tentokráte zatrhávací volba opravňuje ICQ server zveřejňovat váš mód (online/offline) na svých internetových stránkách. Opět je věcí každého z nás, kolik soukromí je ochotno obětovat. V posledním okně je nabídka doplňkových služeb. Nastavení ICQ jako domovské stránky, povolení zařazení svého jména a čísla do databáze sloužící k vyhledávání kontaktů a jako poslední je možnost ke každému mailu poslanému z MS Outlook připojit ukazatel vašeho aktuálního stavu na ICQ. Tlačítkem start se automaticky pokusíme připojit k serveru a být tak konečně online.
Zde se ještě vrátím k položce settings v okně Login, která slouží k nastavení služeb ICQ serveru, proxy serveru a firewallu. Pokud nemáte opravdu hodně zvláštní nastavení sítě, vyplatí se nechat položky na default a tvářit se jakoby proxy neexistovalo. Většina problémů v komunikaci se dá takto vyřešit (testováno v několika sítích).
Pokud spouštíte ICQ poprvé, pak bude váš kontakt list nejspíše prázdný. Takto může vypadat se zobrazením online uživatelů po krátké době používání. Význam jednotlivých položek mimo spodních šesti tlačítek je doufám dostatečně vysvětlen, jen dodám, že v systémových zprávách se budou objevovat i nabídky na nové kontakty, které vám pošlou sami uživatelé, nebo zprávy od lidí, které nemáte uloženy a to ve formě malé žluté obálky s červeným vykřičníkem.
Toto okno dostaneme, pokud použijeme tlačítko Add a necháme vyhledat námi vytvořený účet pomocí jeho čísla (funguje pouze při hledání z jiného účtu, neboť nelze vyhledat sebe samého).
Pomocí Find users můžeme rozšířit své požadavky na vyhledání toho správného kontaktu (s trochou snahy lze vyhledat i napranou Brunhildu :-), ale nesmíme si slibovat zázraky. Hlavní potíž zde je, že se zobrazí pouze několik prvních kontaktů a není možné (bez dalších doplňujících informací) hledání zúžit. Proto se nám ani neobjevil námi vytvořený účet, zato jsme zjistili, že pod jménem Papaja lze najít mnoho osob.
Na horním obrázku můžete vidět naplno rozvinutou nabídku Services. Opět zde většina nastavení a povolení záleží především na požadavcích na soukromí a také bohužel i na zemi kde žijete. Celkem výhodná možnost posílání SMS je pro našince víceméně nepoužitelná, neboť SMS lze posílat jen do Austrálie, Kanady, Izraele, Singapuru a Taiwanu, navíc jen pro některé operátory. Sdílení složek vřele nedoporučuji, ať již kvůli zatížení internetu, pokud budete sdílet něco chtěného, tak i kvůli možným problémům s autorskými právy. Bezpečnost je pak samotnou kapitolou, stejně jako u P2P výměnných sítí, kdy lehká paranoia mnohdy zachrání vaše uložená data od útoku trójských koňů a virů. Pod kolonkou Newsletter se neskrývá přehled světových a domácích zpráv, ale reklamní informace o ICQ. Add features obsahuje oficiální pluginy, při stažení plné verze z oficiálních stránek pak nabízí pouze Spell Checker, což je kontrola pravopisu, bohužel pouze v angličtině či jedné z nabízených jazykových mutací.
V nabídce My ICQ nás asi moc věcí nepřekvapí. Kontakt list je ukládán pod číslem, datem a časem. Add/remove features je shodný s dříve popisovanou funkcí, stejně jako View/Change my details. Shortcut Bar je popsán na následujícím obrázku, doufám že dostatečně. Message archive je vyhledávání skrze uloženou historii podle klíčového slova. Umožňuje nastavit u koho hledat, od kdy do kdy, v jakých typech zpráv (chat, sms, odkazy,...) a v jakém umístění. History pak umožňuje prohlížet kompletní historii, stejně jako nastavit možnost zda-li ji vůbec ukládat.
Zde se jedná jen o kratší cestu k možnostem výše popsaným vyjma nastavení ICQ a jeho zabezpečení, kterým bude věnována samostatná kapitola.
Položku Contact List Options jsem nepopisoval záměrně, neboť by se stejně jednalo o pouhé přeložení do češtiny. Veškeré možnosti, které zde totiž máme jsou samy sebou popsány více než dostatečně.
Význam jednotlivých položek
Online = viditelný a připravený přijímat zprávy a soubory
Away = krátkodobě nepřítomen, zprávy se ohlásí, ale soubory nikoli
N/A = dlouhodobější nepřítomnost, jinak stejné jako u away
Occupied = uživatel bude obeznámen s příchozí zprávou, jen pokud bude označena jako urgentní, jinak se objeví pouze v kontakt listu
DND = na příchozí zprávy se nebude upozorňovat
- Invisible = uživatel se jeví jako offline, přitom je stále připojen
Tyto programy si pořizujeme především proto, abychom se mohli domlouvat s lidmi, takže první, co asi každý z nás udělá, když zjistí, že se instalace povedla bude, že pošle zprávu. V kontaktlistu lze dotyčného vybrat buď dvojklikem na jeho jméno, nebo přes pravé tlačítko, kdy nám vyskočí nabídka voleb (viz předchozí obrázek). Vlastní okno potom za vypadá podobně jako v následujícím obrázku. (V textu je popsáno nastavení při instalaci ICQ 5 build 2235, přehledněji bude později)
ICQ disponuje i možností posílání souborů přes net a mnoho z nás ji rádo využije. Vybráním této možnosti nám vyskočí následující okno.
