Zkroťte síť LAN: sdílení, www server... |
autor: Kuchař Martin , publikováno 30.11.2004 |
Ze začátku by bylo vhodné se alespoň trochu obeznámit s tím, jak vlastně počítačové sítě vznikaly. Kdo, kdy, jak je založil a jaký byl jejich vývoj až do dnešní doby.
V době, kdy se začaly budovat výkonné počítače s vysokou výpočetní kapacitou (samozřejmě že na dnešní domu směšnou) se začaly objevovat i nároky na možnost využít tuto výpočetní kapacitu na dálku. Vlastně používat výpočetní aplikace, které ve skutečnosti běží na hostitelských počítačích. Tím vznikla základní myšlenka vytváření počítačových sítí. K tomu se časem přidala snaha o přenášení dat, informací, tvorbu tiskových sestav a podobně. Nedílnou součást také tvořily požadavky na komunikaci skrze tyto sítě.
Na počátku 70. let se začaly masivně rozvíjet různé malé počítačové sítě a tak začal na významu nabývat pojem internet, jež byl chápán jako síť tvořená sítěmi. Jelikož byla ale většinou každá z těchto sítí provozována na jiném protokolu, bylo třeba vytvořit gateway, jež měla účel propojovat tyto sítě a tvořit jejich rozhraní. Čili převádět a transformovat data z jedné sítě tak, aby je dokázala přijmout a rozpoznat síť jiná.
Toto se změnilo až v roce 1978 kdy byl oficiálně vypuštěn protokol TCP-IP (Transmission Control Protocol - Internet Protocol). Do sady mezi hlavní a nové protokoly byly přidány také UDP (User Datagram Protocol) a ICMP (Internet Control Message Protocol).
Protokol IP se zabývá přenosem paketů na hostitelský počítač a zpět. Integruje internetové adresní schéma (IP adresa), jež bylo vytvořeno o rozsahu 32bitů (pro zhruba 4 miliardy počítačů), ale to se časem ukázalo jako značně nedostatečné a tak se nyní experimentuje s protokolem IPv6 v rozsahu 128bitů.
Protokol TCP se zase zabývá spojením mezi dvěma hostitelskými počítači. Garantuje bezchybný přenos a přijímá pakety ve stejném pořadí jako byly odeslány. Obsahuje také systémy, které mu umožní zotavení z chyb.
Až v roce 1983 se však stal plně podporován v síti ARPANET a o rok později byl zaveden DNS, jež se stará o konverzi IP adresy do doménového názvu (například www.pctuning.cz má IP adresu 217.11.251.194 ). V té době bylo také zavedeno 6 domén nejvyšší úrovně - EDU (education), GOV (government), MIL (military), COM (commercial), ORG (organization) a NET (network resources). Později se k nim přiřadily národní domény jako například .cz .sk .us .de atd.
Období od roku 1979 až do roku 1986 bylo ve znamení rozvoje menších sítí jako například USENET, ve které se rozvíjely diskusní skupiny. Pro tuto síť vytvořila společnost Google webové rozhraní a tak mohli uživatelé příspěvky číst a nebo přidávat.
Avšak rozhodující pro vývoj bylo vytvoření páteřní sítě NSFNET v roce 1986. Ta spojovala počítače významných amerických sítí a později se napojila i do zahraničí. K roku 1990 bylo vy této síti napojeno již něco kolem 300 000 počítačů, což bylo na tehdejší dobu opravdu úctyhodné.
Stav páteřní sítě NSFNET k roku 1986 - rychlost 56kbps:
Stav páteřní stě NSFNET k roku 1988 - rychlost 1,544Mbps (T1):
Stav páteřní stě NSFNET k roku 1988 - zároveň budovaná 448kbps:
Dále již pak vývoj spěl směrem pouze k internetu a snaze o napojení co nejvíce počítačů do této mezinárodní sítě.
{mospagebreak title=Jak sdílet soubory v síti:}Pokud chcete po síti kopírovat nějaké soubory, máte v zásadě několik možností jak to provést. Vše záleží především na tom, jak máte dané PC spojené a kolik dat a jak často chcete přenášet. Můžete použít buď klasické MS sdílení a nebo pomocí FTP. Uvedu zde postupně návod jak provést obě možnosti.
