Ultimate Boot CD - záchranář jak na zavolanou
autor: Kovač Pavel , publikováno 13.5.2005
Ultimate Boot CD - záchranář jak na zavolanou
Každý to zná, najednou se vám zdá, že je počítač nestabilní a vy se rozhodnete ověřit jeho stabilitu v nějakém k tomuto účelu vytvořeném programu. Není nic jednoduššího než vytvořit si disketu a z ní nabootovat, ale ejhle - já vlastně nemám disketovou mechaniku. Toto se jistě stalo mnoha lidem. Nebojte, je tu řešení v podobě Ultimate Boot CD (déle jen UBCD) a dokonce velmi elegantní a nadmíru povedené. {mospagebreak title=Co se skrývá uvnitř?}

Pokud častěji experimentujete s nastavením počítače, případně občas potřebujete provést diagnostiku nestabilního nebo nefunkčního PC, jistě vám přijde vhod pomůcka, která vám nabídne celou škálu testů a utilit bez toho, abyste spoušteli operační systém z disku testovaného počítače. Stačí v BIOSu zadat jako první (First Boot Device) v pořadí bootování (což je proces načtení operačního systému) CD mechaniku, vložit správně připravené "boot CD" (vypálené z odpovídajícího obrazu iso, cue nebo bin...), stisknout reset a za okamžik jen potvrdit otázku, že se má provést načtení operačního systému z disku CD...

Poznámka: Při přetaktování procesoru "na živém systému" se může stát, že nestabilní systém těsně před pádem se sebou stáhne (tedy smaže) některé vitálně důležité soubory Windows a po restartu vám zůstane jen nefunkční "auto bez motoru", které budete opravovat hodně dlouho - v tomto okamžiku zjistíte, že kdybyste si dříve načetli a testovali systém z testovacího CD (to nepoškodí žádný pád systému, mimo pádu ze třetího patra), mohli jste si spoustu problémů ušetřit...

Jedno z mnoha řešení - Ultimate BootCD

UBCD je doslova našlápnuto všemi možnými programy: od Antivirových přes DOS/Linux boot disk resp. LiveLinux, ale co nás zajímá nejvíce, jsou zde utilitky typu Memtest a jemu podobné. Hned po vypálení obrazu CD jste uvítáni v menu, kde si volíte, co chcete se svým počítačem provádět.

Ultimate Boot CD - záchranář jak na zavolanou
úvodní obrazovka UBCD

Ultimate Boot CD - záchranář jak na zavolanou
první okno Mainboard Tools

Mainboard Tools

Pod položkou Mainboard Tools [F1] se skrývají další dvě okna. Na prvním jsou jak CPU tak paměťové testy, ale také méně známý, avšak velmi použitelný Lucifer stress test, který otestuje prakticky celý počítač (CPU i paměť). Doba, kterou výrobce uvádí jako minimální pro zjištění nestability, je alespoň 30min. To mě osobně přijde dosti málo, takových 12 hodin takovéhoto testu a myslím, že můžete počítač považovat za dobře stabilní. Samozřejmě pokud chcete mít absolutní jistotu (zřizujete server), tak bych spíše doporučil oddělené programy na procesor a paměť a každý nechal běžet minimálně 24hodin. Pokud jste se vyřádili s testem Licifer, tak můžete přejít k dalším a teď už odděleným testům. První je známý Memtest86 a to hned ve dvou verzích (3.2 a 1.4). Proč se autoři rozhodli dát na CD i starou verzi? Pokud si projdete různá diskusní fóra, tak zjistíte, že verze 1.4 je považována za jednu z nejlepších. Avšak pro maximální kompatibilitu je dobré i mít při ruce i verzi 3.2. Dalším programem na otestování pamětí je DocMem (také ve dvou verzích - 1.45a a 2.1b). Tento program je již méně známý a podle ohlasů není až tak spolehlivý jako je například Memtest86. Každopádně když použijete oba DocMem i Memtest86 a ani jeden z programů nenahlásí chybu, tak si můžete poblahopřát a chlubit se, jak máte spolehlivou paměť. Jsou zde další tři testy, které bych považoval spíše za doplnění předchozích dvou. Jejich použití bych doporučil jen v krajních situacích, kdy Memtest86 a DocMem selže, což je ale velmi nepravděpodobné.