Pokud je náš kontakt online, pak po stisknutí tlačítka send se dostaneme na další okno.
Zde stojí za povšimnutí možnost nastavení maximální rychlosti stahování. Využijeme ji, zejména při paralelním stahování více souborů, kdy nechceme veškerý výkon sítě obětovat pro tuto funkci.
Obecné nastavení
Jelikož jsme bytosti vyžadující individuální přístup a zacházení a tou trochou soukromí také nepohrneme, jistě se nespokojíme s defaultním nastavením, jaké nám nabízí výrobce, ale vše si upravíme podle svého. ICQ nám nabízí dvě úrovně nastavení. Celkové a definované pro každý kontakt. Začneme druhým zmiňovaným.
Okno s nastavením obsahuje 6 záložek. První s nápisem General je celkové nastavení přístupu k danému kontaktu. Jeho záložka Alert nás opravňuje nastavit jakým způsobem budeme informováni o příchodu kontaktu online. Zároveň zde máme možnost nastavit si příslušné zvuky pro jednotlivé akce (viz následující obrázek), nebo jakékoli zvuky zakázat.
Následující obrázek zachycuje další tři záložky pro náš testovací kontakt. Zde můžete vidět dosti výsostné postavení, neboť uživatel je takto vždy viditelný a příchozí zprávy ignorují aktuální mód. Vhodné buď pro dobré přátele, nebo pro zlé šéfy :-)).
Pro ostatních pět voleb v nastavení je identická záložka (viz. následující obrázek), která nám při jejím zapnutí umožňuje buď: aby nás program o schválení přijetí požádal, nebo byla zpráva přijata automaticky, nebo jako poslední možnost, aby se automaticky zamítla.
Pro obecné nastavení použijeme buďto zkratku přes Shortcut Bar, nebo volbu přes tlačítko Main. Uvítá nás následující obrazovka.
Jednotlivé volby budeme probírat tak jak jsou řazeny za sebou. Zde můžeme vidět nastavení pro zobrazování přijatých a odesílaných zpráv. Zajímavá je možnost automatického shození okna se zprávou na lištu po uplynutí daného času. Vhodné zejména při rozsáhlejší korespondenci, kdy se okna už mohou nepřehledně vršit jedno na druhé.
Show top ICQ buttons ovládá zobrazování tlačítek skupin a online/offline kontaktů v hlavním okně programu. Show bottom se týká tlačítek Add, Find Users, Services a My ICQ. Show Contact List je pro nápovědu a Chat with a Friend v okně kontaktů. Také se odtud dá nastavit třídění kontaktů buď podle jména, nebo stavu. Záložka Shortcuts se stará o přiřazení klávesových zkratek jednotlivým činnostem v rámci ICQ. Bohužel je zde možnost editace jen nabízených položek. Vytvořená vlastních by mnohdy práci velmi usnadnilo. Již název Colors nám dává tušit, o co tady půjde. Možnost libovolně si sladit barvy ICQ třeba s kabelkou nebo účesem se ovšem týká pouze kontaktů a jejich pozadí. Pokud jsme si před chvílí stěžovali, že nejdou sladit barvy celého programu, pak zde je odpověď. Záložka Skins obsahuje kromě volby celého schématu i volbu barvy. Na horním obrázku tak vidíte provedení "žabička". Pokud by vás zajímalo srovnání skinu Classic a New, pak vám budiž nápomocen následující obrázek, kde je kromě změny skinu vidět i nastavení šedé barvy pozadí.
Jediné, co se dá ještě dodat je, že veškeré proporce zůstaly zachovány.
Volba Miscellaneous (čili různé) má tři zatrhávací boxy a jedno rolovací menu. První box zapíná uvítací obrazovku při každém spuštění ICQ, druhé slouží pro otevírání menu přes levé tlačítko myši (vhodné pro leváky s obráceně nastavenou myší, než je obvyklé, nebo ke zmatení kolegů či sourozenců), třetí přidá do nabídky souborů v celých Win položku odeslat soubor pomocí ICQ. Menu umožňuje vícejazykovou podporu. Bohužel jen teoreticky, neboť samotní tvůrci nikdy nevypustili oficiální verzi českého pluginu.
V nastavení Status Mode nám bylo povoleno upravovat dobu, po které se program automaticky přepne do některého z módů "jsem mimo". Dále je možné nastavit, zda-li ostatní uživatelé budou moci vidět, jak dlouho jste již pryč a jestli se jejich příchod online bude zvukově projevovat.