Pomocí Windows služby:
Windows (je řeč o WinXP) v sobě integruje možnost jednoduchého a rychlého sdílení souborů v síti. Veškeré nastavení je velice rychlé a snadné, ale za tu cenu, že neumožňuje prakticky žádné další nastavení - soubor buď je a nebo není sdílený. Nelze nastavit oprávnění a také třeba rychlostní omezení. Tato možnost je tedy vhodná například pro domácnosti a podobně.
Nastavení: Vybereme soubory, které chceme mít sdílené (nebo celou složku či celý pevný disk) a klikneme na něj pravým tlačítkem myši. Z kontextového menu vybereme položku "Sdílení a zabezpečení".
Okno po kliknutí na "Sdílení a zabezpečení"
V tomto okně klikneme na možnost, že jsme si vědomi rizika... a tím se nám objeví možnost nastavení sdílení vybraných souborů. Je potřeba zaškrtnout položku "Složka sdílená v síti". Pokud chcete, aby bylo možné z počítače v síti upravovat či měnit a mazat soubory hostitelského počítače, je potřeba zaškrtnout i "Povolit uživatelům v síti měnit mé soubory".
Zde je nutné zaškrtnout položku "Složka sdílená v síti"
Nyní už stačí jen potvrdit OK a vše je připraveno k tomu, aby mohli uživatelé v síti stahovat soubory z vašeho PC.
Samotné prohlížení souborů na hostitelském počítači pak provedete tak, že na PC, z kterého je chcete prohlížet či si je stáhnout, kliknete na "Místa v sítí - Celá síť - Síť Microsoft Windows - Skupina - název PC". Nyní jste přes síť napojeni na hostitelské PC a pracujete se sdílenými soubory jako by byly u vás na HDD. Můžete si je otevřít, zkopírovat... avšak pokud není zapnutá možnost povolení měnit soubory v síti, tak je nemůžete mazat ani přejmenovávat apod.
Sdílení přes FTP:
Tato možnost sdílení souborů v síti je určena především pro větší skupiny počítačů a nebo tam, kde je zapotřebí mít pro různé uživatele nastavené různé možnosti a atributy k vybraným souborům. Dále se tato metoda hodí například na LAN párty, kdy se nastaví hodnota maximální rychlosti uploadu a downloadu z FTP serveru a tím se zajistí, že je sice možné po síti soubory kopírovat, avšak nedochází k jejímu přehlcení a tím i výpadkům při hraní.
Jak už bylo zmíněno, největší výhodou je to, že lze nastavit více uživatelských účtů. Takže například Martin bude mít přístup jen k disku D: narozdíl od Pepy, který bude moct přistupovat k disku C: i D: a to tak, že na disku C: bude moct i mazat a měnit soubory. Veškeré připojování probíhá vyplněním adresy serveru, uživatelského jména a hesla. Máte tedy kompletní kontrolu nad tím, kdo se kdy připojil a co na vašem PC dělal (respektive stahoval).
Na druhou stranu má tato metoda několik nevýhod. Je zapotřebí použít programy, které nejsou součástí Windows a také to, že jeden počítač je jako server (poskytuje data) a další jsou jako klienti (data stahují ze serveru). Pokud by tedy uživatel, který má na svém PC server, chtěl něco stáhnout od uživatele, který je klient, musel by si ten klient zapnout server taky.
Server:
Nejdříve se podíváme jak zapnout server. Zde je zdarma ke stáhnutí jeden kvalitní a spolehlivý FTP server CaesarFTP Server.
Po nainstalování a zapnutí programu uvidíte toto okno.
Nyní je třeba vytvořit uživatelské účty. Stačí kliknout na ikonu panáčka - nachází se nahoře v liště.
V novém okně pak vše nastavíte podle toho, jak jste se domluvili s daným klientem, jež se bude připojovat. Po vyplnění uživatelského jména i hesla je nutné nastavit danému uživateli práva k přístupu k jednotlivým souborům, diskům, či složkám. To se provede po kliknutí na tlačítko "File Access Rights".
V tomto okně si na svém PC najdete to, co chcete sdílet a jednoduše přetáhnete do místa "Co bude sdíleno". Dole pak můžete nastavit atributy jak k souborům, tak ke složkám. Pokud jste vybrali, co jste chtěli a jste spokojeni, tak stačí kliknout na "close".
