Pasta na opravu poškrábaných CD/DVD ...praktický test
autor: Bathory , publikováno 5.1.2007
Seznam kapitol
1. Popis a obsah Repair Kitu
2. Testy
3. Závěr
Pasta na opravu poškrábaných CD/DVD ...praktický test

Dá se něco s poškozeným CD/DVD diskem udělat? Odpověď zní, ano. Nemusíte tedy ještě házet flintu do žita, protože zde je několik možností, jak svá data zachránit.Dnes se podíváme na zajímavý kit pro opravu poškrábaných disků.


Dá se tedy něco s poškozeným diskem udělat? Odpověď zní, ano. Nemusíte tedy ještě házet flintu do žita, protože zde je několik možností, jak svá data zachránit. Předně můžete zkusit některý z programů, které byly za tímto účelem vytvořeny, jako je např. DamageCopier a další. Z vlastní zkušenosti ale vím, že moc dobré nejsou. Mnohem lepších výsledků dosáhnete s programem IsoBuster, což je sice v prvé řadě nástroj pro editaci image souborů, ale s poškozenými disky to umí velmi dobře. Samozřejmě záleží i na mechanice, kterou se poškozené médium snažíte načíst. O tom, že ne všechny mechaniky dobře čtou takové disky, se můžete přesvědčit v našich testech, které najdete zde.

Pokud i tento způsob selže, tak nezbývá nic jiného, než fyzický zásah do povrchu disku. Možnosti jsou zpravidla dvě. Jednak za pomoci speciálního přístroje obrousit povrch média, což je celkem účinná metoda, ale taky podstatně dražší, protože tento nástroj není zrovna nejlevnější (mají ho v některých video půjčovnách, kde vám za poplatek disk obrousí), nebo zakoupit některou z opravných sad běžně dostupných v obchodech. A protože podobných kitů je k dispozici celá řada, rozhodli jsme se, že jeden takový otestujeme.

V dnešním testu se tedy podíváme na CD/DVD repair kit, který se na internetu prodává za 80,- Kč. Do rukou se nám dostala papírová krabička o rozměrech asi 9 x 17cm, přelepená papírovým štítkem, který je podle nápisu na něm nutno uschovat pro případnou reklamaci.

Pasta na opravu poškrábaných CD/DVD ...praktický test

Když krabičku otočíme, tak si na zadní straně můžeme přečíst krátký návod, který je kupodivu i v češtině. Je tam napsáno, že na poškrábanou plochu máme nanést obnovovací přípravek, počkat několik minut a pak použít hadřík s mikrovlákny a jemně stírat poškrábanou plochu až do úplného vysušení. Docela by mě zajímalo, co to znamená "několik minut". Jsou to dvě, tři, pět, deset nebo více?

Pasta na opravu poškrábaných CD/DVD ...praktický test

Obsah krabičky je následující. Čtyři kousky papírového ubrousku a jeden pytlíček s obnovovací hmotou.

Pasta na opravu poškrábaných CD/DVD ...praktický test

Ta by se vám neměla dostat do očí, jak je tentokráte pouze v anglickém jazyce napsáno na zadní straně a pokud se tak stane, máte si 15 minut vyplachovat zasažené místo čistou vodou.

Pasta na opravu poškrábaných CD/DVD ...praktický test 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
547 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 251.9Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.