Pokud celý článek čtete pouze kvůli tomu, abyste zjistili, jak nastavit proxy server, pak vás budu muset zklamat. Defaultní nastavení funguje v 95% případů, v těch ostatních jde většinou o specifické nastavení sítě, kdy bez znalosti místních poměrů je velmi těžké říci, zda ICQ vůbec pojede a pokud ano, tak co a kde nastavit. Zřejmě se tedy neobejdeme bez konzultace s adminem a s nastavením nejen ICQ, ale celého systému. Možná je to zbabělé, ale nechci se dostat do situace, kdy by jedna sice dobře míněná rada vedla k problémům.
Sekce History, Alerts & Sounds má v první záložce nastavení zapínání ukládání historie, zobrazování upozornění na příchozí zprávy a nastavení projevů samotných upozornění. Záložka Sounds nám dává možnost editovat jakýkoli zvuk, který by nás ICQ mohlo vychrlit. Pro jejich změnu je nutné jako zvukové schéma nastavit My Settings, jinak nám bude odmítnut přístup k tlačítkům Select, Disable a Preview. Mimo samotnou editaci je možné si stáhnout i jiné kompletně vypracované schéma ze stránek ICQ, odkaz na ni naleznete v pravém dolním rohu záložky. Momentálně je k dispozici kolem tisíce různých schémat.
Pokud jste si oblíbili lištu s urychlenými volbami, pak zde si ji máte možnost upravit dle libosti. Nemusí jít pouze o zapnutí či vypnutí dříve zobrazených položek, ale vynikající možností je, umístit si na takto viditelné místo zástupce některých hodně frekventovaných programů a ušetřit tak plochu nájezdu ikon.
ICQ Email Import slouží pouze k nastavení času (ve dnech), po jehož uplynutí se zaktualizuje databáze kontaktů. Volba SMS je pouze s malými možnostmi vyžití. Zde se například dá nastavit signatura před SMS zprávy a oznámení doručení.V URL se vyplatí mít všechno vypnuté. Dnes, kdy jen bují falešné webové adresy a krádeže hesel je vyloženou sebevraždou nekontrolovat je a rovnou si je ukládat do adresářů, či přímo spouštět v prohlížeči. File je o nastavení místa ukládání stažených souborů a jejich řazení.
Nastavení zabezpečení
Jelikož volby Status a Permission Level jsou pouze přehledem jejich podkategorií, nebudeme se jimi podrobněji zabývat. Snad jen, že jakýkoli údaj u nich uvedený je zároveň linkem na příslušnou podkategorii.
Pokud jste pozorní, určitě si říkáte, proč nemám nastavenou vyšší míru zabezpečení. Je to dáno tím, že k mému počítači nemá nikdo jiný přístup a pokud by už v něm byl, tak je heslo pro spouštění nastavení ICQ to poslední, co by mě mohlo zachránit. Ostatní dvě volby se týkají autorizace došlých zpráv a viditelnosti na internetu.
Volba Password je ke změně hesla a jediné, čím disponuje navíc, je upozornění, že ztracené heslo lze získat pouze na email uvedený v registračních údajích. V Ignore listu jsou všechny čísla, která nechceme aby nás obtěžovala. Samozřejmě je lze kdykoli znova povolit nebo přidat další (třeba číslo neodbytné nápadnice :-)).
Invisible a Visible List jsou stejně ovládané seznamy s čísly, kdy pro čísla v prvním jsme offline dokud jim nepošleme sami zprávu a pro ty v druhém jsme stále viditelní (tedy pokud jsme online).
Konečně něco zajímavého. Po odemčení díky kódu pro login se dostaneme do seznamu zakázaných slov. Vlastního spamového filtru. Na obrázku můžete vidět filtrování slov XXX a WAREZ, kdy jsou všechny příchozí zprávy obsahující jedno z těchto slov nekompromisně mazány (práci filtru lze vidět na následujícím obrázku).
Nastavení kdo a co nám může posílat. Díky použití barviček snadno přehledné. Volba Contact Info/Files je stejného druhu, ovšem narozdíl od této pro zprávy je, pozor změna, pro soubory.
Typ Peer to Peer komunikace, který povolíme. Není to náhrada již zavedených sítí, ale slouží hlavně pro přenos souborů, kdy data nejdou přes server, ale rovnou na IP adresu.
Filtrace pomocí klíčových slov nemusí vždy stačit. Pro tento případ máme možnost zasahovat i do obecnějšího filtrování. Pozor, nefunguje na uživatele, které už máme v kontaktlistu, ty je předtím nutné ručně vymazat.
To by bylo vše k tématu ICQ 2003b bulid 3916, v dalších kapitolách se vás pokusím ušetřit podobných lavin obrázků a budu se tedy odkazovat na věci již zmíněné, případně bez odkazu pouze uvedu rozdíly verzí či produktů.
{mospagebreak title=ICQ 4 Lite Edition verze 4.14}Novější bráška (sestřička) ICQ 2003 a zároveň poslední oficiální verze poté, co číslo pět bylo ze stránek staženo krátce poté, kdy se objevilo. Proč se tak stalo můžeme zatím pouze hádat.