Dost již ale bylo testů na paměť a přejdeme na testy pro procesor. Ty jsou zde zastoupeny "pouze" dvěma programy. První je známý CPU Burn-in v1.00 a druhým je Mersenne Prime Test v23.5.2. První z jmenovaných je určen hlavně na, jak už název napovídá, zjištění stability při dosažení maximální teploty. Podle autorů je dobré k ověření procesoru nechat program běžet 7 dní. Což je trošku přehnané a taková optimální doba je "přes noc". Druhý je prakticky totožný s klasickým Windows Prime Testem (je to jeho DOSový bratříček). Je založen na matematickém hledání prvočísel. Zde platí také podobné pravidlo jako u CPU Burn-in testu, tedy doba "přes noc" je více než dostatečná.

První obrazovku Mainboard Tools uzavírá Parallel v 1.45 a ATAPI CDROM Identification v2.03. První vypíše všechny informace o paralelním portu počítače. V dnešní době, kdy se LPT port prakticky nepoužívá, je tento program spíše na doplnění celku. Jediné praktické použití LPT portu mě napadá na informační LCD panel (o tom si můžete přečíst v článku Martina Zemana).

Ultimate Boot CD - záchranář jak na zavolanou
druhé okno Mainboard Tools

Tímto se dostáváme na druhou obrazovku, kde se skrývají hlavně informační programy a benchmarky. Jsou zde ale také utilitky pro BIOS, jak flashovací tak informační. Pojďme ale pěkně popořadě. Prvním programem je Intel Processor Frequency ID, ten vás informuje o tom, jaký procesor se skrývá pod vaším zaprášeným chladičem (bez urážky :-) ). K tomuto programu bych měl malou výtku. Program je to užitečný, ale když už dokáže identifikovat typ procesoru a tzv. family, tak by nemusel ukazovat jen jeden znak. Takové "F" či "0" vám nic moc neřekne, program by mohl tedy převést tyto informace do lidské řeči, ale to už rýpu.

Opustíme sféru Intel procesorů a přejdeme na všeobecné informační programy. Prvním je známá Aida, zde je zastoupena samozřejmě verzí 2.14 pro 16bit OS. Teto program snad ani není nutné příliš představovat, ale i tak alespoň připomenu, že se jedná o komplexní řešení, které vás informuje o prakticky celém počítači. Od zvukové karty až po to jaké máte implementované instrukce na procesoru. Těm kdo nezná rozhodně doporučuji vyzkoušet, když už nechcete celé UBCD tak můžete zapátrat na internetu po její 32bitové verzi.

Ultimate Boot CD - záchranář jak na zavolanou
i známá Aida16 je zastoupena na UBCD

Posouváme se dále a narážíme na nic neříkající název NSSI. Po spuštění programu si jistě všimnete českého jména Navrátil. Ano je tomu tak, program pochází z české kotliny. Program má jak informační hodnotu, tak nabízí i benchmarky.

Program celkem úspěšně detekuje jak procesor tak i grafickou kartu (zjistil frekvenci procesoru, model a u grafické karty jádro a rychlost AGP). Dokonce u DVD mechaniky zjistil maximální rychlost zápisu. Velkou lahůdkou je možnost ukládání BIOSU základní desky i grafické karty. Bohužel jsou zde i nedostatky. První který poznáte je ten, že nedetekuje vůbec žádnou klávesnici ani síťovou kartu. Co se ovšem může hodit je detekce počtů hlav, sektorů a cylindrů u pevného disku. Onen benchmark nabízí dvě možnosti. První je klasický CPU a druhý FPU. Bohužel databáze procesorů pro srovnání je velmi zastaralá a nejvýkonnější procesor je Pentium III 866MHz. Benchmarky je obecně lepší provádět ve Windows, kde využijí potenciál nových funkcí a tak to neberme jako závažnou chybu.

Dále je zde spousta dalších programů, které jsou více či méně kvalitně zpracované a tak není nic jednoduššího než vyzkoušet. Některé poskytují celkem příjemné rozhraní (v rámci možností), například Astra.

