Jak zprovoznit TV výstup na grafické kartě
autor: Dedek Jan , publikováno 19.2.2005
Jak zprovoznit TV výstup na grafické kartě

Připravili jsme pro Vás malý seriál, co dělat když si s počítačem moc nerozumíte, nebo se jen nechcete zdržovat studováním spousty knížek a článků. V tomto seriálu budou zveřejňovány "instantní" návody jak co nastavit, aby to rychle a hlavně dobře fungovalo. Budeme velmi rádi, když nám pošlete své tipy, co byste si v dalších dílech přáli vidět. Nejprve jsme se zaměřili na to, jak si vychutnat počítačové video (DVD nebo DivX) na TV obrazovce. I když Vám tato problematika není cizí, možná se dozvíte i něco nového.


V první kapitole se budeme zabývat faktickým propojením počítače a TV - tedy kabely, redukcemi a konektory. Pokud tuto problematiku máte "zmáknutou", možná vás zaujme některá z dalších kapitol - ty jsou věnované majitelům grafických karet s čipy ATI a nVidia (probereme možnosti nastavení TV obrazu pro každou skupinu zvláště). V příloze uvedeme zapojení pinů konektorů SCART, S-Video a některá užitečná zapojení...

Hardware, který budete potřebovat

Nezbytná bude pochopitelně televize :-) Další volbou je video nebo AV zesilovač, pokud hodláte signál vést právě přes něj.

Jak zprovoznit TV výstup na grafické kartě

Užitečné bude, když předem zjistíte jakými vstupy je vaše zařízení vybaveno, podle toho dále vyberete patřičnou kabeláž.

Většina televizí, popř. videí, je vybavena konektory SCART:

Jak zprovoznit TV výstup na grafické kartě
SCARTy nebývají nijak dobře přístupné, bude asi nutné odsunout TV :-(

SCART bývá doplněn konektory kompozitního videa (zde žlutý "Cinch") případně S-Video (miniaturní "čtyřkolík" typu Hosiden vlevo):

Jak zprovoznit TV výstup na grafické kartě
Nejlepší řešení - "kamerové" vstupy S-Video + audio

Tip: Možná sami netušíte, kde všude má vaše TV konektory, velmi často bývají totiž skryté pod krytkou nebo odklopným panelem. Část těchto vstupů je určena pro pohodlné připojení kamery - ty jsou pro PC jako dělané.

Grafická karta

Grafická karta musí být pochopitelně vybavena TV výstupem. Dříve používané externí konvertory VGA / TV rozhodně nemůžeme doporučit. Kvalita obrazu je obvykle velmi podprůměrná a navíc často vyžaduje rozlišení 640x480.

I u grafických karet se můžete setkat s několika typy TV / Video výstupů: nejčastěji používaným výstupem je S-Video (na obrázku A), karty vybavené funkcemi ViVo (Video in, Video out) mívají rozdílné vícepinové konektory - nejběžnější vypadá jako na obr. B. Na ústupu jsou konektory kompozitního videosignálu (viz. C).

Jak zprovoznit TV výstup na grafické kartě
Konektor A je "čistý" výstup S-Video, B vyžaduje speciální redukci (krabičku), C je zastaralý kompozitní výstup.

Případná redukce

Pokud má vaše televize pouze SCART konektor, nejspíše budete potřebovat redukci "RCA na Euro-SCART", nebo "S-Video na Euro-SCART " (pokud si můžete vybrat, preferujte typ se vstupem S-Video).

Redukce může být k dispozici jako kabel nebo má výstupy vyvedené přímo na těle poněkud většího SCART konektoru (cena takové redukce se pohybuje 50 až 250Kč).

Jak zprovoznit TV výstup na grafické kartě

Update: Můžete narazit i na redukci, která přepíná vstupní signál do SCARTu mezi kompozitním videem a S-Videem.

Na straně grafické karty bývá občas k dispozici redukce (případně kabel) pro vytvoření tzv. kompozitního videosignálu.

Jak zprovoznit TV výstup na grafické kartěJak zprovoznit TV výstup na grafické kartě
Redukce pro kompozitní signál, běžně ji zasunete do Video Outu na grafické kartě.

Karty s konektorem ViVo (Video in, Video out) , mají jako příslušenství ke grafické kartě přibalenu redukci, která je vyobrazena níže.

Jak zprovoznit TV výstup na grafické kartě
Kabelový kombajn ViVo (Video in/out; výstupy bývají obvykle žluté)...

Audio a video kabel

Když se dostanete do stavu, že na straně televize a na straně grafické karty jsou kompatibilní konektory, budete potřebovat už jen odpovídající kabely na propojení.

Pro připojení zvuku bude nutný audio kabel - na jedné straně bude vybavený 2xRCA konektorem a na straně PC pak 3,5" jackem (cena takového kabelu je asi 50Kč).

Jak zprovoznit TV výstup na grafické kartě

Pokud jste pro přenos signálu zvolili signál S-Video, který je kvalitnější než kompozitní video, potřebujete tento kabel:

Jak zprovoznit TV výstup na grafické kartěJak zprovoznit TV výstup na grafické kartě
Kabel S-Video je na koncích vybaven 4 pinovými konektory mini-DIN

Jestliže vaše televize nedovoluje S-Video a byli jste nuceni pro přenos zvolit kompozitní signál (kompozitní signál obsahuje "smíchánou" jasovou a barevnou složku signálu), je vaším favoritem tento kabel:

Jak zprovoznit TV výstup na grafické kartě

Kabely máme připravené, následujícím krokem je propojení počítače s televizí, videem apod. Po zapojení nás čeká už jenom softwarové nastavení TV výstupu v ovladačích grafické karty. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
Jeden čtenář navrhl autorovi prémii: 0.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.