Co nového nám přineslo ICQ4? Má cenu si ho pořizovat na úkor předchozí verze? Tak na tyto otázky se teď budu snažit odpovědět. První velkou změnou prošlo uživatelské rozhraní, kdy se vše ještě více zakulatilo a vyhladilo spolu s použitím plynulejších barevných přechodů. Celek tak působí živěji a více upoutá pozornost.
Další velkou změnou prošlo ovládání a nastavení. Již podle názvu Lite Edition (odlehčená verze) se dá poznat, že né všechny funkce zůstaly zachovány. Počet tlačítek v dolní části se zredukoval z šesti na tři, stejně tak zmizeli tlačítka z kontaktlistu. Přibylo ovšem jedno v levém horním rohu. Tlačítko Xtraz vyvolává nabídku (viz obrázek výše) s možností připojit se do Xtraz centra a nastavit si obrázek, poslat komukoli blahopřejný lístek, či si zahrát některou z nabízených her. A to buď sám nebo s kamarádem. Jako ovšem většina věcí dnes, tak i zde je mnoho titulů k dispozici pouze za peníze, nebo sice zadarmo, ale jako demoverze či věci, které by stejně nikdo nekoupil. ICQ 4 je dostupná již delší dobu, ale dodnes jsem neměl potřebu strávit v tomto centru delší dobu. Pokud se budete chtít pobavit, jistě najdete lepší varianty, nehledě na skutečnost, že pro hraní ve dvou musí mít oba spuštěnou ICQ 4.
Hlavní prostor vyplněný kontakty reaguje na obě tlačítka naší myši. Jedno kliknutí levým ukáže u kontaktu nejen jméno, ale i číslo, pravé vyvolá nabídku služeb jakou můžete vidět na horním obrázku. Prostým porovnáním s předešlou verzí vidíme, co se změnilo. Hlavní problém zde vidím že nám již není umožněno nastavit si pro každý kontakt specifické nastavení. Takže nebýt vychvalované funkce, kdy obdržení zprávy je indikováno pop up oknem v pravém dolním rohu obrazovky obsahujícím samotnou zprávu a obrázek kontaktu, tak nemáme možnost zjistit kdo nám píše, bez toho, aniž bychom otevřeli ICQ. Tato funkce ovšem byla již ve verzi 2003b, ovšem jako malá žlutá obálka s jménem. V této verzi se tedy již nejde řídit jen podle sluchu, což zamrzí zejména v situaci, kdy vyvíjíme činnost mimo počítač, ale přesto chceme být v kontaktu se světem.
Zatím přeskočím tlačítko Main a vrhnu se na Add/Find, kam se nám schovala tlačítka Add a Find Users. Změna oproti dřívější verzi je tedy pouze v tom, že okno vyvolané tímto tlačítkem obsahuje dvě záložky, každou pro jedno původní tlačítko. Co se ale nejspíš změnilo je systém vyhledávání (oficiální zdroje v tomto směru nic neříkají), neboť minule se nám náš uměle vytvořený účet vyhledat nepodařilo, zato tentokrát ano, jak se můžete přesvědčit výše.
Redukci se nevyhnul ani počet módů, které si nyní můžeme nastavit. Zmizeli DnD a Occupied. Ne že by to bylo něco, bez čeho se normální uživatel neobejde, ovšem jsou situace, kdy jejich absence zamrzí.
Funkce tlačítka Main taktéž prodělala facelift. Možnosti nastavení a zabezpečení se pěkně seskupily do jediné volby, přibyla možnost kontroly spamu přímo, nikoli jen přes jinou volnu, bohužel mám ten pocit že některá tlačítka jsou zde jen proto aby se ta ostatní necítila příliš osamocená. Malý bonus je zde v podobě tlačítka switch user, kde se nám již dává na výběr rovnou, bez nutnosti program nejdříve vypnout, jako tomu bylo dříve. Volba Switch to pro version se nám postará o zapnutí nejnovější Pro verze, kterou máme nainstalovanou.
Jako dlouholetý uživatel 2003b se nemohu smířit s tím, co tvůrci provedli zde. Toto má být nějaké nastavení? Už jen u položky Contact List stojí za to si porovnat možnosti verzí. Kde bylo pět záložek je jedna jediná. Nastavení zvuků zmizelo, stejně jako barev. Zbyla akorát možnost nastavit celkovou barvu, třeba opět do stylu "žabička", ale to je zoufale málo. Celkový Skin měnit nelze, alespoň ne oficiální cestou, neboť program nenabízí jakýkoli link na další možnosti. Prostě pokud je volba stále zde, pak je možná ve stejném stavu nebo ořezaná, ale většinou ji vůbec nehledejte, zbytečně byste ztráceli čas.
Možná si říkáte, že jsem moc krutý, ale pro mě není barevnější vzhled a pár jednoduchých her, jakých je plný internet dostatečnou záplatou na absolutní neschopnost programu. Rozdíl (viz první tabulka) 16MB na disku je z dnešního hlediska směšný, rozdíl 3MB použité operační paměti sice může být pro někoho argument, ale vzhledem k možnostem ostatních programů nám ICQ 4 LE v 4.14 vychází jako jednoznačně poslední.