Ultimate Boot CD - záchranář jak na zavolanou
graficky zdařený program Astra

Pokud jste si řádně prostudovali druhé okno Mainboard Tools, tak jste jistě byli zvědaví, co že je to ten 3D Benchmark VGA v1.0 (upřímně řečeno já také). Program však nezklamal a při spuštění nabídl náhled na krásný vznášející se počítač nad šachovnicí v dnes již nemyslitelném rozlišení 320x240. Co byste také chtěli bez DirectX či OpenGL. Přesto vás neušetřím pohledu a nabídnu screenshot.

Ultimate Boot CD - záchranář jak na zavolanou
ani gif s 64 barvami nezhoršil kvalitu této grafické orgie

Všimněte si "stencilového", stínu který vrhá počítač :-). Zanechme pomluv a konstatujme, že zkrátka tento program na CD chybět klidně mohl.
Pokročíme na další benchmarky, které již sice nejsou tak pěkně graficky zpracované, ale za to poskytují alespoň základní pohled na výkon procesoru. Prvním je CPU Benchmark. Sice jeho vypovídající hodnota také není v dnešní době až tak určující, ale jako základ dostačuje. Zanechme diskutabilní sekce benchmarků a hoďme očko na Uniflash. Toto dílko je často aktualizováno a tak poslední verze je z roku 2005. Program poskytuje možnosti jak flashování BIOSu, tak i ukládání toho stávajícího do souboru. Další program, který stojí za zmínku, je CMOSPWD. Pokud se nad samotným názvem zamyslíte, tak vás jistě napadne, k čemu slouží. Ano je to klasický password recovery (odstranění hesla) pro BIOS. No a položka Mainboard Tools je za námi a my se můžeme přesunout k další, tedy Hard Disk Tools [F2]

{mospagebreak title=Pokračování, závěr}

Hard Disk Tools

Velmi obsáhlá nabídka se skrývá v pěti oknech. Je to celkem logické, stačí si uvědomit kolik různých značek pevných disků je na trhu a člověk si hned může udělat obrázek.

Ultimate Boot CD - záchranář jak na zavolanou
firemní utilitky na pevné disky

Pokud si zaslouží název Ultimate Boot CD přívlastek "Ultimate", tak je to určitě za integraci firemních utilitek pro pevné disky. Taková sbírka na jednom CD se jistě hodí pro všechny opraváře, administrátory a obecně pro PC šťouraly. Představte si situaci, kdy přijdete do kanceláře opravit počítač zrovna v nejrušnější dobu a tak nemůžete okupovat jiný počítač kvůli stažení odpovídající utilitky pro pevný disk. S UBCD se takovéhoto okamžiku vůbec nemusíte bát. Stačí vložit CD a opravit disk jeho vlastní utilitkou. Na CD se ale nenacházejí jen programy pro diagnostiku a správu disku, ale také pro klonování (Hard Disk Cloning) a čištění disku (Hard Disk Wiping). Čištění disku není klasické čištění ve smyslu uklízení, ale spíše ve smyslu zahlazování stop. Je to takový zjednodušený Zero Level Format, kdy se na celý disk zapíšou "nuly", ale nekontroluje se při tom jejich čitelnost. Tato sekce si zaslouží největší pochvalu a úctu. Je sice pravda, že sehnat všechny tyto prográmky nebylo až tak těžké, ale to že jsou pohromadě činí toto CD naprosto jedinečným.
Popisovat každý program zvlášť je vcelku zbytečné, protože obvykle obsahují podobné funkce. Takže se všema firemníma utilitkama máte zaručenou správu disků, kontrolu povrchu a systému souborů (včetně MBR). Samozřejmostí by měl být i tzv. Zero Level Format (neplést s Low Level Formátem). Low Level Format naprosto přepsal veškeré stopy na disku a vytvořil nové, zato Zero Level Format "pouze" zapíše na všechny již připravená místa hodnotu "nula" a zkontroluje ji, pokud obsah není čitelný označí místo jako vadné a při formátu již nebude bráno v potaz. Prakticky jde tedy o dost podobnou záležitost, přičemž Low Level Format byl spolehlivější, ale zase časově více náročný.