Tím se vrátíte do předchozího okna, rozklikněte záložku "Misc".
Na prvním řádku můžete nastavit maximální rychlost, kterou bude uživatel od vás stahovat. V řádku pod tím je možné nastavit, kolik uživatelů se může maximálně připojit ve stejný čas pod stejným jménem a heslem.
Pokud jste s nastavením hotovi a spokojeni, klikněte na OK a tím provedete uložení veškerého nastavení co jste provedli. Teď už zbývá pouze aktivovat server. K tomu slouží v hlavním okně tlačítko s ikonkou semaforu. Klikněte na něj a až bude zelený, je server zprovozněn.
Klient:
Nyní si vysvětlíme jak se připojit k PC, na kterém byl spuštěn FTP server. K tomu potřebujete nějakého FTP klienta. Doporučují například freewarový FileZilla.
Nainstalujte a spusťte program a dostanete se do hlavního okna.
Zde vyplňte adresu serveru (IP adresa či doménový název), své uživatelské jméno které vám přidělil zakladatel serveru a také heslo které vám bylo přiděleno. Poté jen klikněte na tlačítko "Quick Connect" a počkejte dokud nebudete úspěšně připojeni (může trvat i několik minut). Že jste úspěšně připojení poznáte tak, že se vám v pravé střední části objeví seznam věcí ke stáhnutí.
PING:
Pokud máme vytvořenou lokální síť a nebo jsme napojeni do nějaké sítě, častokrát potřebujeme zjisti dostupnost nějaké IP adresy a nebo si zkontrolovat její odezvu v ms (milisekundách) . Například proto, zda je daný počítač zrovna zapnutý, nebo není na lince někde chyba apod. K tomu nám krásně může posloužit příkaz ping. Zadává se do příkazového řádku a jeho syntaxe je například následující: ping 192.168.1.1 nebo ping www.pctuning.cz. Celý proces zjišťování vypadá následovně:
Takhle to má vypadat, když je cílový hostitel dostupný. Čtyři po sobě jdoucí řádky neobsahují hlášení o chybě.
A takto když není cílový hostitel k nalezení.
TRACERT:
Tento příkaz se také zadává do příkazového řádku a slouží nám k určení cesty, kterou musí pakety projít, než se dostanou k volané adrese. Například pokud se připojujete přes WiFi a několik dalších různých spojů, je někdy potřeba toto zjistit. Celý proces se zadává takto: tracert www.pctuning.cz
Výsledkem pak je vypsaná kompletní trasa našich paketů. Každý řádek ukazuje jeden skok. Výsledná cesta se může podstatně lišit podle toho z jakého PC jej zkoušíte.
NET SEND:
Jestliže jste s někým napojený v LAN a chcete mu jednoduše a rychle poslat zprávu bez nutnosti instalovat nějaké jiné programy, pak přesně k tomu tady je tento příkaz. Jeho syntaxe vypadá následovně: net send ip_ciloveho_pocitace samotna_zprava (například: net send 192.168.1.1 ahoj jak se máš?). Tuto funkci ale lze použít pouze v rámci lokální sítě (například počítače spojené přes switch apod.).
Takhle vypadá okno po odeslání zprávy na adresu 10.152.40.35.
A takto vypadá přijatá zpráva.
Pokud jste v malé firmě, spravujete síť a nebo pořádáte LAN párty, určitě by se vám mohlo hodit zprovoznění HTTP serveru. Získáte tím možnost vytvořit internetové stránky, které budou snadno dostupné z celé sítě, ale nikoliv z internetu (bude se jednat o intranet). Na ty si pak můžete uložit například důležité firemní informace, můžete z nich odkazovat na potřebné programy ke stáhnutí apod. Na LAN párty mohou například obsahovat časové rozvržení, výherce zápasů apod. Můžete se tím vyhnout neustálému odpovídání na ty samé dotazy.
Aby bylo možné http server spustit potřebujete program, který to umožňuje. Nejjednodušší je stáhnout si PHP Triad jež vám po instalaci umožní vytvářet stránky v PHP s podporou MySQL databáze. Zároveň se vám také nainstaluje program Apache, jež plní funkci webového serveru.
Nyní již stačí své stránky nahrát do složky c:/apache/htdocs/, zapnout apache (to se provede v nabídce Start - Programs - phptriad - Apache Console - Start Apache.