{mospagebreak title=ICQ 5}Člověk míní, bůh mění. Opět jsem se přesvědčil o platnosti tohoto tvrzení. Při kontrole odkazů na jednotlivé programy jsem se dostal i na stránku ICQ, kterou jsem ten den již několikrát navštívil. První co muselo upoutat mou pozornost byla obrovská reklama na ICQ tentokráte ve verzi 5. Oficiální vypuštění bylo na světě. Proč se tedy nepodělit o první postřehy z teď již platné verze.
Hned na úvodním obrázku si můžete udělat dojem, co že se vlastně změnilo. Celá verze prošla velkým faceliftem. Kulaté okraje zmizely a vrátil se čas hran. Tlačítka si s námi zahrála škatule škatule hejbejte se a usadila se na nových místech. Navíc nám přibyly dvě ikonky, které možná změní pohled na lite verzi 5. Zaujat PR-trailerem (vřele doporučuji, je to krásně podaný smysl ICQ dneška, totálně pro lamy) jsem se pustil do rozebírání. Ano opravdu máme možnost si vytvořit vlastní mód, který se pak ostatním uživatelům ICQ 5 bude pod našim symbolem ukazovat místo zelené ikonky online (samozřejmě přes Xtraz). Krásné ale zbytečné, neboť zde nejde nastavit, co bude daný mód dělat. Je to totiž pouze nové pojmenování módu online spolu se vzkazem u něj. Smutné ale pravdivé.
V nabídkách se kromě nového vzhledu taktéž nic nezměnilo, snad jen, že v menu nastavení přibyla, v možnosti send and recieve, volba pro nastavení mluvení přes mikrofon. Toto nastavení je omezeno na automatické zakázání této služby, automatické povolení a uživatelské rozhodnutí. Přílišná jednoduchost ICQ 4 tedy bohužel zůstala zachována.
Právě ona možnost přímé komunikace (spolu s video chatem, který u nás ale příliš uplatnění nejspíše nenajde), bude asi hlavním tahounem v kampani za používání ICQ 5. Možnost nemuset již používat několik programů, ale jeden jediný se tak možná stane skutečností. Právě zde by se tedy mělo odehrát řádné testování, než bude vyřčen konečný verdikt. Doufám, že se během několika příštích dní osvědčí a budu vám tak moci přinést obsáhlejší informace o této službě. Zatím nezbývá než doufat. I kvůli této skutečnosti není ICQ 5 zařazeno do konečné výsledkové listiny.
{mospagebreak title=Miranda IM v0.3.3.1}Nejmenší velikosti, ale funkcemi rozhodně žádný zakrslík. Tak právě taková je Miranda. Ač je celá kapitola posuzována podle podle defaultně nabízené verze, není nejmenší problém si ji i v tomto stavu upravit podle svých vlastních představ, jak je nejspíše patrné z obrázku nahoře. První dojem, jaký asi budete mít, když si Mirandu nainstalujete bude, že jste se vrátili v čase. Hlavně budou takto postiženi uživatelé ICQ 4. Málo barev, relativně hranaté okraje, žádné ovládací prvky. Jelikož ale nejsme žádní ubozí konzumenti, kteří poslušně sežerou vše, co je jim předloženo a pídíme se po detailech, rychle objevíme obrovské výhody, které nám tento program nabízí. Krátkým pohledem do tabulky zjistíme, že Miranda je absolutně nejméně náročný program, co se hardwaru týče. 2MB využité operační paměti berte spíše jako horní hranici způsobenou nepřesností měření se stupnicí o 1MB. Taktéž 725kB soubor ke stažení je dnes naprosto pohodová záležitost. Hlavní výhodou Mirandy je ale něco jiného. Slovo plugin je hodně známé a většina programů se jím ohání. Co se jinde týká pár položek, nebo podružných záležitostí je zde rozvedeno v hlavní smysl existence. Miranda je ve své podstatě soubor pluginů, které jádro programu akorát drží dohromady. Jejich získání a instalace je navíc naprosto triviální záležitostí. Stačí si do jakéhokoli vyhledávače zadat spojení Miranda plugin(s) a vybrat si své favority, nebo využít odkaz v nastavení (ukázka později) a poté již jen zkopírovat soubor(y) do adresáře s instalací (podadresář Plugins). Jejich aktivace se pak liší kus od kusu, tudíž je třeba si přečíst přibalené soubory s popisem.
Začneme poněkud netradičně popisem módů. K dispozici jsou všechny klasické, ovšem třešničkou na dortu je možnost aktivace přes klávesové zkratky. Další malé plus, které potěší.

Dále je pokus o zachycení osobních detailů uživatele papaja, kterého jsme si vytvořili k účelům tohoto testu. Pokud se někdo poznal, pak ho musím ujistit, že jakákoli podobnost je čistě náhodná a neúmyslná.
Velkou výhodou zde je přehledné uspořádání a snadná orientace spolu s informacemi o IP adrese, je-li dostupná apod. Taktéž vám na daný kontakt prozradí, jak dlouho už je aktivní a jaký komunikační program používá.