File System Tools

Zde se skrývají klasické prográmky pro správu disků jako je FDISK (samozřejmě rozšířený aby zvládal i nejnovější velké disky) a jemu podobní. Těmto prográmkům vévodí XFDISK, který patří mezi absolutní špičku. XFDISK si poradí prakticky se všemi systémy souborů a typy disků. Není nic jednoduššího než vyzkoušet a přesvědčit se. Oproti tomu Partition Manager nedetekoval ani NTFS oddíl.

Ultimate Boot CD - záchranář jak na zavolanou
celá dvě okna si vyžádaly programy pro správu systému souborů

Na slibované druhé obrazovce najdete velmi šikovnou utilitku pro obnovení (přepsání) hesla u Windows 2000 resp. XP. Ano takto dobře jsou Windows zabezpečeny proti vniknutí :-). Pak se zde nachází EditBINI a Boot Partition. Jejich použití vyplývá přímo z jejich názvu. EditBINI edituje boot.ini.

Other Tools

V Other Tools naleznete čtyři antivirové programy, ač se zdá použití DOS antivirových programů celkem takříkajíc "mimo mísu", tak vás musím upozornit, že veškerá jádra programů jsou aktualizována stejně rychle jako jejich 32bitový bratříčci. Takže jejich použití je nasnadě. Co třeba takový počítač, co je v absolutně havarijním stavu a bootovaní do Windows již prakticky není možné? Možná si řeknete, že je jednodušší přeinstalovat celý systém, v tom případe ale musím upozornit na to, že virus se může nacházet i na jiném než systémovém disku. V takovémto případě je lepší nejdříve vyčistit celý disk a teprve potom instalovat systém.

Ultimate Boot CD - záchranář jak na zavolanou
velký výběr antivirů je šikovný pro zcela zhroucené počítače

Další oddíl obsahuje programy pro práci se sítí. Program Freesco je online disk router. Jeho použití je jasné. Pak tu jsou tři WWW prohlížeče, ale jen jeden mi fungoval bez problémů. Byl to Arachne WWW Browser, síťovou kartu Realtek nainstaloval spolehlivě a dokonce si přiřadil IP adresu z DHCP serveru. Pro uživatele modemu je zde možnost i vytáčeného připojení, které jsem bohužel nemohl vyzkoušet, protože nemám modem a i kdybych měl, tak bych ho neměl kam zapojit :-).

DOS/Linux Boot disks

Dlouho jsem dumal nad tím, co napsat k této položce. Nakonec jsem se rozhodl, že ji nijak zvlášť popisovat nebudu. Je celkem jasná, použití je velmi široké a každý může využít svůj oblíbený systém pro bootování a opravu požadovaného systému.

Ultimate Boot CD - záchranář jak na zavolanou
velké množství bootovacích disků

INSERT UBCD

Tak zní název Live Linux distribuce, která v sobě nese spoustu zajímavých funkcí. Je zde www prohlížeč, FTP klient, Antivirový program, ale i e-mailový klient. Co mě ale nejvíc potěšilo, byla integrace Real VNC prohližeče (vzdálená plocha). Poněvadž používám VNC prakticky neustále a i ve škole pracuji na svém počítači, tak mě tato možnost velmi potěšila. Pokud bych měl uvést praktické využití u takto přenosného systému, tak mě napadá situace: Potřebujete něco získat ze svého počítače a zrovna to nemáte na FTP serveru. Připojíte se přes VNC a prostě a jednoduše to nahrajete do adresáře, který je součástí FTP. Tím se celá situace zachrání a vy spokojeně pracujete dále. VNC je tak dobře optimalizováno, že jsem schopen pracovat i v tak náročných aplikacích jako je CATIA. Doporučuji VNC vyzkoušet, nejen že je tak rychlé, ale je i multiplatformní a tak můžete na dálku ovládat prakticky jakýkoli systém včetně exotických SPARC a PA-RISC).

