BOINC - počítače všech zemí, spojte se 2/2
autor: Janek , publikováno 26.8.2008
BOINC - počítače všech zemí, spojte se 2/2

Ve druhé části článku se dozvíte, jak můžete otestovat svůj počítač pomocí DC a rozebereme jaký vliv bude mít na stroj vyšší zátěž. Dostaneme se také k otázce, co z toho vlastně budete mít a hlavně se podíváme, jaké nejzajímavější projekty se počítají přes systém BOINC.


Jelikož jsou distribuované výpočty (DC) a hlavně aplikace jednotlivých projektů programovány na co nejefektivnější a největší využití uživateli poskytovaného hardware, lze díky zapojení do výpočtů velice snadno otestovat výkon a stabilitu každého počítače. Můžeme tak místo syntetických testů a na ně promarněného výkonu za stejnou dobu zpracovat část práce vybraného projektu a spojit tak příjemné s užitečným. Existují aplikace, které pro výpočet využívají hlavně potenciál CPU ale operační paměť RAM moc nezatěžují, a na druhou stranu je spousta takových, které maximálně zatíží CPU i RAM. Převážně se jedná o oblast projektů zabývající se matematickými úkoly a problémy, ovšem není to rozhodně pravidlem.

V podstatě jde hlavně o konkrétní umění programátorů projektů a další práci na optimalizacích aplikací. Bylo již často prakticky ověřeno, že i počítače, které prošly bezchybně syntetickými testy a různými memtesty, při zapojení do skutečných výpočtů nebyly schopny korektně zpracovávat distribuované výpočty. Díky jejich nedostatečnému chlazení, neuváženému přetaktování CPU, špatnému časování pamětí apod., dochází u mnoha počítačů k chybám, které můžete zjistit v tom nejnevhodnějším okamžiku. Distribuované výpočty se v tomto ohledu osvědčily jako ten nejlepší detektor chybovosti počítačů a jsou také tímto způsobem mnohými lidmi využívány.

BOINC - počítače všech zemí, spojte se 2/2
Počítač člena Czech National Teamu - IQE (pro zvětšení klikněte)

Máme dvě možnosti, jak tímto způsobem počítač otestovat. Jedním z nich je přímé zapojení do výpočtů, sledování zatížení, teplot a v závěrečné fázi si počkat, zda byly odevzdané výsledky posouzeny jako validní, tedy zda při výpočtech nenastala žádná odchylka či závažná chyba. Tímto způsobem opravdu otestujete dlouhodobé plné zatížení a vůbec celkové chování počítače v tomto provozu. Plně tak nahradí programy jako Prime a jemu podobné s tím, že si můžete nadefinovat, kolik procesorů či jader chcete takto zatížit a testovat a jak dlouhou dobu tomuto testování věnovat.

Testovací balíček CNT

BOINC - počítače všech zemí, spojte se 2/2

Druhou možností je stáhnout si testovací balíček Českého národního týmu a díky němu během pár minut zjistit, zda ve výpočtech nenastane chyba a také zda výpočty daný počítač vůbec zvládne. Po testu můžete snadno svůj výsledek porovnat s již odevzdanými výsledky v podrobné tabulce, a také máte možnost svůj výsledek do tabulky doplnit zasláním patřičných údajů o vašem počítači.

Podrobný článek o testovacím balíčku CNT naleznete zde ->>

Pro test byl záměrně vybrán projekt PrimeGrid, jehož aplikace ženou výkon sestavy až na samotnou hranici zátěže, a to jak CPU, tak i RAM. Není nic jednoduššího, než například po přetaktu pustit balíček CNT a zjistit, zda skutečně došlo ke zvýšení celkového výkonu stroje, zda toto nastavení je stabilní a hlavně zjistíte, jak si vede v porovnání celkového výkonu s ostatními počítači. Tabulka výsledků slouží i spoustě lidem při výběru komponent pro plánovanou novou počítačovou sestavu či upgrade počítače. Každý výrobce propaguje svůj kousek křemíku, který je tím nejlepším a nejvýkonnějším, ale při pohledu do tabulky můžete zjistit, že někdy mnohem levnější CPU, sice po přetaktování, vykazuje minimálně srovnatelné výsledky, jak jeho dražší bráška, a že třeba 1/3 výkonu lze získat pouze zvolením jiných pamětí.

BOINC - počítače všech zemí, spojte se 2/2
I k takovémuto přetaktu pomohlo ladění s testovacím balíčkem CNT.

Upozorňuji, že výsledky projektů jsou vyváženým výkonem celé sestavy. Tedy lepší CPU s horšími pamětmi může v porovnání se slabším CPU a lepšími paměťmi propadnout. Je to ale reálný obraz celkového výkonu celé sestavy. Balíčky byly vytvořeny s použitím 2 a 4 jednotek. Počet jednotek je zvolen z důvodu testování jedno, dvou i čtyřjádrových CPU naráz a do budoucna vznikne i balíček s 8 jednotkami pro testování osmijáder. Pokud máte procesor o jednom či dvou jádrech, potom testujte balíček na 1-2 jádra. Pokud máte čtyřjádro (nebo dva dvoujádrové CPU), potom můžete otestovat jak balíček pro 4 jádra, tak pro 1-2 jádra.

BOINC - počítače všech zemí, spojte se 2/2Testovací postup:

1) Stáhněte si testovací balíček pro 1-2 jádra nebo pro 4 jádra.
Velikost obou balíčků je 5,5 MB a je to zabalený komplet obsahující Boinc Manager i testovací jednotky projektu PrimeGrid.

V testu je nastaveno: Zakázání přístupu k síti, počítat nepřetržitě a zakázáno přijímání nové práce. Přibližná délka výpočtu jedné jednotky je 5-15 minut, dle výkonu testované sestavy.

 

2) Při spuštění programu Boinc Manager se vám pravděpodobně spustí CPU Benchmark, takže počkejte pár sekund než se tento test ukončí. Během testu klikněte na záložku ,,Možnosti" a u jednotek dejte ,,povolit", aby se jednotky začaly počítat ihned po ukončení testu.

 

Výsledky testů pro 1-2-4 jádra naleznete zde ->>
Výsledky testů pro 4 jádra naleznete zde ->> 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
163 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 78.3Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.