Symbolem znaku Mirandy se dostaneme do menu podobnému tomuto. Volba Import je zajímavá, neboť dovoluje převést kontakty z Mirabilis ICQ (99a - 2003a), nebo z předešlých verzí Mirandy. Pokud někdo ještě používá některý z těchto systémů, pak má usnadněnou práci. Import z ostatních verzí probíhá automaticky přes server ICQ, kde jsou uložena data. Změna osobních detailů probíhá nikoli v programu, ale přes webové rozhraní ICQ. Report Bug (nebo-li v doslovném překladu Ohlas švába) znamená nahlášení nějaké chyby s kterou jste se při používání setkali.
Tímto okamžikem začíná pravý ráj pro šťouraly, dnes sice ne hardwarové, ale softwarově zaměřené. Konečně jsme se dostali k nastavení. První obrázek s touto tématikou nastavuje oblast kontaktů jako celek. Zde se nastavuje řazení kontaktů a indikace zpráv v trayi. Zatím teprve rozehřívání.
Trocha zjednodušení nám nyní rozhodně nebude na škodu. Za povšimnutí stojí především možnost změnit vzhled jednotlivých či všech ikon (obr. 2/7), funkce Hide "offline", kdy si nadefinujeme, které módy budeme považovat za pro nás nezajímavé (obr. 3/7) a automatického nastavení velikosti okna podle množství zobrazovaných kontaktů (obr.7/7). Popisovat ostatní by bylo nošení dříví do lesa, vzhledem k českému popisu (ano, další plugin).
Volba Events je opět plná všelijakých hraček a hejblátek, jak by řekla moje přítelkyně v dobré víře s tím, že to k životu potřebovat určitě nebude. My jsme ale hraví a zvědaví a určitě je alespoň trochu prošmejdíme. Obr. 1/7 nabízí kromě možností nastavení stahování souborů i jejich kontrolu antivirem. V dnešní době velmi zajímavá funkce, kterou by každý měl náležitě ocenit.v obr. 4/7 zaujme především možnost rozdílných barev a fontů pro jednotlivé typy příchozích a odchozích textů, adres a souborů. Další krok vzhledem k přehlednosti. Co by ale rozhodně nemělo ujít pozornosti je obr. 7/7, který je pro zdůraznění větší než ostatní. Jednoduchým způsobem naklikání se dá každému kontaktu povolit či zamítnout přijímání jednotlivých typů zpráv či autorizací. Jednoduché a účinné řešení pro ošemetné situace.
Položka Games evokuje srovnání s Xtraz u ICQ. Oficiálně je k dispozici pět pluginů, z nichž jeden je něco jako mulit-pack s více hrami. Nemůžeme sice čekat zářivé barvy a kulaté hrany za každých podmínek, ale na druhou stranu aspoň víme, co hrajeme.
V položce Network najdeme nastavení veškerých protokolů, které využíváme. Stejně tak zde najdeme i nastavení proxy serveru, které se opět vyplatí nechat žít v domnění, že zde žádný není. Třešničkou na dortu je pak možnost povolit komunikaci jen na určitých portech nebo jejich rozmezí.
Volba Status je kvůli nastavení Away a N/A módu, respektive časů a situací, po kterých se automaticky zapnou. Nastavení lze taktéž provést u vzkazů, kterými se tyto módy hlásí a nakonec můžeme ke každému uživateli přiřadit naši celkovou viditelnost či naopak neviditelnost.
Kdybych teď řekl, že to je o Mirandě vše, neskutečně bych lhal. Dnes jsem jenom nastínil, co všechno se dá dělat. Chybí vám nějaká funkce? Odpověď je jednoduchá, plugin. Rádi byste jinou sadu ikon, plugin. Stačí jen hledat, nebo se podívat na oficiální stránky a umět trochu anglicky. Právě tato úžasná modifikovatelnost donesla Mirandu až těsně před bránu vítězství v tomto srovnání. Jestli se ale opravdu dostane až na samotný vrchol vám teď ještě neřeknu. Čeká nás ještě SIM a teprve až budeme hotovi i s ním, vyhlásím konečné pořadí. Samozřejmě podle svého.
{mospagebreak title=Simple Instant Messenger v0.9.3}Dnes poslední prográmek pro internetovou komunikaci pochází z Ruska. Opět to není nic, z čeho bychom se posadili na zadek a marně se snažili dostat své oční bulvy zpátky do důlků. Tvůrci si zřejmě řekli, že v jednoduchosti je krása a celý design tomuto podřídili. Hranaté tvary, nepříliš šťastně zvolené barvy, ikony z prvních Mirabilis ICQ. Tak toto je SIM. Na druhou stranu teď před sebou máme druhý program umožňující používat velké množství pluginů, i když se jejich počtem a kvalitou rozhodně nevyrovná Mirandě. Proč se jím tedy zabývat? Pokud se pozorně podíváte na horní obrázek, pak si můžete všimnout dvou ikon aktivního módu. Nejedná se o chybu v grafice, ale o unikátní schopnost SIMu. Hodně programů podporuje spouštění více klientů v jednom okně, kdy se odpovídá pomocí přiděleného protokolu, ale SIM umožňuje souběžný provoz několika účtů se stejným protokolem. V jednom okně nám tudíž běží jak můj normální účet, tak i námi vytvořený účet papaja. Nevím sice pro kolik z vás bude tato schopnost tou právě rozhodující, ale u mě se minimálně v tomto testu vyplatila.