Ultimate Boot CD - záchranář jak na zavolanou
screenshot z INSERT UBCD

Závěr

Co říci závěrem? Asi tolik - UBCD je nejspíš jediným bootovacím CD s takto rozsáhlými možnostmi. Pokud hledáte konkurenta, asi těžko něco najdete. Se svými možnostmi oprav disků utilitkami výrobců se stává nedocenitelnou pomůckou pro opraváře počítačů. Na konec tohoto krátkého povídání bych ještě upozornil na možnost přidávat svoje osobní bootovací obrazy na CD včetně vytváření menu jednoduchou editací textového souboru.
Na úplný závěr se chci omluvit za to, že jsem použil již hotové screenshoty, které se nacházejí na http://mrbass.org/ubcd/. Důvody byly hned dva. První je ten, že nemám LCD monitor a jak jistě víte, tak fotit obraz CRT monitoru není vůbec jednoduché. Druhý byl spojený s prvním, screenshoty na webu jsou velmi kvalitní a fotkami bych takových nikdy nedosáhl.

Domovská stránka programu: http://www.ultimatebootcd.com
Přímý odkaz na stránku s ISO obrazem (zabalený v .zipu): http://mrbass.org/ubcd/

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
13.5.2005 01:49:07   0.0.0.xxx 6362
Myslim si ze Hirons Boot CD 6 je lepsi aj co sa tyka programov aj funkcii, hadam jedinou slabinou je ze neobsahuje live distribuciu.
13.5.2005 05:14:39   0.0.0.xxx 5963
Nic proti ale UBC diagnostiku používám už přes rok (mám vypálené asi 4 verze). Souhlasím, ža patří do tašky každému technikovi. Ale tenhle článek jste měli přinést už před více než rokem. Trochu jste mne tímto zklamali.
13.5.2005 05:57:48   0.0.0.xxx 5959
Ja pouzivam 911CD (http://www.911cd.net/) myslim ze je take vic nez dobre
13.5.2005 06:24:43   0.0.0.xxx 6058
/ubcd33-full.zip forbidden ...redirecting to leech page http://www.pctuning.cz/Default.aspx?CatID=75&LayId=2&ArtId=21362&C hapID=8123 195.212.29.171
... pri pokusu tro stahnout z toho linku ,co tu mate

Jinak mam doma Hirens jsou fajn ,ale postradaji LIVE distro linuchu ,co vim ,takze OK ,me se tohle libi
A ted kde to stahnout?
13.5.2005 06:28:30   0.0.0.xxx 6359
na webe maju uvedene ze sa da tahat iso, zip a exe. no, to iso tam akosi nie je, da sa to zohnat ? alebo to je v tom zipku ?
13.5.2005 07:47:30   0.0.0.xxx 5956
Když už tak Hieren's. Já vidím spíš jako hlavní, že nemá žádné updaty jak UBCD.
13.5.2005 07:47:55   0.0.0.xxx 6156
Vsm se omlouvam ze nefunkcni odkaz. Uz je to opravene.
13.5.2005 07:50:39   0.0.0.xxx 6158
Chybí podrobný přehled všech obsažených utilit. I na domovských stránkách jsem ho nenašel a není tam ke stažení k aktuální verzi 3.3 cover, tak jak je ke starší 3.2. Jinak taky hledím, že o tom píšete až teď. Už i živě o tom psalo před rokem.:-)))
13.5.2005 07:51:02   0.0.0.xxx 6158
To je porad dokola. Kde je napsano, ze je to nejaka novinka? Clanek ma poslouzit hlavne lidem, kteri nic takoveho neznaji. O novinkach se doctete v sekci "Aktuální zprávy:".
13.5.2005 07:55:30   0.0.0.xxx 5759
Neškodilo by popsat jakým způsobem lze aktualizovat obsažené antiviry. Nemám to teď po ruce, tak nevím, jestli ta image obsahuje samostatnou složku s antivirovými databázemi, kdyby to šlo v nějakém image editoru nahradit aktuální nebo zda jsou tam antiviry jen v exe podobě.
13.5.2005 08:17:03   0.0.0.xxx 6159
tento dobry programik uz nenajdete v jeho najnovsej aktualnej verzii - TERAZ SA VOLA EVEREST a existuje v roznych verziach od home po professional
13.5.2005 08:23:01   0.0.0.xxx 6259
Tak sem asi lama, o takovem boot CD sem nevedel(trosku sem se snazil pres konzolu pro oraveni od mrkwosoftu, ale to byl huumus), je to fakt supr, dika za ten clanek!!!
13.5.2005 08:48:20   0.0.0.xxx 5858
a co BartPE www.nu2.nu ???
13.5.2005 08:53:18   0.0.0.xxx 6158
Navrhuji tento clanek smazat z webu aby machri co uz o tom vedi 1,2,nejlepe 5 let meli klid. Za ostatni dekuji za upozorneni, ze takova vec existuje, jdu se na to podivat.
13.5.2005 08:56:22   0.0.0.xxx 6158
ano, je super, ale cast veci je licencovanych, tj su tam na cierno, ale to je asi jedno. teda asi zatial :-)
13.5.2005 09:03:37   0.0.0.xxx 6359
Koukám se často na zahraniční i česká fóra, ale jen u nás se vyskytuje nepěkný zvyk povýšování sebe sama skrze kritizování jiných. Jakoby někdo, kdo konstatuje, že o tom věděl dávno věděl, se zároveň posunul do pozice uznávaného guru. Nic sice většinou nenapíše, ale jen naznačí jak je IN a všechno je brnkačka.
Přitom je téměř jisté, že existuje zase obor, kde je autor zase chytřejší - ten mu to však ve většině případů nemůže stejnou minci vrátit.