Nyní máte vše připraveno pro své nové webové prezentace. Každý, kdo si bude chtít vaše stránky prohlédnout, bude psát do okna internetového prohlížeče http://vase_ip . Můžete si vytvářet libovolné stránky, ale mainpage by měla být pod názvem index.html nebo index.htm (lze nastavit).
Veškeré změny v nastavení webového serveru Apache se provádí v souboru c:/apache/conf/httpd.conf. Pokud se vám tedy nelíbí přednastavené místo pro uložení vašich stránek, lze pomocí malé úpravy konfigurace nastavit výchozí složka jinde.
Otevřete si soubor httpd.conf například v poznámkovém bloku a změňte vše podle následujícího obrázku.
Ukázka změny výchozího adresáře pro stránky
Některé z dalších možností nastavení
Zde je uveden pouze základní postup, který vám může pomoci v řešení některých problémů. Možnosti nastavení Apache jsou daleko rozsáhlejší, avšak popisovat je není účelem tohoto článku.
S tímto postupem můžete zprovoznit funkční webové stránky, avšak pokud byste se chtěli touto problematikou zabývat dále, doporučuji si sehnat podrobné technické specifikace například z http://www.apache.org
Závěr:
Celý tento článek byl koncipován jako úvod do dané problematiky. Ve všech oblastech, co jsem zde popisoval, by se dalo zajít podstatně hlouběji, avšak dnes to mělo být pouze jako obeznámení se základními funkcemi a nastaveními. Doufám, že alespoň někomu přinese užitek a pomůže mu například při řešení svízelné situace sdílení souborů na LAN párty.
{mospagebreak title=Slovníček základních pojmů:}Není na škodu si zopakovat a nebo připomenout základní pojmy v oblastí počítačových sítí. Je to opravdu jen malá hrstka všech názvů a pojmů, které by bylo možné popsat, avšak pro účely tohoto článku naprosto dostačující.
ADSL | Asymmetric digital subscriber line - jeden se způsobů komunikace skrze DSL. Probíhá po telefonních rozvodech a pro komunikaci využívá volné frekvence. Po kroucené dvojlince lze komunikovat až na vzdálenost 5000m. Je navržena s větší šížkou pásma směrem k uživateli než od něj - to znamená že je větší download než upload. |
DHCP | Dynamic Host Configuration Protocol. Mechanismus pro dynamické přidělování IP adres jednotlivým uzlům sítě. Adresu IP není třeba nastavovat - je přidělena serverem. |
DNS | Domain Name System. Distribuovaná databáze pro překlad jmen a adres síťových uzlů na Internetu. Prakticky překládá IP adresu do doménového nazvu. (například www.pctuning.cz ma IP adresu 217.11.251.194 ) |
Ethernet | Přenosová technologie lokálních sítí (LAN), vyvinutá firmou Xerox v roce 1976. Původní přenosová rychlost byla 10 Mb/s, dnes i 100 Mb/s (Fast Ethernet) a 1000 Mb/s (Gigabit Etherenet). Používá logickou sběrnicovou topologii, přístupovou metodu CSMA/CD a širokou škálu kabelů. Je definován sadou standardů IEEE 802.3. |
Firewall | Směrovač nebo přístupový server, pracující jako spojovací brána mezi veřejnou a privátní sítí. Používá různé metody pro zajištění bezpečnosti privátní sítě před neoprávněným přístupem z veřejné sítě. Může být buď hardwarová a nebo softwarová. |
FTP | File transfer protokol. Aplikační protokol sady protokolů TCP/IP pro přenos souborů mezi síťovými uzly, definovaný v RFC 959. Pomocí FTP klienta lze stahovat FTP soubory z FTP serveru. |
Gateway | Aplikační brána - síťové zařízení pracující na sedmé aplikační vrstvě dle modelu OSI (Open Systems Interconnection) a konvertující informace z jednoho protokolového zásobníku do druhého. Dříve též používáno pro směrovač (router). Zjednodušeně řečeno převádí data z jedné sítě do druhé. |
HTML | Hypertext Markup Language. Jednoduchý jazyk pro formátování hypertextových dokumentů, používající speciální značky, určující jak mají být jednotlivé části dokumentu interpretovány prohlížečem (WWW browser). |
HTTP | Hypertext Transfer Protocol. Protokol používaný WWW servery a WWW prohlížeči k přenosu souborů na Internetu. Umožňuje načtení a otevření stránky v prohlížeči. |
Internet | Zkrácený výraz pro internetwork, což je soustava sítí propojených směrovači a dalšími zařízeními, jevící se jako jedna velká síť. |