Menu vyvolané pravým tlačítkem vidíte na horním obrázku. Kromě obvyklých voleb, si při zapnutí více účtů lze vybrat, ze kterého danou zprávu odešlu (Defaultně se pošle z obou). Volba nastavení je zde pro specifické nastavení jednotlivých kontaktů (ukázka níže). Vzhledem ke kompletnímu překladu a celkem snadné srovnatelnosti se staršími modely ICQ, bude pro každého, trochu inteligentního člověka, naprosto triviální záležitostí pochopit, co které tlačítko umí. Zádrhel by zde mohl nastat pouze ve volbě filtr, která v mé verzi (reinstalace nepomohla) odmítala jakkoli fungovat.
Horní obrázek zachycuje tlačítko voleb vyvolané z hlavního okna. Zde by se slušelo podotknout, že SMS opět nefungují. Zajímavou funkcí je Síťový monitor, který se dá spouštět zároveň se startem programu (parametr -m, tzn. sim -m). Kompletní přehled veškerého dění práce na síti (samozřejmě pouze vzhledem k SIMu. Druhá zajímavá položka jsou Konexe, speciálně jejich manažer, který umožňuje, ono výše zmiňované, použití většího množství účtů zároveň. Přidání účtu probíhá naprosto jednoduše. Zvolíte manažera a poté Novou konexi. Vyberete protokol a vyplníte nezbytné údaje. Toť vše. Při připojování se pak program loguje místo na jediný účet na všechny účty, které přísluší k profilu (obrázek níže).
Dva horní obrázky se snaží zachytit menu nastavení programu a jeho zabezpečení. Ten spodní pak ukazuje přehled možných pluginů. Opět se pustíme jen do těch zajímavých. Hned první plugin (na obrázku) umožňuje každé akci přiřadit spuštění externího programu. Výhodné je třeba stažením souboru iniciovat jeho prohlédnutí antivirem. Další možností je šifrovat odchozí zprávy. Jedná se o zajímavou utilitku, která bohužel nefunguje v kombinaci s ICQ (například). Pokud ovšem oba mají SIM, funguje bezproblémově. Přiřazení osobních zvuků libovolné akci je pak spíše samozřejmostí než bonusem.
Celkově se jedná o zajímavý počin, nicméně k dokonalosti mu některé věci chybí. Třeba vyšší modifikovatelnost vzhledu. Již v příští kapitole se ukáže, na jaké umístění to nakonec stačilo.
{mospagebreak title=Závěrečné zhodnocení}Konečně jsme se dostali ke konci. Teď již jen sláva vítězům a čest poraženým. Dříve než jsem zasedl ke klávesnici jsem měl obavy, jestli tyto programy vůbec půjdou zhodnotit vzhledem jeden k druhému. Překvapivě to šlo. Vědom si plamenných debat všude na internetu, snažil jsem se být tak nestranný jak to jen bylo možné. V konečném důsledku rozhodla všestrannost a malá náročnost na naše křemíkové miláčky. Vizuální krása se stejně jako v reálném životě časem stejně okouká a člověk pak stejně bude žít tím, co je uvnitř. Někteří již tedy tuší vítěze. Nebudu tedy déle napínat a prozradím konečné pořadí.
Miranda IM v0.3.3.1
ICQ 2003b bulid 3916
SIM v0.9.3
ICQ 4 LE v4.14
Vítězství Mirandy asi nebylo takovým překvapením, jakým jsem se jej pokoušel učinit :-). V celkovém hodnocení neměla konkurenci. Vyberte si kategorii (mimo vzhledu) a máte v ní jasného vítěze. Boj se ale rozhořel o druhé místo. Nebudu zastírat, že ICQ 2003b vyhrálo i díky dlouhodobé zkušenosti, kterou s ním mám, ale také díky příjemnějšímu rozhraní a snadnějšímu nastavení specifických kontaktů. Výhoda používat dva účty zároveň se mi nejevila natolik úžasná, aby cokoli ovlivnila. SIM tedy obsadil třetí pozici. Jako absolutní propadák se ale ukázalo ICQ 4. Napadá mě přirovnání k popové hvězdičce. Hezké na pohled, každý ho chce mít doma, ale jakmile tam jednou je, už přemýšlíme jak se jej zbavit. Jeho absence čehokoli smysluplného nahrazená spoustou naprosto zbytečných funkcí může uspokojit jenom naprostého začátečníka bez jakýchkoli požadavků na software.
To by bylo ode mě dneska vše. Loučím se větou, která bude nejspíš nejlépe popisovat diskuzi pod článkem. Let the flame begin!
Linky na jednotlivé programy:
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz
http://spolszczenia.alternatywa.info/uploads/icq5.02_2309_bannerkiller.exe
čeština
http://cestinyskutr.webz.cz/ICQ%205 .02%20build%202309%20Lite%20czech.exe
http://miranda.czweb.org
Připravuje se další verze Mirandy :-) a ke stažení je už i Alpha verze.