P.S. Můj mail je: kwolek@pctuning.ceze
13.5.2005 09:43:21   0.0.0.xxx 6057
Měl jsem Ultimate Boot CD 3.2, vše fungovalo, ale jen u Licifer mi to nahlásilo v testu Error. Jinak žádný problém. Stáhl jsem dnes Ultimate Boot CD 3.3 vše zas jde, ale hned jak je menu, když vyberu jakoukoliv sekci, tak ne a ne naskočit okno (čekal jsme 1 minutu). Neví někdo proč?
13.5.2005 10:10:27   0.0.0.xxx 6058
Měl jsme stáhlí ten o velikosti 154MB
Na http://www.studna.cz/2559/Ultimate-Boot-CD-Basic/ jsem našel Ultimate Boot CD Basic 3.3 - snad tento půjde použít.
PS: dělal sjem další test, abych jsme se dostal Mainboard Tools (čekal sjem 7 minut), což je již přesvědčivý důkaz že jim to nejde, nebo ...
13.5.2005 10:15:07   0.0.0.xxx 5756
a neni mozne ze mas spatne vypalene to CD?
13.5.2005 10:23:52   0.0.0.xxx 5958
programemky z boot cd sem zkousel ... cekam az napise nejaky error a ono HOPS a restart PC ( cca po 5-10 min) tak ani nevim co je spatny ;-( da se to nejak zjistit? Zkousel sem par utilit pod WIN a ty nezrestartovali a stabilne bez chyb sem je nechal jet cca 6 hodin pak me to nebavilo......;-(
13.5.2005 10:37:35   0.0.0.xxx 6356
CD je OK, vypálený to bylo 2x na různá CD, obě CD byii zkontrolovány Nerem, zda náhodou nejsou CD vadná.
Nedoporučuji verzi 3.3
Budu ted zkouset až se stáhne verze Basic, pokud bude chyba ta samá, budu muset najít verzu starší 3.2, neboť jsme ji přemazal na novější verzi.
13.5.2005 10:41:52   0.0.0.xxx 5957
Živě je úplně jiná liga, takže tvoje poznámka je víc než jen trochu off topic :-(((
13.5.2005 10:52:30   0.0.0.xxx 5959
Dobrý den,dost povrchní článek,btw psát o tom "ale ejhle - já vlastně nemám disketovou mechaniku"(neznám nikoho kdo nemá Fdd v okruhu 20Km a to jsem z Ol,možná v Praze je to jiný ))je asi blbost páč Fdd je základ,jinak prográmek se hodí!Nazdar
13.5.2005 11:06:28   0.0.0.xxx 6358
2Roots: Tak ja zase skoro neznam v okoli nikoho, kdo disketovku ma. Ale mozna je to tim, ze jsem z Prahyyy ;)
9.8.2005 21:36:55   195.245.209.xxx 6359
A ja jsem z Prahy a mam dokonce i FDD a dokonc i v praci a i doma a i na notasovi :-)))