IP | Síťový protokol ze sady protokolů TCP/IP, pracující na třetí síťové vrstvě dle OSI modelu, zajištující přenos paketu službou bez navazování spojení (verze 4, IPv4). IP protokol je definován v RFC 791. |
ISDN | Integrated Services Digital Network. Komunikační technologie pro přenos hlasových a datových informací. |
ISP | Internet Service Provider. Firma poskytující přístup k Internetu dalším subjektům (firmám nebo jednotlivcům). |
LAN | Local area network. Skupina počítačů a dalších zařízení propojená komunikačním spojem na relativně malé geografické oblasti (do několika 1000 m), umožňující zařízením vzájemnou komunikaci. Standardy pro LAN specifikují kabeláž a signalizaci na fyzické a spojové vrstvě OSI modelu. |
NAT | Network Address Translation. Mechanismus umožňující redukci potřebného množství jedinečných IP adres. Umožňuje připojení do Internetu síti, která nemá unikátní IP adresy, jejich překladem do takových adres. |
Packet | Informační jednotka přenášená jako celek mezi dvěma zařízeními. V sítích s přepínáním paketu je to jednotka o pevné maximální velikosti, tvořená binárními čísly, reprezentujícími užitečná data, hlavičku a zápatí, nesoucí řídící informace. |
peer-to-peer (P2P) | Přímá komunikace mezi síťovými uzly (bez potřeby serveru nebo jiného host systému). |
POP | Post Office Protocol. Protokol používaný klienty elektronické pošty k získání obdržených zpráv z poštovního serveru. |
Protokol | Formální popis sady pravidel pro komunikaci mezi síťovými uzly, specifikující formát časování, kontrolu chyb atd. při přenosu dat. |
Server | Zařízení poskytující v síti specifické služby. Příklady serveru mohou být: file server souborový server, umožňující sdílení souborů, print server tiskový server, umožňující síťový tisk na sdílených tiskárnách, routing server směrovací server propojující uzly a sítě s různými protokoly, gateway server propojující uzly a sítě s různými architekturami, provádějící konverzi protokolu atd. |
SMTP | Internetový standard pro přenos zpráv elektronické pošty. |
SSL | Secure socket layer. Šifrovací technologie používaná na Internetu k zajištění bezpečných transakcí. |
SWITCH | Umožňuje propojit několik počítaču do jedné sítě. Předává pakety z jednoho PC do druhého na základě IP adres. |
TCP | Transmission Control Protocol. Nejpoužívanější přenosový protokol v IP sítích, poskytující spolehlivé, plně duplexní přenosy s navazováním spojení. |
TCP/IP | Transmission Control Protocol/Internet Protocol. Sada protokolů vyvinutá v agentuře ARPA (Advanced Research Projects Agency) pro internet sítě na poč. 70-tých let. Obsahuje TCP jako primární transportní protokol a IP jako protokol síťové vrstvy. |
UTP | Unshielded twistet-pair wiring. Kroucený dvoupár, přenosové médium používané v sítích 10Base-T a 100Base-T. |
URL | Universal resource locator. Standardizované adresy pro přístup k hypertextovým dokumentům a dalším službám na Internetu pomocí prohlížeče (browser). |
VLAN | Virtuální LAN. Skupina zařízení v jedné nebo více lokální síti, která jsou zkonfigurována tak, že mohou komunikovat jakoby byly připojeny k jednomu síťovému segmentu. |
VPN | Virtual private network. Privátní virtuální síť, která umožňuje bezpečný přenos IP paketů po veřejné TCP/IP síti kódováním veškeré komunikace mezi koncovými uzly. |
WAN | Wide Area Network. Rozlehlá datová komunikační síť, která pokrývá geograficky rozlehlé území a využívá spojení veřejných poskytovatelů přenosových služeb. Například Internet. |
WWW | World Wide Web. Služba Internetu, poskytující hypertextové a další služby klientským aplikacím typu browser. |
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz
u toho sdileni prave zalezi na pozitem systemu - cili tezko si nekdo muze nastavit prava napriklad ve Win98 kde NTFS vubec nejede a proto jsem radeji uvedl navod jak to provest skze FTP :-)
Dále jsem si tam všiml formulace ve smyslu, že pokud se klient přes FTP připojuje na FTP server, že to může trvat až několik minut ... to mi připadá taky jako řekněmě "zajímavá" informace. Z praxe je však patrné, že zalogování by mělo proběhnout v řádech milisekund (max. jednotek sekund) ... jakmile to trvá déle, tak asi není vše v pořádku ...