Se podivejte treba na :
http://miranda.nezbeda.net/index.html
nebo ...
http://miranda.czweb.org/board.php
tam se muzete podivat, jak muze miranda vypadat, kdyz se to umí.... a trochu to tu rozjedem, je tu jaksi mrtvo :-)))
Je sice narocnejsi, ale podle me uz basic verze trojky(free) strci do kapsy oficialni ICQ klienty. Mimochodem vic ICQ uctu pro ni neni problem. Dalsi vyhodou je "rendezvous" plugin diky kteremu se da messenger pouzivat v lokalni siti bez internetu :-)
Pluginu je taky dost...
Jinak s mirandou souhlasim, hlavne tam kde nema zatezovat system je to bezkonkurencni volba :-)
Jinak sám ji použivám těsně nad hodinami dole v rohu, alpha okna na 30%, po najetí na něj 100%. CTRL+SHIFT+R otevře okno s příchozí zprávou (když se mi rozbliká scroll a numlock, jak tu už pisatel psal), CTRL+SHIFT+M ji schová nebo zobrazí. Doporučuji pluginy History++ (mnohem líp udělaná historie zpráv), právě keyboardnotify, a URČITĚ tabsrmm - plugin, který otevírá okna se zprávami v jednom "kontejneru", stejně jako to umí lICQ (srovnání: tabbed browsing v FF a Opeře). Miranda rulezzz
ICQ možná není nejlepší ale pro to aby člověk odeslal ICQ zprávu nebo si s někym pokecal uplně bohatě stačí.
nechapu testovani autora, kdyby tech programu zaradil vice (a ze jich je), ale testovat 2 programy + 2 verze ICQ, to je ubohost. (me osobne by treba hodne zajimalo poradne srovnani Mirandy vs. Trillian)
Třeba ICQ: Stačí nakopírovat tam ješte jednou ICQ plugin (ICQ.dll) ale pod jiným názvem... takže tam mít třeba ICQ1.dll a ICQ2.dll.
A můžete mít dva účty ICQ najednou..
s fórem: http://miranda.nezbeda.net/forum/
jinak na ofic. stránkách lze najít plugin, co projede uživatelovy kontakty a najde všecky, kdo se schovávají v Invisible módu. (pro mrchy, jako jsem já, je to skvělá věc
Všechno jde obejít, pouze je otázka zda to stojí za tu námahu.
Ale co sem chtel rict, muze se tam taky nahrat 10 stejnych pluginu s protokolem a mit tak treba 10 uctu ICQ najednou... (i taci se najou
Bylo by dobre, aby ho autor otestoval a doplnil clanek.
myslim ze stacilo si ve svych detailech zrusit ze umim anglicky a nastavit si at nemuzou uzivatele zjistovat muj status z webu nebo neco takoveho
myslim ze stacilo si ve svych detailech zrusit ze umim anglicky a nastavit si at nemuzou uzivatele zjistovat muj status z webu nebo neco takoveho
takze uz to chapes?
vice na ceskem foru mirandy
kdyz si predstavim, ze by mi tu bezel AIM, YAHOO, MSN, Gadu-gadu a k tomu dvě ICQ (jde to vůbec), tak se zblázním, takhle to mam v klídku v jedne mirande....
je na stýhnutí někde na http://miranda-im.org/download/
Tady určitě najdeš spoustu možností,, chce se to jenom pořádně podívat
Potreboval by som poradit prečo mi nejde spustit ICQ 5,02 ked naistalujem Killer Banner, vyhlasi nejaku chybu so skinom... A cestina mi tiez nejde.... Vypíše chybu pri instalacii ze : neznáma verzia...
Budem velmi vdacný ked mi niekto poradi co s tym mam robit... ICQ 279021963.
Díky
na kontakty je primo nejakej programek, myslim ze ho najdes na icqcz.info
Jedná se o dva okruhy problémů:
1. Instalace klienta
Bez administrátorského loginu originální OCQ klienty nenainstalujete, ale Mirandu IM ano.
2. Firewall
Záleží na nastavení. Někdy pomůže změnit port z defaultního třeba na 80, někdy ne. Existují (hw) firewally, které umí ICQ zakázat bez ohledu na port.
Závěr: Za pokus to jistě stojí. Jako příspěvek k flamewar si Vám dovolím doporučit jedině Mirandu :o))
V ignore listu si dej u Neznámých kontatů Potlačit Autorizaci, funguje to tak, že když ti přijde od někoho zpráva kdo není v tvém kontaktlistu, tak mu automaticky přijde zpět tebou nadefinovaná zpráva, např. já mám:
Tento ICQ kontakt je chranen anti-spamovym systemem. Pokud mne chcete kontaktovat, odpovezte zpravou se slovem "nospam" bez uvozovek a mezer.
This ICQ contact is protected anti-spam system. Please reply "nospam" without quotes and spaces if you want to contact me.
pokud to není robot, tak ti pošle zprávu se slovem nospam a až pak se ti zobrazí v kontaktlistu a může ti normálně psát.