Ubiquity - radost z pokroku
autor: darl , publikováno 2.10.2008
Seznam kapitol
1. Pokrok vede ... k příkazové řádce
2. Proč okénka když máme klávesnici
Ubiquity - radost z pokroku

Ubiquity je nový experimentální plug-in pro prohlížeč Firefox, který nedávno ve velmi rané verzi vyplul z Mozilla Labs. Pokud jste náhodu četli nedávný článek Michala Rybky na téma GUI, pak byste tohle neměli přehlédnout. Slibuje totiž konečně opravdový pokrok v oblasti, se kterou si neví rady ani ty největší softwarové společnosti. Čeká nás revoluce?


Ubiquity - radost z pokrokuWeb se stává čím dál tím komplikovanější. Pomalu zapadající pojem "web 2.0" se stal nedílnou soušástí našeho života na síti. Sociální sítě, online aplikace, mash-upy, tohle všechno se na nás valí horem i spodem. Problém: tvůrci prohlížečů jako kdyby ustrnuli v 90. letech, kdy prohlížeče sloužily - pche! - k prohlížení stránek. Jenže po těch už dnes ani pes neštěkne. Alfou a omegou internetu jsou dnes aplikace. Větší či menší, v každém případě aplikace. Aplikace jsou komplikované, vyžadují rychlé připojení a především rychlý browser. Prohlížeč, který "rozumí" svému uživateli a jeho potřebám, stejně jako potřebám těchto aplikací.

Internet Explorer v nejnovější verzi 8? Může být. Firefox 3 se také činí, i když má problémy a někteří uživatelé dokonce raději přecházejí zpět. Opera s posledním updatem příliš velkou díru do světa neudělala. Objevuje se Google Chrome, který možná bude záchranou, ovšem až za několik dlouhých měsíců či let. A tak je tu Ubiquity. Jak už bylo zmíněno v úvodu, nejde o prohlížeč. Jde o velmi ranou verzi experimentálního plug-inu pro Firefox, který vzniká jako výzkumný projekt v Mozilla Labs. Na první pohled je úžasný a vtáhne do sebe každého, kdo se zajímá o nové internetové technologie.
Ubiquity for Firefox from Aza Raskin on Vimeo.

Plug-in nainstalujete a následně ve Firefoxu vyvoláte stisknutím kombinace dvou kláves (Alt + mezerník, standardně). Objeví se příkazový řádek ne nepodobný příkazovému řádku z DOSu. Podle všeobecného očekávání lze psát příkazy. Příkazy jako třeba "translate this to spanish", kdy je text označený myší v prohlížeči převeden přímo ve stránce do španělštiny, nebo "email this to pepa", který vytvoří email v Gmailu směrovaný na Pepu (pokud tedy nějakého Pepu v Gmailu máte) a obsahující označený text. Samozřejmě, že jsou tu i příkazy jako IMDB, twitter, google (a odvozené, např. "define") a celá řada dalších vycházející ze všemožných online aplikací co jich na síti je. Podobně můžete například přidávat události do svého Google kalendáře nebo dokonce vkládat mapy z Google Maps přímo do emailů (což je neskutečně užitečná funkce). Za pět sekund uděláte něco, na co jste předtím potřebovali dobrou minutu. Takhle mají počítače fungovat - šetřit čas, nikoliv nás o něj okrádat.

Ubiquity - radost z pokroku

Jedním z cílu Ubiquity (což v překladu znamená "všudypřítomnost") je sjednotit roztříštěný svět webových aplikací. Pro koncového uživatele je dnes nesmírně obtížné sdílet mezi nimi data a funkcionalitu, jinými slovy vytvářet mash-upy neboli hybridní webové aplikace. To je samozřejmě něco, co programátoři a weboví developeři dělají každý den, je to jejich práce, díky které vznikají zcela nové a leckdy velmi zajímavé webové služby. Jenže co normální uživatelé? Řada velkých společností se snaží tvorbu mash-upů usnadnit - máme tu Google Mashup editor, IBM Mashup center, Microsoft Popfly. Všechny tyto nástroje jsou stále ještě příliš složité, příliš "programátorské" - resp. jejich uživatelské rozhraní není postavené tak, aby je mohl používat normální Franta. Přesně pro něj (ale zdaleka nejen pro něj) je určeno Ubiquity. Díky tomuto jednoduchému plug-inu je najednou možné vytvářet uživatelské mash-upy, tedy kombinace různých webových aplikací, kdykoliv a kdekoliv. Rychle a za pomoci přirozeného jazyka.

Ubiquity - radost z pokroku 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
123 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 53.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.