Poslete mi to na e-mail diky
Jsme připojeni v nekomerční soukromé síti cca 60 počítačů pomocí Wi-Fi sítě. Nyní je v provozu i FTP server, problém je v tom, že se síť hltí, a tak mají na FTP server přístum max. 3 uživatelé a to rychlostí max 100KB/s. A máme tu problém. To že je rychlost takováhle by se nechalo přetrpět, horší je to s výpadky, když vám během stahování připojení vypadne, dále je sice možné pokračovat a navázat stahování, ale ne automaticky, zatím žádný download program a ani totalcmd to nedělal dobře. Co s tím, myslíte že je síť jednoduše pro tyhle účely nepoužitelná, pokud chceme provozovat internet a FTP server současně? Nebo je to problém nastavení?
ja pouzivam napriklad tenhle a jsem spokojen
jde to poslat jen urcitym lidem, cele skupine, jednotlivci apod
Nevim proc se mluvilo pouze o okenim sdileni (no comment :-) a ftp (dobry ale moc slozity kdyz je hodne lidi p2p) a nebyl popsan nejaky specialni soft - napr. DC++ ktery umi mnohem vic nez to nejlepsi ftp (na velky lance prakticky nutnost).
neda so to poslat asj niekam von?
snad ti to pomuze
dale NET SEND funguje jen w2k a vyse na w98 mate smulu
Teď používám Filezilla server: http://sourceforge.net/projects/filezilla
sice přímé otevírání neumí, ale co umí umí dobře. A hlavně - furt se vyvíjí.
nadefinované uživatelské účty.
Vyzkousel jsem uz par FTP serveru, ale ani jeden nevyresil muj problem...
Problem: potrebuju sdilet data na FTP serveru a potrebuju, aby useri mohli pouzivat data bez nutnosti ulozit cely soubor na HDD.
Priklad: sledovani filmu umisteneho na FTP. Chci se jen divat na ten film, nikoliv ho nejprve stahnout na disk a pak se koukat. To same u mp3. Vse z duvodu archivu data umistenem jinde v siti.
Resp. : umi to vubec sam protokol FTP...??? popr. vubec nejaky...?
Vyzkousel jsem uz par FTP serveru, ale ani jeden nevyresil muj problem...
Problem: potrebuju sdilet data na FTP serveru a potrebuju, aby useri mohli pouzivat data bez nutnosti ulozit cely soubor na HDD.
Priklad: sledovani filmu umisteneho na FTP. Chci se jen divat na ten film, nikoliv ho nejprve stahnout na disk a pak se koukat. To same u mp3. Vse z duvodu archivu data umistenem jinde v siti.
Resp. : umi to vubec sam protokol FTP...??? popr. vubec nejaky...?
http://www.stahuj.cz/internet_a_site/monitoring_site/
Pekny programek je Look@Lan z http://www.lookatlan.com/">www.lookatlan.com . Jen je potreba znat aspon rozsah scanovanych adres.
Pisi to jeste jednou, protoze prvne jsem se "netrefil", tak snad to bude lepsi :-) Taky nechapu, proc chce nekdo na dotaz v diskusi odpoved na email. Ze by lenivost - aby se sem nemusel vracet?
Diky
píše to: NET HELPMSG 2273
v mem starem pocitaci mam 2 sitove karty. 1 pripojenou k bezdratovemu internetu a druhou jsme si nechal pro spojeni s druhym pocitacem a operacni system win98. na novem mam integrovanou sitovku a jeste jednu koupenou pro internet a pro spojeni (winxp) Oba pocitace chci spojit kabelem Kabel UTP CROSS Patch cord 20 m - pro spojení dvou PC. Tak bych se rad zeptal jestli bude takova sit fungovat.
ked si das spravovat komp, daj services a zapni messenger