S tim machrovanim (o par prispevku vyse) na ceskych webech v diskuzich mohu bohuzel jenom souhlasit.
Jsou to proste vsichni machri a ostatni jsou lamy, protoze neco znali nebo videli driv-tak jim vsichni tleskejme a poplacejme je po ramenou, at maji radost.
Nechal bych je treba neco vypestovat nebo postavit...
13.5.2005 11:19:28   0.0.0.xxx 5955
Souhlas, ale občas se tam v diskuzích taky něčemu přiučím. Jinak kvalita a obsah článků nepoměr.
13.5.2005 11:21:21   0.0.0.xxx 6057
Proč sis rovnou nestáhl verzi full?
13.5.2005 11:32:19   0.0.0.xxx 6156
Zrovna dnes už je disketovka nepotřebná věc, když se s úspěchem dá použít USB flash disk pro cokoli od flashe BIOSu až po bootovaní. Disketovku uz maji jen...
13.5.2005 11:34:40   0.0.0.xxx 5957
Verze Full nefungovala (154MB), ted zkusím Basic (82MB).
13.5.2005 12:28:42   0.0.0.xxx 6057
Věc názoru.Pěkný den
13.5.2005 12:28:53   0.0.0.xxx 6359
takových cdes existuje .. a je to již hodně staré a profláklé , ale každý lepší štoural si takové cd udělá svoje .) na kterém je to co on nejčastěji potřebuje a nesmíří se jen tak s nějkým obecným obsahem programů
13.5.2005 12:32:02   0.0.0.xxx 6257
Doopravdy nechápu výrok Zepheera :-/ Zcela souhlasím s Pavlem Kovačem. Ne každý pracuje v IT a ne každý ví vše, resp. nikdo nikdy neví vše... Osobně jsem rád za tyto články, jelikož mě mnohdy seznámí se zajímavými a, světe div se, neznámými věcmi. A jen malá poznámka, to znamená dle Zepheera, že jiné články, např. pro začátečníky, nemají smysl jen proto, že to někteří čtenáři již znají? Pokud na takový článek někdy narazí, nemusí ho číst. Ono se vše netočí okolo jednoho člověka, např. okolo Zepheera... ;-)
Takže díky autorovi za tento článek a hodně sil do psaní dalších. Spokojený čtenář.
13.5.2005 13:00:29   0.0.0.xxx 5958
Na co proboha potrebujes disketovku?? Kazdej ma vypalovku, CD sou buuutovaci. V pohode si muzes udelat vlastni butovaci CD s 700MB mistem na dalsi softy a ovladce viz clanek PCtuningu. RW ma kamos, ikdyz doma kompa nema. Takze z5 k moji otazce na co FDD??
13.5.2005 13:05:00   0.0.0.xxx 6058
Taky je to pro mě příjemná novinka a je mi jedno, jestli už existuje rok nebo deset let - koneckonců měl p.Zepheer možnost sám před rokem napsat takovýto článek a ne jen hledat, kde by vykřikl, že už něco dávno zná.
13.5.2005 13:36:06   0.0.0.xxx 6158
Taky si myslim ze PE builder dokaze toho vic ale ocenuji to ze autor se podelil o sve zkusenosti. Presto zustanu u sveho pE builderu ktery ma jadro z win XP a tim padem tam rozjedu 85% aplikací a také 55% spadnutí systému tímto můžu zase opravit bez reinstalace - rozhodne se podivejte na link www.nu2.nu stoji to za to
13.5.2005 13:40:37   0.0.0.xxx 6159
Nechci delat dulezityho ale disketovka se hodi! v dosu CD nevypalis. Take win XP kdyz hleda driver pro SATA disk vyuziva pouze Ackovou mechaniku - jinac tam ten SATA disk muzes mit na paradu . Je fakt ze Nlite ho muzes integrovat ale stava se mi ze i po integraci hlasi ze chce ovladac z diskety :/. Asi zalezi na vyrobcovi- ovsem disketovka to zatim za sebou nema a dokud MS bude totak vyvadet ze pri instalaci bere driver jenom z diskety tak budou mit jeste disketky dlouhy vysluni ))

hezky den!
11.1.2006 22:28:29   83.208.22.xxx 5048
Z nasich zakazniku si flopinu preje tak 30%. Ja sam ji mam prave kvuli temto 30%, ale jinak ji nepouzivam. CD mi prijde pohodlnejsi (prostor, spolehlivost, rychlost). K ovladacum SATA- v zivote jsem ani jednou nepotreboval zavadet ovladac pro SATA z flopiny a pred tim taky ne ;). Tim nechci rikat, ze jsem nejak chytrej, chran buh, jen vzdy stacilo nastavit spravne BIOS a HDD je pak pristupny i v DOSu. K clanku- toto i podobna CD pouzivam taky uz hodne dlouho, coz nesnizuje snahu autora a prinos pro jiste spoustu lidi, kteri se o techto moznostech dozvedeli az ted. Dik
13.5.2005 13:49:11   0.0.0.xxx 6457
Jak sa da vyrobit bootovaci USB flah disk
13.5.2005 14:49:41   0.0.0.xxx 5959
Bohužel sem ještě nevykoumal, jak natáhnout při instalaci XP ovladač na sata bez diskety :-( Zkoušel sem integrovat ovladač do instalace (nLite) ale to nějak nepomohlo :-(
13.5.2005 15:18:21   0.0.0.xxx 6057
Ani 3.3 Basic verze nefungovala, neznáte jiný program, který by by měl přibližně stejné vlastnosti a byl bootovací?
Kde ho stáhnout?
Nechce se mi zas schánět verzi 3.2, když už jsem to smazal, uvítal bych něco lepšího. (vim že lze si vlastní udělat, ale to dost zabere času a ten teď nemám)
13.5.2005 16:00:19   0.0.0.xxx 6057
Jj presně tááák,někomu to nevysvětlíš )Nazdárek
13.5.2005 16:26:33   0.0.0.xxx 6258
Hladal som Hieren's boot cd na nete, ale nepodarilo sa mi najst linku na stiahnutie. Poradte, kto ste sikovnejsi...

Diki
13.5.2005 18:18:56   0.0.0.xxx 6058
pokud nejses schopen to najit, je to v poradku..protoze lide jako ty ¨by si tim ten komp totalne schodili,znicili,smazali a pak tady prudili...
13.5.2005 22:58:14   0.0.0.xxx 6159
Možná, kdybys hledal Hiren's boot, tak ho najdeš ;o)
14.5.2005 09:45:45   0.0.0.xxx 6158
Já využívám UBCD odhadem 2 roky (myslim) a souhlasím s Pavlem Kovačem. Mezi ITáky tento článek přišel s křížkem po funuse, ale člověk, který začíná, student ... ale mezi nama i pokročilý uživatel článek docení. A v případě krachu systému je lepší si vzpomenout na UBCD článek na pctuningu, než dlouhé hodiny vysedávat na Netu a hledat řešení.
14.5.2005 12:16:40   0.0.0.xxx 6257
to je mi ale novinka to ubcd, uz par let ho pouzivam...

ale jinak taky se priklanim k nazoru ze zadnymu stouralovi v tasce chybet nesmi...
14.5.2005 14:50:59   0.0.0.xxx 6159
sosnuti - chce heslo,nemame , resp chce logina heslo...kde
vzit ?


MMike

14.5.2005 14:57:54   0.0.0.xxx 5859
zadne heslo po me nechce...
28.8.2005 21:54:26   81.19.33.xxx 7362
Nic proti, ale screenshoty se delaji trochu jinak. Pod VMwarem se spusti virtualni masina a pak se pres Alt+Printscreen "foti" okno aplikace, ktere se pote orizne. Na fotak zapomente, tak se to opravdu nedela. Vysledek by byl priserny...

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

Jeden čtenář navrhl autorovi prémii: 0.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.